Udostępnij
Skomentuj

Jak przechowywać przyprawy?

Jeśli chcesz na długo zachować smak i aromat przypraw, musisz pamiętać o kilku zasadach ich przechowywania.

Większość osób zgadza się z tym, że porządek w kuchni to jeden z podstawowych warunków udanego gotowania. Zakamarkiem, do którego często zakrada się chaos, jest szuflada lub półka z sypkimi produktami – artykuły tego typu nierzadko się rozsypują, a jeśli nie są trzymane w organizerze, trudno wśród nich cokolwiek znaleźć. Miejsce na przyprawy w kuchni powinno być odpowiednio zagospodarowane, aby wykluczać takie sytuacje, a także minimalizować ryzyko przedwczesnej utraty smaku i aromatu mieszanek.

Jak przechowywać przyprawy, aby na długo zachowały świeżość?

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez aromatycznych ziół. Prawdziwi pasjonaci gotowania mają często nawet kilkadziesiąt różnych rodzajów mieszanek. Jak je skutecznie chronić, aby zachowały swoje walory smakowe i zapachowe? Uniwersalny pomysł na przechowywanie przypraw to trzymanie ich w suchym i ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej. Doskonały pomysł na pojemniki na przyprawy to szczelnie zamykane słoiczki. Nie dostaną się do nich mole ani inne niepożądane szkodniki. Ponadto szklane zbiorniki nie przejmują smaków i zapachów.

Jeśli jednak posiadasz wiele różnorodnych mieszanek w saszetkach, prawdopodobnie trudno będzie Ci je wszystkie przesypać do słoiczków. Zajęłyby one bardzo dużo miejsca, co z pewnością nie byłoby komfortowe. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, jak przechowywać przyprawy w torebkach. Można to robić w prawidłowy sposób pod warunkiem posiadania odpowiednich klipsów do zamykania opakowań. Są one często sprzedawane w większych ilościach.

Dostępne w sklepach klipsy do zamykania saszetek nierzadko mają miejsce na podpisanie bądź naklejenie etykietki. Na niektórych zapinkach widnieją popularne nazwy przypraw i ziół. Torebki, które są zapięte za pomocą klipsów, warto przechowywać w organizerze z przegródkami. W ten sposób uzyskasz łatwy i szybki dostęp do każdego z opakowań, ponieważ informacja o zawartości będzie umieszczona na górze.

Czy użycie lodówki to dobry pomysł na przechowywanie przypraw? Na ogół takie rozwiązanie nie jest zalecane, ponieważ zwykle do takich produktów przedostaje się wilgoć. Powoduje ona szybkie zbrylenie oraz pleśnienie mieszanki. Istnieją jednak wyjątki, które warto włożyć do lodówki bez ryzyka. Jest to m.in. trawa cytrynowa, imbir oraz papryczka chili. Taki sposób przechowywania sprawdzi się także wśród produktów zawierających olej. Do tej grupy zaliczyć można na przykład mak i sezam.

Polecane przyprawniki

Jak przechowywać przyprawy w szufladzie?

Jeśli zastanawiasz się, jak przechowywać przyprawy w kuchni, powinieneś wziąć pod uwagę wspomniane szuflady. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ kiedy chcesz sięgnąć po konkretną mieszankę, nie musisz wyciągać całego organizera, aby ją znaleźć. Dodatkowym ułatwieniem są nowoczesne kosze cargo, cieszące się ostatnio ogromną popularnością. Są funkcjonalne i poręczne – to świetny sposób na przechowywanie niewielkich produktów.

Jeżeli rozważasz przechowywanie przypraw w szufladzie, koniecznie kup odpowiedni organizer. Pomoże Ci to uniknąć ciągłego bałaganu i długotrwałego poszukiwania produktów. W sklepach można spotkać zarówno wkłady do szuflad z dnem, jak i bez. Jeśli decydujesz się na ten drugi rodzaj, musisz brać pod uwagę ryzyko zabrudzenia wnętrza szuflady. Plamy po niektórych przyprawach, np. po kurkumie, bardzo trudno usunąć.

Czy da się jakoś zapobiec powstawaniu tego rodzaju zabrudzeń? Oczywiście. Jedną z najprostszych i najbardziej skutecznych metod jest użycie ochronnej maty. Ceny takiego rozwiązania zaczynają się od kilkunastu złotych. Podkładkę można w każdej chwili wyjąć z szuflady, wytrzepać oraz umyć. Chroni ona wnętrze mebli nie tylko przed zabrudzeniami, ale również przed zarysowaniem. Świetnym pomysłem jest też ochronna mata antypoślizgowa, która dodatkowo zapobiega przesuwaniu się zawartości szuflady.

W czym przechowywać przyprawy?

Zanim znajdziesz odpowiednie miejsce na przyprawy w kuchni, powinieneś zastanowić się, w czym będziesz je trzymać. Od tego zależy ilość przestrzeni, jaką zajmie Twój zbiór. Bardzo dużą popularnością cieszy się przechowywanie mieszanek na otwartych półeczkach. To opcja funkcjonalna i efektowna. Jeśli umieścisz swoją kolekcję w jednorodnych słoiczkach, taki sposób przechowywania będzie miał również walory estetyczne.

Powyższe rozwiązanie to ciekawy pomysł na przechowywanie przypraw, ma on jednak też pewne minusy. Mieszkanki w przezroczystych słoiczkach nie mogą być narażane na zbyt intensywne światło, ponieważ niektóre z nich tracą wówczas swoje walory smakowe. Taką półkę można więc umieścić wyłącznie w miejscu zacienionym, a mimo tego należy liczyć się z tym, że jakość i aromat mieszanek będą utrzymane znacznie krócej niż w przypadku trzymania ich w szufladzie.

Dobrym sposobem na przechowywanie przypraw jest zakupienie specjalnego stojaka z pojemniczkami. Przykład takiego produktu to przyprawnik Tadar. W ofercie producenta można znaleźć komplety zawierające różną ilość elementów. Przyprawnik Gald to również propozycja warta uwagi. Ma on formę stojącej półki na pojemniki z przyprawami, która prezentuje się niezwykle efektownie oraz zaskakuje funkcjonalnością.

Ciekawy pomysł na pojemniki na przyprawy ma firma Lamart. W jej ofercie można znaleźć bardzo eleganckie naczynia do przechowywania soli, pieprzu i innych dodatków, które warto mieć pod ręką zawsze podczas posiłku. To efektowny i funkcjonalny element zastawy stołowej – z pewnością zachwyci wszystkich gości. Warto wybrać zestaw zawierający również pojemniki na sosy i oliwę. Przyprawnik Lamart charakteryzuje się wysoką jakością wykonania.

Jak uporządkować przyprawy?

Nie ma niestety jednej uniwersalnej metody na uporządkowanie aromatycznych przypraw w kuchni – jest to bowiem kwestia indywidualna. Wiadomo natomiast, że duże ilości otwartych, pozostawionych w nieładzie saszetek mogą zniechęcać do gotowania, dlatego uwzględniający własne przyzwyczajenia pomysł na przechowywanie przypraw będzie stanowił fundament szybkiego i komfortowego przygotowywania posiłków.

Czasochłonnym, lecz bardzo funkcjonalnym sposobem segregacji przypraw w kuchni jest uporządkowanie ich w kolejności alfabetycznej. Tak ułożone mieszanki warto trzymać w organizerze z przegródkami. Drugim popularnym sposobem segregacji jest podzielenie przypraw ze względu na częstotliwość użycia. Możesz trzymać w osobnym, niewielkim organizerze torebki z mieszankami używanymi codziennie i mieć je zawsze pod ręką.

Przyprawy warto też podzielić na te, które zwykle dodaje się do pieczenia słodkości oraz na te używane do dań wytrawnych. W organizerze zawierającym składniki słodkich dań miejsce mogą znaleźć również takie produkty jak: bita śmietana w proszku, proszek do pieczenia, galaretka, budyń, posypka itp. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy często pieką ciasta i przygotowują inne wieloskładnikowe desery.

Jeśli poszukujesz informacji, jak przechowywać przyprawy w torebkach, warto sprawdzić internetowe blogi. Możesz tam znaleźć mnóstwo nowatorskich pomysłów, w tym poradniki pokazujące sposoby na samodzielne wykonanie organizerów. Wybierając tę opcję, będziesz mógł dowolnie dopasować ich wielkość oraz ilość przegródek. W internecie znajdziesz również porady na temat własnoręcznego tworzenia etykiet na słoiki. Zrobienie ich w domu pozwoli zaoszczędzić nieco pieniędzy, a dodatkowo przyniesie wiele frajdy.

Kiedy przyprawy należy wyrzucić?

Na kupionych opakowaniach często widnieje data informująca o dość długim okresie przydatności. Należy jednak pamiętać, że w rzeczywistości produkty tego typu lepiej zużyć w krótszym czasie niż ten podany na torebce, zwłaszcza jeśli nie są one szczelnie zamknięte. Powodem jest szybka utrata aromatu i smaku wielu artykułów. Podczas segregacji przypraw w kuchni warto przejrzeć saszetki pod kątem dat przydatności.

Jak sprawdzić, czy produkt jest jeszcze zdatny do użycia? Należy wziąć jego szczyptę, zmiażdżyć ją lub rozetrzeć w dłoniach i ocenić wówczas intensywność aromatu. Mocny zapach i smak najdłużej zachowują produkty niezmielone. Z tego względu warto kupować pieprz w ziarnach oraz całe suszone papryki. Zasady przechowywania przypraw w takiej formie są takie same, jak w przypadku sproszkowanych mieszanek.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy przyprawą, która straciła termin przydatności, można się zatruć. Ogólnie rzecz biorąc, takie zagrożenie nie występuje w przypadku suchych mieszanek. Problemem jest to, że wiele z nich niemal całkowicie traci swoje walory podczas nieodpowiedniego przechowywania przez zbyt długi czas. Nie chodzi tutaj jedynie o osłabienie aromatu, ale również o utratę właściwości przeciwzapalnych i przeciwutleniających. Segregacja przypraw w kuchni powinna zatem uwzględnić również ten aspekt.

Oczywistym i dość częstym przypadkiem, w którym przyprawy należy wyrzucić, jest zauważenie w nich moli bądź ich larw. Owady te lubią zakładać swoje gniazda w sypkich produktach spożywczych – z tego względu można je znaleźć w aromatycznych mieszankach. Skąd się tam biorą? Niestety dość częsta sytuacja to przypadkowe przyniesienie produktu z molami ze sklepu. Szkodniki te szybko rozprzestrzeniają się na inne elementy zapasów. Skuteczną ochroną przypraw jest przechowywanie ich w szczelnych pojemnikach szklanych.

Pozostaje pytanie, co zrobić, kiedy zorientujesz się, że mole zaatakowały Twoją kolekcję. W pierwszej kolejności należy sprawdzić każdą torebkę z sypkim produktem i w razie zauważenia larw, moli lub pozostałości po nich, wyrzucić ją. Kolejnym etapem jest dokładne umycie szafek. Na koniec warto zastawić kilka pułapek na mole spożywcze. W ten sposób skutecznie pozbędziesz się niechcianych owadów.

Prawidłowe przechowywanie przypraw w szufladzie i poza nią nie jest skomplikowane, należy jedynie pamiętać o wymienionych zasadach. Warto poświęcić uwagę przygotowaniu miejsca, w którym zorganizujesz swoją kolekcję według własnych upodobań. To ważne dla miłośników gotowania, ponieważ dobra organizacja pozwoli im zaoszczędzić czas oraz sprawi, że satysfakcja z przyrządzania potraw będzie większa.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.