Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak prowadzić lekcje on-line?

Zajęcia przeprowadzane przez sieć zapewniają zupełnie nowe możliwości, z których warto skorzystać. Potrzebne będą nam do tego jednak pewne narzędzia.

Jeszcze kilka miesięcy temu lekcje online nie były zbyt popularne. Ich prowadzeniem zajmowali się przede wszystkim korepetytorzy, a także placówki prywatne oraz specjaliści, którzy chcieli dzielić się swoją wiedzą w sposób szybki i zdalny. Obecnie jednak, w przypadku zawieszania zajęć w szkołach, nauka online w wielu aspektach zastępuje tę tradycyjną.

I choć może się wydawać, że jej realizacja jest niezwykle skomplikowana, a czasem nawet niemożliwa do przeprowadzenia, rzeczywistość prezentuje się zgoła inaczej. Dzięki rozwojowi technologicznemu, a także szerszemu dostępowi do przydatnych narzędzi i programów, lekcja przez sieć może zostać zorganizowana na wiele sposobów. Nie wymagają one dysponowania rozbudowaną technologią czy też bogatym zapleczem informatycznym. Potrzebne są chęci oraz odpowiednio dobrane platformy i programy.

Co to są lekcje on-line?

Mówią o lekcjach zdalnych, mamy na myśli wszelkie zajęcia realizowane za pośrednictwem Internetu. Nie odbywają się one w klasach – każdy uczeń znajduje się u siebie w domu lub w dowolnie wybranym innym miejscu. Nauczyciel nie ma więc fizycznego kontaktu ze swoimi podopiecznymi, wszystko odbywa się bowiem przez sieć.

W jaki więc sposób lekcja online jest realizowana? Jak już wspomnieliśmy, odbyć się to może na kilka sposobów. Najprostszy z nich polega na wysyłaniu przez nauczyciela materiałów za pośrednictwem poczty elektronicznej lub różnych komunikatorów. Po jego przerobieniu przez uczniów, a także wykonaniu zadanych ćwiczeń, owoce ich pracy wracają do nauczyciela, który je ocenia. Jednocześnie między obiema stronami może odbywać się stała komunikacja, tak aby wszystkie kwestie były dla uczniów jasne.

Wysyłanie materiałów – zalety i wady

ZALETY

 • Brak konieczności instalowania dodatkowych programów
 • Materiały szybko trafiają do uczniów
 • Każdy uczy się we własnym tempie
 • Brak skomplikowanych procedur

WADY

 • Nauczyciel nie ma kontroli nad tym, czy materiał został rzeczywiście przyswojony
 • Ćwiczenia mogą być realizowane przez uczniów z użyciem Internetu lub innych pomocyy

Zwykłe wysyłanie materiałów jest wygodne, zwłaszcza dla nauczyciela. Nie musi on trudzić się, by zainstalować zewnętrzne oprogramowanie. Wszystko ogranicza się do wysyłania i odbierania materiałów. Takie rozwiązanie nie zawsze jest jednak efektywne. Trudno bowiem sprawdzić, czy uczniowie faktycznie zrozumieli i opanowali kolejne lekcje.

Lepiej pod tym względem sprawdzają się zajęcia online, prowadzone w formie wideokonferencji. W trakcie lekcji nauczyciel cały czas widzi uczniów, dlatego doskonale wie, czy rzeczywiście przykładają się do swojej pracy czy też nie. Zdecydowanie ułatwia to również kontakt, ponieważ odbywa się on na bieżąco. Oczywiście takie rozwiązanie wymaga wykorzystania odpowiedniego programu. Uczniowie muszą mieć również dostęp do komputera (lub innego urządzenia z kamerą) oraz Internetu przez cały czas trwania lekcji.

Lekcje online w formie wideokonferencji – zalety i wady

ZALETY

 • Stały kontakt z uczniami
 • Tłumaczenie materiału i rozwiązywanie zadań na bieżąco
 • Większa kontrola
 • Nauczyciel jest w stanie wytłumaczyć wszelkie wątpliwości związane z przerabianym materiałem

WADY

 • Konieczność instalowania dodatkowych programów
 • Uczniowie muszą mieć stały dostęp do sprzętu i Internetu
 • Możliwe zakłócenia, na przykład z powodu wolnego łącza internetowego

Jeśli łączność wideo sprawia problemy, można zdecydować się na specjalnie przygotowane platformy, które pozwalają nauczycieli w prosty sposób udostępniać materiały, a także monitorować postępy uczniów. Tego typu e-learning jest bardzo często realizowany przez prywatne placówki edukacyjne. Oczywiście nadal pozostaje kwestia znalezienia odpowiedniej platformy, dzięki której lekcje będą przeprowadzane w sposób sprawny. Uczniowie muszą mieć również dostęp do odpowiednich urządzeń i sieci Internet.

Platformy e-learningowe - zalety i wady

ZALETY

 • Łatwość obsługi
 • Możliwość szybkiego udostępniania materiałów i plików
 • Kontrola wykonywania zadań przez uczniów
 • Spory wybór platform

WADY

 • Uczniowie muszą mieć dostęp do sprzętu i sieci
 • Niektóre darmowe platformy nie są zbyt rozbudowane

 

Powyższe sposoby nauczania online nie muszą być realizowane tylko przez szkoły publiczne. Jak już wspomnieliśmy, są one popularne wśród placówek prywatnych, a także korepetytorów. To także doskonała okazja do tego, aby w sposób sprawny przeprowadzić różnego rodzaju kursy (np. zawodowe) czy też nauczanie indywidualne – mowa tu chociażby o uczniach przygotowujących się do matury czy też do konkursu.

Darmowe platformy

Skoro wiemy już, w jaki sposób lekcja online może zostać przeprowadzona, warto wskazać na przydatne platformy oraz narzędzia, które nam to wszystko umożliwią. Na początek zajmiemy się platformami e-learningowymi, które zostały przygotowane specjalnie do prowadzenia nauczania online. Co najważniejsze, są one w pełni darmowe.

 •       AWW App – tak zwana wirtualna tablica, która pozwala na łatwe udostępnianie uczniom materiałów  i zadań, które są przez nich wykonywane w czasie rzeczywistym. Lekcja z użyciem tej platformy odbywa się więc w sposób bardzo płyny. W wersji darmowej uczniowie dostają dostęp do tablicy, na której mogą pisać i rysować. Warto przy okazji pomyśleć o komunikacji z użyciem osobnym narzędzi, tak aby uczniowie nie przeszkadzali sobie nawzajem i wiedzieli, co, gdzie i jak mają uzupełnić.
 •       ClassDojoplatforma umożliwiająca stworzenie wirtualnej klasy, w której możliwe jest komunikowanie się nawzajem, wspólne rozwiązywanie zadań i przerabianie materiałów. Platforma pozwoli również przygotować plan lekcji, w którym zostaną wypisane godziny lekcyjne.

Największą zaletą platformy jest możliwość zapraszania do klasy rodziców, a nawet dyrektorów szkoły. W ten sposób tradycyjna szkoła niemal w całości zostaje przeniesiona do Internetu. Podobną funkcjonalność zapewnia platforma SeeSaw – została ona jednak przygotowana w języku angielskim.

 •       Microsoft WhiteBoard - platforma dostępna z poziomu przeglądarki lub zainstalowanego programu. Jest to wirtualna tablica, która posłuży do wspólnej pracy nauczycieli i uczniów. Pozwala na szybkie uruchamianie kolejnych tablic oraz ich zapisywanie. Nauka angielskiego online czy też innych przedmiotów z użyciem takiej tablicy okaże się bardzo prosta. Z obsługą wszystkich funkcji powinni poradzić sobie zarówno nauczyciele, jak i uczniowie oraz rodzice.
 •       Quizletbardzo wygodna platforma do przygotowywania egzaminów. Nauczyciel w łatwy sposób może opracować zadań z wykorzystaniem różnych trybów nauki. Do tego dochodzą także różnego rodzaju gry klasowe. Będzie to bardzo przydatna platforma dla samych uczniów, którzy w ten sposób mogą szybciej opanować materiał lub stworzyć własne egzaminy do powtarzania lekcji.

W sieci znaleźć można również mnóstwo platform edukacyjnych, które zawierają wiele przydatnych informacji z wybranych dziedzin, a także całą masę zadań oraz ćwiczeń. Okażą się dobrym wyborem do utrwalania materiału i przygotowywania do lekcji online. Polecić można między innymi stronę Arkusze.pl, w której znajdziemy zadania przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, czy też QuizMe.

Warto wiedzieć!

Całkiem szerokie możliwości zapewnia dziennik elektroniczny. Pozwala on na komunikowanie się z uczniami i rodzicami, zadawanie prac domowych, przesyłanie linków do ważnych materiałów, publikowanie planu lekcji czy też wyznaczanie lektur do przeczytania.

Darmowe narzędzia do prowadzenia lekcji

Lekcja online nie musi być prowadzona przy użyciu specjalnych platform. Dobrze sprawdzają się również mniej lub bardziej rozbudowane narzędzia, które wykorzystamy nie tylko do przedstawiania materiału, ale również do stałego kontaktu z uczniami czy też publikowania planów lekcji.

Tymi najprostszymi okażą się skrzynki elektroniczne (e-mail) oraz narzędzia do udostępniania plików. Dobrze sprawdza się chociażby Dropbox, w którym z łatwością można gromadzić wszystkie niezbędne materiały oraz OneNote, czyli elektroniczny notes.

Chcąc mieć stałą kontrolę nad tym, co robią uczniowie, warto zainstalować komunikator. Posłuży on również do wyjaśniania uczniom wszystkich zawiłości materiału, a także do rozwiązywania wszystkich problemów pojawiających się w trakcie lekcji online. Spośród czatów, komunikatorów głosowych i wideo polecić można między innymi takie narzędzia jak:

 •       Discord - proste narzędzie, które można pobrać na komputer i urządzenia mobilne lub obsługiwać przez przeglądarkę. Pozwala na prowadzenie czatu grupowego, prowadzenie rozmów w grupie lub indywidualnie, a także na uruchomienie wideokonferencji, z podziałem na poszczególne okna rozmowy. Całość działa bardzo dobrze. Program można więc wykorzystać do lekcji online, a także do nauczania indywidualnego.
 •       Skypedoskonale znane narzędzie do prowadzenia wideokonferencji oraz rozmów tekstowych. Zapewnia bogate opcje konfiguracyjne, dzięki czemu możemy korzystać z niego na różne sposoby.
 •       ClickMeetingnarzędzie do tworzenia webinariów, widekonferencji, a także prowadzenia nauczania zdalnego. Jest wykorzystywana przez szkoły, prywatne placówki edukacyjne, korepetytorów, a także firmy – na przykład do kontaktu z klientami.

Do tego wszystkie możemy dodać również komunikatory Messenger oraz WhatsApp, dzięki którym nauczyciele mogą mieć stały kontakt ze swoimi uczniami, by w szybki sposób wymieniać się informacjami bądź przekazywać ważne informacje – np. plan lekcji, zadania etc.

Narzędzia Google

Osobną grupę narzędzi stanowią wszelkie programy oraz aplikacje przygotowane przez Google. Ich zaletą jest to, że można z nic korzystać nie tylko na komputerach, ale również urządzeniach mobilnych – smartfonach, tabletach etc.

Do udostępniania plików bardzo dobrze sprawdzą się narzędzia Google Drive oraz Google Docs – pozwala również na tworzenie dokumentów tekstowych i prezentacji. Potrzebne jest tylko konto Google. Do tego dochodzi oczywiście poczta elektroniczna Gmail, a także komunikator Google Hangouts, pozwalający na przesyłanie wiadomości, a także prowadzenie rozmów głosowych oraz wideo.

Lekcje online nauczyciele mogą przeprowadzać także przy użyciu Google Classroom, czyli wirtualnej klasy, która pozwala na swobodną wymianę informacji oraz materiałów, jak również na wykonywanie zadań.

Aplikacja Zoom

Na koniec jeszcze jedna platforma do prowadzenia wideokonferencji i nie tylko. Zoom pozwala na łatwe organizowanie lekcji online, a także szkoleń i spotkań. W szybki sposób możemy rozpocząć rozmowę grupową lub skupić się na jednej osobie. Do tego dochodzą bogate funkcje znacznie ułatwiające przekazywanie materiałów oraz weryfikację wiedzy uczniów.

W lekcji online bez problemu może uczestniczyć kilkudziesięciu uczniów. Prowadzący ma możliwość nagrywania, obsługi dokumentów w czasie rzeczywistym, tworzyć harmonogramy, udostępniać własny pulpit i obsługiwane aplikacje, a także zintegrować platformę z przeglądarkami internetowymi, a także kalendarzami (pozwoli to wyznaczyć godziny lekcyjne).

Lekcje online nie muszą być czymś nieosiągalnym lub niezwykle trudnym w realizacji. Wystarczy zorientować się w dostępnych platformach i narzędziach, a następnie wybrać te, które okażą się najlepiej dostosowane do przeprowadzenia zajęć.  Niezależnie, czy są to lekcje grupowe, nauczanie indywidualne, kursy, szkolenia czy też zwykła rozmowa z klientem.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.