Udostępnij
Skomentuj

Jak prowadzić lekcje on-line?

Lekcje online zapewniają zupełnie nowe możliwości. Potrzebne są do nich pewne platformy i narzędzia. Jakie?

Pandemia koronawirusa wywarła spory wpływ na praktycznie każdy aspekt naszego życia. Mowa tu również o nauczaniu. W 2020, 2021, a nawet i przez część 2022 roku lockdowny sprawiły, że uczniowie i studenci zostali zmuszeni do nauczania zdalnego. Na niektórych uczelniach wyższych wciąż część zajęć jest prowadzona w formie zdalnej, lecz to wynika z potrzeby oszczędności w związku z ogromnymi kosztami prądu i ogrzewania. Jak więc prowadzić lekcje on-line, by były ciekawe i angażujące?

Co to są lekcje on-line?

Lekcje on-line, czyli po prostu prowadzone zdalnie, to nic innego jak zajęcia w teorii dokładnie takie same jak w szkole czy też na uczelni, z tym że każdy z uczestników znajduje się w swoim domu lub w jakimkolwiek innym miejscu, w którym czuje się komfortowo w trakcie zajęć. W ten sposób można było skutecznie wprowadzić zasadę dystansu społecznego, która była jednym ze środków na spowolnienie tego, w jakim tempie rozpowszechniał się koronawirus.

Lekcje zdalne są prowadzone z pomocą dostępnych w internecie platform służących do lekcji online. Takich programów do nauki zdalnej jest cała masa i szkoły decydowały się na wprowadzenie różnych rozwiązań. Wszystkie jednak są całkiem proste do opanowania.

Darmowe platformy do prowadzenia lekcji online

Na start warto poznać darmowe platformy do zdalnego nauczania, z których może korzystać nauczyciel w celu prowadzenia lekcji. Najpopularniejsze z nich to Microsoft Teams, czy też Zoom. Szczególnie popularna jest ta pierwsza, gdyż jest udostępniania za darmo nauczycielom i uczniom w ramach specjalnych pakietów dla placówek edukacyjnych. Oprócz tego można korzystać na przykład z Discorda. Problem z platformą Zoom jest z kolei taki, że na niej darmowe są tylko spotkania trwające maksymalnie 40 minut. Z tego powodu zdecydowana większość polskich szkół oraz uczelni wyższych korzysta z Microsoft Teams będącego częścią pakietu Microsoft 365 dla edukacji.

Darmowe narzędzia do prowadzenia lekcji on-line

Znacznie większy wybór mamy w kwestii darmowych narzędzi, które można skutecznie wykorzystać w trakcie nauczania online. W trakcie takich lekcji można wykorzystać na przykład tablicę online za darmo. Przykładem jest aplikacja Microsoft Whiteboard. Oto najpopularniejsze darmowe narzędzia do zajęć online, które będą stanowić świetną pomoc zarówno dla nauczycieli, jak i dla uczniów.

Kahoot

Jedna z najpopularniejszych aplikacji w ostatnich latach, jeśli chodzi o narzędzia wykorzystywane w trakcie nauczania. Pozwala na tworzenie ciekawych quizów dla uczniów, w trakcie których będą oni rywalizować ze sobą o to, kto nie tylko odpowie poprawnie, ale też będzie w tym najszybszy i najbardziej konsekwentny. Taki quiz może wspomóc na przykład kreatywne lekcje języka polskiego, ale też z innych przedmiotów. Kahoot to bowiem platforma pozwalająca na stworzenie dowolnych quizów.

Quizlet

Quizlet to narzędzie, z którym warto zapoznać się zarówno jako uczeń, jak i jako nauczyciel. Uczniowie z pomocą Quizlet mogą uczyć się, na przykład tworząc zestawy fiszek do nauki słówek na języki obce. Nauczyciele z kolei doceniają Quizlet jako narzędzie do tworzenia testów.

Narzędzia Google do prowadzenia lekcji online

Bardzo dużo przydatnych i interesujących narzędzi do prowadzenia lekcji online udostępnia między innymi Google. Ten internetowy gigant oferuje na przykład własny komunikator internetowy Google Hangouts, w którym można porozumiewać się z uczniami, a także program Google Meet, który służy do prowadzenia wideokonferencji. Jest to jedna z dobrych opcji dla nauczycieli na prowadzenie zajęć.

Najbardziej przydatnym dla nauczycieli narzędziem Google musi być jednak z pewnością dysk Google. Jest to wręcz doskonałe narzędzie, które umożliwia proste udostępnienie wszystkim uczniom materiałów do nauki. Dodatkowo z pomocą specjalnie stworzonego dysku Google można na przykład zbierać prace domowe, czy też prace zaliczeniowe i inne materiały, których wykonanie i dostarczenie zostało zlecone uczniom lub studentom.

Aplikacja Zoom do prowadzenia lekcji on-line – jak działa Zoom?

Jedna z najpopularniejszych aplikacji do prowadzenia lekcji online to Zoom. To jak działa Zoom, można bardzo prosto wytłumaczyć. Wystarczy stworzyć tam spotkanie, a następnie dodać do niego wszystkich uczniów, by następnie móc korzystać z wielu funkcji zapewnianych przez tę aplikację.

Zoom umożliwia przeprowadzenie na przykład lekcji wychowawczej online, gdyż każdy z uczniów może mieć uruchomioną kamerkę i nie jest to aż tak obciążające dla tej aplikacji, która jest po prostu do tego przystosowana. Ponadto Zoom pozwala osobie prowadzącej spotkanie podzielenie jego uczestników na grupy, co przydaje się do pracy w grupach. czy też udostępnienie swojego ekranu lub prezentacji tak, by każdy z uczestników spotkania mógł ją na bieżąco oglądać w trakcie jej prezentowania.

Największy minus aplikacji Zoom to fakt, iż jest ona po prostu płatna. W darmowej wersji spotkania są bowiem ograniczone do 40 minut. Z tego powodu większość placówek edukacyjnych korzysta raczej z platformy Microsoft Teams, która wraz z innymi aplikacjami Microsoftu jest im udostępniania za darmo w ramach specjalnej licencji.

Czy trzeba mieć kamerkę na lekcji?

Kamerki w trakcie zajęć prowadzonych przez internet to niezwykle kontrowersyjny temat. Wielu uczniów zastanawia się, czy trzeba mieć kamerkę na lekcji i czy można na pewno tego wymagać. Na pytanie, czy nauczyciel może wymagać kamerki, prawo odpowiada jasno. Nauczyciel nie ma prawa wymusić korzystania z kamerki w trakcie zajęć zdalnych. Jest to jedynie dobra wola ucznia.

Nie oznacza to jednak, że warto zupełnie rezygnować z prób wprowadzenia kamerek na zajęciach. Szczególnie w wypadku mniejszych grup zajęcia są dużo bardziej naturalne, gdy większość uczestników posiada włączone kamerki, gdyż można obserwować, jak wszyscy żywo reagują na przekazywaną wiedzę i całość wypada po prostu dużo łatwiej szczególnie dla nauczyciela, który przy włączonych kamerek mówi do ekranu komputera, nie mając pojęcia, czy ktokolwiek go słucha.

Ile powinny trwać lekcje online?

Bardzo ważne jest też to, ile powinny trwać lekcje online. Jest to przedmiotem wielu debat, podobnie jak w wypadku długości zajęć prowadzonych w szkole. Jedna grupa mówi, że znacznie lepsze są krótsze zdalne zajęcia, druga kłóci się, że lepiej by trwały one nieco dłużej. Nie ma tu jednak uniwersalnego rozwiązania. Naprawdę dużo zależy od samego nauczyciela, a także od tego, jakich uczniów prowadzi.

W wypadku niektórych grup lepiej sprawdzą się krótsze zajęcia. Wtedy uda się maksymalnie wykorzystać czas, w którym uczniowie będą się skupiać po to, by mogli przyswoić możliwie jak najwięcej wiedzy. W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszy się w końcu głosy uczniów mówiące o tym, że 45 minut to za dużo czasu, by móc bez przerwy się skupiać. Osoby, które niedawno kończyły szkołę, bardzo często też zgadzają się z tym właśnie stwierdzeniem.

Jak prowadzić lekcje angielskiego online?

Lekcje zdalne weszły na dobre nie tylko do tradycyjnych szkół. Są one coraz częściej wykorzystywane również na przykład w szkołach językowych. Jak prowadzić lekcje angielskiego online? Jest to oczywiście nieco trudniejsze niż na żywo z racji na ograniczenia w bezpośredniej komunikacji. Wykorzystując dostępne w internecie narzędzia, można jednak przeprowadzić bardzo ciekawe zajęcia.

Przede wszystkim, by poprowadzić ciekawe zajęcia z angielskiego online, trzeba przygotować dobre materiały. Internet otwiera w tej kwestii sporo możliwości. Do zajęć opierających się na ćwiczeniu słuchania ze zrozumieniem, ale też mówienia bardzo przydatne mogą być nagrania dostępne w ramach serii spotkań TED Talk. Często mówcy poruszają tam bardzo ciekawe i ważne społecznie tematy i na bazie takich wypowiedzi można rozpocząć ciekawą dyskusję pomiędzy uczniami, oczywiście prowadzoną w języku angielskim.

Dodatkowo można zachęcać uczniów do rozwijania innych umiejętności. Na przykład słówek można uczyć ich, pokazując im możliwości aplikacji Quizzlet, do których zaliczają się na przykład proste do stworzenia, a bardzo przydatne fiszki, dzięki którym nauka słów, a nawet i odmiany czasowników nieregularnych idzie znacznie sprawniej.

Ponadto, chcąc wiedzieć, jak prowadzić lekcje online z języków obcych, można zapytać się też swoich kolegów po fachu. Wielu nauczycieli chętnie dzieli się opracowanymi metodami i obecnie szczególnie nowe pokolenie jest warte wysłuchania z racji na to, że nauczyciele to coraz częściej ludzie młodzi wychowani w dobie internetu i wszechobecnej technologii, którzy świetnie czują się w trakcie korzystania z komunikatorów internetowych i prowadzenia lekcji na platformie takiej jak Zoom czy też Microsoft Teams.

Jak prowadzić lekcje online z matematyki?

Zajęcia, które można poprowadzić z naprawdę dobrym skutkiem w internecie to zajęcia z matematyki. W takim razie jak prowadzić lekcje online z matematyki? Do tego przede wszystkim przyda się dobra tablica online, którą można udostępnić uczniom, a nawet dać do niej dostęp. W ten sposób nawet zdalnie można wprowadzić taki sam system jak w klasie, wedle którego uczniowie, aby nauczyć się problematycznych zagadnień matematycznych, mogą wykonywać zadanie przy tablicy, uzyskując przy tym pomoc od nauczyciela.

Do tego w formie zdalnej może to być jeszcze mniej stresujące dla ucznia. Nie jest on w końcu fizycznie przy tablicy, gdzie oczy wszystkich uczniów są zwrócone na niego. Dzięki temu stres przy tablicy jest znacznie mniejszy, a uczniowie mogą skuteczniej uczyć się nowych rzeczy na lekcjach matematyki.

Lekcje muzyki online

Jedne z trudniejszych do przeprowadzenia zdalnych zajęć to lekcje muzyki online. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe. Z pomocą prowadzonych przez internet zajęć można nawet uczyć gry na instrumentach. Jest to dość proste, szczególnie w trakcie lekcji indywidualnych. Wystarczy, że zarówno nauczyciel, jak i uczeń ma włączoną kamerkę. W ten sposób można praktycznie pokazywać jak grać na danym instrumencie a do tego obserwować ucznia, czy ten nie popełnia żadnych błędów.

Jak wyglądają lekcje hybrydowe?

Bardzo popularnym trybem nauczania stały się też lekcje hybrydowe. Jak wyglądają lekcje hybrydowe? Jest to dość proste. Aby móc zaangażować uczniów, którzy na przykład w związku z chorobą nie mogli pojawić się na zajęciach, wystarczy uruchomić specjalną lekcję na jednej z dostępnych platform. W ten sposób mogą oni słuchać tego, co dzieje się w klasie, a nawet wchodzić w bezpośrednią interakcję z nauczycielem.

Lekcje hybrydowe mogą też oznaczać cały tryb prowadzenia zajęć. Jest on obecnie bardzo popularny na polskich uczelniach, szczególnie dla osób, które uczęszczają na studia niestacjonarne. Polegają one na tym, że całe dni zajęć są prowadzone na przemian zdalnie i stacjonarnie po to, by zredukować zużycie energii elektrycznej oraz koszty ogrzewania ponoszone przez uniwersytet.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Kamery internetowe - Mikrofony - Laptopy

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.