Udostępnij
Skomentuj

Jak podłączyć subwoofer?

Subwoofer to podstawa nagłośnienia kina domowego i uzupełnienie głośników komputerowych. Jaki model wybrać?

Spis treści:

  1. Czy subwoofer jest konieczny?
  2. Jak podłączyć subwoofer?
  3. Jaki subwoofer wybrać?

Czy subwoofer jest konieczny?

Wiele osób może zastanawiać się, czy subwoofer jest w ogóle potrzebny i czy nie można jakoś ograniczyć liczby kabli i urządzeń w nagłośnieniu. Tak naprawdę wszystko zależy od konkretnych potrzeb oraz oczekiwań – przecież zamiast kina domowego można postawić na minimalistyczny soundbar, ale gdy dysponujemy zestawem kina domowego lub głośnikami komputerowymi dobrej klasy, szkoda byłoby nie wykorzystać ich potencjału, rezygnując z subwoofera.

  • Subwoofer zapewnia głęboki bas wysokiej jakości, jaki trudno uzyskać w inny sposób.
  • Subwoofer to naturalne i pożądane uzupełnienie zestawu głośników komputerowych i zestawu kina domowego.
  • Dźwięki subwoofera wzbogacają muzykę oraz ścieżkę dźwiękową filmu o zupełnie nowe brzmienia, a głębokie basy sprawiają, że można niemal poczuć te dźwięki.

Polecane subwoofery

Jak podłączyć subwoofer?

Podłączenie subwoofera jest uzależnione, przede wszystkim, od rodzaju urządzenia, jakim dysponujemy. Rodzaje subwooferów, jakie możemy kupić, to:

  • Tuba basowa – bywa wykorzystywana w charakterze subwoofera samochodowego, ale jakość dźwięków, jakie oferuje, może nie być zadowalająca, gdy sięgniemy po egzemplarz z niższej półki. Tuba basowa posiada wbudowany wzmacniacz, dlatego jej podłączenie jest proste. Tuba aktywna na ogół posiada trzy wejścia (B+, REM oraz GND). Do wejścia B+ należy podłączyć zasilanie z akumulatora (plus), do REM podłącza się przewód od radia, by umożliwić sterowanie głośnikiem, a do GND również podłącza się przewód do akumulatora (minus). Należy pamiętać o bezpiecznikach i stosowaniu możliwie grubszych, bezpiecznych przewodów. Gdy nie mamy pewności, jak wykonać podłączenie, warto zlecić to w odpowiednim serwisie.
  • Subwoofer aktywnynależy do popularnych rozwiązań zarówno w połączeniu z zestawem kina domowego, jak i z głośnikami komputerowymi. Subwoofer aktywny posiada wbudowany wzmacniacz i dlatego podłącza się go bezpośrednio do aplitunera głośników bez żadnych dodatkowych wzmacniaczy.
  • Subwoofer pasywny – nie posiada wbudowanego wzmacniacza. Jeśli dysponujemy amplitunerem, który na wyjściu do subwoofera podaje wzmocniony sygnał, to subwoofer pasywny można podłączyć bezpośrednio, a jeśli sygnał nie jest wzmacniany na wyjściu, to należy zastosować oddzielny wzmacniacz do subwoofera.

Jaki subwoofer wybrać?

Oferta subwooferów jest szeroka i mocno zróżnicowana. Można wybierać spośród urządzeń w formie tuby lub skrzyni, subwooferów aktywnych oraz pasywnych. Przed zakupem warto dobrze zorientować się w ofercie i skupić na kluczowych kwestiach:

  • Rodzaj subwoofera – subwoofery aktywne posiadają już wzmacniacz, który jest dobrany pod kątem parametrów urządzenia, dlatego nie trzeba poświęcać czasu na dobór zewnętrznego wzmacniacza, a sama instalacja jest łatwiejsza. Subwoofery pasywne również mają swoich zwolenników, ale trzeba liczyć się z koniecznością dokupienia wzmacniacza i jego optymalnym doborem, jak również z nieco bardziej wymagającą instalacją.
  • Moc – nie zawsze sprawdza się zasada „im więcej, tym lepiej”, bo w tym wypadku wszystko zależy od pomieszczenia, w którym subwoofer będzie użytkowany. Do dużych przestrzeni warto wybierać subwoofery o wysokiej mocy (na przykład 500 W), a do małych pomieszczeń wystarczy subwoofer o mocy około 80 W.
  • Pasmo przenoszenia – warto zwrócić uwagę, by jego zakres był szeroki i rozpoczynał się od jak najniższej wartości (na przykład od 20 Hz do 250 Hz).
  • Gabaryty urządzenia – subwoofer zajmuje trochę miejsca, a jego gabaryty mają przełożenie na sprawność i jakość basów, dlatego nie warto za wszelką cenę dążyć do zakupu jak najmniejszego, jak najbardziej kompaktowego urządzenia.
  • Cena – subwoofer kosztuje na ogół nie mniej niż kilkaset złotych. Nie jest to mało, ale za to zyskujemy o wiele lepszą jakość dźwięku w kinie domowym lub w nagłośnieniu komputera.
  • Marka – zdecydowanie warto sięgać po urządzenia znanych i cenionych marek, które są gwarantem jakości i dotrzymania konkretnych parametrów.
  • Design – subwoofer to przedmiot, który trudno przeoczyć, bywa spory, a często niezbyt estetyczny. Na szczęście w tej kwestii wiele się zmienia, powstają coraz bardziej designerskie, a jednocześnie sprawne i godne polecenia głośniki niskotonowe. Wybierając subwoofer do salonu, warto sięgnąć po egzemplarz, który będzie dobrze współgrał z głośnikami nie tylko pod względem dźwięku, ale również pod względem estetyki.

Subwoofer to urządzenie, które zdecydowanie warto wprowadzić do systemu nagłośnienia w salonie lub przy komputerze. To głośnik, który zmieni odbiór filmów, gier i muzyki, wprowadzi niskie tony na znakomitym poziomie.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.