Jak oswoić szczura hodowlanego? Hodowla szczura domowego
Spis treści:
Szczury domowe to lubiane i cenione zwierzęta, które dość łatwo dają się oswoić i stają się miłym kompanem dla człowieka. Co więcej, szczur hodowlany to coraz popularniejszy wybór zwierzątka domowego na całym świecie. Trudno się temu dziwić – to bardzo sympatyczne i towarzyskie gryzonie, skore do zabawy i pełne energii. Uwielbia przebywać w ludzkim towarzystwie i zawsze jest gotów do wyprawiania najróżniejszych sztuczek. Warto jednak podkreślić, że dopiero co przyniesiony do domu szczurek, potrzebuje trochę czasu, aby oswoić się z nowym otoczeniem i przyzwyczaić do nowych twarzy. Jak oswoić szczura i kiedy najlepiej to robić? Najważniejsze informacje znajdziesz w tym poradniku.
Jak oswoić szczura hodowlanego?
Proces oswajania szczura polega na stopniowym przyzwyczajaniu zwierzęcia do obecności człowieka. Jego reakcje zależą przede wszystkim od naszego zachowania. Pierwsze odruchy będą najprawdopodobniej oparte na strachu, ale z czasem szczur przyzwyczai się do naszej obecności i pozwoli na bliższy kontakt. Musimy być przede wszystkim bardzo cierpliwi i nie zmuszać szczura do zabawy na siłę. Cierpliwość jest w tym przypadku kluczem do sukcesu. Nie warto za wszelką cenę spieszyć się, brać zwierzęcia na ręce na siłę i zmuszać do zabawy – to przyniesie odwrotny skutek.
Zmiana miejsca dla każdego szczura domowego będzie początkowo ogromnym szokiem i stresem. Musimy dać mu trochę czasu na akceptację nieznanego otoczenia, zapachów i dźwięków. Aby zapewnić szczurkowi odrobinę komfortu, jego klatkę najlepiej będzie ustawić w możliwie najcichszym miejscu, z dala od ruchu i intensywnego zapachu.
Zadbajmy o spokój zwierzaka – w pierwszych dniach starajmy się nie być zbyt nachalnymi i pozwólmy szczurkowi samodzielnie oswoić się z nową sytuacją. Natarczywe głaskanie jest m.in. tym, czego boją się szczury. W związku z tym próby wzięcia na ręce nie tylko przysporzą zwierzakowi niepotrzebnego stresu, ale też mogą się skończyć pogryzieniem. To na pewno nie wpłynie dobrze na przyszłe relacje z gryzoniem.
Pierwszych kilka dni szczura hodowlanego w nowym domu powinno przebiec na sprawdzaniu klatki, przyzwyczajaniu się do zapachów i dźwięków. Pozwólmy szczurkowi obserwować otoczenie i pokażmy, że nic z naszej strony mu nie grozi. Niech się wyśpi, a potem wypróbuje zabawki czy karmę i zwiedzi swój nowy domek.
Szczur domowy – kiedy oswajać szczura hodowlanego?
Szczur, który dopiero pojawił się w nowym domu, będzie bardzo zestresowany i przerażony nowym otoczeniem. Drażnić może go zarówno światło, głośne rozmowy, jak i intensywne zapachy czy tupot ludzkich nóg. Aby oszczędzić mu stresu, warto ustawić klatkę w najspokojniejszym kącie w całym domu – z dala od kuchni, z której wydobywają się intensywne wonie przygotowywanych posiłków, z dala od kaloryfera, aby szczurka nie przegrzać i z dala od ostrego światła. Unikajmy także zbyt dużego kontaktu gryzonia z dziećmi, którym niestety często trudno jest wytłumaczyć, że należy postępować delikatnie i nie można jeszcze brać zwierzaka na ręce.
Oswajanie można zacząć po ukończeniu przez małe szczury czwartego tygodnia życia. Po kupnie małych gryzoni należy koniecznie dać im kilka dni czasu na przyzwyczajenie się do nowego otoczenia. Szczury są z natury niezwykle ciekawskie, więc gdy tylko zapoznają się z nowym miejscem, będą chciały zapoznać się z człowiekiem. Początkowo można jedynie włożyć dłoń do klatki, pozwolić im ją obwąchać i zapoznać się z naszym zapachem. Jest jeszcze kilka cennych wskazówek na to, jak oswoić szczura hodowlanego:
- Dobrym pomysłem jest położenie na otwartej, nieruchomej dłoni jakiegoś smakołyku. Szczury będą nie tylko ciekawe, ale także zachęcone przysmakiem.
- Początkowo zwierzęta te będą podchodziły do człowieka nieufnie, w pozycji umożliwiającej natychmiastową ucieczkę. To normalne i nie należy ich wówczas płoszyć, łapać ani straszyć. Z dnia na dzień ich podejście do człowieka będzie nieco swobodniejsze.
- Po wielu delikatnych próbach zapoznania się ze szczurem, podania mu smakołyków, zwierzę przyzwyczai się do nas i prawdopodobnie pozwoli wziąć się na ręce. Najlepiej zaczekać z tym do momentu, aż samo wejdzie na dłoń.
- Gdy szczur wejdzie na dłoń, możemy ująć go delikatnie za łopatkami i wyjąć z klatki. To dobry moment na ułożenie zwierzątka na kolanach człowieka, delikatne gładzenie po głowie i grzbiecie oraz okrywanie dłonią, by się nie spłoszyło.
- Po jakimś czasie szczur przyzwyczai się do wyjmowania z klatki i sam chętnie będzie inicjował spacery – będzie wchodził na podstawioną rękę i wspinał się po niej. Takiemu zwierzęciu można pozwolić na spacery po podłodze i meblach, ale warto mieć nad nim kontrolę.
Oswajanie młodych szczurów hodowlanych jest zazwyczaj dość proste. Trudniej będzie z dorosłymi osobnikami. W ich przypadku cały proces może się znacząco wydłużyć, a zwierzęta te mogą być bardziej skłonne do gryzienia, gdy coś im się nie spodoba. Dlatego warto na początku zakładać rękawicę oraz ubrania z długim rękawem, by nie zostać pokąsanym lub podrapanym.
Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że szczury to zwierzęta bardzo towarzyskie i sympatyczne. Kiedy oswoją się z naszym towarzystwem i nowym otoczeniem, z radością będą się z nami bawić. Wszystko jednak zależy od tego, w jaki sposób będziemy obchodzić się ze zwierzakiem na początku. Nie wymagajmy od niego zbyt wiele, gdy po raz pierwszy przynosimy klatkę do domu. Wszystko jest bowiem wówczas dla szczura całkowicie nowe i nieznane. Bądźmy dla niego wyrozumiali, nie hałasujemy zbytnio i nie narzucajmy mu swojego towarzystwa.
Kiedy zwierzak nam już zaufa, z pewnością sam wejdzie na rękę. Możemy go wówczas spokojnie podnieść, jednak nie na dużą wysokość, aby czuł się bezpiecznie. Pamiętajmy, aby nie zmuszać szczura do niczego – nie głaskaj go za mocno, nie przytulaj na siłę i nie bierz na ręce. Jeśli chce sobie pójść, pozwólmy mu na to. Dzięki temu zbudujemy wzajemne zaufanie, które później zaowocuje głęboką relacją.
Jak oswoić szczura? Przydatne akcesoria
Wiesz już mniej więcej jak oswoić szczura? Pamiętaj, że jest to długotrwały proces, który wymaga przede wszystkim cierpliwości. Niezależnie czy mamy do czynienia ze standardowym szczurem hodowlanym, czy ze szczurem dumbo – zasady postępowania będą takie same. Aby gryzoń szybciej przyzwyczaił się do nowego miejsca i naszego towarzystwa, pomóc mogą dodatkowe akcesoria w formie zabawek, wyposażenia do klatki czy przysmaków.
Przyzwyczajenie szczura do całkowicie nowych warunków i nowego otoczenia może zająć trochę czasu. Wszystko zależy od indywidualnych cech danego zwierzaka i tego, jak podejdziemy do procesu jego oswojenia. Jeśli pozwolimy szczurowi na spokojną adaptację i powolne poznawanie nowego otoczenia bez nachalności z naszej strony, z pewnością będzie mu o wiele łatwiej przyzwyczaić się do nowych warunków.
W procesie oswajania szczurka z człowiekiem przydatne będą różnego rodzaju akcesoria dla gryzoni. Pomogą one ułatwić nawiązywanie kontaktu przez zabawę. Podstawowym tego typu akcesorium będą najzwyklejsze szczurze smakołyki – podawane zwierzętom na wyciągniętej ręce pokażą im, że nie jesteśmy groźni.
Kiedy szczur ufa nam już bardziej i pozwala wziąć się na ręce, możemy wykorzystać to na wspólne zabawy. Szczury to zwierzęta bardzo towarzyskie i niezwykle sympatyczne. Oswojone, bardzo lubią kontakt z człowiekiem i uwielbiają się bawić. Cechuje je przy tym niesamowicie wysoka inteligencja, dzięki czemu jesteśmy w stanie nauczyć je mnóstwa przeróżnych sztuczek i poleceń.
Wspólna zabawa to najlepszy sposób na oswojenie pupila. Zwierzę wówczas mocno przywiązuje się do właściciela, jeśli tylko uda nam się zdobyć jego zaufanie.
Znajdziesz w Morele
Kojce i wybiegi dla gryzoni - Artykuły pielęgnacyjne dla gryzoni - Pokarm dla gryzoni
Komentarze (0)