Udostępnij
Skomentuj

Kołowrotek dla chomika – czym należy się kierować przy jego wyborze?

Jak dobrać kołowrotek dla chomika? Jaki będzie dobry dla chomika syryjskiego, a jaki dla dżungarskiego?

Chomiki syryjskie, dżungarskie, Roborowskiego czy Campbella znamy przede wszystkim jako udomowione zwierzątka. Są oswojone i mieszkają w niezbyt dużych klatkach, ewentualnie akwariach lub terrariach. Pierwotnie jednak chomiki żyły (i nadal żyją) dziko w warunkach naturalnych. Na przykład chomiki syryjskie w Azji Mniejszej na terenach głównie pustynnych i półpustynnych, a chomiki dżungarskie w podobnych warunkach w Azji Środkowej. Jedne i drugie w poszukiwaniu pokarmu przemierzały nocami trasy nawet kilkunastokilometrowe, co w porównaniu z ich rozmiarami naprawdę robi wrażenie.

Mieszkańcy klatek o pożywienie nie muszą się martwić i nie są zmuszeni wędrować po nie kilometrami, ale potrzebę ruchu i zamiłowanie do biegania mają w genach. Co prawda nie sposób udomowionemu chomikowi urządzić wielokilometrową trasę do biegania. Jednak skoro ludzie mogą biegać bez wychodzenia z domu, to i chomikom można zapewnić bieganie bez opuszczania klatki. Rolę bieżni treningowych dla ludzi spełniają w przypadku chomików kołowrotki.

Kołowrotek dla chomika – średnica ma znaczenie

Dla chomika bieganie to nie tylko zabawa, ale także i przede wszystkim potrzeba wynikająca z jego natury. W związku z tym wyposażenie jego klatki w kołowrotek jest koniecznością i pozostaje tylko zdecydować, jaki kołowrotek dla swojego chomika wybrać. Znaczenie ma nie tylko materiał i wykonanie, ale także średnica karuzeli. Bardzo ważną rzeczą przy wyborze kołowrotka dla chomika jest jego wielkość. Ta zaś uzależniona jest od rozmiarów zwierzęcia.

Bęben kołowrotka jest oczywiście okrągły. Biegający w nim chomik przebiera więc łapkami w dolnej części koła. Nietrudno sobie wyobrazić, że im koło to jest mniejsze, tym bardziej wygina się grzbiet chomika, im zaś koło większe, tym pozycja zwierzątka jest bardziej naturalna. I nie chodzi tu jedynie o komfort i przyjemność zabawy, ale, przede wszystkim, o zdrowie chomika. Na bieganiu spędza on całe godziny i nadmierne wygięcie kręgosłupa przez tak długi czas grozi poważnymi konsekwencjami dla jego zdrowia.

Nie oznacza to jednak, że im większy kołowrotek, tym lepszy. Zbyt duży mechanizm, (zwłaszcza gdy urządzenie jest drewniane lub metalowe) może być dla chomika zbyt ciężki i trudny do wprawienia w ruch. Podsumowując: kołowrotek dla chomika nie może być na tyle mały, aby niszczył jego delikatny kręgosłup, a jednocześnie nie powinien być zbyt duży, co uniemożliwi gryzoniowi dobrą zabawę.

Jaka powinna być średnica kołowrotka dla chomika syryjskiego? Aby zabawka była dla zwierzątka odpowiednia, jej średnica musi mierzyć 27 cm. Można spotkać opinie, że kołowrotek dla chomika syryjskiego powinien mieć średnicę 20 cm, ale biorąc pod uwagę typowe rozmiary zwierzęcia, jest to wymiar zbyt mały. Ba, zdarzają się chomiki, dla których i 27 cm nie będzie wystarczające.

Podobnie ma się sprawa z chomikami karłowatymi. Średnica kołowrotka dla chomika dżungarskiego to minimum 20 cm i raczej nie należy kierować się opiniami, jakoby wystarczało 17, czy nawet 14 centymetrów. W ostateczności dla zdrowia malucha lepiej, jeżeli kółko będzie większe, niżby miało być za małe.

Tak więc dla chomików syryjskich należy wybierać kołowrotki o średnicy 27 cm, dla chomików dżungarskich 20 cm, ale w obu przypadkach trzeba jeszcze brać pod uwagę wielkość konkretnego zwierzęcia, dla którego przeznaczony jest mechanizm.

Konstrukcja kołowrotka dla chomika – które są najbardziej stabilne i bezpieczne?

Kolejnym zagadnieniem istotnym przy wyborze kołowrotka jest jego konstrukcja i tu zwrócić należy uwagę na następujące rzeczy:

 • jak zamontować kołowrotek dla chomika,
 • rodzaj bieżni, po której biega chomik,
 • niebezpieczeństwo „efektu nożyc”.

Są kołowrotki przystosowane do zamocowania na boku klatki oraz takie, które po prostu się w niej ustawia. Zalecane jest pierwsze z tych rozwiązań. Urządzenia montowane na klatce uchodzą za solidniejsze, bardziej stabilne i mniej hałaśliwe. Tym samym są dla chomika bezpieczniejsze i bardziej komfortowe.

Nie zawsze jednak uda się znaleźć kołowrotek spełniający inne ważne wymogi, a jednocześnie przystosowany do montażu na klatce. W takim przypadku z konieczności trzeba wybrać urządzenie stojące. Należy jednak sprawdzić, czy mechanizm jest solidny i czy bęben z szalejącym w środku chomikiem nie będzie się bujał na wszystkie strony. Dobrze jest przymocować urządzenie do podłoża, co zdecydowanie poprawi jego stabilność. Podstawę należy zasypać trocinami lub inną ściółką.

Bardzo ważna jest sprawa podłoża, po którym pędzi chomik. „Pędzi” to zdecydowanie właściwe słowo, bo chomik biega bardzo szybko i istotne jest, żeby jego delikatne łapki nie trafiały w nic, co może być dla nich niebezpieczne. Dlatego też hodowcy i znawcy tych zwierzątek zdecydowanie odradzają kołowrotki ze szczebelkami. Chomicza łapka w biegu może nie trafić na szczebel i osunąć się w szczelinę, a to może skutkować dużymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu chomik otrzyma kołowrotek wyposażony w szczebelki, koniecznie należy wpleść pomiędzy nie np. pasek tekturki.

Znacznie lepsze, bezpieczniejsze i bardziej komfortowe są kołowrotki pełne. Tu jednak należy zwrócić uwagę, aby nie były całkiem gładkie i śliskie. Pożądane są wypustki ułatwiające zwierzątku bieganie.

I na koniec ostrzeżenie przed „efektem nożyc”. Może wystąpić w urządzeniu, które jest wyposażone w pionowy pręt, na którym zawieszony jest bęben, a sam bęben posiada na boku (zwykle metalową) poprzeczkę. Do tragedii dochodzi, gdy chomik kończy zabawę i opuszcza kołowrotek, ten jednak nie od razu się zatrzymuje i ściska zwierzątko pomiędzy pionowym prętem a poprzeczką bębna. Tak zbudowanych urządzeń najlepiej jest unikać.

Metalowy, plastikowy czy drewniany kołowrotek dla chomika? Zalety i wady

Drewniany kołowrotek dla chomika? A może jednak plastikowy lub metalowy? Który wybrać dla naszego gryzonia? Jak we wszystkim, tak i w tym przypadku zdania są podzielone. Na rynku z wyposażeniem klatek dla gryzoni dostępne są kołowrotki dla chomika:

 • plastikowe,
 • metalowe,
 • drewniane.

Profesjonalni hodowcy polecają różne materiały, przy czym każdy ma swoich zwolenników i przeciwników. Kołowrotek plastikowy dla chomika jest lekki, ale raczej stabilny. Zwykle nadaje się zarówno do postawienia, jak i zawieszenia na klatce. Jego estetyka to kwestia gustu (opinie są tu bardzo różne), a niewątpliwą zaletą jest łatwość utrzymania w czystości.

Drewniany kołowrotek do klatki dla chomika ma naturalną urodę i jest prawie bezszelestny. Najtrudniejszy do utrzymania w czystości, ale można bieżnię wyłożyć czymś łatwo zmywalnym lub wymiennym (np. matą korkową). Wydaje się najbardziej przyjazny dla zwierzęcia, choćby z powodu naturalnego zapachu.

Wielu preferuje kołowrotki metalowe – solidne, łatwe do mycia, odporne na chomicze ząbki. Z drugiej jednak strony to one najczęściej są wyposażone w szczebelki (ewentualnie w siatkę) i wśród nich znajdują się takie, które grożą „efektem nożyc”. Może się też okazać, że zakupione urządzenie nie jest ciche.

Decydując o wyborze materiału, nie można oprzeć się na jednoznacznej ocenie co do tego, który jest najlepszy. Pozostaje wybrać taki, którego cechy w konkretnym przypadku są najbardziej odpowiednie.

Zalety i wady kołowrotka drewnianego dla chomika

ZALETY

 • Cichy,
 • estetyczny,
 • wydziela naturalny zapach,
 • przyjazny.

WADY

 • Może być ciężki,
 • trudny do utrzymania w czystości,
 • może być gryziony przez chomika,
 • drogi.

Zalety i wady kołowrotka metalowego dla chomika

ZALETY

 • Solidny,
 • łatwy do utrzymania w czystości,
 • odporny na gryzienie.

WADY

 • Często wyposażony w szczebelki lub siatkę,
 • ciężki,
 • może grozić „efektem nożyc”,
 • głośny,
 • rdzewieje.

Zalety i wady kołowrotka plastikowego dla chomika

ZALETY

 • Lekki,
 • stabilny,
 • możliwy do zawieszenia lub postawienia,
 • łatwy do utrzymania w czystości,
 • raczej cichy,
 • tani.

WADY

 • Może być gryziony,
 • niektóre konstrukcje są niebezpieczne dla chomika.

Jak wyciszyć kołowrotek dla chomika? Ile kosztuje solidny kołowrotek?

Ile kosztuje kołowrotek dla chomika? Oczywiście można spotkać się z produktami o bardzo rozbieżnych cenach. Najtańsze kołowrotki można dostać za cenę poniżej 10 zł. Zwykle ceny wahają się od kilkunastu do 30 lub 40 zł. Najdroższe są kołowrotki drewniane oraz inne najwyższej jakości, które kosztują na ogół ponad 50 zł.

Trafił Ci się piszczący kołowrotek? Nie musisz kupować od razu następnego – istnieją domowe sposoby, aby temu zaradzić. Jak wyciszyć kołowrotek dla chomika? W wielu sytuacjach pomaga smarowanie mechanizmu olejem roślinnym lub oliwką dla dzieci.

Dla poszukujących oryginalnych rozwiązań warto dodać, iż na rynku są gotowe klatki dla chomików, które są wyposażone w plac zabaw, a na nim w kołowrotek z licznikiem pokonanych kilometrów. Naturalnie takie urozmaicenie będzie zdecydowanie droższe i nie jest to konieczne wyposażenie przy posiadaniu tego małego zwierzątka. Warto jednak brać pod uwagę potrzeby i upodobania chomika oraz to, że dobry kołowrotek wystarczy zwierzątku na całe jego życie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:28
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.