Udostępnij
Skomentuj

Jak odblokować płytę indukcyjną? Popularne sposoby

Blokada płyty indukcyjnej może być kłopotliwa. Sprawdź, jak odblokować płytę indukcyjną w różnych modelach.

Unieruchomienie zmiany ustawień kuchenki grzewczej oznacza przede wszystkim zabezpieczenie użytkownika. „Jak odblokować płytę indukcyjną?” to pytanie, które zadaje sobie wielu podekscytowanych posiadaczy nowych urządzeń AGD. Jeśli dopiero nabyłeś kuchenkę, prawdopodobnie nie jest ona jeszcze zdatna do użytku i należy ją w odpowiedni sposób uruchomić. Jak wyłączyć jej blokadę? Co zrobić, gdy płyta indukcyjna nie reaguje na dotyk? Jak odblokować płytę indukcyjną, by móc z niej normalnie korzystać? Wyjaśniamy!

Jak wyłączyć blokadę płyty indukcyjnej?

Poszczególne modele płyt grzewczych różnią się metodami odblokowywania panelu. Różni producenci stosują rozmaite rozwiązania – najprostszym sposobem na znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak odblokować płytę indukcyjną Beko czy innej marki, jest zajrzenie do instrukcji obsługi dołączonej do sprzętu. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz tego zrobić – istnieje kilka uniwersalnych metod zdejmowania zabezpieczenia z popularniej płyty kuchennej. Prawdopodobnie jedna z nich zadziała w przypadku Twojej kuchenki indukcyjnej.

Jak odblokować płytę indukcyjną Amica? Tutaj warto wspomnieć o symbolach na płycie indukcyjnej. Zadanie powinno być bardzo proste. Konkretne produkty mogą się nieco od siebie różnić, ale zasady działania blokady zazwyczaj są do siebie podobne w kuchenkach tej samej marki. Aby aktywować urządzenie tej firmy, należy odszukać na nim sensor z symbolem klucza i dotknąć go. Przycisk trzeba przytrzymywać tak długo, aż zgaśnie dioda sygnalizująca działanie blokady.

Podobnie jak sprzęt Amica funkcjonuje płyta indukcyjna Gorenje. Aby zdjąć z niej zabezpieczenie, należy dotknąć przycisk wyłącznika i przytrzymywać go przez 3 sekundy. Symbol „L” sygnalizujący włączenie blokady zmieni się na „0”, a kuchenka będzie gotowa do użytku. W większości przypadków uruchomienie zabezpieczenia płyty nie wpływa na włącznik główny – urządzenie można w każdej chwili wyłączyć.

Niektóre produkty mają bardziej zaawansowany system włączania i wyłączania blokady panelu. Jeśli na Twojej kuchence indukcyjnej nie ma symbolu kłódki albo klucza, a przytrzymywanie włącznika nie działa – możliwe, że ten konkretny model trzeba odblokować przez wciśnięcie odpowiedniej kombinacji przycisków. Instrukcja obsługi będzie więc konieczna.

Nawet jeśli nie posiadasz fizycznej kopii dokumentu, w prosty sposób możesz znaleźć cyfrową wersję w Internecie. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę nazwę producenta kuchenki oraz jej model. Jeżeli nie znasz takich danych – spróbuj zajrzeć pod urządzenie. Na jego spodniej stronie powinna znajdować się naklejka ze szczegółowymi informacjami.

Dlaczego płyta indukcyjna jest zablokowana?

Blokada płyty grzewczej jest niezwykle ważną funkcją, którą powinna posiadać każda dobra kuchenka indukcyjna. Zadaniem blokady elektrycznej jest ochrona przed przypadkowym włączeniem urządzenia. Nowy sprzęt prosto ze sklepu ma z reguły domyślnie ją włączoną – zadaniem użytkownika jest dowiedzieć się, jak odblokować płytę indukcyjną Bosch lub innej marki. Informacje podane w instrukcji obsługi na pewno wystarczą, by sprostać zadaniu.

Małe dzieci nie wiedzą na przykład, jak włączyć płytę indukcyjną Siemens, toteż możliwość wyłączenia dostępu do panelu jest niezwykle istotna dla rodziców i opiekunów. Ta opcja eliminuje ryzyko przypadkowego włączenia urządzenia albo zmiany ustawień podczas gotowania. Szczególnie skuteczne są skomplikowane blokady, do których zdjęcia potrzeba wciśnięcia specjalnej kombinacji przycisków. Odblokowanie przez małe dziecko indukcyjnej płyty grzewczej będzie w takim przypadku wręcz niemożliwe.

Większość płyt indukcyjnych automatycznie dezaktywuje się po przerwie w zasilaniu – to zabezpieczenie przed niekontrolowanym uruchomieniem kuchenki, które mogłoby nastąpić na przykład podczas nieobecności domowników. Jeśli Twoja płyta indukcyjna Teka lub innej marki jest zablokowana z niewiadomych przyczyn – mogło dojść do awarii zasilania.

Jak zablokować płytę indukcyjną?

Znasz już pewne techniki odblokowania płyty indukcyjnej. Trzeba pamiętać, że uniemożliwienie zmiany opcji płyty indukcyjnej czasami zdarza się przypadkowo, ale funkcja bywa przydatna w wielu sytuacjach życia codziennego. Jeśli oczekujesz gości z dziećmi albo sprawujesz opiekę nad osobą starszą czy niepełnosprawną, która może niechcący pozmieniać ustawienia kuchenki – włączając zabezpieczenie panelu, uchronisz się przed niepotrzebnym stresem.

Zazwyczaj zakładanie blokady na urządzeniu odbywa się na podobnej zasadzie, co jej zdejmowanie. Jeśli więc potrafisz odpowiedzieć na pytanie, jak odblokować płytę indukcyjną Whirlpool, to prawdopodobnie umiesz też zablokować sprzęt tego producenta. To samo dotyczy sprzętu każdej innej marki. Jeżeli do uruchomienia urządzenia wystarczyło przytrzymanie przycisku z kluczem lub kłódką – w analogiczny sposób uniemożliwisz jego obsługę. Tak samo funkcjonują kuchenki, które dezaktywuje się za pomocą kombinacji przycisków.

Co oznacza L na płycie indukcyjnej Amica?

Oznaczenie „L” (skrót od „lock”) na płycie indukcyjnej Amica (a także na wybranych modelach innych producentów) oznacza funkcję blokady panelu sterowania. Jest to funkcja zabezpieczająca, którą dokładnie już opisaliśmy w tym poradniku. Służy więc do zablokowania panelu sterowania, aby zapobiec przypadkowemu włączaniu lub zmianom ustawień podczas czyszczenia lub gdy płyta nie jest używana. Dzięki oznaczeniu „L” jesteśmy poinformowani, że blokada została włączona.

Polecane płyty indukcyjne wolnostojące

Co zrobić, jeśli płyta indukcyjna blokuje się zbyt często?

Blokada płyty indukcyjnej jest z pewnością praktycznym rozwiązaniem gwarantującym bezpieczeństwo Tobie i bliskim, a także przedłużającym okres żywotności samego sprzętu AGD. Są jednak sytuacje, w których kuchenka indukcyjna dezaktywuje się sama bez widocznej przyczyny. Co wtedy robić?

Jeśli Twoja płyta indukcyjna Samsung albo urządzenie AGD dowolnej innej marki często odmawiają posłuszeństwa, sprawdź, czy rzeczywiście włącza się sama blokada, a nie wyłącza cała kuchenka. Nierzadko sprzęty prewencyjnie zatrzymują swoją pracę podczas przegrzania. Jeżeli powietrze w okolicach płyty wydaje się gorące – możliwe, że problemem jest nieodpowiednia wentylacja. Przenieś kuchenkę tam, gdzie będzie miała zapewnioną cyrkulację powietrza. Jeśli Twoje urządzenie znajduje się nad szufladą – warto uchylić ją na czas gotowania.

Blokada uruchomienia albo używania panelu płyty indukcyjnej włącza się także na skutek awarii zasilania. Jeśli często zauważasz, że kuchenka jest nieaktywna, a Ty nie masz z tym nic wspólnego – sprawdź jej przewód. Czasami zdarza się, że za uniemożliwienie obsługi płyty odpowiada wadliwa instalacja elektryczna. Dla własnego spokoju poproś wykwalifikowanego elektryka o przyjrzenie się problemowi.

Jeżeli płyta indukcyjna nadal blokuje się samoczynnie, a Ty nie masz pojęcia, co jest tego przyczyną – najprostsze rozwiązanie to oddanie sprzętu do serwisu, w którym fachowcy zdiagnozują problem. Jeśli urządzenie było kupione niedawno – opłacalne będzie oddanie go na gwarancję. Czasami oprogramowanie szwankuje po prostu na skutek wady produkcyjnej.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.