Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak obliczyć prawidłową wagę?

Jeżeli zastanawiasz się, czy Twoja waga jest prawidłowa, pomożemy Ci to obliczyć w bardzo prosty sposób.

Warto utrzymywać prawidłową masę ciała, ponieważ niesie to korzyści przede wszystkim dla zdrowia, a także wyglądu człowieka. Bez nadmiarowych kilogramów czujemy się lepiej, a nasz organizm funkcjonuje prawidłowo. Wobec tego trzeba kupić przyrząd, który pomoże w precyzyjny sposób określić, ile aktualnie ważysz. Idealnie byłoby, aby pokazywał również, jaki procent Twojego ciała stanowi tłuszcz, woda oraz mięśnie. Jego cena oscyluje w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Zaawansowane modele wskazują BMI oraz przemiany materii.

Jak sprawdzić właściwą wagę?

Inteligentna waga łazienkowa Xiaomi jest jednym z tych urządzeń, które pokazują, że dobry sprzęt z tej kategorii nie musi kosztować dużo, by bez problemu sprawdzać wszystkie powyższe parametry. Przyrząd sterowany z pomocą aplikacji mobilnej umożliwia określenie nie tylko ciężkości ciała, ale także procentowy udział masy kostnej, mięśniowej i tłuszczowej. Wszystkie te wskaźniki odczytasz na ekranie swojego smartfona. Wystarczy pobrać specjalną aplikację.

Czym jest BMI? Rozwinięcie tego skrótu to Body Mass Index. Ten współczynnik wynika z podziału ciężaru ciała przez wzrost, przy czym ta ostatnia wartość musi być podniesiona do kwadratu. Przykładowo osoba ważąca 60 kg o wzroście 165 cm dzieli liczbę 60 przez 165 pomnożone przez 165. Wynik zapisujemy, a następnie porównujemy z tabelą wskaźników. Jeżeli wykazał poniżej 18,5, masz niedowagę. Prawidłowe BMI oscyluje w granicach od 18,5 do 24,9. Powyżej tego wyniku mamy do czynienia z nadwagą. Z kolei liczba większa niż 30 wskazuje na otyłość.

Istnieją rozmaite kalkulatory internetowe mogące obliczyć tę wartość, jednakże trzeba wspomnieć, że równie dobrze poradzi sobie z tym dokładna waga łazienkowa Huawei. Zalecenia wykazują, by zrezygnować z codziennych pomiarów, gdyż nie otrzymamy miarodajnego wyniku z powodu możliwych wahań. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, gdyż często z powodu ich gospodarki hormonalnej zmieniającej się w ciągu miesiąca dochodzi do zatrzymania wody, a tym samym okresowego przybierania na wadze. Zamiast tego proponowano sprawdzanie masy ciała raz w tygodniu.

Znaczenie ma także typ wybranego przez Ciebie urządzenia. Domowa waga łazienkowa elektroniczna jest najczęściej wybieranym rodzajem. Sprzęt wyposażony w czytelny cyfrowy ekran bywa po prostu dokładniejszy, gdyż jego pomiar zostanie wykonany z dokładnością do 5 g. Do takiego narzędzia niezbędna jednak okazuje się bateria. Analityczny sprzęt oferuje masę dodatkowych opcji jak połączenie ze smartfonem przez bluetooth. Warto pamiętać, by wybrać model szklany, drewniany bądź metalowy.

Polecane wagi łazienkowe

Czasami tego typu przyrząd zawiesza się lub zepsuje i przy zerowym obciążeniu pokazuje jakieś liczby. Na szczęście w prosty sposób go naprawisz. Wystarczy zresetować maszynę specjalnym przyciskiem lub po prostu wyjąć na chwilę baterię. Następnie trzeba ją uruchomić i sprawdzić, czy problem zniknął. W większości przypadków powinno to zadziałać. Czasami nasz model może też pokazywać różne wartości pomimo tego, że pomiędzy jednym a drugim ważeniem minęło zaledwie kilka minut. Wtedy należy rozważyć wymianę baterii, gdyż jest prawdopodobnie za słaba.

W sprzedaży znajduje się waga łazienkowa mechaniczna. Nie wymaga zasilania baterią i bywa niezwykle prosta w obsłudze. Niełatwo ją przy tym zepsuć. Na obudowie urządzenia znajdziesz okienko, w którym przesuwa się obrotowa skala. Nieruchomy punkt pokaże Ci prawidłowy ciężar, gdy skala ta ulegnie zatrzymaniu podczas obrotów. Mechaniczny sprzęt wskazówkowy ma jednak podstawową wadę, a mianowicie precyzja pomiaru będzie niższa niż w elektronicznym. Nie ma również dodatkowych funkcji.

Jak obliczyć prawidłową wagę mężczyzny?

W obliczaniu prawidłowej wagi dla mężczyzny przydatny bywa po raz kolejny wskaźnik BMI omówiony powyżej, choć nie tylko. Generalnie przy obliczaniu zaleca się nieco inne normy dla mężczyzn niż dla kobiet. Wynika to chociażby z faktu, że mają oni zwykle większy udział tkanki mięśniowej niż płeć przeciwna. W jaki sposób obliczyć prawidłową masę ciała poza kalkulatorem BMI? Trzeba brać pod uwagę, że mięśnie są cięższe niż tkanka tłuszczowa. Męskie ciało zawiera ok. 13–20% tłuszczu. Dla porównania kobiece ma go od 20 do 28%.

Większy udział masy mięśniowej i kostnej u przeciętnego mężczyzny oznacza, że zwykle będzie on cięższy od kobiety. Nie oznacza to w żadnym razie nadwagi. Warto mimo wszystko kontrolować proporcje ciała i jego parametry z pomocą urządzenia, które jasno określi, czy zwiększona waga ciała związana jest z ze wzrostem masy mięśniowej, czy też tłuszczu. Szczególnie polecać w takiej sytuacji można narzędzia elektroniczne. Sprawdzi się doskonale np. niezawodna waga łazienkowa Xiaomi. Przydatny do zdiagnozowania otyłości brzusznej bywa także wskaźnik WHR.

W jaki sposób obliczyć prawidłową wagę dziecka?

O tym, że waga dziecka jest niezwykle istotnym parametrem wiedzą zarówno lekarze, jak i rodzice. W ocenie zdrowia pociechy oraz jej rozwoju to szczególnie istotna cecha. Pomiarów musisz dokonywać systematycznie, gdyż pozwoli to w porę zapobiegać rozmaitym problemom zdrowotnym. Prawidłową masę ciała dziecka obliczamy, zestawiając wagę urodzeniową, wiek, aktualny ciężar oraz wzrost. Tu jednak wypada przypomnieć, że dzieci odróżnia od siebie tempo wzrostu i przybierania na wadze. Dużo zależy od predyspozycji odziedziczonych po rodzicach.

W przypadku nieco starszego dziecka dobrze nada się waga łazienkowa mechaniczna, gdyż niekoniecznie musisz szczegółowo sprawdzać udział masy tłuszczowej, mięśniowej lub kostnej, o ile nie masz do czynienia z nadwagą. W internecie udostępniono specjalnie opracowane tabele, które określają, ile powinno ważyć dziecko w danym wieku. Trzeba dodać, iż tabele przygotowano osobno dla dziewczynek i chłopców, gdyż statystycznie chłopcy są nieco ciężsi. O prawidłowe wymiary dziecka należy pytać szczególnie podczas wizyty u pediatry.

Jak obliczyć prawidłową wagę kobiety?

Również w przypadku kobiet nie należy sztywno trzymać się wyłącznie wskaźnika BMI. Warto też zakupić dobry sprzęt do ważenia. Odpowiednia będzie np. waga łazienkowa Huawei. Prócz niego wymyślano już rozmaite wzory na obliczenie prawidłowego ciężaru oraz proporcji ciała. Popularny jest chociażby wskaźnik WHR pokazujący stosunek obwodu talii do bioder. W tym przypadku dzielimy obwód talii przez obwód bioder. Prawidłową masę ciała pomaga wyliczyć także indeks Ponderala.

Najlepsza inwestycja to dobre narzędzie, które pozwoli nie tylko kontrolować ciężar ciała, ale również ilość tkanki mięśniowej i tłuszczowej. Takie pomiary pokazuje np. waga łazienkowa Zelmer, samodzielnie obliczająca BMI. Dobry, analityczny sprzęt przyda się w każdej łazience. Trzeba wspomnieć, że dla kobiet istotna będzie szczególnie możliwość obliczania masy kostnej, z uwagi na zwiększone ryzyko zapadalności na osteoporozę. Ułatwi to kobiecie stałą kontrolę ewentualnych ubytków.

Polecane artykuły
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.