Udostępnij
Skomentuj

Jak obliczyć prawidłową wagę?

Jeżeli zastanawiasz się, czy Twoja waga jest prawidłowa, pomożemy Ci obliczyć ją w bardzo prosty sposób.

Coraz więcej osób decyduje się na zdrowy tryb życia. Jednym z powodów, dla których podejmujemy te działania, jest utrata zbędnych kilogramów i utrzymanie korzystnej dla naszego zdrowia sylwetki. Na początku jednak musimy ustalić, jaki jest zakres, w którym nasza indywidualna waga jest prawidłowa. Przydatny w tym wypadku jest wskaźnik BMI. Do obliczenia swojej prawidłowej wagi używa się właśnie kalkulatora BMI, który znacznie ułatwia ustalenie celu, do którego powinniśmy dążyć.

Jak obliczyć swoją prawidłową wagę?

Wiele osób zastanawia się, czy ich waga jest prawidłowa do wzrostu i wieku. Pierwszym aspektem, który należy zrobić, jest oczywiście zważenie się. Ważne jest by waga, na której się ważymy, była dokładna. Korzystanie z taniej wagi łazienkowej może sprawić, że pomiar będzie nieadekwatny. Dobrym zakupem będzie waga, która poza samymi kilogramami poda nam również udział masy mięśniowej, kostnej oraz tłuszczowej, co znacznie, precyzyjniej pozwoli nam kontrolować swoje ciało.

Warto też ważyć się z rana przed śniadaniem, ponieważ podczas dnia waga może znacznie wzrosnąć, nawet powyżej kilograma. Kolejnym etapem jest oczywiście zmierzenie się. To również trzeba zrobić jak najdokładniejszą metodą. Najlepiej jest poprosić kogoś do pomocy, by nie tylko precyzyjnie zaznaczył czubek głowy, ale również kontrolował czy trzymamy prawidłową postawę. Gdy posiadamy obie dane, wystarczy podzielić masę ciała przez wzrost podniesiony do kwadratu.

Co to jest BMI?

Podzielenie masy ciała przez wzrost podniesiony do kwadratu wykaże nam nasz wskaźnik BMI. Ale czym jest BMI? To nic innego niż Body Mass Index — wskaźnik masy ciała, który pokazuje nam, ile powinniśmy ważyć, biorąc pod uwagę nasz wzrost, a także klasyfikuje nas na skali, która składa się z kilku przedziałów informujących nas o tym, czy posiadamy prawidłową wagę, czy też niestety nasza waga jest zbyt wysoka albo niska, a także jak dużo brakuje nam do wagi idealnej. BMI używane jest w ocenie ryzyka chorób związanych z nadwagą takich jak miażdżyca czy choroba niedokrwienia serca.

Jak obliczyć BMI?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej BMI = masa ciała/wzrost, podniesiony do kwadratu. Można oczywiście obliczyć to wszystko na kartce, jednakże w internecie bez problemu znajdziemy kalkulator BMI, który policzy nasze BMI w szybki sposób po wprowadzeniu odpowiednich danych, a także od razu wskaże zakres, w którym nasza waga powinna się znajdować. BMI kalkulator to świetny sposób, by odpowiedzieć sobie na pytanie: Jak obliczyć czy mam prawidłową wagę?

Jak obliczyć prawidłową wagę mężczyzny?

Wiele osób zastanawia się jak obliczyć prawidłową wagę człowieka. Jednak przy tych obliczeniach ważne jest również uwzględnienie płci danej osoby. Dzieje się tak ze względu na różnice w budowie ciała w poszczególnych płciach. Mężczyźni posiadają większy udział tkanki mięśniowej od kobiet. Mięśnie ważą więcej od tkanki tłuszczowej, przez co waga mężczyzn, mimo że jest prawidłowa, może być znacznie wyższa od prawidłowej wagi kobiety o tym samym wzroście.

Prawidłowe męskie ciało zawiera między 13, a 20 procent tłuszczu, podczas gdy ciało kobiece posiada go, aż do 28%. Większy udział masy mięśniowej sprawia, że mężczyzna może ważyć więcej od kobiety, a jednak nadal nie oznacza to nadwagi. Do obliczenia prawidłowej wagi mężczyzny przydatny jest także oczywiście kalkulator BMI. Z kolei do utrzymania właściwego BMI warto wykonywać regularne pomiary przy pomocy specjalistycznych urządzeń takich jak inteligentne wagi, które podpowiedzą nam czy wzrost wagi związany jest z rozrostem tkanki mięśniowej, czy tłuszczowej. Pomocny przy diagnozowaniu otyłości brzusznej u mężczyzn jest również wskaźnik WHR.

Jak obliczyć prawidłową wagę dziecka?

Wielu rodziców zastanawia się jak obliczyć prawidłową wagę dziecka. Wiadome jest, że utrzymywanie prawidłowej wagi u dzieci w okresie rozwojowym jest niezwykle ważne. Przydatne jest to w kontrolowaniu stanu zdrowia swojego dziecka i ważne w profilaktyce, ponieważ zbyt duża waga bądź przeciwnie — niedowaga może wskazywać na problemy zdrowotne, które dzięki naszej szybkiej interwencji zostaną w porę zatrzymane, zanim zdążą się rozwinąć i przynieść niebezpieczne dla najmłodszych konsekwencję. Prawidłową wagę ciała swojej pociechy wyliczamy, biorąc pod uwagę: wagę urodzeniową, wiek, aktualny ciężar oraz wzrost.

U dzieci sprawa jest o tyle skomplikowana, że rozwijają się one w różnym tempie, a dużo zależy od genetyki i odziedziczonych po rodzicach predyspozycjach. Ważna jest także płeć, dlatego, że chłopcy są z reguły ciężsi od dziewczynek w tym samym wieku. W internecie bez problemu do znalezienia są tabele, które wskazują mniej więcej, ile powinno ważyć dziecko w danym wieku. Do ważenia dzieci świetnie nadaje się zwykła waga łazienkowa, która niekoniecznie musi posiadać wiele funkcji, ponieważ gdy nie mamy do czynienia z nadwagą podział na konkretne masy takie jak tłuszczowa czy kostna nie jest, aż tak ważna u dzieci. Na koniec warto wspomnieć, że przy kontrolowaniu prawidłowej wagi dziecka przydatne jest poruszanie tego tematu podczas wizyt kontrolnych u pediatry.

Jak obliczyć prawidłową wagę kobiety?

Tak samo, jak w przypadku mężczyzn, pomocne przy obliczaniu prawidłowej wagi kobiet jest korzystanie z kalkulatora BMI, który w najszybszy sposób wykaże wstępnie czy możemy mieć problem z nieprawidłową wagą, a także ze związanymi z nią chorobami. W przypadku kobiet szczególnie zaleca się korzystanie ze specjalistycznej wagi, która wykazuje podział na masę mięśniową, tłuszczową oraz kostną, ze względu na ostatnią. Kobiety znacznie częściej chorują na osteoporozę, a takowy sprzęt pozwoli na kontrolę ewentualnych ubytków. Poza liczeniem BMI przydatnym wskaźnikiem jest również WHR wskazujący stosunek obwodu talii do bioder. Przy obliczeniach wskaźnika WHR dzielimy obwód talii przez obwód bioder. Pomocny może okazać się także indeks Ponderala.

Kalkulator wagi w ciąży

Duża część kobiet, które zachodzą w ciąże, obawia się, ile może przytyć podczas noszenia pod sercem swojego dziecka. Każda potencjalna przyszła mama może przytyć w różnym tempie oraz w różnej skali. Gdy martwimy się, że przytyjemy zbyt dużo, warto jest stosować specjalną dietę oraz w miarę możliwości decydować się, chociażby na delikatny wysiłek. Przydatny w kontrolowaniu wagi w ciąży jest również kalkulator, który po wprowadzeniu wagi przed zajściem w ciąże, wzrostu oraz tygodnia ciąży obliczy potencjalny przyrost wagi, oraz samą wagę w danym okresie.

Ważne jest przy korzystaniu z takowego kalkulatora, aby zaznaczyć czy matka nie jest w ciąży bliźniaczej. Każda ciąża przebiega jednakże inaczej i zanim wpadniemy w panikę, warto konsultować wagę z ginekologiem prowadzącym nas w trakcie ciąży, który powinien wychwycić wszystkie nieprawidłowości oraz powody do zmartwień. W okolicach drugiego trymestru, między 20, a 30 tygodniem ciąży wzrost wagi jest największy i wynosić może nawet 5 kilogramów. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy z kolei waga może wzrosnąć o 3-4 kg.

Co to są siatki centylowe?

W sprawie rozwoju dziecka ważnym pojęciem są siatki centylowe. Rodzice zastanawiają się, co właściwie kryje się pod tym pojęciem. Jak mówi Wikipedia, jest to „jedna z metod obiektywnej oceny rozwoju fizycznego dzieci”. Przekładając to z encyklopedycznego języka na bardziej przystępny, siatki centylowe są używane w określeniu czy nasze dziecko prawidłowo się rozwija względem ogółu. Oceniany jest przebieg wzrostu dziecka, przybór masy ciała czy przyrost obwodu głowy. Następnie dane umieszczane są na dwóch osiach, przy których oś pozioma odpowiada wiekowi dziecka, a pionowa ocenianemu parametrowi. Przez osie przebiega kilka krzywych.

Najwyższa jest linia 97 centyla oznaczająca, że u 97% dzieci z badanej populacji konkretny parametr ma niższą wartość. Kolejne linie są przypisane do następnych centyli, aż do najniższej linii 3 centyli. Obszar między nimi uważa się za normę, jednak proporcje między różnymi parametrami także nie powinny być znaczne przy prawidłowym rozwoju.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.