Udostępnij
Skomentuj

Jak obliczyć BMI?

BMI (Body Mass Index) to wskaźnik używany do oszacowania, czy waga ciała jest prawidłowa. Jak go obliczyć?

Waga łazienkowa elektroniczna, kalkulator BMI – to najbardziej znane narzędzia, które mogą posłużyć do obliczenia wskaźnika BMI (inaczej wskaźnika Queteleta). Współczynnik ten oblicza się po to, aby oszacować, czy waga ciała jest prawidłowa. Aby sprawdzić BMI, potrzebne są trzy kluczowe informacje – waga, wysokość ciała oraz płeć. Wynik zostaje otrzymany poprzez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez wzrost podany w centymetrach i pomnożony do kwadratu. Zróżnicowanie ze względu na płeć wynika z tego, że dla kobiet jest charakterystyczna wyższa zawartość tłuszczu oraz mniejsza masa mięśniowa niż u mężczyzn.

Jak sprawdzić swoje BMI?

Urządzenie do pomiaru BMI wcale nie musi dużo kosztować. Inteligentna waga łazienkowa Xiaomi, która działa w oparciu o technologię Bluetooth (uzyskane wyniki są od razu przesyłane do aplikacji mobilnej) to wydatek rzędu około 110-250 złotych. Jak kształtuje się cena innych sprzętów tego typu? Waga łazienkowa Huawei to także inwestycja w wysokości około 120-200 złotych. Podobnie jak sprzęt Xiaomi, modele marki Huawei korzystają z łączności bezprzewodowej i zintegrowanego programu do prowadzenia statystyk.

Czym jest wskaźnik BMI?

BMI to skrót od Body Mass Index (wskaźnik masy ciała). Wskaźnik został opracowany w 1832 roku przez belgijskiego statystyka – Adolfa Queteleta (stąd też druga nazwa – wskaźnik Queteleta). Uczony przeprowadził badanie na setkach ochotników i zauważył, że masa ciała zależy w dużym stopniu od wzrostu. Wysunął więc przypuszczenie, że parametr ten może decydować o tym, ile powinien ważyć człowiek.

Wzór na współczynnik BMI to:

 • BMI=masa/(wzrost)2

Masa powinna być wyrażona w kilogramach, natomiast wzrost w centymetrach.

Wskaźnik BMI pozwala zorientować się, czy dieta oraz styl życia są właściwe. Po jego obliczeniu można wstępnie oszacować, czy dana osoba ma prawidłową masę ciała, czy też cierpi na nadwagę lub otyłość. Kontrola indeksu BMI służy monitorowaniu stanu zdrowia organizmu, pomaga także w ocenie postępów w trakcie stosowania diety i realizowania treningów sportowych. Jest on również wykorzystywany przez dietetyków i lekarzy.

Nadwaga oraz otyłość są zaliczane do chorób cywilizacyjnych. Schorzenia te są bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą poskutkować poważnymi zaburzeniami w pracy serca. Nieleczone mogą nawet stać się przyczyną śmierci, dlatego tak ważne jest, aby regularnie sprawdzać swoje BMI – może w tym pomóc np. domowa waga mechaniczna lub dokładniejsza elektryczna, wyposażona w cyfrowy ekran. W dalszej części artykułu dowiesz się, która metoda obliczania BMI jest najlepsza.

Poza BMI warto obliczyć także wskaźnik WHR, czyli stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Współczynnik ten pozwala oszacować, w jaki sposób w organizmie rozkłada się tkanka tłuszczowa. Wzór na obliczenie to obwód talii (w centymetrach) podzielony przez obwód bioder (w centymetrach). Jeśli WHR dla mężczyzny osiągnęło wartość 1,0 lub większą, a dla kobiety od 0,8 w górę, świadczy to o otyłości brzusznej.

Inny kluczowy dla zdrowia wskaźnik to BMR (Basal Metabolic Rate). Jest to codzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Wartość współczynnika zależy od płci, wagi, wysokości ciała, wieku oraz stylu życia. Po poznaniu własnego organizmu można zacząć odżywiać się zgodnie z jego potrzebami i dzięki temu – zminimalizować ryzyko otyłości oraz osiągnąć zgrabną sylwetkę.

Polecane wagi łazienkowe

Jakie jest prawidłowe BMI?

Prawidłową wartość wskaźnika BMI można odczytać ze specjalnej tabeli. Poniżej została przedstawiona jedna z najpopularniejszych klasyfikacji, zaproponowana przez WHO. Warto ją brać pod uwagę podczas interpretacji wyników.

 • BMI poniżej 16 – wygłodzenie;
 • BMI poniżej 17 – wychudzenie;
 • BMI poniżej 18.5 – niedowaga;
 • BMI pomiędzy 18,5 a 24,9 – prawidłowa masa ciała;
 • BMI pomiędzy 25 a 29,9 – nadwaga;
 • BMI powyżej 30 – otyłość.

O wiele prostszy sposób niż ręcznie obliczenie wskaźnika BMI to skorzystanie z przeznaczonych do tego urządzeń, np. wag mechanicznych. Kupując taki sprzęt, warto jednak zwrócić uwagę na to, że mechanizm wskazówkowy stał się już dość przestarzały. Szklany ekran może nie być czytelny z dużej odległości, a w dodatku wynik często jest nieprecyzyjny. Lepiej wybrać nowoczesny sprzęt analityczny, czyli inteligentne wagi elektryczne, a w szczególności te, które korzystają z bioimpedancji.

Technologia bioelektrycznej impedancji (inaczej BIA) pozwala dokładnie przeanalizować skład ciała. Specjalne diody informują o stopniu nawodnienia oraz procentowej zawartości w organizmie tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej, białek, a nawet minerałów. Dzięki temu można wykryć nawet ukrytą otyłość. Sprzęt jest polecany w szczególności sportowcom, osobom starszym oraz tym, które się odchudzają.

Czy BMI zależy od wieku?

Wartość BMI zależy od wieku, ponieważ wraz z mijaniem kolejnych lat życia maleje masa mięśniowa oraz kostna, natomiast rośnie ilość tkanki tłuszczowej. Aby wynik był jak najbardziej precyzyjny, podczas obliczania współczynnika BMI i późniejszej interpretacji należy wziąć pod uwagę także kryterium wieku. W przeciwnym razie wyniki BMI dla osoby starszej mogą zostać nieprawidłowo zinterpretowane jako lepsze niż w rzeczywistości.

Według podręcznika „Żywienie” wydanego przez wydawnictwo Elsevier prawidłowe BMI wynosi odpowiednio:

 • dla osoby, która ma 19–24 lat: 19–24;
 • dla osoby, która ma 25–34 lat: 20–25;
 • dla osoby, która ma 35–44 lat: 21–26;
 • dla osoby, która ma 45–54 lat: 22–27;
 • dla osoby, która ma 55–64 lat: 23–28;
 • dla osoby, która ma ponad 64 lat: 24–29.

Jak obliczyć BMI u dzieci?

Mimo że klasyfikacja wskaźnika BMI została opracowana tylko dla dorosłych, profesjonalna waga łazienkowa mechaniczna lub elektryczna potrafi pomóc w obliczeniu BMI dla dziecka. Podczas gdy kalkulatory tego wskaźnika dostępne w internecie są przeznaczone dla osób dojrzałych, wynik uzyskany na ekranie można zinterpretować w oparciu o specjalne wykresy – siatki centylowe. Narzędzie pozwala ocenić, czy waga dziecka mieści się w normie na tle jego rówieśników.

Siatki centylowe to graficzne odwzorowanie rozkładu danej cechy w populacji, w zależności od płci i wieku lub też wysokości ciała. O ile u dorosłych można zastosować sztywne normy, o tyle u dzieci wiele parametrów związanych z ciałem i fizjologią zmienia się z wiekiem. Dlatego też do interpretacji wyników trzeba wykorzystać siatki centylowe.

Jak czytać siatkę centylową? Wystarczy odnaleźć na wykresie na poziomej osi wiek dziecka i następnie odszukać na pionowej osi wagę dziecka. Miejsce przecięcia linii wskazuje, na którym centylu znajduje się obecnie maluch. Linie powyżej to rówieśnicy ciężsi, natomiast poniżej – dzieci lżejsze. 50. centyl oznacza wagę średnią dla całej populacji, 75. świadczy o tym, że 75% rówieśników jest od dziecka lżejszych. Wartości pomiędzy 10. i 90 są uznawane za granice normy. Dzieci, które plasują się wyżej lub niżej należy uważnie obserwować.

Z siatek centylowych i precyzyjnej wagi elektrycznej należy korzystać w równych odstępach czasu. Po nanoszeniu wyników na siatki można śledzić indywidualne tempo wzrostu dziecka. Wystarczy spojrzeć na wykres, by szybko ocenić, czy maluch rozwijał się harmonijnie, czy okresie wzrastania wystąpiły jakieś czynniki, które zaburzyły jego rozwój (np. poważna choroba).

Obliczając BMI u dziecka, należy pamiętać także o tym, że u chłopców jest z reguły mniej tkanki tłuszczowej niż u dziewcząt i parametr ten zmienia się z wiekiem. Ocena zdrowia dziecka w kontekście masy ciała powinna uwzględniać zarówno pomiar BMI, jak i analizę zawartości tkanki tłuszczowej. Na szczęście każda dobra waga łazienkowa korzysta już z metody bioimpedancji. Takie maszyny warto polecać znajomym, ponieważ wyróżnia je wysoka precyzja.

Waga łazienkowa Zelmer dla przykładu umożliwia pomiar 6 różnych parametrów: nie tylko BMI, ale także BMR (zapotrzebowanie na kalorie), procent tkanki mięśniowej, kostnej oraz tłuszczowej w organizmie. Waga pomaga nawet w sprawdzeniu, ile procent z ciała stanowi woda. Dodatkowe funkcje to zapamiętywanie wieku, wysokości, płci oraz kondycji fizycznej wszystkich domowników. Urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze i konserwacji, a dzięki solidnej obudowie praktycznie nie da się go zepsuć.

BMI u dorosłych – jak liczyć?

Indeks BMI oblicza się z tego samego wzoru co u dzieci, interpretacja będzie jednak różna, w zależności od płci, wieku oraz stylu życia. Tabele BMI to tylko jeden z elementów oceny prawidłowej masy ciała, są bardziej punktem odniesienia niż wiarygodnym wskaźnikiem. Dostępne na rynku tablice do liczenia oraz kalkulatory BMI nie uwzględniają bowiem kluczowych dla masy ciała parametrów, takich jak tkanka tłuszczowa czy też masa kostna i mięśniowa.

Pomiaru BMI za pomocą kalkulatora nie można przeprowadzić rzetelnie u dwóch osób, które mają taką samą wagę, ale zupełnie inną sylwetkę lub różnią się pod względem mineralizacji i gęstości kości. Dlatego też, zamiast obliczać współczynnik ręcznie, na podstawie odczytu tradycyjnej wagi mechanicznej, lepiej kupić sprzęt zaawansowany i potrafiący codziennie monitorować różne parametry zdrowia, nie tylko BMI.

Bardzo dokładny pomiar może dać nowoczesna inteligentna waga łazienkowa Xiaomi. Urządzenia tej marki zostały wyposażone w zaawansowany i wytrzymały sensor, który wychwytuje każdą zmianę w organizmie z dokładnością do 50 g. Wyniki są zapisywane w chmurze, można je podejrzeć z poziomu dedykowanej aplikacji mobilnej. Waga bierze pod uwagę wysokość ciała, wiek, wskaźnik BMI, a także wiele innych danych i na ich podstawie określa optymalną wagę dla każdego typu sylwetki.

Co jeszcze potrafią inteligentne urządzenia do pomiaru wagi? Waga łazienkowa Huawei wyznacza aż 9 wskaźników składu ciała podczas jednego pomiaru, w tym także zawartość tkanki tłuszczowej. Nowoczesne modele korzystają z Big Data oraz modelowania matematycznego i algorytmu PCA. Zastosowano w nich bardzo precyzyjny chip bioimpedancji oraz kilka czujników ciśnienia. Dzięki temu uzyskany wynik jest bardzo dokładny.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.