Udostępnij
Skomentuj

Jak nawlec nici na maszynie do szycia?

Nawlekanie nici może sprawiać problem na początku przygody z krawiectwem. Dowiedz się, jak robić to poprawnie.

Bez znaczenia jest to, czy zastanawiasz się, jak nawlec nitkę w starej maszynie do szycia Singer czy w innym modelu. Schemat działania w każdym przypadku wygląda dosyć podobnie. Zapoznaj się z opisanymi kilkoma krokami, a bez problemu przygotujesz maszynę do pracy. Na początek poznaj sposób zakładania górnej nici na igłę. Będzie Ci potrzebna duża szpulka i odrobina cierpliwości. Nie stresuj się, jeśli nie od razu wszystko wyjdzie poprawnie. Z każdym nakładaniem zadanie będzie coraz prostsze i bardziej intuicyjne.

Polecane maszyny do szycia

Jak założyć nici w maszynie do szycia?

W górnej części maszyny znajduje się plastikowy bolec, określa się go mianem trzpienia. To w nim trzeba umieścić szpulkę, a potem zablokować ją za pomocą plastikowej nasadki. Dzięki temu pozostanie na swoim miejscu. Następnie należy złapać za końcówkę nici i poprowadzić ją do pierwszej prowadnicy. Nić naciągnij palcami na krótkim odcinku i tę napiętą część włóż do środka prowadnicy. Cały proces pomaga ułatwić maszyna do szycia Łucznik, na której znajdują się strzałki i oznaczenia wskazujące kierunek nawlekania. Inne tego typu sprzęty również posiadają narysowaną mini-instrukcję.

Kolejnym krokiem jest włożenie nici w dziurkę znajdującą się w metalowym elemencie. Po lewej stronie tego elementu znajduje się także talerzyk, pod którym trzeba przeprowadzić nić. Dalej umieszczony został element kształtem przypominający łuk z wygięciem na środku. Właśnie w tej wklęsłej części należy umieścić nić. Jeżeli nie wiesz, jak nawlec nitkę w starej maszynie do szycia, to z pewnością przyda Ci się ten schemat działania. Zwykle w starszych modelach konieczne jest postępowanie w taki właśnie sposób.

Z wygiętego fragmentu nitka idzie dalej kanałem do samego dołu. Potem znowu należy poprowadzić ją ku górze, zgodnie ze sposobem umiejscowienia podciągacza nici. Może on być zabudowany – wtedy odstęp pomiędzy nim i obudową wskazuje drogę nakładania. Jeśli jest odkryty, będzie się dało zauważyć kierunek wprowadzania do mechanizmu. Wersję zabudowaną posiada na przykład maszyna do szycia Brother.

Pod głowicą maszyny powinien znajdować się haczyk. To kolejny element, przez który musi zostać przeprowadzona nić. W końcu można ją nawlec na igłę, pamiętając, by zrobić to od przodu do tyłu. Pamiętaj, że stopka nici musi być przez cały czas podniesiona. Na tym etapie zadanie zostało w dużej mierze wykonane, pozostaje jedynie nawinąć dolną nitkę. Teraz już wiesz, jak nawlec nitkę w maszynie do szycia Privileg. Choć nie jest to jedyny sposób, bo czasem urządzenia mają nieco odmienną budowę.

Inną kwestią są te modele, które mają dużą liczbę kanałów, prowadnic i haczyków – można naprawdę zwątpić, czy wie się, jak nawlec nici do Overlocka Singer. Wbrew pozorom to bardzo proste. Wystarczy najpierw włożyć szpulki, później przeprowadzając je przez pętelki w wysięgniku. Nawlekanie rozpoczyna się od nici przedostatniej, potem ostatniej, następnie pierwszej i na samym końcu przechodzi się do nici drugiej, licząc od lewej strony.

W maszynie do szycia z overlockiem znajdują się cztery kanaliki, każdy odpowiada tylko jednej nici. Właściwe ich wprowadzenie wymaga napięcia nici i wykonania kilku ruchów w górę i w dół – wtedy wejdą w tarcze. Każdy punkt, przez który trzeba przeprowadzić daną nić, został oznaczony konkretnym kolorem. To ułatwia odnalezienie drogi wśród licznych prowadnic. W gruncie rzeczy prowadnice dotyczą jedynie nici zakładanych jako pierwsza i druga. Pozostałe dwie zakłada się jak w zwyczajnej maszynie, używając przy tym kanałów podciągacza i dwóch igieł.

Jak nawlec dolną nitkę w maszynie do szycia?

Dolna nić ma postać malutkiej szpulki. Wkładając ją, należy zwrócić uwagę na to, gdzie znajduje się w niej dziurka. To właśnie ta strona będzie górną częścią. Otwórz bębenek, który znajduje się pod głowicą maszyny do szycia i umieść wewnątrz szpulkę. W środku bębenka znajduje się haczyk, zaczep o niego nić. Dolna nitka musi zostać odpowiednio wyprowadzona spod stopki. Obie nici ułóż płasko w lewą stronę, aby wykonać następne kroki.

Za pomocą pokrętła regulującego ustawienie igły, przesuń ją w dół i do góry. Wtedy górna nić wyciągnie dolną. Dolna nić utworzy pętelkę, za którą należy pociągnąć. Obie powinno się umieścić pod stopką. Teraz wystarczy zamknąć bębenek. Już wiesz, jak nawlec nitkę w maszynie do szycia Silvercrest lub jakiejkolwiek innej marki. Pozostaje Ci jedynie przystąpić do pracy nad krawieckimi projektami.

Jak nawlec nitkę w mini maszynie do szycia?

Warto wiedzieć także, jak nawlec nitkę w mini maszynie do szycia. W tego typu modelach nawlekanie jest najprostsze, bo mają tylko jedną prowadnicę. Oczywiście rozpoczyna się od założenia nici na trzpień, potem można przełożyć ją przez prowadnicę. Nić powinna iść od lewej do prawej, otaczając prowadnicę tylko do połowy. Później należy ją skierować ku dołowi i przełożyć przez kanał tak, jak prowadzą występujące w nim wgłębienia – najpierw do dołu, następnie w lewo i ku górze. Tam znajduje się metalowy element z oczkiem, w które trzeba włożyć nić.

Kolejny ruch należy wykonać ku dołowi, gdzie znajduje się głowica, a w niej oczko. Przeprowadza się przez nie nić, a potem nawleka ją na igłę, oczywiście od przodu do tyłu. Nawlekanie nici dolnej przebiega tak samo, jak w przypadku większych sprzętów. Niczym nie różni się także docelowy sposób ułożenia nici, czyli przeprowadzenie ich pod stopką. To już wszystko – można przystąpić do pracy. Przedstawiona metoda odpowiada także na pytanie, jak nawlec nitkę w maszynie do szycia dla dzieci.

Co jeśli maszyna pętelkuje nici?

Czym jest pętelkowanie? To nieestetyczna, luźna nić, która powstaje pod spodem ściegu. Górna część zostaje wtedy wykonana odpowiednio – nie powstają żadne pętelki. Kiedy zauważasz coś takiego, to najpierw błędu doszukuj się w nieodpowiednim nawleczeniu nici. Nawet najlepsza maszyna do szycia Janome nie zda egzaminu, jeśli ten etap zostanie źle wykonany. Błędy mogą wynikać z kilku powodów. Przede wszystkim stopka, czyli część znajdująca się pod igłą, musi być podniesiona podczas nawlekania.

Innym powodem może być złe wykonanie kolejnych czynności. Najlepiej zacząć wtedy nawlekanie od początku. Kiedy dopiero zaczynasz swoją przygodę z krawiectwem, możesz mieć problem z tym, jak nawlec nitkę w starej maszynie do szycia, jednak ćwiczenie i korygowanie błędów w końcu doprowadzi Cię do perfekcji. Zwróć uwagę, czy dobrze wkładasz nić w poszczególne fragmenty mechanizmu. Czasem odpowiednie naprężenie lub głębsze wprowadzenie w kanał może zrobić ogromną różnicę.

Ważne jest także zachowanie odpowiednich ustawień już na początku nawlekania. Na przykład maszyna do szycia Brother posiada pokrętło regulujące napięcie nici. Powinno się ono znajdować na średnim poziomie naprężenia, wtedy unikniesz błędów. Zresztą sama nić również może stanowić problem. Najlepiej użyj nowej szpulki, zwłaszcza jeśli jesteś początkujący i jeszcze nie operujesz nią zbyt zręcznie.

Jeśli obsługujesz starszy model, warto sprawdzić jego sprawność. Maszyna do szycia Łucznik może mieć nawet kilkadziesiąt lat, firma od dawna zajmuje się produkcją sprzętu do szycia. Upewnij się, czy w tarczach naprężacza nie utknął fragment nici, czy bębenek skutecznie się zamyka i czy wszystkie elementy prowadnicy są czyste. Stare maszyny mają swoją historię i, zwłaszcza jeśli przez lata nie były używane, warto przeprowadzić ich mały przegląd.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.