Udostępnij
Skomentuj

Jak haftować na maszynie do szycia? Jak nauczyć się haftowania?

Haft na maszynie do szycia to nic trudnego – sprawdź, jak zyskać tę umiejętność i wykorzystać ją w praktyce.

Samodzielne projektowanie oraz szycie ubrań cieszy się ostatnio dużą popularnością. Stanowi znakomity sposób na spędzanie wolnego czasu, odstresowuje i odpręża po ciężkim dniu w pracy. Dodatkowo możesz tworzyć własne stroje oraz ozdobić dom pięknymi poszewkami, zasłonami czy obrusami. Wiedz także, że haftowanie na zwykłej maszynie do szycia jest jak najbardziej wykonalne. Wystarczy trochę poćwiczyć, by móc podziwiać własnoręcznie stworzone aplikacje, które urozmaicą tworzone przez Ciebie tekstylia.

Polecane maszyny do szycia

Jak wyszywać na maszynie do szycia?

Jeżeli chcesz rozwijać swoje umiejętności krawieckie i tworzyć ciekawe wzory na tkaninach, z pewnością rozważasz zakup hafciarki. Zwróć jednak uwagę, że jest to spory wydatek – za profesjonalne urządzenia tego typu trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Jeśli nie chcesz inwestować w tak kosztowny gadżet, to warto pamiętać, że ciekawe aplikacje możesz również tworzyć przy użyciu zwykłej maszyny do szycia. Zarówno maszyna do szycia Singer, jak i maszyna do szycia Łucznik świetnie się do tego nadają. Wystarczy odpowiednio ustawić sprzęt i poćwiczyć, a efekt końcowy z pewnością pozytywnie Cię zaskoczy.

Jak nauczyć się haftować maszyną do szycia?

Aby stworzyć haft na maszynie do szycia, trzeba wcześniej przygotować sobie odpowiednie akcesoria krawieckie. Poniżej lista niezbędnych produktów, które umożliwią Ci stworzenie pięknego ornamentu.

 • Flizelina – włóknina powszechnie stosowana w tapicernictwie oraz krawiectwie, charakteryzująca się niezwykłą elastycznością i wytrzymałością. Jeśli planujesz haftowanie na maszynie Singer bądź urządzeniu od innego producenta, podklej wspomnianą wcześniej tkaninę pod materiał, na którym ma powstać wzór. Dzięki temu ścieg jest bardziej stabilny, a dzianina nie będzie marszczyła się podczas szycia.
 • Specjalny pisak do narysowania wzoru – nakreślone nim linie znikają pod wpływem ciepła żelazka, dlatego nie martw się, że trwale zagoszczą na materiale.
 • Nici do wyszywania w różnych kolorach.
 • Igła do haftu – zakończona jest małą kulką i posiada większe oczko, przez które bez problemu przewleczesz nitkę hafciarską.
 • Stopka do aplikacji i ściegów ozdobnych.

Jeśli zgromadzisz wymienione wyżej akcesoria, możesz przystąpić do haftowania pierwszego wzoru. Na początku nie stawiaj sobie poprzeczki zbyt wysoko – zacznij od prostych i mało skomplikowanych dekoracji, a gdy już trochę poćwiczysz, zdecyduj się na wymagające większej wprawy ornamenty. Jak haftować na maszynie Łucznik? Wiedz, że nie jest to trudne, a poniżej znajdziesz kilka porad, które pomogą Ci zacząć krawiecką przygodę:

 1. Podklej flizeliną tkaninę, na której chcesz haftować, a następnie narysuj specjalnym pisakiem wzór.
 2. Ustaw na swojej maszynie ścieg potrójny i podłóż materiał pod stopkę, a potem opuść igłę.
 3. Pamiętaj, aby nie używać opcji automatycznego regulowania ściegu i jego zakańczania. Dzięki temu bez problemu przewleczesz górną nić na lewą stronę i zwiążesz ją z dolną, co ochroni haft przed pruciem.
 4. Rozpocznij haftowanie – pamiętaj, by tę czynność wykonywać bardzo wolno i się nie spieszyć.
 5. Zastosuj ścieg potrójny (maszyna szyje do przodu, następnie do tyłu i ponownie do przodu) co sprawia, że haft jest bardzo dobrze widoczny, precyzyjny i gruby. Dzięki temu tworzony przez Ciebie ornament będzie wyraźny i solidnie wykonany.
 6. Stosując stopkę do ściegów ozdobnych, możesz bez problemu nią manewrować i idealnie prowadzić igłę po narysowanej wcześniej linii. Dodatkową jej zaletą jest otwarta konstrukcja, zapewniająca doskonałą widoczność.

Po zakończeniu wyszywania dokładnie wyprasuj materiał. Wiedz także, że maszyna do szycia Brother doskonale sprawdza się w przypadku wyszywania liter. W związku z tym, oprócz zwykłego szycia oraz wykonywania ściegów dekoracyjnych, możesz bez najmniejszego problemu tworzyć dowolne napisy na tkaninach. Niektórzy twierdzą, że jest to zbędny dodatek, który tylko znacznie podnosi cenę sprzętu. Zwróć jednak uwagę, że opcja ta bywa bardzo przydatna, a poniżej kilka jej zastosowań.

 • Personalizacja uszytych przez Ciebie ubrań czy ręczników.
 • Trwałe podpisywanie rzeczy, których Twoje dzieci używają w szkole lub przedszkolu.
 • Pomysł na własnoręcznie zrobiony i podpisany upominek – z pewnością sprawi on wiele radości obdarowanej osobie.

Jak haftować na maszynie litery? Jest to naprawdę bardzo proste i szybko możesz stworzyć piękne monogramy.

 1. Na początku zamocuj w maszynie specjalną stopkę do wszywania monogramów. Jest ona przezroczysta lub półprzezroczysta, w związku z tym możesz na bieżąco kontrolować cały proces szycia. Zapewnia ona również doskonałą widoczność, a jej budowa sprawia, że ściegi nie są zgniatane.
 2. Następnie przygotuj materiał, na którym chcesz wyszyć litery – podobnie jak w przypadku haftowania podłóż pod niego flizelinę.
 3. W dalszej kolejności wybierz odpowiedni rodzaj ściegów i pomyśl nad napisem, który chcesz wyhaftować.
 4. Litery oznaczone są numerami, po wybraniu znaku, wyświetla się on na ekranie. Wiedz także, że maszyny do szycia z opcją haftowania liter posiadają różne czcionki – łatwo możesz je zmieniać, by tworzyć różnorodne monogramy.
 5. Gdy dostosujesz font, opuść stopkę, a następnie wciśnij przycisk start, a maszyna zacznie wyszywać litery, zgodnie z zapisaną wcześniej kolejnością.
 6. Możesz również regulować prędkość maszyny podczas wyszywania – pamiętaj jednak, że najlepsze efekty uzyskasz, nastawiając sprzęt na średnie obroty.
 7. Po skończonej pracy maszyna zwalnia i rygluje ostatni ścieg – wystarczy już tylko obciąć nitkę i napis jest gotowy.

Czy na każdej maszynie do szycia da się haftować?

Na rynku znajdziesz wiele urządzeń przeznaczonych do szycia i czasem trudno wybrać konkretny produkt. Możesz również zakupić gadżet, który jednocześnie szyje i haftuje. Zauważ też, że akcesorium wyróżnia duża liczba ciekawych opcji oraz najwyższa jakość wykonania. Jest to maszyna do szycia komputerowa – ma więc lepsze parametry niż zwyczajny, mechaniczny model.

Nie każda maszyna do szycia przeznaczona jest do haftowania. Jeżeli więc chcesz wykonywać zadowalającej jakości monogramy, należy zainwestować w sprzęt z wyższej półki cenowej. Wiedz jednak, że duża liczba funkcji, którą posiada maszyno-hafciarka z pewnością przyda się podczas wykonywania projektów krawieckich. Takie akcesorium oferuje Ci między innymi:

 • Liczne programy ściegowe, w tym dekoracyjne.
 • Wyświetlacz oraz menu w języku polskim.
 • Alfabet oraz pamięć, dzięki której możesz zapisać ulubione wzory.
 • Regulacja prędkości szycia.
 • Zmiana gęstości oraz szerokości każdego ściegu.

Czy warto zakupić maszynę do szycia, aby haftować?

Zakup maszyny do szycia z funkcją hafciarki to bardzo dobry pomysł, jeśli chcesz tworzyć personalizowane ubrania i urozmaicić swoje odzieżowe projekty. Wiedz, że zakup maszyny do szycia Janome bądź modelu od innego producenta to bardzo dobra inwestycja. Koszt takiego produktu jest stosunkowo niski, a sprzęt posiada liczne zalety i na pewno Cię nie zawiedzie. Warto więc przejrzeć ofertę tych urządzeń oraz rankingi najlepszych gadżetów tego rodzaju. Zwróć uwagę, że opinie zadowolonych klientów są bardzo cenną wskazówką podczas wybierania krawieckiego sprzętu, dlatego śmiało z nich korzystaj.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.