Udostępnij
Skomentuj

Jak działa płukanka do włosów?

Płukanki do włosów to wielofunkcyjne kosmetyki. Jak działają? Jak dobrać odpowiednią płukankę do włosów?

Czym są płukanki do włosów?

  • Płukanki ziołowe – można kupić je w sklepie lub przygotować samodzielnie. W wielu przypadkach nie wpływają w żaden sposób na odcień włosów, a ich zadaniem jest poprawa kondycji włosów.
  • Płukanki koloryzujące do włosów – w niewielkim lub znacznym stopniu wpływają na odcień włosów. Mogą mieć działanie rozjaśniające lub przyciemniające.

Polecane płukanki do włosów

Jak używać płukanki do włosów?

Płukanka do włosów to specyficzny kosmetyk, który stosuje się dopiero po umyciu głowy i po zmyciu z włosów wszelkich kosmetyków (szamponu, odżywki, maski). Płukanką polewa się lekko odciśnięte włosy. By wzmocnić działanie płukanki, należy pozostawić ją na włosach na około 30 minut (można zawinąć włosy w ręcznik, ale tkanina może się odbarwić), a po tym czasie spłukać czystą wodą.

Warto wiedzieć!

Efekty po zastosowaniu płukanki do włosów mogą być różne – wszystko zależy od rodzaju stosowanej płukanki oraz od tego, czy zostanie zmyta od razu, czy pozostawimy ją na włosach przez dłuższy czas.

Jaka płukanka do włosów blond?

Wybór odpowiedniej płukanki do jasnych włosów warto uzależnić od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.

  • Płukanka cytrynowa – to domowa płukanka rozjaśniająca włosy. Jeśli odcień blond jest nieco za ciemny, można go delikatnie rozjaśnić właśnie przy pomocy płukanki cytrynowej. Do jej przyrządzenia potrzebny jest sok z czterech cytryn na litr wody. Po zastosowaniu należy ją koniecznie spłukać czystą wodą.
  • Płukanka z rumianku – kolejna płukanka do włosów blond, która je rozjaśni i rozświetli. Do jej przyrządzenia potrzeba czterech garści suszonego rumianku na litr gorącej wody. Ziele rumianku należy zalać i pozostawić pod przykryciem na 30 minut, a potem przecedzić, ostudzić i stosować na włosy. Jest to jedna z tych płukanek, których nie trzeba spłukiwać wodą po użyciu.
  • Płukanka fioletowa – zastosowana na żółty odcień blond, nadaje włosom chłodniejszy odcień.

Płukanki do włosów blond to nie tylko kosmetyki rozjaśniające lub redukujące żółty odcień. To również cała gama kosmetyków barwiących, jak płukanka do włosów różowa albo płukanki przyciemniające. Jasne włosy, nie tylko blond, ale również siwe, mogą być pielęgnowane także przy pomocy srebrnej płukanki. Wiele osób, które posiada blond włosy pragnie uzyskać modny odcień – truskawkowy blond. Jak uzyskać truskawkowy blond na włosach? Właśnie przy pomocy różowej płukanki do włosów.

Jaka płukanka do ciemnych włosów?

Ciemne włosy można zarówno rozjaśniać, jak również przyciemniać oraz podkreślać ich odcień. Płukanki są w tym pomocne. Do ciemnych włosów można polecić:

  • Płukankę kawową – to specyfik, który skutecznie przyciemnia włosy, ale też wzmacnia i regeneruje włosy. Do przyrządzenia płukanki kawowej potrzeba 4 łyżeczek kawy mielonej i litr wrzątku. Kawę należy zalać wrzątkiem i pozostawić na 20 minut pod przykryciem. Po tym czasie można płukankę przestudzić i zastosować na włosach. Po użyciu warto wypłukać płukankę z włosów czystą wodą.
  • Płukankę z cynamonu – to płukanka, która nadaje włosom piękne refleksy i wzmacnia ich naturalny odcień. Płukankę cynamonową poleca się szczególnie do włosów kasztanowych, brązowych oraz rudych. Do jej przyrządzenia potrzebne są 2 łyżki cynamonu i litr wrzątku. Przyprawę należy zalać wodą i pozostawić do wystudzenia, przecedzić i użyć na włosach. Płukanki cynamonowej nie trzeba wypłukiwać wodą, jeśli została przecedzona.

Czy płukanka do włosów niszczy włosy?

Płukanki pielęgnujące nie niszczą włosów, ale płukanki rozjaśniające, przyciemniające lub barwiące mogą niekorzystnie wpływać na kondycję włosów.

Kwaśne płukanki – jak płukanka cytrynowa albo z octu jabłkowego – mogą osłabić i wysuszyć włosy, jeśli będą stosowane zbyt często oraz wówczas, gdy stosuje się je na zniszczonych włosach. Płukanka octowa może też działać na włosy szkodliwie, jeśli źle ją przyrządzimy.

Jak zrobić płukankę do włosów z octu jabłkowego? Zaledwie jedną łyżkę octu jabłkowego należy wymieszać z 250 ml ciepłej wody. Płukanką należy polać włosy i pozostawić na 60 sekund, po czym spłukać włosy czystą wodą. Nie należy zwiększać stężenia octu, jeśli włosy są kruche, rozjaśniane lub suche. Płukanka octowa może być stosowana raz na tydzień.

Płukanka do włosów – kiedy schodzi?

Płukanki do włosów nie barwią ich na stałe i jeśli zaprzestaniemy ich użytkowania, z czasem efekty płukanki do włosów znikną. To, po jakim czasie to nastąpi, zależy od rodzaju płukanki, odcienia włosów oraz od tego, jaka jest kondycja włosów. Niektóre płukanki znikają stopniowo i już po trzecim myciu głowy nie ma po nich śladu, inne pozostawią połysk koloru na dłuższy czas.

Płukanka do włosów może przedłużyć trwałość koloryzacji. Jeśli szukamy sposobu na to, jak pielęgnować farbowane włosy, to płukanka o odpowiednich właściwościach (na przykład cynamonowa do rudych włosów) będzie idealnym wyborem.

Płukanki do włosów to bardzo ciekawe kosmetyki, które świetnie uzupełniają pielęgnację oraz koloryzację. Niektóre z nich mają cenne właściwości odżywcze, inne mogą nawilżać włosy lub koloryzować je na modne odcienie. Warto wypróbować płukanki do włosów, ale ostrożnie i zawsze zgodnie z zaleceniami producenta lub z przepisem, gdy wykonujemy płukankę domową.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.