Udostępnij
Skomentuj

Jak rozczesać splątane włosy? Kiedy czesać je po umyciu?

Warto poznać kilka trików, które ułatwią rozczesywanie kołtunów i zapobiegną niszczeniu struktury włosa.

Jak rozczesać włosy, aby ich nie uszkodzić? Kiedy powinno się to robić – zaraz po umyciu, czy może jak już wyschną? Jakie są sposoby na bardzo splątane włosy? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika! Sprawdź praktyczne informacje na temat czesania włosów i ciesz się zadbaną fryzurą bez konieczności spędzania długich godzin przed lustrem.

Rozczesywanie włosów – jaki grzebień będzie odpowiedni?

Bardzo ważne są akcesoria, których używa się do rozczesywania włosów. Plastikowe grzebienie wpływają na elektryzowanie się włosów, a to znacznie utrudnia ich rozczesywanie. Gdy włosy bardzo się plączą, to warto sięgnąć po drewniany grzebień z szeroko rozstawionymi ząbkami. Pomocna może też okazać się szczotka z naturalnego włosia. Furorę robią szczotki typu Tangle Teezer, które polecane są między innymi właśnie do szybkiego i bezbolesnego rozczesywania splątanych włosów.

Szczególną uwagę przy wyborze grzebienia do rozczesywania włosów należy zwrócić na rozmieszczenie ząbków. Możemy zdecydować się m.in. na:

  • grzebień z szeroko rozmieszczonymi zębami – idealny do rozczesywania mokrych włosów, które są najbardziej podatne na uszkodzenia. Zęby są na tyle duże, że mogą łatwo przejść przez większość splotów bez łamania włosów;
  • grzebień z cienkim zakończeniem – jest to dobry wybór, jeśli często stylizujesz włosy. Cienkie zakończenie może być używane do tworzenia precyzyjnych linii oddzielających pasma włosów;
  • grzebień z podwójnymi zębami – ten typ grzebienia do rozczesywania włosów ma dwie linie zębów o różnych rozmiarach. Są idealne do dodawania objętości do włosów i rozczesywania splątanych pasm.

Czesanie włosów a wypadanie

Przy odpowiedniej technice szczotkowanie włosów nie wpływa na ich wypadanie. Każdemu człowiekowi dziennie wypada średnio około 100 włosów. To zjawisko najbardziej widoczne jest podczas mycia głowy i czesania.

Włosy od szczotkowania nie wypadają, ale jeśli będą czesane w nieodpowiedni sposób, to może zostać naruszona ich struktura, a uszkodzone włosy staną się słabsze – tym samym bardziej podatne na wypadanie. Aby uniknąć zniszczenia struktury włosa, trzeba poznać kilka faktów jak czesać włosy, żeby nie wypadały. Ważne jest rozczesywanie włosów przed myciem i nieczesanie ich, gdy są mokre. Istotne jest też korzystanie z odpowiednich akcesoriów do czesania.

Jeżeli podczas czesania włosów dochodzi do znacznego ich wypadania, warto skonsultować się z lekarzem lub dermatologiem, aby sprawdzić, czy nie ma podłoża medycznego takiego stanu. Może to obejmować problemy hormonalne, stres, niedobór pewnych składników odżywczych, a nawet niektóre choroby.

Jak czesać włosy?

Włosy czesane w odpowiedni sposób są w mniejszym stopniu narażone na różnego rodzaju uszkodzenia, szczególnie te mechaniczne. Ogólna zasada mówi, że włosy należy rozczesywać od dołu i stopniowo kierować się w stronę głowy. Dotyczy to włosów splątanych i skołtunionych. Najłatwiej rozczesać włosy krótkie. Wiedząc, jak czesać włosy do ramion, można znacząco poprawić ich stan. A jak czesać włosy półdługie? Tak samo, jak każde proste włosy – od dołu, stopniowo rozczesując splątane kosmyki i kierując się w górę. Włosy proste najlepiej rozczesywać na sucho.

A jak czesać włosy kręcone? Niestety czesząc włosy na sucho można narazić je na uszkodzenia, dlatego kręcone włosy najlepiej rozczesywać, gdy są wilgotne. Przydatne mogą okazać się różne odżywki do rozczesywania włosów.

Czesanie męskich włosów przebiega w podobny sposób. Męskie włosy są często sztywniejsze i grubsze, dlatego rozczesanie splątanych kosmyków może być nieco trudniejsze. Jak uczesać męskie włosy, by ich nie uszkodzić? Warto sięgnąć po specjalną szczotkę, np. Tangle Teezer, polecaną dla kobiet i mężczyzn. Alternatywą może być drewniany grzebień lub szczotka z naturalnym włosiem. Mężczyźni powinni też wiedzieć, jak czesać włosy do tyłu – po rozczesaniu za pomocą grzebienia trzeba zaczesać włosy do góry i utrwalić fryzurę przy pomocy kosmetyków do stylizacji. A jak czesać włosy na bok? Rozczesane włosy trzeba dokładnie przedzielić grzebieniem. Włosy można delikatnie zaczesać do tyłu, by je trochę podnieść. Fryzurę warto utrwalić żelem lub pianką.

Mycie głowy a czesanie włosów

Zasady dotyczące tego, jak rozczesać włosy, mogą nie wystarczyć. Warto wiedzieć również, jak postępować podczas mycia głowy. Ma to duży wpływ na łatwiejsze opanowanie fryzury. Na czym trzeba się przede wszystkim skupić? 

  • Przed myciem głowy należy bardzo dokładnie rozczesać włosy;
  • podczas mycia nie wolno zbyt mocno trzeć włosów i wcierać w nie szamponu, ponieważ może to doprowadzić do ich splątania;
  • po umyciu i wypłukaniu włosów, należy delikatnie odcisnąć nadmiar wody.

W przypadku włosów, które mają tendencję do plątania się, nie zaleca się zwijania ich w turban. Włosy można luźno opuścić na ramiona okryte ręcznikiem.

Kiedy czesać włosy po umyciu?

Nie należy rozczesywać bardzo mokrych włosów – warto odczekać chwilę, aż nieco podeschną. Wtedy można spróbować rozczesać najbardziej splątane kosmyki. Czesanie włosów bezpośrednio po umyciu może być ryzykowne, ponieważ mokre włosy są bardziej podatne na uszkodzenia i łamanie.

Jednocześnie należy pamiętać, że czesanie włosów kręconych na sucho też nie jest najlepszym pomysłem. Najlepiej poczekać, aż włosy przynajmniej częściowo wyschną. Możesz również użyć produktów do plączących się włosów, które ułatwią czesanie i zminimalizują ryzyko uszkodzeń.

Jak rozczesać bardzo splątane włosy?

Można użyć odżywki, która ułatwi proces czesania. Praktycznie wszystkie odżywki i maski do włosów mają działanie wspomagające rozczesywanie włosów. Warto przy tym wiedzieć, że odżywkę można też nałożyć na grzebień lub szczotkę. Nie należy z kolei nakładać kosmetyku u nasady włosów, ponieważ włosy mogą przez to być nadmiernie obciążone i szybko się przetłuścić. Rozczesywanie trzeba rozpocząć od dołu i z pomocą grzebienia lub szczotki delikatnie rozplątywać włosy.

Czy można wskazać najlepszą odżywkę do rozczesywania włosów? Jednoznacznie nie da się tego wytypować, ponieważ każdy ma inny typ włosów. Co więcej, na każdą osobę lepiej lub gorzej mogą działać składniki zawarte w produktach do włosów. W związku z tym należy próbować różnych kosmetyków, aby znaleźć ten, który idealnie będzie wpływał na nasze włosy. Jednym z bestsellerów mocno docenianym przez klientki i klientów jest maska do włosów z Keratyną Nanoil. Produkt nie tylko jest sposobem na to, jak wygładzić włosy, ale dodatkowo działa regenerująco i zabezpieczająco przed ich łamaniem czy kruszeniem.

Jak czesać włosy po umyciu?

Po rozplątaniu najbardziej splątanych kosmyków warto poczekać do podeschnięcia włosów, bo jak już zostało wspomniane – mokre włosy są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Włosów nie należy szarpać i ciągnąć, tylko delikatnymi ruchami przeciągać grzebień lub szczotkę. Można też rozplątywać je palcami, w razie pojawienia się kołtuna.

Jak czesać włosy na noc?

Wiedząc już jak rozczesać splątane włosy, warto poznać sztuczkę, która pomoże uchronić je przed uszkodzeniami mechanicznymi w trakcie snu. Włosy związane na noc nie trą o poduszkę i nie plączą się rano tak, jak włosy, których się nie związuje. W związku z tym dobrze jest na noc związać włosy w luźny koczek lub warkocz. Do związania nie wolno używać ciasnych gumek z metalowymi elementami – wystarczy je delikatnie i luźno związać.

bulb-learn-more-section-icon

Warto wiedzieć!

Jeżeli masz kręcone lub falowane włosy, możesz zastosować metodę „ananas”, czyli związać włosy na wierzchu głowy luźnym koczkiem. To pomaga utrzymać falowaną strukturę włosów.

Na sam koniec warto podkreślić fakt, że regularne czesanie włosów – zarówno rano, jak i wieczorem – jest ważne dla utrzymania ich zdrowia i piękna. Pomaga to rozprowadzić naturalne oleje z nasady włosów po całej ich długości, co zwiększa blask i zdrowy wygląd.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.