Udostępnij
Skomentuj

Jak działa maszyna do szycia?

Wiedząc, jak działa stara maszyna do szycia, możemy błyskawicznie opanować najnowocześniejsze modele.

Zasada działania maszyny do szycia jest prosta polega na trwałym łączeniu kawałków materiału, najczęściej przy użyciu jednej igły i dwóch nitek. To, co brzmi niemal tak banalnie jak ręczne szycie czy cerowanie, stanowi efekt kilku procesów. Mogą one sprawiać wrażenie skomplikowanych, ale opierają się na prostych działaniach. Maszyny do szycia znane są od czasów rewolucji przemysłowej, a „pod strzechy” trafiły ponad 150 lat temu. Rozpowszechnienie krawieckich sprzętów w domach jest w dużej mierze zasługą założyciela kultowej do dzisiaj marki produkującej te artykuły — Singera.

W jaki sposób działa maszyna do szycia?

To Singer usprawnił i rozwinął konstrukcję ówczesnych urządzeń, czyniąc je jeszcze bardziej praktycznymi. Maszyna do szycia Singer to niezastąpiony „evergreen” i klasyka krawiectwa. Współczesne urządzenia są przede wszystkim elektryczne i stosunkowo lekkie. Wśród obecnych modeli zdarzają się również i takie montowane do stołów jak kilka dekad temu. W przeciwieństwie do starszych singerów, w obecnie najpopularniejszych wariantach pedał pełni tylko funkcję przełącznika prądu, a nie faktycznego napędu urządzenia.

Maszyny do szycia mechaniczne są podstawowym narzędziem do nauki i ćwiczenia krawieckiego rzemiosła. Dostępne w sklepie Morele.net modele znanych marek oferują najlepszy wybór domowego sprzętu do szycia. Elektroniczne maszyny do szycia to nowość. Innowacyjne i nowoczesne, wyposażone w szereg klasycznych, jak i dodatkowych funkcji. Zastosowana w nich elektronika pozwala na wprowadzanie licznych funkcji automatycznych, w tym pozycjonowania igły, elektronicznego suwaka prędkości szycia oraz obcinania nici i ryglowania w sposób automatyczny.

Polecane maszyny do szycia

Jak działa maszyna do szycia ręczna?

Ręczne maszyny do szycia to poręczne urządzenia o kieszonkowych wymiarach, na ogół nieprzekraczających 25 x 10 x 5 cm. Nie wymagają one podłączenia do sieci, zazwyczaj działają na baterie lub są napędzane siłą rąk. Chociaż ręczne maszyny do szycia to nie dokładne miniatury wariantów klasycznych, zarys mechanizmu jest podobny. Tak samo, jak w przypadku tych pierwszych, w ręcznych modelach trzeba poprawnie nawlec nitkę na igłę i skierować igłę w miejsce, przez które zostanie poprowadzony szew.

Warto również wiedzieć, jak działa mini maszyna do szycia. Wersja mini to sprzęt łączący zalety klasycznych modeli mechanicznych z mniejszymi gabarytami i prostszym działaniem, zasilany bateriami (najczęściej AA) lub kablem 230 V. Podobnie do standardowych maszyn, posiadają różne poziomy prędkości działania, pokrętła regulacji naprężenia nici, automatyczną kontrolę szycia, nawijanie szpulek, podświetlenie pola pracy, możliwość używania niskich i zwykłych szpulek, różne rodzaje ściegów.

Mini maszyny łączą w sobie funkcje pełnowymiarowych odpowiedników z poręcznym rozmiarem i kompaktową formą. Przykładowo maszyna do szycia Łucznik w wersji mini szyje z prędkością 1000 obrotów na minutę, posiada 12 programów ściegowych z dwustopniową regulacją prędkości, szyciem wstecznym, regulacją naprężenia nici, 4-stopniowym obszywaniem dziurek na guzik i niewidocznym podszywaniem brzegów. Jest to model polecany dla młodzieży, jako pierwsze narzędzie w rozbudzaniu pasji krawieckiej. Pomaga rozwijać zmysł estetyki, koordynację wzrokowo-ruchową i kreatywność.

Mechanizm maszyny do szycia

Działanie maszyny do szycia jest oparte na kilku podstawowych mechanizmach, które można streścić jako przesuwanie kawałków materiału przez pole robocze i łączenie ich za pomocą równomiernie podawanej nici. Jednym z najważniejszych podzespołów jest mechanizm transportu, odpowiedzialny za podawanie materiału. Sprawia on, że zszywany fragment przytrzymywany stopką dociskową przesuwa się w trakcie operowania igłą. Maszyny różni liczba ząbków transportera, a ich większa liczba pozwala bardziej precyzyjnie podawać materiał, co ma znaczenie zwłaszcza przy ściegach ozdobnych.

Kolejnym niezbędnym elementem jest chwytacz, odpowiadający za wiązanie nici podczas zszywania. Stosowane są dwa rozwiązania, wahadłowe i rotacyjne. Popularne w nowoczesnych maszynach chwytacze rotacyjne ułatwiają wymianę szpulki oraz zapewniają cichszą pracę. Mechanizm działania maszyny do szycia to także górny transport, umożliwiający wygodne przesuwanie tkanin bardzo grubych lub nadzwyczaj cienkich dzięki ruchom ząbkom transportera poruszającym się po obu stronach płytki ściegowej.

W mechanizmie maszyny do szycia możemy wyodrębnić szereg funkcji, dzięki którym szycie jest wygodne i ergonomiczne. Nawlekacz igły to duże usprawnienie, ułatwiające przewleczenie nitki przez oko igły. Maszyny są wyposażone zarówno w nawlekacze manualne, jak i automatyczne, a nawet elektroniczne, które po nawleczeniu i wciśnięciu przycisku same wykonują zadania. Często stosowanym rozwiązaniem jest też przycisk Start/Stop, likwidujący konieczność stosowania rozrusznika nożnego.

Budowa maszyny do szycia

Opis działania maszyny do szycia jest podobny niezależnie od marki – czy to chociażby maszyna do szycia Brother, czy maszyna do szycia Janome. Klasyczne urządzenia posiadają takie elementy jak stolik (wysuwana część pola roboczego), umożliwiający wygodne szycie dużych kawałków materiału, wysięg, czyli wolne ramię, dzięki któremu obszywanie szczególnych części odzieży staje się wygodniejsze, transporter, chwytacz i naprężacz nici oraz oświetlenie pola roboczego, obecnie coraz częściej w formie halogenów lub diod LED.

Chcąc zrozumieć, jak działa maszyna do szycia Łucznik, warto zwrócić uwagę na kolejny niezbędny element wyposażenia – stopki. Ich uniwersalne warianty pozwalają szyć każdym ściegiem, a niestandardowe służą do zadań specjalnych, takich jak używanie ściegów ozdobnych, przyszywanie guzików, obszywanie dziurek, podszywanie, wszywanie zamków. Wśród dodatkowego, przydatnego wyposażenia maszyny do szycia są także szpulki na nici, szpulownik (służący szybkiemu nawijaniu nici), zewnętrzne obcinaki do nici, lampki LED na ruchomym ramieniu.

Na to, jak działa maszyna do szycia Singer, wpływają jej części: prowadnik (umożliwiający operowanie ściegiem krytym, w którym miejsca wkłucia igły są właściwie niewidoczne), podnośnik kolanowy (dźwignia pozwalająca na poruszanie stopką w górę i w dół) i, co najważniejsze, igły. Bez nich maszyna do szycia nie spełni swojej zasadniczej funkcji. W urządzeniu można stosować różnego rodzaju igły, w zależności od używanego materiału i jego grubości.

Działanie maszyny do szycia w punktach krawieckich opiera się na wszystkich mechanizmach znanych z domowych urządzeń. W niektórych bardziej zaawansowanych technologicznie modelach możliwe jest szycie podwójną igłą, dzięki czemu powstają dwukolorowe wzory. Wybierając właściwą maszynę z oferty Morele.net, zwróć przede wszystkim uwagę na powyższe podstawowe elementy, które warunkują wygodę i ergonomiczność pracy.

Dla optymalnego wykorzystania maszyny warto dokładnie poznać szczegóły jej działania. Na potrzeby domowego użytkowania wystarczy w tym celu instrukcja dołączona do urządzenia. W razie wątpliwości pomocne będą tutoriale i dodatkowe informacje, które znajdują się na stronach producentów, oraz fachowe artykuły dostępne na blogach krawieckich. Warto również wziąć udział w kursie hobbystycznym, omawiającym i pokazującym w praktyce tajniki działania maszyn do szycia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.