Udostępnij
https://www.morele.net/wiadomosc/jak-dobrac-wymiary-lodowki-wybieramy-najlepsza-lodowke/840/ 2019-04-29 11:23:03.000000

Jak dobrać wymiary lodówki? Wybieramy najlepszą lodówkę

Pomagamy wybrać lodówkę dopasowaną do miejsca dostępnego w kuchni. Sprawdź tabelę wymiarów, aby idealnie dopasować lodówkę.

Większość lodówek, szczególnie z tego samego segmentu cenowego, oferuje zbliżone funkcje. Dlatego też kryteria, które mają największe znaczenie, to dobranie lodówki o wymiarach pasujących do przestrzeni kuchni, o wyglądzie, komponującym się z pozostałym sprzętem, a także odpowiedniej pojemności, która pomieści żywność dla całej rodziny. Te trzy kluczowe elementy mają pośredni wpływ na inne aspekty, takie jak zużycie prądu, ilość półek czy dodatki w postaci kostkarki czy dużego, dolnego zamrażalnika.

Lodówki

Lodówki z zamrażalnikiem u dołu

Lodówki z zamrażalnikiem u góry

Wymiary lodówki - wysokość

Wysokość lodówki wpływa na obecność i położenie zamrażalnika, ale i samą pojemność urządzenia. W tym miejscu warto również zaznaczyć, że lodówki do zabudowy o tej samej wysokości co wolnostojące charakteryzują się mniejszą pojemnością.

Małe lodówki mają niewielką wysokość wynoszącą nawet 80 cm. Jednak są to urządzenia kompaktowe, idealne dla singli lub osób stołujących się poza domem. Bardziej powszechne (ale nadal niewielkie) są lodówki o wysokości do 140 cm. W małych i kompaktowych urządzeniach nie ma już miejsca na zamrażalnik bądź też jest on niewielkich rozmiarów bez oddzielnych drzwiczek. Małe chłodziarki bez zamrażalnika idealnie sprawdzają się na działkach, w domkach rekreacyjnych, w których spędza się czas okresowo i w których nie ma konieczności mrożenia żywności.

Lodówki z wydzielonym zamrażalnikiem umieszczonym na górze bądź dole (dla wielu osób jest to rozwiązanie wygodniejsze) są już dość dużych rozmiarów i ich wysokość może wynieść nawet 250 cm przy szerokości do 60 cm.

Lodówki, których wysokość wynosi do 140 cm, mają pojemność wynoszącą około 200 litrów. W przypadku urządzeń od 160 do 180 cm można liczyć nawet do 300 litrów pojemności.

Poniżej prezentujemy przykładowe zestawienie największych lodówek zarówno z zamrażarką u dołu, jak i jednodrzwiowe, wraz z głębokością:

Jak widać, taka sama wysokość nie musi świadczyć o takiej samej głębokości. Różnice są nieznaczne, jednak ceny mogą się różnić.

Głębokość i szerokość lodówek

Są to szczególnie ważne parametry w przypadku lodówek do zabudowy. Większość z nich ma standardowe wymiary, które wynoszą ok. 55 cm szerokości oraz 56 cm głębokości. I tak też powinny być skonstruowane szafki – wymiary zabudowy lodówki powinny być idealnie dopasowane. Jeśli jednak potrzebny jest dość niestandardowy rozmiar, należy koniecznie sprawdzić czy wybrany model lodówki na pewno się zmieści.

W przypadku lodówek wolnostojących najczęściej spotykana głębokość wynosi 60cm, choć oczywiście nie brakuje modeli, które oferują nawet 80 cm, a nawet 1 metra. Generalnie, im szersza lodówka, tym jednocześnie jest niższa. Dzięki temu domownicy mają nadal dużo miejsca do przechowywania żywności, ale samo użytkowanie urządzenia staje się dużo wygodniejsze.

Jeśli chodzi o optymalne wymiary lodówki – głębokość ma tutaj zasadnicze znaczenie, szczególnie dla niższych osób. Korzystanie ze zbyt głębokiej lodówki jest niewygodne, a ciągłe używanie pomocniczego krzesła, by móc głębiej sięgnąć, mija się z celem, ponadto wyciąganie artykułów z samego tyłu też może być kłopotliwe. Lodówka powinna być przede wszystkim funkcjonalna, a to zależy nie tylko od ilości i rozkładu półek. Z kolei takie wymiary lodówki – szerokość, oraz w niektórych przypadkach wysokość, są coraz częściej postrzegane jako „im większe, tym lepsze”. Owszem, wysoka lodówka także może być niewygodna, ale to przekłada się na ilość miejsca, które łatwiej zagospodarować.

Pojemność lodówki

Przyjmuje się, że jedna osoba powinna dysponować pojemnością 120-130 litrów chłodziarki, a każda następna powinna doliczyć dodatkowe 30 litrów. Przyjmując te założenia, dla pary wystarczającą pojemnością lodówki (a dokładniej samej chłodziarki) będzie ok. 150 litrów. Jednak już 4-osobowa rodzina powinna zaopatrzyć się w lodówkę o pojemności co najmniej 210 litrów. Pojemność zamrażalnika zależy od ilości przechowywanej zamrożonej żywności. W praktyce jednak mało kto korzysta z takiego przelicznika, choć liczba domowników z pewnością ma znacznie. Mimo wszystko jednak, bardziej dopasowuje się lodówkę do ilości miejsca, jakim się dysponuje czy prostego faktu, ile zazwyczaj kupuje się i przechowuje jedzenia.

Pozostaje też kwestia samej zamrażarki. Jeśli planuje się zakup chłodziarko-zamrażarki, warto wziąć pod uwagę wymiary nie tylko lodówki, ale także właśnie zamrażarki. Nie ma tutaj opcji, by zakupić szeroką lodówkę, w której jest wąska zamrażarka, ale można wybierać modele, które nie są dzielone pół na pół, a posiadają np. dwie szuflady, za większą pojemność lodówki lub modele jednodrzwiowe, które opcjonalnie posiadają małą wydzieloną półkę jako zamrażarkę.

Lodówki dwudrzwiowe

Interesującymi urządzeniami na rynku są tzw. lodówki side by side, czyli inaczej mówiąc dwudrzwiowe (chłodziarka i zamrażalnik stoją obok siebie, a nie na sobie). Są to sprzęty przeznaczone dla dużych rodzin, które potrzebują dużo miejsca na przechowywanie żywności. Oczywiście tym samym szerokość (od 90 co 120 cm) lodówki jest zdecydowanie większa niż w przypadku uniwersalnego rozwiązania. Pojemność urządzeń side by side może wynieść od 300 do nawet 600 litrów.

Jeśli chodzi o wymiary lodówki dwudrzwiowej, tutaj także sporo zależy od tego, czy chodzi o wymiary lodówki do zabudowy czy też wolnostojącej. Można być  pewnym, że zajmują więcej miejsca. Nie bez znacznie jest design – lodówki side by side, poza swoją funkcjonalnością, prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie.

Przeznaczenie wynikające z rozmiarów lodówek:

Szerokość lodówki:

 • Lodówka do 50 cm szerokości – urządzenia o takiej wielkości najczęściej są przeznaczone do zabudowy. W tej grupie, można znaleźć zarówno małe lodówki z zamrażalnikiem znajdującym się wewnątrz chłodziarki jak i pojemne lodówki z oddzielną chłodziarką jak i zamrażalnikiem.
 • Lodówka do 60 cm szerokości – są to standardowe, ale i wąskie lodówki z oddzielnym zamrażalnikiem. Sprawdzą się w kuchniach o niewielkiej przestrzeni. Dzięki dużemu wyborowi w ofercie sklepów, bez problemu każdy znajdzie lodówkę o odpowiedniej pojemności.
 • Lodówka do 70 cm szerokości – są to najczęściej pojemne i wysokie lodówki z oddzielnym zamrażalnikiem w związku z tym producenci kierują je do kilkuosobowych rodzin.

Wysokość lodówki:

 • Lodówka do 140 cm wysokości – są to niewielkie, kompaktowe urządzenia pozbawione zamrażalnika lub wyposażone w jedną wewnętrzną komorę. Mają zaledwie dwie, trzy półki. Dzięki niewielkiej wysokości zmieszczą się w małych kuchniach. Sprawdzą się w domach singli, u studentów i w kawalerkach.
 • Lodówka do 150, 160 cm wysokości – są to urządzenia wyposażone najczęściej w dolny lub górny zamrażalnik, jednak nadal charakteryzują się dość kompaktowymi rozmiarami. Pojemność chłodziarki nie jest zbyt duża, jednak w większości lodówek powinna starczyć dla dwu, trzy osobowej rodziny. Są to także lodówki idealne dla osób starszych.
 • Lodówka do 180 cm wysokości – w tej grupie dużą część oferty stanowią lodówki side by side, przeznaczone dla dużych rodzin. Bardzo często mają wiele dodatkowych funkcji jak dozownik wody czy kostkarkę. Ze względu na większą szerokość, wybierane są najczęściej do dużych, przestronnych kuchni.
 • Lodówka do 200 cm wysokości – są to urządzenia wysokie, w których zamrażalnik znajduje się najczęściej pod chłodziarką. Ze względu na dość dużą wysokość powinny wybierać ją osoby wysokie, które nie będą miały problemu z sięgnięciem do najwyższych półek. Są to również lodówki pojemne, dzięki czemu sprawdzą się w mniejszych kuchniach, ale u wieloosobowych rodzin.

Pojemność lodówki:

 • Lodówka o pojemności 160 l – są to urządzenia przeznaczone dla małżeństw oraz singli, a także osób, które jadają przede wszystkim poza domem.
 • Lodówka o pojemności 180 l – są to urządzenia, które sprawdzą się u rodzin składających się maksymalnie z trzech osób. Tego typu lodówki nie charakteryzują się bardzo dużymi rozmiarami, przez co zmieszczą się w większości kuchni.
 • Lodówka o pojemności 200 l – są to urządzenia dla rodzin trzy, czteroosobowych.
 • Lodówka o pojemności 300 l – są to już urządzenia, które trafią do dużych rodzin, potrzebujących dużo przestrzeni do przechowywania żywności. Bardzo często są to lodówki typu side by side.

Jak czytać wymiary lodówki?

To, jaki wymiar lodówki wybrać, zależy w dużej mierze od miejsca, którym się dysponuje oraz od budżetu. Drugim kryterium wyboru jest ilość osób w rodzinie i kalkulacja tego, ile zazwyczaj przechowuje się jedzenia.  Żeby dobrze dobrać lodówkę, należy do niej podejść jak do każdej innej przestrzennej bryły, a więc uwzględnić wysokość, szerokość i głębokość, przy czym należy wziąć pod uwagę także grubość mechanizmu lodówki, powierzchnię, jaką zajmują drzwi po otwarciu, ich grubość, słowem – całą obudowę i wszystkie jej elementy. Warto też pamiętać, że lodówka nie powinna być dosunięta idealnie do ściany, musi mieć zapewnioną cyrkulację powietrza. Wielu producentów podaje wymiary takie jak pojemność netto chłodziarki i zamrażarki, ale jak wskazuje tabela powyżej, nie każda lodówka o tej samej głębokości będzie miała takie same wymiary, dlatego warto bliżej przyjrzeć się wszystkim wartościom.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
3,3
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)