Udostępnij
Skomentuj

Jak dobrać i skonfigurować urządzenie do Aero 2?

Poradnik zawiera informacje, jak zamówić darmowy internet i jakie dokumenty będą do tego potrzebne.

Darmowy Internet w Polsce nie jest jedynie mrzonką. Dzięki powołaniu do życia spółki Aero2, do wszystkie osoby, które zgłoszą się po kartę SIM oraz uiszczą opłatę (zwrotną kaucję) mogą korzystać z mobilnego Internetu bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Wiele osób zastanawia się jednak czy nie ma tu dodatkowych kruczków, które narażą je w przyszłości na koszty, a także jakie warunki należy spełnić, by móc do woli surfować po sieci. Niniejszy poradnik ma zadanie rozwiać pojawiające się wątpliwości, a także przedstawić korzyści jak i ograniczenia płynące z korzystania z Aero2.

Co to jest Aero2?

Aero2 to spółka telefonii komórkowej. Dzięki otrzymaniu pozwoleń na budowę stacji bazowych LTE 2600 oraz UMTS900, spółka zobowiązała się w warunkach przetargu do udostępnienia mieszkańcom Polski darmowego Internetu na czas rozbudowywania infrastruktury telekomunikacyjnej w kraju. Początkowo darmowy Internet miał być dostępny przez 3 lata, jednak na wniosek operatora termin zakończenia świadczenia usługi został wydłużony o kolejne 24 miesiące. Tym samym Internet z Aero2 bez żadnych dodatkowych zobowiązań oraz opłat miał być dostępny jedynie do 21 grudnia 2016 r.

Szeroki rozwój infrastruktury i liczba użytkowników w naszym kraju, sprawiły że darmowy internet od Aero 2 dostępny jest również dziś. Przekonajmy się, czy warto skorzystać z tej oferty.

Najlepszy modem do aero2

Polecane modemy

Czy warto kupić Aero2?

Choć sam opis usług wydaje się interesujący, nie wszyscy są przekonani do Aero2. Dla wielu jest to niemożliwe, by Internet mógł być udostępniany bez żadnych opłat i zobowiązań. Jednak w regulaminie nie ma żadnych ukrytych haczyków. Nie oznacza to, że usługa nie ma ograniczeń, które mogą wpłynąć na komfort użytkowania. Przy korzystaniu z Aero2 należy pamiętać o kilku ważnych punktach:

Uwaga!

Niektóre urządzenia (takie jak prezentowany wyżej modem) automatycznie nawiązują połączenie po jego zresetowaniu. To oczywiście dużo wygodniejsza opcja, która znacznie poprawi komfort użytkowania internetu. Warto również podkreślić, że odpłatnie możemy skorzystać z pakietów, które poprawią prędkość transferu danych.

Jak zamówić Aero2?

Aby zamówić kartę Aero2 konieczne jest wejście na stronę operatora (http://www.aero2.pl/) i wypełnienie formularza on-line. Wystarczy podać podstawowe dane jak imię, nazwisko, adres zamieszkania, a także telefon oraz adres e-mail. Dodatkowo należy uiścić dwie dodatkowe opłaty:

 • depozyt - wynoszący 20 zł. W tytule przelewu należy podać numer PESEL. W przypadku obcokrajowców konieczne jest wpisanie imienia, nazwiska oraz numeru paszportu. Po wykonaniu przelewu konieczne jest zachowanie dowodu wpłaty (jeśli przelew był realizowany przez Internet należy wygenerować odpowiedni plik na stronie banku). Depozyt jest zwracany po zakończeniu świadczenia usługi przez Aero2.
 • za przesyłkę pocztową – której koszt wynosi około 7 zł.

Numery kont, jak i pozostałe dane potrzebne do przelewu znajdują się na stronie operatora. Należy pamiętać, że depozyt oraz opłatę za przesyłkę pocztową wpłaca się na dwa różne konta.

Karty Aero2 nie można odebrać osobiście (jak było to na początku) w wyznaczonych punktach. Jedyną formą otrzymania karty SIM jest przesyłka pocztowa, stąd konieczność uiszczenia dodatkowej opłaty.

Warto wiedzieć!

Po wypełnieniu formularza wraz z dodaniem załączników (potwierdzenie wpłat) użytkownik otrzyma na adres e-mail wygenerowany formularz, który należy wydrukować. To niestety nie koniec całej procedury. Wszystkie dokumenty należy spakować do koperty i wysłać na adres, który znajdziemy na stronie Aero2.

Jakie dokumenty należy wysłać? W kopercie powinny znaleźć się:

 • wydrukowany formularz
 • potwierdzenie wpłaty depozytu
 • potwierdzenie opłacenia przesyłki pocztowej
 • kopię dowodu tożsamości (należy pamiętać o skserowaniu obu stron dowodu osobistego!)

Gdy operator otrzyma dokumenty, a karta SIM zostanie przygotowana, na adres e-mail podany w formularzu zostanie wysłany termin wysyłki karty SIM. W każdym miesiącu na stronie operatora jest umieszczany harmonogram realizacji zamówień, z którym warto zapoznać się przed wysłaniem wniosku. Aby mieć pewność, że dokumenty dotarły do operatora, warto je wysłać za pomocą przesyłki poleconej za potwierdzeniem odbioru.

Urządzenia kompatybilne z Aero2

Choć Aero2 korzysta z sieci 3G, używa w tym celu innego pasma częstotliwości niż powszechnie przyjęte. Aby dobrać odpowiednie urządzenie (czy będzie to modem czy tablet/telefon), należy sprawdzić w jego specyfikacji, czy obsługuje częstotliwość 900 MHz. Jeśli tak, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że urządzenie będzie kompatybilne z Aero2. Niestety na oficjalnej stronie operatora nie ma informacji o urządzeniach, które będą na pewno działać z kartą SIM. Dlatego też przed zamówieniem karty, warto poszukać informacji, czy posiadany sprzęt umożliwi korzystanie z bezpłatnego Internetu oferowanego przez operatora.

Najprościej znaleźć tablety oraz telefony, jako że w specyfikacji urządzeń podane są odpowiednie parametry. Co ważne, można je znaleźć na specjalnych portalach (m.in. gsmarena.com), na których znajduje się większość modeli dostępnych w sprzedaży.

Modemy GSM

W przypadku modemów sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Oprócz obsługi odpowiedniego pasma, modem musi spełniać wymogi kategorii 10 (czyli minimalna prędkość komunikacji urządzenia z siecią może wynosić 14 Mbit/s). W innym przypadku użytkownik naraża się na naruszenie wymogów regulaminu operatora. Oznacza to tyle, że Aero2 może najpierw wysłać odpowiednie upomnienie na adres e-mail, a następnie odłączy urządzenie od sieci. Dlatego właśnie na naszej stronie można znaleźć urządzenia rekomendowane do użycia z darmowym internetem Aero 2, aby uniknąć opisanych wyżej sytuacji.

Telefony Dual SIM

Użytkownicy dość często decydują się na Aero2, gdy zakupią smartfony Dual SIM. Dzięki takim urządzeniom możliwe jest korzystanie zarówno z funkcji telefonu jak i darmowego Internetu. Nawet jeśli usługi oferowane są przez dwóch różnych operatorów. Aby sprawdzić czy dany telefon jest kompatybilny z Aero2 wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami opisanymi powyżej. Oznacza to, że w specyfikacji telefonu muszą wystąpić następujące informacje:

 • w polu dotyczącym sieci 3G (3G Network) musi znajdować się HSDPA 900
 • w polu dotyczącym prędkości (Speed) musi znajdować się co najmniej wartość HSDPA 14 Mbps (jeśli jest wyższa, urządzenie też spełnia wymogi regulaminu).

Konfiguracja Aero 2

Po otrzymaniu karty SIM, wyposażeniu się we właściwe urządzenie, konieczna jest również jego konfiguracja. Aby karta działała poprawnie należy wpisać następujące dane:

 • APN: darmowy
 • Użytkownik: (należy zostawić puste)
 • Hasło: (należy zostawić puste)
 • Ustawienia sieci: należy ustawić na automatycznie pobierane z serwera. Dotyczy to zarówno adresu IP jak i serwerów DNS.

W przypadku modemów, których aplikacje instalowane są na komputerze, należy odnaleźć Ustawienia, a następnie stworzyć odpowiedni profil, uzupełniając go powyższymi danymi. W przypadku pojawienia się problemów przy logowaniu do sieci, konieczne będzie wymuszenie pracy w sieci 3G. Dokładne instrukcje wraz ze screenami dotyczącymi aplikacji, a także wybranych urządzeń można znaleźć na stronie operatora Aero2.

Zobacz modemy GSM

Udostępnij
5,0
4 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Modem E3131 występują problemy z konfiguracją jak wymusić pracę z siecią 3G - ?
Specjalista Morele | 10:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.