Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/jak-deskorolke-dla-dziecka-wybrac-i-kiedy-rozpoczac-nauke/17115/ 2020-07-16 12:07:33.000000

Jak deskorolkę dla dziecka wybrać i kiedy rozpocząć naukę?

Twoje dziecko marzy o deskorolce? Sprawdź, jaki model kupić i w jakim wieku najlepiej zacząć naukę jazdy.

Większość maluchów z chęcią próbuje nowych rzeczy, a kolorowe deskorolki przykuwają wzrok i zachęcają do zabawy. Aby zapał nie zwiądł w zarodku, a dziecko stopniowo rozwijało swoją pasję, zadbaj o odpowiedni sprzęt. I choć Twoja pociecha najchętniej kieruje się estetyką podczas zakupów, Ty powinieneś zachować rozsądek i zweryfikować najważniejsze parametry.

Kiedy zacząć naukę? Najczęściej pierwsze próby podejmują dzieci w wieku 7 lat, jednak jeśli jazda na desce to pasja rodziców, nie dziwi, gdy ich dwulatek na deskorolce radzi sobie doskonale. Nie ma zatem reguły i lepiej uwzględniać indywidualne możliwości oraz upodobania malucha zamiast ogólne widełki wiekowe.

Coraz większą popularnością cieszą się gry deskorolki dla dzieci – na telefonie lub tablecie maluchy wykonują rozmaite sztuczki, co zachęca je do samodzielnego spróbowania w rzeczywistości. Warto dać im szansę, bo być może jest to pierwszy krok do rozwijania nowego hobby.

Rodzaje deskorolek dla dzieci i dorosłych

Wybór deskorolek jest ogromny, a mnogość ich rodzajów – choć daje nieograniczone możliwości eksperymentowania – nieraz przerasta. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji poznaj najpopularniejsze modele i dowiedz się, co je charakteryzuje:

 • klasyczne – uniwersalne i często wykorzystywane jako codzienny środek transportu. Mogą być wyposażone w twarde lub miękkie kółka. Pierwsze sprawdzają się w skateparkach, z kolei drugie wyróżnia wyższa amortyzacja, dlatego są lepsze do jazdy po mieście. Pokrycie tych modeli to zazwyczaj... papier ścierny. I choć brzmi to dziwnie, to jednak ten materiał decyduje o stabilizacji butów i zapobiega ich ślizganiu;
 • terenowe – deskorolki tego typu mają pompowane koła i bieżnik na oponach, wpływający na doskonałą przyczepność podczas jazdy na różnych powierzchniach;
 • longboardy – konstrukcja tych desek jest wydłużona, a miękkie koła umożliwiają szybkie zjazdy z górki;
 • cruisery – bardzo podobne do klasycznych, jednak o wiele bardziej zwrotne. W tej grupie wyróżnia się fiszki, czyli małe modele, które zmieścisz w plecaku. To właśnie one są najczęściej wybierane jako pierwsze deskorolki dla początkujących oraz dzieci;
 • waveboardy – to dwie platformy połączone ruchomym drążkiem, usytuowane na dwóch obrotowych kółkach. Jazda na takiej desce to prawdziwe wyzwanie, wymaga bowiem zaangażowania mięśni bioder i nóg, a także ich perfekcyjnej koordynacji;
 • elektryczne – zasilane wbudowanym silnikiem napędzanym akumulatorem. Osiągają maksymalny dystans nawet 20 km przy prędkości 10 km/h.

Na co zwrócić uwagę, wybierając deskorolkę?

Poza wymienionymi modelami istotne są także konkretne parametry decydujące o jakości i komforcie jazdy. Zwróć uwagę na rozmiar kół – im większe, tym szybciej jedziesz, jednak tracisz na zwrotności. Duże to te o średnicy powyżej 54 mm. Są one zazwyczaj wykonane z poliuretanu, który ma różną twardość oznaczaną symbolem A. W deskorolce dla dzieci najlepiej sprawdzają się miękkie kółka (77-89 A). Są bowiem najwolniejsze i skuteczne w pokonywaniu nierówności terenu, a przez to bezpieczne.

Nie bez znaczenia dla komfortu są też łożyska, odpowiadające za zwrotność i precyzję prowadzenia. Wybierając deskę dla dziecka, postaw na te oznaczone jako ABEC3 lub ABEC7 – są wytrzymałe i optymalnie szybkie.

Pamiętaj też o dobraniu rozmiaru – krótka deskorolka na początek jest najlepsza, ponieważ łatwo się nią manewruje. Dziecko bez trudu kontroluje tor jej jazdy i ćwiczy podstawowe ruchy.

Polecane modele

Czym jest elektryczna deskorolka?

Nowoczesne deskorolki elektryczne kuszą zaawansowanymi funkcjami i osiąganą prędkością. Czy jednak takie modele są odpowiednie dla początkujących? Okazuje się, że tak. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach podczas zakupu:

 • nie przesadzaj z szybkością – dziecku w zupełności wystarczy model z maksymalną prędkością wynoszącą 15 km/h;
 • wybierz odpowiedni rozmiar kółek – około 6,5 cala;
 • szukaj modeli o mocy silnika w granicach 300 W;
 • jeśli wybierzesz deskorolkę o udźwigu 100 kg, również Ty będziesz mógł z niej korzystać;
 • optymalny czas ładowania wynosi w większości deskorolek 3 godziny, a ich zasięg to 20 km.

Dzieci doceniąją dodatkowe funkcje w deskorolce elektrycznej, takie jak designerskie podświetlenie LED, wbudowany głośnik Bluetooth i kompatybilność z urządzeniami mobilnymi – dzięki temu mogą sprawdzać osiągane prędkości i weryfikować pokonywane dystanse, a także lokalizować deskę na mapie.

Co warto wiedzieć o nauce jazdy na deskorolce?

Przede wszystkim uzbrój swoje dziecko w cierpliwość i nastaw je na stopniowe nabywanie kolejnych umiejętności. Aby nie zrazić malucha, wyznaczaj mu łatwe do osiągnięcia cele – poczucie ich wykonania i sukcesu to najskuteczniejsza motywacja do dalszych ćwiczeń. Naukę jazdy na deskorolce zacznij od... utrzymywania równowagi. Wbrew pozorom nie jest to łatwe, ponieważ deska stale się porusza.

Następnie wypróbuj odpychanie – na zmianę prawą i lewą nogą, żeby sprawdzić, jaki układ odpowiada bardziej. Ważna wskazówka: warto ugiąć kolana i złapać balans przed odepchnięciem. Na początku jazda na deskorolce to przemieszczanie w linii prostej, bez zakrętów. Skręcanie wymaga pracy ciężarem ciała i jego umiejętnego przenoszenia oraz naciskania deski po tej stronie, w którą maluch chce jechać.

deskorolka elektryczna

Równie ważna jest nauka hamowania na deskorolce. Najłatwiej zrobić to obciążając jej tylną część, aby przód uniósł się do góry.

Nie zapomnij o bezpieczeństwie!

Koniecznym wyposażeniem każdego deskorolkarza, a zwłaszcza początkującego malucha są ochraniacze i kask. Od pierwszych prób wpajaj dziecku konieczność ich zakładania, aby zapobiec poważniejszym urazom. Zabezpieczenie głowy, a także łokci i kolan pomaga uniknąć bolesnych doświadczeń podczas upadków, które są nieuniknione nie tylko w początkowych etapach jazdy na deskorolce. Dlatego naucz swoje dziecko wywracać się bezpiecznie – na bok – lub zeskakiwać z deski w sytuacji zagrożenia.

Czy warto kupić deskorolkę dla dziecka?

Jeśli Twoja pociecha wyraża chęć jazdy, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby mogła ćwiczyć i rozwijać się w tej dziedzinie. Nowoczesne deskorolki są bezpieczne i wcale nie kosztują dużo. Wybierając model lepszej jakości, zyskujesz pewność, że posłuży przez wiele sezonów, nie będzie więc wydatkiem wyrzuconym w błoto. Co daje dziecku jazda na desce? Przede wszystkim rozwija koordynację ruchową, zdolność balansowania ciałem i utrzymywania równowagi. Jest też świetnym pretekstem do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Popularność gry deskorolka dla dzieci sprawia, że maluchy pragną samodzielnie wykonywać tricki i korzystać z tego modnego środka transportu. Nie dziwi zatem, że coraz częściej kupuje się deskorolki na prezent urodzinowy lub komunijny. Sprawdź dostępne modele i zobacz, jak wiele różnorodnych kolorów i wzorów możesz wybrać. Producenci tworzą deski zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców, dlatego bez trudu kupisz odpowiednią.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
od 100 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni