Udostępnij
Skomentuj

Jak często myć dzbanek filtrujący? Jak go czyścić?

W dzbanku przechowujesz czystą wodę, ale nadal trzeba go myć. Od nas dowiesz się, jak często to robić.

Wiele osób uważa, że dzbanek filtrujący Brita nie może się zabrudzić. Jest przechowywany w lodówce i nalewa się do niego czystą, przefiltrowaną wodę, a przecież wiesz, że woda nie gnije. Jednak żaden filtr nie ma stuprocentowej skuteczności. Jak wszystko, co ma kontakt z pitną wodą i jest codziennie dotykane przez ludzi, Twój dzbanek wymaga czyszczenia. Nie bądź osobą, która nagle z przerażeniem odkrywa, że w jej ulubionym naczyniu pływa pleśń!

Co ile należy myć dzbanek filtrujący?

Większość posiadaczy dzbanków czyści je, kiedy wymienia w nich filtr. Zanim założysz nowy, przemyj zbiornik oraz samo naczynie ciepłą wodą z mydłem i wytrzyj je ściereczką. Częstotliwość zmiany filtra zależy od producenta. Na przykład typowy dzbanek filtrujący Dafi wymaga takiej wymiany co miesiąc, ale istnieją dzbanki, gdzie ten element trzeba zastąpić po 90 dniach. Wymogi Unii Europejskiej dotyczące filtrów do wody pitnej często jednak ograniczają czas działania filtra.

Naczynie, z którego korzystasz każdego dnia, powinno jednak być myte częściej niż raz na miesiąc. Wielu producentów radzi, by dzbanek czyścić przy wymianie filtra, ale zaleca też, by robić to z większą regularnością. Nawet niedrogi dzbanek filtrujący Aquaphor możesz zatem bezpiecznie czyścić co dwa tygodnie. Rozłóż go, przemyj wnętrze naczynia ciepłą wodą z mydłem, spłucz ją oraz wytrzyj dokładnie, i na powrót zainstaluj filtr i wieko.

Polecane dzbanki filtrujące

Jak wyczyścić dzbanek filtrujący?

Plastikowy dzbanek filtrujący 4l czyści się tak samo, jak każde inne naczynie o dowolnej pojemności. Jeśli nie wymieniasz filtra, rozłóż naczynie na części i przetrzyj jego wnętrze oraz zewnętrzną powierzchnię gąbką z ciepłą wodą. Możesz użyć mydła lub innego łagodnego detergentu, a potem spłukać go bieżącą wodą. Metalowe elementy przetrzyj roztworem octu. Jeśli nie chcesz suszyć dzbanka w suszarce, wytrzyj go ściereczką lub ręcznikiem. Staraj się nie zamoczyć elektronicznego wyświetlacza.

Czasem mogą pojawić się dwa problemy specyficzne dla dzbanków filtrujących. Jeśli masz twardą wodę, na dnie lub pokrywie naczynia może osadzić się biały nalot – to kamień, czyli węglan wapnia. Filtr wyłapuje część kamienia, ale i tak może on zbierać się na twoim dzbanku filtrującym Brita. To bardzo dobrze! Po to właśnie jest filtr. Dzięki niemu możesz bez problemu przygotowywać herbatę, nie ryzykując, że kamień uszkodzi czajnik.

Jak wyczyścić Twój drogi dzbanek filtrujący Brita z kamienia? Możesz kupić specyfik odkamieniający albo użyć domowych środków. Wlej do dzbanka wodę z roztworem kwasku cytrynowego lub octu i pozwól, by stała tam kilka godzin. To nie czajnik: roztwór musi mieć temperaturę pokojową, nie powinieneś nalewać go przez filtr. Wodą z octem możesz też przetrzeć szklany dzbanek filtrujący, co nada mu niezwykły połysk.

Drugi problem, który czasem można napotkać – zwłaszcza jeśli zostawiłeś Twój dzbanek filtrujący Laica na słońcu – to dziwny zielonkawy nalot na dnie. Oznacza to, że w naczyniu zalęgły się glony, czyli algi, przepuszczone przez filtr dzbanka. Często ma to miejsce, gdy czerpiesz z własnego ujęcia. Glony w wodzie pitnej na ogół nie są toksyczne, ale oczywiście nie chcesz, by zarastały one Twój dzbanek. Dlatego, przede wszystkim, przechowuj go w zacienionym miejscu.

Jak zatem usunąć algi z dzbanka? Jeśli masz akwarium lub znasz kogoś, kto nim dysponuje, łatwo znajdziesz substancje do usuwania glonów. Możesz użyć słabego roztworu takiego środka, by przepłukać i oczyścić Twój dzbanek filtrujący 4 l. Większość z nas nie zna jednak żadnego akwarysty – środek glonobójczy zastąpi wtedy roztwór z octu. A ponieważ glony to rośliny, zabije je brak światła i wody. Po myciu schowaj na parę dni pusty dzbanek do lodówki, a potem wyczyść go ponownie.

Jak wyczyścić filtr w dzbanku filtrującym?

Na ogół producenci radzą, by po prostu wymienić stare filtry na nowe. Twój dzbanek filtrujący Laica czyści wodę dzięki nietoksycznym składnikom, które ulegają biodegradacji – jak węgiel i papier. Obudowy z plastiku muszą też nadawać się do recyclingu, nie są więc bardzo szkodliwe dla środowiska. Samodzielne wyczyszczenie filtra jest możliwe, ale wymaga rozkręcenia tego urządzenia. Nie jest to trudne zadanie, jednak może być męczące.

To, jak wyczyścić filtr, zależy od wykorzystywanych w nim substancji. Dzbanek filtrujący Brita może jednak gorzej działać, gdy samemu odnowisz ten aparat. Najprościej jest odświeżyć urządzenie korzystające z aktywnego węgla. Do bardzo ciepłej wody dodaj kilka kropli detergentu. Rozkręć filtr, wyjmij woreczek z sączkiem z obudowy i zanurz go w roztworze przez kilkanaście minut. Potrząśnij nim energicznie, by pozbyć się zabrudzeń i zanieczyszczeń. Wyszoruj też plastikową osłonę roztworem octu.

Po wszystkim wypłucz filtr kilka razy, by pozbyć się mydlin. Nie jest to trudne, ale aktywny węgiel z czasem przestaje być aktywny i prędzej czy później będziesz musiał kupić nowy filtr. Taką substancję można kupić w sklepie i samemu stworzyć nowy sączek, korzystając ze starej obudowy. Każde urządzenie „domowej roboty” jednak będzie miało znacznie krótszą żywotność. Własnoręczne czyszczenie filtru także może sprawić, że go uszkodzisz.

Samodzielnie wyczyszczony filtr będzie starczał na dłużej, co pomoże ci ograniczać zużycie plastiku. Niestety, polscy dystrybutorzy nie zbierają zużytych elementów, ale oddział firmy Brita w naszym kraju wysyła je do punktu recyclingu na Zachodzie. Niejeden dzbanek filtrujący Aquaphor dobrze współdziała z tańszymi modelami z supermarketu. Niedrogie zamienniki mogą okazać się łatwiejsze w czyszczeniu i recyklingu.

Czy dzbanek filtrujący można myć w zmywarce?

Na ogół szklane dzbanki można myć w zmywarce, ale plastikowe mogą stwarzać problemy. Większość tego typu naczyń wykonano z twardszego tworzywa i da się je myć w temperaturze do 50 stopni Celsjusza. Jeśli Twój dzbanek zawiera elektroniczne elementy, jak np. dzbanek filtrujący Philips z wyświetlaczem, musisz czyścić go ręcznie, nawet jeśli ten miernik jest izolowany. Sprawdź zalecenia producenta przed zmywaniem.

Przed włożeniem dzbanka do zmywarki wyjmij z niego filtr, zdemontuj pokrywę oraz zbiornik. Aktywnego węgla nie należy myć w ten sposób, ale inne plastikowe elementy możesz czyścić w temperaturze do 50 stopni, o ile producent nie podaje inaczej. Jeśli twój dzbanek ma metalowe części lub gumowe uszczelki, to lepiej będzie oczyścić je ręcznie. Nawet jeśli przyrządzasz w nim słodkie napoje, najłatwiej jest umyć swój dzbanek filtrujący Dafi zwykłą gąbką z mydłem.

Utrzymanie higieny w dzbanku filtrującym na ogół nie jest trudne. Wystarczy tylko umyć go co pewien czas, zgodnie z zaleceniami producenta. Możesz samodzielnie czyścić sam filtr, ale nie jest to konieczne – wystarczy go regularnie wymieniać i zadbać o czystość samego dzbanka. Dzięki regularnemu czyszczeniu naczynia, jego filtrów oraz ich recyklingowi łatwiej jest żyć w zgodzie z filozofią zero-waste i cieszyć się smakiem czystej wody przez długi czas!

Udostępnij
5,0
1 ocena
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Mydłem? Kto to pisał? :-D
Specjalista Morele | 09:28
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.