Intel UHD Graphics P630 w laptopie - wydajność oraz specyfikacja

| 0 Komentarzy
W jakich urządzeniach znajdziemy jednostkę graficzną Intel UHD P630? Jaka jest jej wydajność oraz parametry?

Karta graficzna Intel UHD Graphics P630 jest zintegrowana z wydajnymi procesorami do profesjonalnych zastosowań. Znajdziemy ją w laptopach z wyższej półki cenowej oraz w mobilnych stacjach roboczych. Jakie są jej parametry?

Polecane laptopy z UHD P630

Intel UHD P630 – specyfikacja techniczna

Karta graficzna Intel UHD Graphics P630 to jednostka zintegrowana, którą znajdziemy w laptopach z profesjonalnymi procesorami Intel Xeon. W wielu przypadkach w konfiguracji bywa stosowana także dodatkowa grafika dedykowana, ale niekoniecznie. Oto specyfikacja układu graficznego Intel UHD Graphics P630:

  • Typ jednostki – zintegrowana.
  • Zegar rdzenia – od 350 do 1200 MHz.
  • Typ pamięci – współdzielona.
  • Maksymalna pojemność obsługiwanej pamięci współdzielonej – 64 GB.
  • DirectX – 12.
  • Technologie, rozwiązania – OpenGL 4.5, Intel Quick Sync Video, Intel In Tru 3D.

Intel UHD P630 w laptopie – zastosowanie

Zintegrowana jednostka graficzna Intel UHD P630 to układ, który zadebiutował wraz z nowymi, wydajnymi procesorami Intel Xeon. Jednostka ta może być zintegrowana zarówno z procesorami do komputerów stacjonarnych, jak również z procesorami mobilnymi. Jeśli chodzi o procesory do laptopów i do mobilnych stacji roboczych, w których znajdziemy grafikę Intel UHD P630, to będą to 2 jednostki:

  • Intel Xeon E-2176M – to sześciordzeniowy układ, który jest stosowany w wydajnych, przenośnych stacjach roboczych. Procesor ten dysponuje 12 wątkami, a jego taktowanie wynosi od 2700 do 4400 MHz.
  • Intel Xeon E-2186M – to jeszcze wydajniejsza jednostka niż Intel Xeon E-2176M. Procesor ten dysponuje 6 rdzeniami i 12 wątkami. Jego taktowanie wynosi od 2900 do 4800 MHz. Układ ten bywa stosowany w mobilnych stacjach roboczych ze średniej i wyższej półki cenowej.

Biorąc pod uwagę fakt, iż grafika Intel UHD P630 bywa stosowana w połączeniu z procesorami Intel Xeon do zastosowań profesjonalnych, to w efekcie tego trafia wyłącznie do laptopów biznesowych oraz mobilnych stacji roboczych ze średniej i wyższej półki cenowej. Przykładowe urządzenia, w których można znaleźć grafikę Intel UHD P630:

  • Laptop HP ZBook 15 G5 (2ZC64EA) – to laptop biznesowy do profesjonalnych zastosowań. Wyposażono go w procesor Intel Xeon E-2186M, a także w 32 GB pamięci RAM DDR4. Uzupełnieniem procesora jest jednostka zintegrowana Intel UHD Graphics P630, ale w urządzeniu zastosowano także dedykowaną kartę NVIDIA Quadro P2000. Laptop ten wyposażono w wyświetlacz o przekątnej 15.6 cali oraz rozdzielczości 4K.
  • Laptop Dell Precision M7730 – również jest to profesjonalna, mobilna stacja robocza. Urządzenie dysponuje procesorem Intel Xeon E-2176M oraz 16 GB pamięci RAM. Z procesorem zintegrowana jest grafika Intel UHD P630, ale w laptopie tym zastosowano również dedykowany układ NVIDIA Quadro P3200.

Intel UHD P630 – wydajność

Grafika Intel UHD P630 nie może, oczywiście, konkurować z dedykowanymi układami do profesjonalnych lub konsumenckich zastosowań, a szczególnie z wyższej półki, ale w zupełności wystarczy do podstawowych zastosowań, do pracy i multimediów. Warto zauważyć, że często bywa ona stosowana w laptopach, w których i tak znalazły się dedykowane układy graficzne – wówczas można korzystać z niej mobilnie (na przykład do podstawowych prac, gdy nie chcemy zanadto obciążać baterii). Możliwe jest także zakupienie laptopa w konfiguracji bez jednostki graficznej dedykowanej, a wyposażonego w procesor zintegrowany z kartą Intel UHD P630.

Jeśli chodzi o wydajność, jednostka Intel UHD P630 zapewni wystarczające parametry do pracy, a szczególnie biurowej, finansowej i do tym podobnych działań. Kupujący często zwracają uwagę na jeszcze jedną kwestię – gry. Intel UHD P630 to karta zintegrowana, która bywa porównywana z modelem UHD Graphics 630 i faktycznie wyniki w testach oraz grach są niemal identyczne. Obie karty zapewnią grywalność jedynie w prostych, mało wymagających grach typu:

  • Farming Simulator – w 19 odsłonie gry, karta Intel UHD P630 zapewni płynność rozgrywki (FPS 71) wyłącznie przy ustawieniach detali na poziomie niskim i przy rozdzielczości 1280 x 720.
  • Fifa 19 – jednostka zapewni płynność (57 FPS) wyłącznie przy rozdzielczości 1280 x 720 i przy ustawieniach niskich.
  • Fifa 18 – jednostka zapewni płynność (42 FPS) nawet przy rozdzielczości 1920 x 1080 i przy ustawieniach detali na poziomie średnim.
  • Diablo III – karta zapewni płynność (56 FPS) przy rozdzielczości 1366 x 768 i przy wysokich ustawieniach detali.

Jak widać, jednostka Intel UHD P630 nie jest kartą stworzoną do grania, a do zastosowań podstawowych. Ponieważ jest to karta, która jest zintegrowana z procesorami Intel Xeon do profesjonalnych zastosowań, warto pobierać regularnie sterowniki Intel UHD P630.

Intel UHD P630 – porównanie z innymi modelami

Zanim sięgniemy po laptopa z określonymi podzespołami, warto jeszcze dokonać różnego typu porównań, by podjąć ostateczną decyzję w pełni świadomie i na bazie konkretnych parametrów. Jednostka Intel UHD P630 bywa często porównywana z układem Intel UHD 630, dlatego takiego porównania warto dokonać. W porównaniu znajdzie się także jednostka NVIDIA Quadro P2000, ponieważ bywa ona często dodatkowo stosowana w laptopach, w których układ Intel UHD P630 jest zintegrowany z procesorem.

Intel UHD P630 vs Intel UHD 630 vs NVIDIA Quadro P2000 Mobile

Porównanie Intel UHD 630 vs P630 wskazuje na bardzo drobne, niemal niezauważalne różnice. Dotyczą one taktowania pamięci oraz tego, z jakimi procesorami jednostki te bywają zintegrowane. Grafika UHD 630 jest częścią wielu procesorów z gamy Coffee Lake, a jednostka UHD P630 jest spotykana w procesora Intel Xeon.

Porównanie jednostki Intel UHD P630 z kartą NVIDIA Quadro P2000 pokazuje, że nawet jednostka dedykowana o przeciętnych parametrach jest zdecydowanie wydajniejsza od układu zintegrowanego. Z tego właśnie względu laptopy i mobilne stacje robocze, które są używane do bardziej zaawansowanych zastosowań, nie bazują wyłącznie na procesorze Intel Xeon i zintegrowanej grafice, ale również na dodatkowej jednostce dedykowanej.

Udostępnij
4,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.