Intel Pentium N5000 w laptopie – wydajność oraz specyfikacja

| 0 Komentarzy
Intel Pentium N5000 to stosunkowo młoda propozycja od niebieskich, bo z końcówki 2017 roku. Czy w epoce wielkiej liczby rdzeni i taktowania sięgającego 5 GHz, model znalazł swoich odbiorców? Bez wątpienia! To osoby, które poszukują przyzwoitej wydajności przy codziennej pracy i atrakcyjnej ceny, ale także dużej mobilności.

N5000 na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym – cztery rdzenie o taktowaniu bazowym 1,10 GHz i 6 MB cache sprawiają, że praca jest stabilna, ale z pewnością nie można ten procesor nazwać szybkim. Ma jednak dość dużą zaletę – jest tani jak na inne modele od niebieskich, a także cechuje się energooszczędnością i stabilnością pracy. Jego cena została ustalona przez producenta na 161 dolarów, a wbudowane GPU o taktowaniu 750 MHz sprawia, że nie potrzebujemy szukać dodatkowego wspomagania grafiki.

Polecane laptopy

Intel Pentium N5000 – specyfikacja

Intel Pentium N5000 – zastosowanie

Główne zastosowanie tego Pentiuma to codzienna, niewymagająca dużej wydajności praca z przeglądarkami internetowymi, odtwarzaczami filmów czy pakietami biurowymi. Tak długo, jak nie będziemy chcieli analizować milionów kolumn w Excelu, procesor bardzo dobrze poradzi sobie z każdym zadaniem. Według UserBenchmark Pentium osiąga 41% w rankingu.

Identyczny wynik osiąga w zastosowaniach gamingowych. Musimy jednak pamiętać, że raczej nie uruchomimy najnowszych gier, choć ze starszymi pozycjami nie powinniśmy mieć problemów. To więc całkiem niezła gratka dla miłośników Diablo 3 na niskich ustawieniach czy GTA V.

Nie jest to jednak układ do przeprowadzania obliczeń numerycznych czy uruchamiania maszyn wirtualnych. Fizycznie mamy do dyspozycji zbyt mało rdzeni o zbyt niskim taktowaniu, by procesor mógł być optymalnie wykorzystywany przez grafików czy programistów. Z drugiej strony, jego energooszczędność czyni go doskonałą propozycją jako stacja robocza w podróży.

Intel Pentium N5000 – wydajność

W benchamarku Cinebench procesor uzyskał 78 punktów w trybie Single-Core i 248 punktów w trybie Multi-Core. To całkiem przyzwoity wynik jak na układ o tych zastosowaniach w tej klasie cenowej. Jest wydajniejszy nawet od Intel Core i5-4350U.

Dla Intel Pentium N5000 testy pokazały, że radzi sobie całkiem nieźle z kompresją danych przy pomocy WinRAR-a. Układ osiąga nawet 1245 KB/s. Dużą zaletą jest również maksymalna obsługiwana prędkość pamięci RAM – wynosi ona 2400 MHz. Z drugiej strony do laptopa możemy zamontować maksymalnie 8 GB, co tym bardziej sprawia, że sprzęt raczej nie będzie służył analitykom czy grafikom komputerowym.

Intel Pentium N5000 – porównanie z innymi modelami

Warto zobaczyć, jak zmieniały się Pentiumy z biegiem lat, dlatego konieczne wydaje się porównanie Intel Pentium N5000 vs N4200. Konieczne wydaje się również zaprezentowanie popularnej i3 w wersji mobilnej czy Celerona.

Jak widać, wydajność tego procesora jest całkiem przyzwoita w porównaniu z innymi modelami podobnej klasy. Pojedynek Intel Pentium N5000 vs i3 5005U co ciekawe również wygrał Pentium, choć w trybie jednowątkowym nieco lepiej sprawuje się Core. Natomiast w porównaniu Intel Pentium N5000 vs Intel Celeron N4000 widać już bardzo mocno, o ile lepsze i wydajniejsze stały się nowsze procesory niebieskich z niższej półki.

Intel Pentium N5000 – w jakich laptopach?

Intel Pentium N500, mimo całkiem wysokiej wydajności, należy do tańszej półki jednostek centralnych. Dlatego też dobrej klasy laptopy kupimy już za 1400 złotych. Takim urządzeniem jest chociażby HP 250 G6 z N5000, a dodatkowo wyposażony jest w:

  • 4 GB pamięci RAM,
  • 500 GB dysku HDD,
  • wyświetlacz 15.6 cali,
  • napęd DVD.

Za nieco więcej możemy natomiast kupić laptopa Acer Swift 1, który posiada:

  • 4 GB pamięci RAM,
  • 128 GB dysku SSD,
  • 14-calowy wyświetlacz.

Taki sprzęt kosztuje już nieco mniej niż 2200 złotych, a w zamian otrzymamy dobrej jakości komputer do prac domowych czy na częste wyjazdy.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.