Udostępnij
Skomentuj

Intel Pentium N4200 w laptopie – wydajność oraz specyfikacja

Intel Pentium N4200 Quad Core to procesor, który został wypuszczony w trzecim kwartale 2016 roku. Nic więc dziwnego, że jego parametry są nieco przestarzałe, choć dalej znajdziemy ten układ w wielu laptopach. Dużą zaletą jest przede wszystkim atrakcyjna cena i lepsza wydajność niż w większości dwurdzeniowych Celeronów.

Pentiumy bynajmniej nie przeżywają upadku świetności, a wręcz przeciwnie. Dalej są pożądane w niskobudżetowym sprzęcie, dając odpowiednią wydajność przy większości codziennych prac na komputerze. Opisywany tu model wyposażony jest w cztery rdzenie, których taktowanie w trybie Turbo może dojść nawet do 2,50 GHz. Dla Intel Pentium N4200 cena została ustalona na 161 dolarów, dzięki czemu jest to komponent dostępny dla szerszego grona odbiorców.

Intel Pentium N4200 – specyfikacja

Intel Pentium N4200 – zastosowanie

Głównym zastosowaniem Pentiuma jest codzienna, domowa praca na komputerze, która nie wymaga wysokiej wydajności. Zaliczamy do niej przeglądanie stron internetowych, oglądanie filmów czy niezbyt obciążającą procesor pracę z pakietami biurowymi. Dla Intel Pentium N4200 benchmark UserBenchmark pokazuje 33% według swojego rankingu.

Co ciekawe, bardzo podobny wynik układ osiąga w zastosowaniach gamingowych. Nie znaczy to oczywiście, że będziemy w stanie pograć w najnowsze propozycje gier na najwyższych detalach, ale starsze dzieła powinny nam się uruchomić.

Niestety raczej nie jest to układ dla programistów, grafików czy analityków danych. Cztery rdzenie w obecnych czasach to niezbyt wiele, a taktowanie nie należy do najwyższych. Odradzamy więc wykonywanie obliczeń numerycznych czy uruchamianie maszyn wirtualnych. UserBenchmark pokazuje tu jedynie 19% wydajności.

Nie zapominajmy, że głównym zastosowaniem tych procesorów są urządzenia 2w1 czy tablety, a nie laptopy o dużej wydajności.

Polecane laptopy

Intel Pentium N4200 – wydajność

Intel Pentium N4200 w benchmarku Cinebench osiągnął jedynie 50 punktów w trybie Single-Core. Jednak w Multi-Core są to już 182 punkty, co plasuje go jedynie delikatnie niższej od Intel Core i3-4100U. Analizując cenę, jest jednak tańszy od modelu Core o dobre kilkadziesiąt dolarów.

Całkiem dobrze radzi sobie również przy niezbyt wymagającej pracy wielowątkowej. Nie polecamy jednoczesnego grania, oglądania filmu i uploadowania streamingu, ale nie zauważymy dużego spadku wydajności przy równoczesnym kompresowaniu danych i oglądaniu filmiku na Youtube. Opisywany tu Pentium jest jednak jedynie niewiele lepszy chociażby od Celerona N3150.

Nie możemy zapominać również o wbudowanym GPU, które wyróżnia się nieco wyższym taktowaniem od podobnych modeli w swojej klasie. Taktowanie wynosi nawet 750 MHz.

Intel Pentium N4200 – porównanie z innymi modelami

Ciężko jest porównywać starsze modele, bo na rynku zawsze dostępne są układy nowsze, lepsze i często tańsze. Ciekawie jednak zapowiada się pojedynek Intel Pentium N4200 vs Intel Core i3-6006U czy z popularnym Celeronem tej samej klasy.

Pojedynek Intel Pentium N4200 vs Intel Celeron N3350 pozostawił tego drugiego daleko w tyle, mimo bardzo zbliżonych parametrów technicznych. Nic jednak dziwnego – Pentiumy zawsze były mocniejsze od Celeronów. Nieco ciekawiej prezentuje się porównanie Intel Pentium N4200 vs i3 – tutaj różnica w trybie Multi-Core nie jest aż tak znacząca. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że Core nie jest dedykowany tabletom czy urządzeniom 2w1. Natomiast porównując Intel Pentium N4200 vs N5000, widzimy jasną przewagę tego drugiego. To model ponad rok młodszy, a więc i wydajniejszy.

Intel Pentium N4200 – w jakich laptopach?

Pentiumy są nieco droższe od Celeronów, tak więc i laptopy muszą być nieco droższe. Przyzwoity sprzęt kupimy jednak już za nieco ponad 1600 złotych. Jest to Asus PRO P2540NV, który dodatkowo wyposażony jest w:

Nieco droższy jest Kiano Elegance 14.2 Pro, również z 4 GB pamięci RAM, ale za to z dyskiem SSD o wielkości 120 GB. Ten model jest również mniejszy i lżejszy. Ekran to jedynie 14.1 cala, dzięki czemu laptop będzie idealną propozycją na podróże czy częste wyjazdy służbowe.

Udostępnij
5,0
2 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Ten procesor to gniot wydajności. Na tym się nie da pracować, nawet na czystym systemie. To byłby średni procesor w smartphone a co dopiero mówic w laptopie...
Specjalista Morele | 06:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.