Udostępnij
Skomentuj

Intel Core m3-8100Y – wydajność oraz specyfikacja

Intel Core m3-8100Y to dobrej klasy procesor przeznaczony do tabletów i laptopów, od których wymaga się dobrych parametrów chłodzenia i długiego czasu pracy. Wypuszczony na rynek został w trzecim kwartale 2018 roku.

Procesor wyposażony jest w dwa rdzenie z technologią Hyper-Threading, które choć nie zapewniają bardzo pokaźnej mocy obliczeniowej, to jednak sprawdzają się przy stabilnej pracy i niewymagającej rozrywki. Taktowanie bazowe jest dość niskie, ale w trybie turbo potrafi wzrosnąć nawet do 3,40 GHz. To bardzo dobra propozycja do ulta cienkich i lekkich urządzeń. Cena rekomendowana przez producenta do nieco ponad 280 dolarów.

Polecane procesory Intel

Intel Core m3-8100Y – specyfikacja

Intel Core m3-8100Y – zastosowanie

Jak zostało powiedziane wyżej, procesor znajduje swoje zastosowanie w tabletach i bardzo lekkich laptopach z chłodzeniem pasywnym. Nie należy więc oczekiwać od wyposażonego w niego sprzętu najwyższej wydajności i mocy obliczeniowej. Nie jest to układ do przeprowadzania obliczeń numerycznych czy renderowania obrazów w 3D.

Nie zbyt dobrą wydajność osiągniemy również w grach komputerowych. Oczywiście niektóre pozycje z pewnością damy radę uruchomić, ale raczej zapomnijmy o rozgrywce w Wiedźmina 3 czy Total War: Warhammer. Układ będzie nam służył do prostszego typu rozgrywki – w tym głównie do prostych gier przeglądarkowych.

Nie będziemy jednak narzekać na obsługę typowych programów, takich jak pakiety biurowe, odtwarzacze filmów i muzyki czy przeglądarki internetowe. Warto również powiedzieć o bardzo niskim TDP, które wynosi tylko 5 W. Dzięki temu z tabletu lub laptopa będziemy mogli korzystać o wiele dłużej niż w przypadku mocnych zestawów.

Intel Core m3-8100Y – wydajność

Dla Intel Core m3-8100Y benchmarki nie zostały jeszcze oficjalnie zaprezentowane. Możemy tylko domniemywać, jak procesor zachowuje się we wskazanych wyżej zastosowaniach. Z pewnością nowa architektura Amber Lake nie wprowadziła tu przełomu. Jest bardzo podobna do poprzednio wykorzystywanych Kaby Lake czy Skylake. Niemniej, możemy oczekiwać wyższej wydajności przy niższym zużyciu energii, co jest dużym plusem tego układu.

Nie możemy zapominać, że wydajność serii Y, do której należy Intel Core m3-8100Y, w dużej mierze zależy od układu chłodzącego urządzenia, w którym się znajduje. Moglibyśmy oczekiwać również nieco więcej od wbudowanego GPU. 24 jednostki o taktowaniu maksymalnym 900 MHz dość mocno przypominają starszą wersję tego układu – HD Graphics 515. Czy więc warto kupować zestawy wyposażone w tę jednostkę? Intel Core m3-8100Y otrzymał recenzje dość przychylne, jednak w dalszym ciągu czekamy na testy wydajnościowe. Jedynie Passmark udostępnił swoje wyniki. Układ uzyskał 3489 punktów.

Intel Core m3-8100Y – porównanie z innymi modelami

Ciekawy może być pojedynek Intel Core m3-8100Y vs m3-7y30, choć trudno będzie wyłonić zwycięzcę, nie znając wyników benchmarków. Sprawdzimy również jak plasuje się opisany tu układ w porównaniu do dwóch modeli serii Intel Core i5.

Intel Core m3-8100Y wygląda na nieco słabszego kuzyna i5-8200Y, choć cena tego drugiego jest wyższa jedynie o około 10 dolarów. Zostały wypuszczone na rynek w tym samym okresie. W porównaniu jednak do 7y30 wypada o wiele lepiej. Z drugiej strony jest 3230M, który jednak jest skierowany do nieco większych urządzeń.

Intel Core m3-8100Y – w jakich laptopach?

Intel Core m3-8100Y znajdziemy w laptopach Asusa i Google. Jednym z modeli jest Asus Chromebook Flip C434TA-DSM4T. Wyposażony jest w:

  • ekran 14 cali,
  • 64 GB dysku Flash,
  • pamięć RAM 4GB.

Z kolei Google Pixel Slate Core m3 posiada:

Oba modele kosztują około 600 euro, więc całkiem rozsądnie jak na urządzenia małe i mobilne.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:38
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.