Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i7-9800X – wydajność oraz specyfikacja

Intel Core i7-9800X to kolejna propozycja od niebieskich, która należy do tajemniczej serii X. Charakteryzuje się sporą liczbą obsługiwanych wątków i całkiem mocnym taktowaniem, dzięki czemu to dość popularna pozycja wśród graczy i nie tylko.

Intel w czwartym kwartale 2018 roku wypuścił na rynek całą masę procesorów, a w tym i7-9800X. To dość nietypowa propozycja, która została nieco ukryta wśród pozostałych modeli z serii i9, choć niepotrzebnie. Procesor ten jest raptem niewiele słabszy od i9-9900X w trybie Multi-Core. Jeśli zaś chodzi o Intel Core i7-9800X, cena dość mocno niższa. Czy to oznacza nowy produkt, który powinien podbić rynek?

Intel Core i7-9800X – specyfikacja

Intel Core i7-9800X – zastosowanie

To dość dobry procesor do zastosowań domowych. Bez trudu poradzi sobie z obsługą pakietów biurowych czy odtwarzaczy różnych rodzajów. Warto jednak wiedzieć, że seria X nie została stworzona do takich zastosowań. Jak mówi sam Intel, są dopasowane do potrzeb obliczeniowych.

Stąd Intel Core i7-9800X jest bardziej dedykowany grafikom czy analitykom, którzy potrzebują dużej mocy obliczeniowej przy jednoczesnej obsłudze sporej liczby wątków. Dzięki temu czas oczekiwania na rendering nawet wymagających obrazów nie będzie długi.

Procesor jest dość uniwersalną jednostką. Po pracy może nam posłużyć do rozrywki. Bez najmniejszych problemów uruchomimy na nim najnowsze propozycje gier komputerowych, nawet na wymaganiach ultra.

Intel Core i7-9800X – wydajność

Badając Intel Core i7-9800X benchmark Cinebench pokazuje całkiem ciekawe wyniki. W trybie Single-Core procesor uzyskał 194 punkty, a w Multi-Core zaś 1826 punktów. Nie należy od niego oczekiwać wydajności zbliżonej do modelu i9-9980XE, ale to również nie ta kategoria cenowa.

Procesor wyposażony jest w technologię Intel Turbo Boost Max 3.0, dzięki czemu najważniejsze zadania są przekierowywane do najszybszych obecnie rdzeni. Jednostka jest kompatybilna z pamięcią Intel Optane, co również ma pozytywny wpływ na wydajność.

Pamiętajmy jednak, że brak wbudowanej jednostki GPU sprawia, że konieczny jest zakup mocnej karty graficznej, by móc w pełni korzystać z dobrodziejstw tego procesora.

Intel Core i7-9800X – porównanie z innymi modelami

Przy porównywaniu Intel Core i7-9800X, test powinien się odbyć z innym, bardzo mocnym modelem, który znajduje się poza serią X. Mowa oczywiście o i9-9900K, który został wypuszczony na rynek w podobnym okresie. Warto również porównać specyfikację z dość znanym i popularnym Ryzenem.

Wyniki porównania przedstawiają się niezwykle interesująco. Intel Core i7-9800X w porównaniu do Ryzena wypada nieznacznie tylko lepiej w trybie Multi-Core, co może zaskakiwać. Wyższe taktowanie jednego rdzenia z kolei sprawia, że w trybie jednowątkowym Intel osiąga znacznie lepszą wydajność. Do innych ciekawych wniosków można dojść, jeśli sprawdzimy osiągi i7 z i9-9900K. Ten drugi jest lepszy pod praktycznie każdym względem – wydajności, energooszczędności, taktowania turbo. Co jednak najciekawsze, jest również sporo tańszy. Czy więc zakup procesorów z serii X jest opłacalne?

Intel Core i7-9800X – w jakich komputerach?

Z tym procesorem możemy złożyć całkiem dobrej klasy sprzęt w cenie do 7 tysięcy złotych. Przyda się płyta główna Asus ROG STRIX X299-XE GAMING lub Asus PRIME X299-DELUXE. Możemy również wybrać nieco tańszego ASRock X299 TAICHI XE.

Nie możemy również zapomnieć o karcie graficznej Gigabyte GeForce GTX 1080 Ti GAMING OC 11 GB lub nieco tańszej MSI GeForce GTX 1080 GAMING X 8GB. Dodatkowo polecamy przynajmniej 8GB RAM-u, choć optymalne byłyby dwie kości pamięci łącznie oferujące 16 GB. Atrakcyjną cenowo propozycją będzie HyperX Predator DDR4 16GB.

Udostępnij
0 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Procek ten posiada cztery kanały pamięci a wy proponujecie dwa moduły - dlaczego?
Szukam mocnego procesora do obliczeń i zastanawiam się czy dobrać jedną kość ram o dużej pojemności, czy lepiej dwie albo cztery mniejsze. Czy ilość modułów pamięci (obsadzenie kanałów: 1; 2 lub 4) będzie mieć wpływ na czas obliczeń?
Specjalista Morele | 19:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.