Udostępnij
Skomentuj

HP EliteDesk 800 G3 – dane techniczne, recenzja, czy warto?

Analizujemy możliwości zestawu HP EliteDesk 800 G3, występującego w bardzo szerokim przedziale cenowym.

Różnica między najtańszym a najdroższym modele wynosi ponad 4 tysiące złotych. Wynika to oczywiście z wykorzystywanych podzespołów. Poszczególne konfiguracje są zróżnicowane zarówno pod względem procesorów, jak i kart graficznych, dysków twardych czy tez pamięci RAM. Co ważne, seria kierowana jest do małych, średnich i nieco większych przedsiębiorstw.

Polecane komputery

HP EliteDesk 800 G3 – dane techniczne

HP EliteDesk 800 G3 – dostępne konfiguracje

Możliwości wyboru najlepszej konfiguracji są naprawdę bardzo szerokie. Na rynku znaleźć można zestawy korzystające z 15 różnych procesorów i 6 różnych dedykowanych kart graficznych (do tego dochodzą jednostki zintegrowane). Dzięki temu dopasowanie sprzętu do własnych potrzeb i wymagań nie powinno być żadnym problemem

Jeśli zależy nam na maksymalnej wydajności, powinniśmy celować w komputery wyposażone w czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor Intel Core i7-7700K. Jego częstotliwość taktowania wynosi 4200 MHz w trybie bazowym oraz 4500 MHz w trybie turbo. To jednak nie wszystko, ponieważ układ dysponuje odblokowanym mnożnikiem, dzięki czemu możemy łatwo dokonać procesu overclockingu, czyli podkręcania. Jednak nawet bez tego procesor ten wyróżnia się bardzo wysoką wydajnością. Wystarczy spojrzeć na wyniki uzyskiwane przez i7-7700K  w oprogramowaniu Cinebench R15. W trybie jednowątkowym średni wynik wyniósł 192 punkty, natomiast w trybie wielowątkowym aż 938 punktów. Doskonale pokazuje to, że układ ten został przystosowany do zadań specjalnych.

Drugim najwydajniejszym procesorem montowanym w HP EliteDesk 800 G3 jest model Intel Core i7-7700, również czterordzeniowy i ośmiowątkowy. Jego taktowanie jest jednak niższe (3600-4200 MHz), nie dysponuje również odblokowanym mnożnikiem. Przekłada się to na wydajność o kilkanaście procent niższą w porównaniu z modelem i7-7700K (wyniki w Cinebench R15 kolejno 178 i 857 punktów). Mimo wszystko, jest to bardzo wydajny procesor, który również powinien poradzić sobie z obsługą wymagających programów.

Lista pozostałych układów CPU jest bardzo długa. Znaleźć można na niej wiele modeli siódmej generacji (np. i5-7600, i3-7100), ale również szóstej generacji (np. i7-6700, i3-6300) czy też z serii Intel Pentium oraz Intel Celeron. Dobór konkretnych rozwiązań jest oczywiście zależny od zastosowania sprzętu.

Jak już wspomnieliśmy, ogromna swoboda wyboru dotyczy także kart graficznych. Zdecydować możemy się na wiele modeli, a najwyższą wydajność zapewni model Nvidia GeForce GTX 1080 z aż 8 GB pamięci GDDR5X. Jej osiągi gwarantują doskonałą obsługę programów graficznych, a także specjalistycznego oprogramowania projektowego. Do tego dochodzi również możliwość uruchomienia wszystkich nowych gier komputerowych. Oczywiście musimy zdać sobie sprawę, że tego typu konfiguracje są bardzo drogie, kosztują bowiem ponad 8 tysięcy złotych.

Jeśli nie chcemy wydać tak dużo, a wciąż zależy nam na przyzwoitej wydajności, powinniśmy celować w konfiguracje wyposażone w jednostkę AMD Radeon RX 480 lub RX 450 – obie karty dysponują 4 GB pamięci własnej. W modelach najtańszych znajdziemy jednostki zintegrowane lub takie modele jak Nvidia GeForce GT 730 (2 GB pamięci ) oraz AMD Radeon RX 460 (2 GB pamięci).

Na tym jednak nasz wybór się nie kończy. Możemy bowiem podjąć również decyzje o typie i liczbie dysków twardych. Producent przygotował konfiguracje z dyskami HDD (maksymalnie 2 TB), dyskami SSD (maksymalnie 1 TB), a także z oboma dyskami. Na koniec warto zastanowić się nad pamięcią RAM. HP EliteDesk 800 G3 wykorzystuje kości DDR4 – ich pojemność maksymalna może wynieść nawet 64 GB.

HP EliteDesk 800 G3 – wygląd

Pod względem designu, omawiane zestawy prezentują się identycznie jak wiele innych komputerów biznesowych od HP. Do czynienia mamy więc z czarną obudową, która została urozmaicona kratką na przednim panelu i srebrnym paskiem z dostępnymi portami i złączami. Do tego dochodzi logo producenta usytuowane na dole. Całość prezentuje się bardzo elegancko, dlatego większość użytkowników powinno być zadowolonych.

Producent postawił na konstrukcję typu Tower, która jednak nie jest tak masywna, jak mogło się wydawać (została pomniejszona o 25%). Pod względem solidności wykonania i wytrzymałości, należy ocenić ją wysoko. Jest to solidny sprzęt, który zagwarantuje stabilne działanie, także przy maksymalnym obciążeniu. Na uwagę zasługuje również to, jak wiele portów i złączy zostało zamontowanych na obudowie. W zestawie znajdziemy wszystko to, co jest potrzebne podczas pracy biurowej i specjalistycznej.

HP EliteDesk 800 G3 – cechy

Producent podkreśla, że zamontowane podzespoły pozwolą na obsługę wirtualnej rzeczywistości, co poszerza możliwości całego zestawu. Co ważne, może być on dość łatwo rozbudowywany, między innymi dzięki dostępności dodatkowych kieszeni na dyski.

Nie należy zapominać także o narzędziach zwiększających bezpieczeństwo. Mowa tutaj między innymi o HP Sure Start Gen3, czyli systemie chroniącym BIOS, HP Manageability Integration Kit – zestaw ten ułatwia zarządzenia zasobami komputera czy chociażby o pakiecie HP Client Security Suite Gen3, zabezpieczającym system przed atakami hakerskimi.

HP EliteDesk 800 G3 – wydajność

Wcześniejsza analiza zamontowanych podzespołów wystarczy, aby stwierdzić, że najmocniejsza konfiguracja komputera HP EliteDesk 800 G3 pozwala na bardzo dużo. Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 1080 z 8 GB pamięci GDDR5X.

Jej ogromne możliwości potwierdzają między innymi testy wydajnościowe – w programie 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średni wynik na poziomie aż 29443 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics 1920x1080 rezultat zatrzymał się na 248992 punktach. Dzięki temu, komputer może posłużyć nam do uruchomienia każdej nowej gry typu AAA.

HP EliteDesk 800 G3 – wady i zalety

Listę mocny stron otwiera ogromna swoboda wyboru wersji sprzętowych. Na rynku znajdziemy mnóstwo komputerów dysponujących różnymi procesorami, kartami graficznymi i dyskami twardymi. Co równie ważne, wiele konfiguracji wyróżnia się bardzo wysoką wydajnością, zwłaszcza te wyposażone w kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 1080. Ich moc pozwala na obsługę wszystkich zaawansowanych programów biurowych, graficznych i projektowych. Do tego dochodzi również możliwość uruchomienia każdej gry na najwyższych detalach graficznych.

Po stronie zalet znajdzie się również bardzo solidna obudowa typu Tower, która została specjalnie pomniejszona, a także bogate rozwiązania administracyjne i zwiększające poziom bezpieczeństwa danych. Na minus należy zapisać oczywiście bardzo wysoką cenę sprzętów.

ZALETY

  • Ogromny wybór podzespołów
  • Wydajne procesory
  • Doskonała karta graficzna w najmocniejszych konfiguracjach
  • Solidna obudowa
  • Oprogramowanie ochronne i administracyjne

WADY

  • Wysokie ceny

HP EliteDesk 800 G3 – podsumowanie, czy warto?

Przedstawione zestawy powinny spełnić wymagania każdego użytkownika biznesowego i nie tylko. Decydując się na najlepsze konfiguracje, możemy liczyć na ogromną wydajność i możliwość obsługi wielu zaawansowanych programów. Wszystko to sprawia, że seria jest warta polecenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.