Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Hol rowerowy – jak wybrać drążek holowniczy?

Hol rowerowy to specjalne mocowanie wykorzystywane do łączenia roweru dorosłej osoby z rowerem dziecięcym.

Dzięki holowi rowerowemu Twój maluch może Ci towarzyszyć nawet w dłuższych wyprawach.

Jaki hol rowerowy wybrać?

Wyróżniamy dwa zasadnicze rodzaje holi rowerowych. W odpowiedzi na pytanie, jaki hol do roweru wybrać, należy wziąć pod uwagę wiek dziecka.

Hol rowerowy jednokołowy

To hol będący jednocześnie konstrukcją połowy roweru. Taki hol ma siodełko, kierownicę i tylne koło, ale nie ma przedniego koła, gdyż przód konstrukcji stanowi właśnie sam hol. Jednokołowy hol jest przeznaczony dla starszych dzieci.

Drążek holowniczy do roweru

To specjalny hol montowany do roweru dziecka. Przypomina dyszel, którym po prostu łączy się dwa rowery. Taki hol montowany jest do główki ramy roweru dziecięcego i do sztycy podsiodłowej roweru holującego. Tego typu hol nadaje się do stosowania z rowerami dziecięcymi o kołach od rozmiaru 12 do 20. Po przypięciu roweru dziecięcego na taki hol, przednie koło rowerka zostaje lekko uniesione, ale maluch i tak może (chociaż nie musi) pedałować na swoim rowerku.

Hol do przyczepki

Stosowanie hola z przyczepką rowerową jest z pewnością najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla młodszych dzieci. Przyczepka jest stabilna i nie wymaga od dziecka umiejętności utrzymania równowagi ani pedałowania.

Hol rowerowy musi być solidny, dlatego na ten element nie warto szczędzić pieniędzy. Dodatkowo dobrze jest wybrać składany model, którego będzie można łatwiej przewozić np. w samochodzie.

Czy hol rowerowy jest bezpieczny?

Jak bezpiecznym rozwiązaniem jest hol rowerowy? Jaki wiek dziecka pozwala nam na użytkowanie takiego hola? Tutaj wszystko zależy od rodzaju hola. Z holem do przyczepki rowerowej można jeździć nawet z kilkumiesięcznym dzieckiem, natomiast hol jednokołowy może być stosowany tylko w przypadku kilkuletnich dzieci – w wieku, w którym dziecko potrafi już jeździć bez kółek podporowych, utrzymując przy tym równowagę.

Ogromną zaletą zastosowania hola rowerowego jest to, że dziecko zawsze „nadąża” za naszym tempem. Nie jedzie samo, tylko z nami. Mamy pełną kontrolę nad miejscem, w którym się znajduje i maluch nie musi wydatkować własnej siły, żeby przemieszczać się w takim samym tempie, jak osoba dorosła. To sprawia, że można podróżować z dzieckiem nawet na dłuższych dystansach.

Niestety takie konstrukcje nie są do końca bezpieczne, szczególnie w przypadku rowerów 12-calowych i 16-calowych wyposażonych w hamulec typu „torpedo”. Jeżeli dziecko zahamuje intensywnie takim hamulcem, oba rowery mogą się przewrócić. Na hol rowerowy dla dzieci powinni się zdecydować rodzice dzieci nieco starszych.

Żeby zachować maksymalne bezpieczeństwo podczas stosowania drążka holowniczego, należy pamiętać o tym, że uniesienie przedniego koła roweru dziecięcego o 6-8 cm sprawia, że wjazd na krawężnik czy próg zwalniający może „podbić” tylne koło rowerka i dziecko może spaść.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:47
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.