Udostępnij
Skomentuj

Grill jednorazowy - czy warto? Jakie ma zalety?

Grill jednorazowy jest bardzo ciekawym rozwiązaniem, które umożliwi grillowanie bez drogiego sprzętu.

Grille jednorazowe są bardzo tanie, pozwalają szybko upiec kiełbaskę i mniejsze kawałki mięsa. Zdecydowanie warto wyposażyć się w nie na piknik latem, jednak co trzeba wiedzieć o nich przed zakupem? Oto wszystkie najważniejsze informacje, które dotyczą grilla jednorazowego – zacznijmy od tego, co może Was najbardziej zainteresować. Zatem jakie wady i zalety ma grill jednorazowy?

Zalety i wady grilla jednorazowego

Grill jednorazowy jest fantastycznym pomysłem dla osób, które chcą grillować w dowolnym miejscu, bez żadnych ograniczeń. W związku z tym, że konstrukcje są niewielkie i dostępne w zapakowanych paczkach, można zabrać je ze sobą na piknik. Czasami fajnie jest wyrwać się z domu, pobyć na łonie natury, rozpalić grill z pięknym widokiem na miasto.

Grill jednorazowy jest lekki, bez trudu uda się go rozpalić w dowolnym miejscu, a w dodatku nie stwarza żadnych problemów w transporcie. Mieszkając w większym mieście, grillowanie na balkonie jest niedozwolone (najczęściej przez samą spółdzielnię, gdyż przepisy prawa nie wypowiadają się na ten temat jednoznacznie), dlatego właśnie jednorazowy grill jest zbawieniem. Szybki wypad za miasto wystarczy, aby rozpocząć grillowanie nad rzeką, w parku czy w otoczeniu przyrody.

Wadą jednorazowych konstrukcji są ich niewielkie rozmiary. Na ruszcie można usmażyć tylko kilka średniej wielkości kiełbasek. Niestety na drugą turę już zwykle nie wystarcza żaru, co jest ogromnym minusem. Nie ma co łudzić się, że na tym grillu z aluminium przygotujemy grubsze kawałki mięsa – mogą się okazać niedopieczone. Grill ten warto więc wykorzystać przede wszystkim do kiełbasek, warzyw, boczy czy rozbitych kawałków kurczaka. Sporym także minusem jest to, że konstrukcja grilla jednorazowego użytku, uniemożliwia jego recykling.

Z czego składa się grill jednorazowy?

Jak majówka to tylko z grillowaniem. Jeżeli właśnie z takiego założenia wychodzisz, warto wiedzieć, z jakich elementów składa się grill jednorazowy. Jego konstrukcja jest bardzo

prosta, dlatego zajmuje niewiele miejsca. Metalowa podstawka wykonana z drutu pozwala odseparować grill od trawy czy innego podłoża. Tacka wykonana z żaroodpornego materiału nadaje się do umieszczenia na brykiecie, który mocno się nagrzewa i umożliwia grillowanie kiełbasek oraz innych rzeczy, które chcemy przygotować do zjedzenia.

W zestawie znajduje się również kartka, którą należy podpalić, aby wzniecić brykiet, który również dołączony jest do opakowania. Aby grillować kiełbaski, trzeba poczekać ok. 20 minut, aż pojawi się odpowiedni żar.

Gdzie rozpalić grilla?

Mogłoby się wydawać, że grill jednorazowy można rozpalić dosłownie wszędzie. Tymczasem jest to proceder niedozwolony w wielu miejscach. W praktycznie każdym mieście są jednak wyznaczone punkty, w których można zrobić to legalnie, gdy rozpoczyna się sezon grillowy. Zwykle jest to przy punktach widokowych albo w parkach, gdzie wydzielone są specjalne miejsca z ławeczkami do grillowania.

Ile czasu rozpala się grill jednorazowy?

Zwykle potrzeba około 20 minut, aby rozpalić grill jednorazowy. Jest to zdecydowanie niewiele, a zresztą po to wybieramy się na łono przyrody, aby spędzać miło czas, bez pośpiechu. Zdecydowanie grill jednorazowy umili nam te chwile i pozwoli przygotować pyszne kiełbaski.

Ile kosztuje grill jednorazowy?

Grille jednorazowe w sezonie grillowym są dostępne w niemal każdym supermarkecie oraz dyskontach spożywczych. Można również zdecydować się na ich zakup przez internet, jeżeli taką formę preferujesz. Jeżeli jednak chcesz dokonać spontanicznego zakupu i od razu skorzystać z produktu, zdecydowanie lepiej wybrać się do supermarketu.

Ile kosztuje grill jednorazowy? Średnio od 9 do 15 zł, dlatego nie jest to duży wydatek. Warto raz na jakiś czas zapewnić sobie przyjemność związaną z grillowaniem na łonie natury.

Czy jednorazowy grill jest zdrowy?

Niestety, grille jednorazowe nie są zbyt przyjazne dla zdrowia i środowiska. Oczywiście jednorazowo wykorzystując produkt, nie zaszkodzimy sobie i naturze aż tak bardzo, ale na

pewno nie zaleca się korzystać z tego rozwiązania regularnie. Grillowanie przy

użyciu węgla jest najmniej zdrowe, ponieważ tłuszcz skrapla się do ognia, co powoduje powstawanie związków chemicznych negatywnych dla zdrowia i środowiska.

Powstają w ten sposób substancje rakotwórcze. W tym przypadku, ze względu na małą odległość między rusztem a węglem, na pewno dania będą bardziej nasiąknięte tymi substancjami. Negatywnym zjawiskiem jest również to, że kiełbaski zwykle z zewnątrz są przypalone, a wewnątrz jeszcze surowe. Umiejętnie należy więc korzystać z grilla jednorazowego, aby uzyskać z korzystania z niego faktycznie korzyści, a zminimalizować ten negatywny wpływ na zdrowie i środowisko.

Czy grill jednorazowy dymi? Czy można z nim grillować na balkonie?

Tak – z grilla jednorazowego wydobywa się dym, ponieważ do rozpalenia wykorzystywany jest brykiet. Jest to pomniejszona wersja grilla węglowego. Niczym więc nie różni się od standardowego odpowiednika. Tego typu grilla nie możemy używać na balkonie, ponieważ dym i zapach może przeszkadzać naszym sąsiadom. Warto wykorzystać to urządzenie w miejscach, gdzie palenie jest legalne, a w każdym mieście wyznaczone są takie punkty w sezonie grillowym.

O czym jeszcze warto wiedzieć decydując się na grill jednorazowy?

Grille jednorazowe są niewielkie, stanowią doskonałe rozwiązanie dla par, które chcą spędzić czas na łonie natury lub dla osób urządzających spotkanie w parku z grupą znajomych. Grill szybko i mocno nagrzewa się, dlatego można po ok. 20 minutach przygotować na nim kiełbaski i cienkie kawałki kurczaka. Musisz jednak pamiętać, że w zestawie nie znajdują się żadne elementy do przewracania produktów, dlatego warto zabrać ze sobą łopatkę lub szpikulec. Dzięki temu grillowanie potraw będzie odbywało się w bezpieczniejszy sposób.

Ekologiczne grille jednorazowe

Jedna z największych wad grilla jednorazowego może być łatwo wyeliminowana – na rynku dostępne są ekologiczne grille jednorazowego użytku. Są one nieco cięższe, ważą ok. 1 kg, ale nie szkodzą środowisku. Materiały, z którego są wykonane, poddają się biodegradacji, co oznacza, że nie pozostają w naturze i nie stanowią dla niej zagrożenia. Z czego są one produkowane?

Sporo zależy od samego modelu, gdyż są różne rodzaje materiałów, z których są produkowane. Do ich wytworzenia stosuje się np. sztywną tekturę i bambus, jednak dostępne są również konstrukcje drewniane (np. z olchy) i węgla drzewnego. Są to materiały naturalnego pochodzenia i w przypadku takich konstrukcji nie ma mowy o niebezpiecznych „elementach”. Nawet ich paliwo, jak i rozpałka są w 100% przyjazne ekologicznie, będąc najczęściej brykietem bambusowym.

To jednak nie wszystko, co pozytywne w tych grillach. Otóż są one znacznie dłużej sprawne podczas grillowania, niż klasyczne konstrukcje jednorazowe. Taki grill pali się nawet do 3 godzin, co jest znacznie lepszym wynikiem niż modele wykonane z mniej sprzyjających zdrowiu i naturze surowców. W zasadzie ich jedynym minusem jest najczęściej cena – potrafią być nawet trzy razy droższe niż zwykłe grille jednorazowe. Biorąc pod uwagę to co oferują, ta niedogodność staje się jednak bardziej akceptowalna.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.