Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Grabie do trawy, liści, siana - czym się różnią? Jakie wybrać?

Grabie pełnią istotną funkcję w każdym ogrodzie.

Dzięki nim jesteśmy bowiem w stanie pielęgnować trawnik, utrzymać ogród w czystości, a także usprawnić proces sadzenia roślin. Pamiętać należy jednak o tym, iż grabie nie występują w pojedynczej formie. Do czynienia mamy bowiem z kilkoma ich rodzajami.

Rozróżnienie na typy grabi bierze się z wielu możliwości ich wykorzystania. Za ich pomocą grabimy martwe rośliny, liście i wszelkie inne zanieczyszczenia, wyrównujemy glebę, dostosowujemy długość szczególnie wysokich roślin czy chociażby pielęgnujemy trawnik. Pamiętać należy o tym, iż nie wykonamy wszystkich tych czynności wyłącznie za pomocą jednego rodzaju grabi. Oddzielne urządzenia przeznaczone są bowiem do liści, trawy i siana. Czym się charakteryzują i jakie są między nimi różnice?

Grabie do trawy

Ich główną cechą jest specjalny rozstaw zębów. Jest ich sporo, przez co tworzą dość gęstą siatkę. Ponadto są zazwyczaj bardzo sztywne, cienkie i długie. Wszystko to zdecydowanie upraszcza wykonanie wszelkiego rodzaju prac pielęgnacyjnych na naszym trawniku. Budowa zębów sprawia bowiem, że nie tylko usuniemy z trawy zanieczyszczenia, ale również dodatkowo spulchnimy glebę. Co to znaczy?

Proces ten związany jest z uelastycznieniem i rozluźnieniem gleby, dzięki czemu woda, powietrze i wszelkie składniki odżywcze skutecznie wnikną w jej strukturę. Ma to oczywiście przełożenie na lepszy porost samej trawy. Spulchnianie jest również nieodłącznym elementem procesu wyczesywania trawnika, który powinien być przez nas realizowany kilka razy w roku. Za sprawą intensywnej pracy grabiami po całej powierzchni trawnika, usunięte zostają zanieczyszczenia, a gleba jest „rozruszana”, co wpływa na jej kondycję.

Dzięki ułożeniu zębów, grabie do trawy pozwalają skutecznie usunąć tak zwany filc, który zalega na trawniku, niszcząc jego strukturę. Inne rodzaje grabi nie byłyby w stanie skutecznie zredukować jego ilość.

Grabie do trawy – cena

Koszt grabi do pielęgnacji trawnika uzależniony jest od materiału, z jakie zostały wykonane, a także dodatkowych funkcji. Najtańsze wydają się być grabie stalowe, których cena oscyluje w granicach 25 złotych. Często jednak liczba zębów nie jest zbyt duża, co nieco zawęża nasze możliwości. Warto zwrócić uwagę także na to, czy posiadają one mechanizm zmieniający szerokość pracy grabi (zakres ten zazwyczaj wynosi od 20 do około 70 centymetrów).

Zdecydowanie droższe będą grabie z 60 zębami, które zostały dodatkowo pokryte ocynkowaną stalą, dzięki której są one odporne na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Tego typu grabie powinny ponadto umożliwiać regulację odstępów między zębami i szerokości pracy. Cena wysokiej jakości grabi do trawy Fiskars wynosi od 60 do 80 złotych.

Grabie do liści

Gnijące i niezebrane liście potrafią w poważny sposób naruszyć strukturę trawnika. Przede wszystkim hamują one porost trawy, tworząc nieestetycznie wyglądające, łyse placki. Dlatego też warto regularnie jest zbierać, zwłaszcza jesienią, kiedy ich liczba jest ogromna.

Potrzebna nam do tego będą jednak specjalne grabie, które posiadają bardzo długie i przede wszystkim elastyczne zęby. Jest to niezwykle ważne, gdyż taka budowa pozwoli nam dokładnie, jednym ruchem zebrać liście z konkretnego obszaru. Podczas zakupu tego typu grabi zwróćmy uwagę na szerokość głowicy. Powinna ona wynosić co najmniej 40 centymetrów. W innym przypadku nasza praca okaże się długa i męcząca, zwłaszcza przy dużym ogrodzie. Pracę zdecydowanie ułatwi nam również mała waga grabi.

Jakie grabie do liści?

Pamiętać musimy także o tym, iż na rynku dostępnych jest kilka rodzajów grabi do siana. Najskuteczniejszym i najczęściej spotykanym modelem są grabie do liści wachlarzowe, które wyróżniają się specyficznym kształtem, zapewniającym najefektywniejsze zbieranie liści, nawet na trudnym, nieregularnym terenie. Na rynku istnieje także rozróżnienie dotyczące materiału, z jakiego grabie do liści zostały wykonane. Biorąc to pod uwagę, wymieniamy:

  • grabie do liści plastikowe – zdecydowanie najtańsza alternatywa. Sama głowica kosztuje bowiem około 5 złotych. Zazwyczaj posiadają od 20 do 25 zębów, których elastyczność często pozostawia wiele do życzenia. Sam plastik nie jest specjalnie wytrzymały, dlatego tego typu grabie zalecane są jedynie do ogrodów niewielkich.
  • grabie do liści z tworzywa - w sklepach znaleźć można również grabie ze specjalnego tworzywa PBT, które są zdecydowanie odporniejsze na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, a ich praca jest dużo dokładniejsza. Zwiększa się jednak cena, która przekracza granicę 40 złotych
  • grabie do liści druciane – nieco wytrzymalsze od grabi plastikowych, są także bardziej elastyczne, co zdecydowanie ułatwia nam pracę. Często posiadają specjalną, metalową blokadę, która chroni konstrukcję zębów. Koszt grabi drucianych oscyluje w granicach od 15 do około 30 złotych.
  • grabie do liści metalowe – zdecydowanie najsolidniejsze grabie, które są polecane przede wszystkich do sporych ogrodów. Zęby najczęściej są wykonane z ocynkowanej stali, dzięki czemu są odporne na różnego rodzaju uszkodzenia i wpływ wilgoci. Elastyczność zębów sprawia ponadto, że praca staje się dużo przyjemniejsza. Szczególnie zalecane są metalowe grabie do liści regulowane, które umożliwiają dostosowanie przerw między zębami, a także szerokość ich pracy.

Polecane grabie do trawy

Grabie do liści – producent

Podczas zakupu tego typu grabi warto zdecydować się na wyroby uznanych producentów. Bez wątpienia godne polecenia są grabie do liści Gardena, Fiskars oraz Romanik. Poza szerokim wyborem tworzyw, firmy te umożliwiają zakup urządzeń zróżnicowanych pod względem rozmiarów. Kupić możemy więc grabie do liści duże, przeznaczone do większych ogrodów, ale również modele mniejsze, posiadające mniejszą liczbę zębów.

Grabie do siana

Jeżeli dysponujemy sporych rozmiarów łąką, którą utrzymujemy dla uzyskania dobrej jakości siana, z pewnością przydadzą nam się grabie specjalne. Charakteryzują się one przede wszystkich sporym rozmiarem, zdecydowanie największym w porównaniu do przedstawionych wcześniej modeli.

Grabie konne do siana wykorzystywane są do zbierania dużej ilości wysuszonej trawy, dlatego muszą wyróżniać się przede wszystkim wytrzymałością. Ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonany wyróżniamy:

  • grabie do siana plastikowe – są to najczęściej urządzenia małe, posiadają około 16-18 zębów. Nie są specjalnie wytrzymałe, dlatego ich żywotność jest krótka. Chcąc nieco wydłużyć okres ich użycia, warto szukać modeli dodatkowo wzmocnionych tworzywem PCV.
  • grabie do siana drewniane – najpowszechniejszy rodzaj grabi przeznaczony do zbierania siana. Drewniany jest zarówno trzonek, jak i zęby, których najczęściej jest ponad 20. Są dużo solidniejsze od zębów plastikowych, dzięki czemu mogą służyć nam przez dłuższy czas.
  • grabie do siana aluminium – są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne niż grabie drewniane, ponadto są bardzo odporne na korozję, dlatego są szczególnie zalecane do łąk sporych rozmiarów.

Jakie grabie do siana?

Bardzo ważny jest także wybór odpowiedniego producenta. W przypadku grabi do siana, polecane są narzędzia takich firm jak Fiskars, Gardena, Bradas i Profix.

Grabie do siana – cena

Zdecydowanie najtańsze są grabie plastikowe, których koszt oscyluje w granicach od 3 do około 15 złotych. Nieco więcej, bo ponad 20 złotych, będziemy musieli zapłacić za grabie drewniane. Najdroższe są natomiast narzędzia aluminiowe. Ich cena przekracza granicę 30, a czasem nawet 50 złotych.

Grabie uniwersalne

Pomimo dostępności kilku modeli grabi, które spełniają konkretne zadania, na rynku spotkać możemy również rozwiązania uniwersalne. Zęby są zazwyczaj wykonane z metalu, a ich liczba jest spora. Wykorzystuje się je do usuwania zanieczyszczeń, liści, a także wyrównywania i spulchniania gleby. Można posłużyć się nimi także podczas zbierania siana.

Koszt tego typu grabi oscyluje w granicach 50 złotych, jednak pamiętajmy, iż nie wykonają one wszelkich prac tak dokładnie, jak produkty przygotowane specjalnie do wymienionych wyżej okazji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.