Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Golarka foliowa-jaką wybrać? Która najlepsza?

Elektryczna golarka to jedno z najważniejszych urządzeń w męskiej łazience. Kiedy stajemy przed wyzwaniem zakupu nowego urządzenia, może nas przytłoczyć ogromny wybór dostępnych w sklepach golarek. Warto więc, zanim wybierzemy konkretny model, zorientować się nieco w ofercie.

Polecane golarki foliowe

Golarka foliowa – co to jest?

Każdy, kto słyszy lub widzi tę nazwę po raz pierwszy, z pewnością reaguje zdziwieniem. Jak golarka może być foliowa? A w jeszcze większą konsternację może wprawić wyjaśnienie tego pojęcia: golarka foliowa to taka golarka, w której zamontowano folię tnącą. Oczywiście, po bliższym zapoznaniu się z tematem, okazuje się, że zarostu nie tnie żadna folia tylko ostrza, a sama folia to cieniutka metalowa blaszka będąca elementem tego urządzenia. Po przyłożeniu golarki do powierzchni ciała porośniętej włosami, te poprzez folię (czyli blaszkę) perforowaną przedostają się do wnętrza golarki, gdzie są ścinane przez ostrza. Folia pełni dwie funkcję: chroni przed bezpośrednim dostępem do ostrzy (a więc przed skaleczeniami) oraz „porządkuje” włosy, żeby golenie było łatwiejsze i bardziej dokładne.

W zależności od producenta i modelu golarki, głowice foliowe skonstruowane są różnie, mogą być np. rozmieszczone pod kątem, mieć rozmaite szerokości, kilka warstw folii albo też folię umieszczoną na specjalnych prowadnicach, co powoduje lepsze dostosowanie się golarki do kształtu twarzy i dokładniejsze golenie trudnych miejsc.

Golarka foliowa z trymerem

Trymer będący osobnym urządzeniem może mieć różnorakie zastosowanie przede wszystkim w zależności od tego, czy mamy na myśli trymer w odniesieniu do podmiotu, wobec którego jest używany, a więc zwierzęcia, czy człowieka. Wszyscy hodowcy psów lub kotów, doskonale wiedzą, jak duże znaczenie ma trymowanie sierści, żeby utrzymać ją w nienagannym stanie. W tym przypadku trymer pełni funkcję urządzenia do usuwania martwych włosów. Trymery przeznaczone dla ludzi, mimo, że noszą tę samą nazwę, nie usuwają owłosienia, lecz służą do jego umiejętnego skracania. Wąskie trymery przypominające wyglądem długopis spełniają świetnie swoją rolę skracając nieestetyczne włosy rosnące w męskich uszach i nosach, natomiast te szersze, stanowiące składową część wielu golarek, służą do umiejętnego skracania zarostu – wąsów, brody czy bokobrodów. Czyli w tym przypadku trymer zastępuje po prostu fryzjerskie nożyczki, przy czym dla niezaawansowanych jest znacznie łatwiejszy w użyciu.

Golarka foliowa czy rotacyjna?

Golarki rotacyjne, nazywane również głowicowymi są na ogół droższe od foliowych oraz uważane są za bardziej dokładne. Składają się z trzech do pięciu głowic i dobrze dopasowują do kształtu twarzy, dzięki czemu golą dokładnie. Pracują szybciej niż foliowe i polecane są zwłaszcza mężczyznom z gęstym i twardym zarostem, dlatego na pewno ci powinni rozpatrzyć możliwość zakupu golarki głowicowej (więcej o golarkach rotacyjnych w poradniku na ten temat). Z zarostem mniej wymagającym natomiast, bardzo dobrze poradzi sobie również golarka foliowa.

Jaka golarka foliowa będzie dla mnie najlepsza?

Decydując się na zakup golarki, warto wziąć pod uwagę kilka parametrów i zastanowić się po pierwsze, czy w ogóle z pewnych funkcjonalności zamierzamy korzystać i w związku z tym są dla nas istotne, a po drugie, jakiego typu rozwiązania będą dla nas najlepsze. Na pewno kupując golarkę należy wziąć pod uwagę:

  • czy wyposażona została w trymer - o tym urządzeniu więcej napisane jest w akapicie o golarkach foliowych z trymerem,
  • w jaki sposób jest zasilana – dostępne są golarki zasilane sieciowo, akumulatorowo (lub sieciowo i akumulatorowo), za pomocą baterii (lub za pomogą baterii i sieciowo). Najwygodniejsze są oczywiście te bez niepotrzebnie plączącego się przewodu, choć niektórzy mają tak dużą wprawę, że zupełnie przewód im nie przeszkadza i wolą ten sposób zasilania, ponieważ nie muszą pamiętać o ładowaniu urządzenia. Dla innych wygodnym rozwiązaniem są hybrydy, które umożliwiają golenie za pomocą przewodu, w przypadku, kiedy zapomną golarki naładować, mogą zawsze skorzystać z zasilania sieciowego,
  • czy umożliwia golenie na mokro czy na sucho – a może na obydwa sposoby? Tu wiele zależy od upodobań i posiadanego zarostu,
  • jak funkcjonuje sam system golący – konkretne rozwiązania zależą od danego producenta. Są golarki z elastyczną folią, z prowadnicami, z foliami podwójnymi i inne,
  • sposób czyszczenia golarki – najczęściej można je płukać pod bieżącą wodą; są też modele, które czyści się szczoteczką albo pędzelkiem lub te topowe, wyposażone w bazę czyszczącą, która doprowadza golarkę do idealnego stanu za nas,
  • wszystkie zagadnienia związane z ładowaniem – nie dotyczy to oczywiście golarek sieciowych, natomiast przy wszystkich innych należy wziąć pod uwagę czas ładowania (oraz czy wyposażone zostały w funkcję szybkiego ładowania i jeśli tak, to jaki jest czas w tym przypadku) oraz czas pracy pomiędzy kolejnymi ładowaniami,
  • na jakim napięciu pracuje golarka – najczęściej podawany jest zakres napięć (min. to 100, 110 lub 120 V, natomiast maks. wynosi 240 V).

Czym charakteryzują się dostępne modele – porównanie

Poniżej porównane zostały przykładowe golarki foliowe Remington, Braun i Wahl o zróżnicowanych cenach i funkcjonalnościach. Zestawienie pokazuje większość istotnych cech właściwych dla golarek, choć oczywiście podjęcie decyzji o zakupie wymaga każdorazowo nieco głębszej analizy.

Co jeszcze wziąć pod uwagę wybierając golarkę?

Decydując się na określony model golarki, warto pochylić się nad jeszcze jedną kwestią, która choć nie jest najważniejsza, to jednak istotna – chodzi mianowicie o różnego rodzaju wskaźniki i funkcjonalności ogólnie zwane komunikacją. Na pewno ważny będzie w przypadku golarek akumulatorowych czy zasilanych na baterię wskaźnik naładowania i to jest podstawowa funkcja, którą powinna mieć każda golarka. Producenci oferują również inne ułatwiające życie wskaźniki jak wskaźnik pracy, blokady czy konieczności czyszczenia. Udogodnień tego rodzaju jest sporo i zależą one od konkretnego modelu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.