Udostępnij
Skomentuj

Fotelik rowerowy - jaki wybrać? Który będzie najlepszy?

Dla każdego dziecka spędzanie czasu z jego rodzicem stanowi wielką radość. Szczególnie gdy odbywa się to podczas różnego rodzaju aktywności.

Fotelik na rower czy przyczepka?

Fotelik rowerowy jest montowany bezpośrednio do ramy lub do bagażnika. Można go dołączyć z przodu lub z tyłu. Jest lepszym rozwiązaniem dla bardzo małych dzieci ze względu na niskie limity wagowe. Fotelik rowerowy montowany z przodu ma limit równy najczęściej 15 kg, a fotelik rowerowy montowany z tyłu 22 kg.

Zalety i wady fotelika na rower

ZALETY

 • Możliwość ciągłego kontaktu z dzieckiem
 • Dziecko może obserwować drogę lub rodzica
 • Rower z fotelikiem jest bardziej kompaktowy niż z przyczepką
 • Stosunkowo niska cena

WADY

 • Dość niskie limity wagowe
 • Niekiedy problemy z montażem
 • Foteliki montowane z przodu mogą utrudniać jazdy

Przyczepka rowerowa jest montowana najczęściej z tyłu. Nie stanowi „jedności” z rowerem, jest dodatkowym elementem z tyłu co sprawia, że należy o niej ciągle pamiętać.

Zalety i wady przyczepki rowerowej

ZALETY

 • Zdecydowanie wyższe limity wagowe. W przyczepkach mogą jeździć duże dzieci
 • Nie ogranicza pola widzenia
 • Możliwość jazdy dwóch dzieci w jednej przyczepce
 • Bardzo dobra widoczność na drodze

WADY

 • Brak łatwego kontaktu z dzieckiem
 • Konieczność jazdy w odpowiedni sposób
 • Brak możliwości łatwego cofania
 • Wysoka cena

Jaki fotelik dla dziecka? Który bezpieczny?

Niewątpliwe najważniejszą sprawą dla każdego rodzica jest bezpieczeństwo dziecka. Dlatego na to, który fotelik rowerowy wybrać, należy patrzeć przez pryzmat tego właśnie aspektu. Ładnie wyglądające produkty takie jak fotelik wiklinowy na rower często nie zapewniają odpowiedniego poziomu ochrony. Dlatego najlepiej jest zwrócić uwagę przede wszystkim na niżej wymienione kryteria, a nie na prezencję.

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę są odpowiednie atesty. W Unii Europejskiej powinien to być EN 14344 lub TUV/GS. Jeśli dany produkt ich nie posiada, lepiej go „odłożyć na półkę”. Certyfikat CE nie jest warunkiem bezpieczeństwa, jak twierdzą niektórzy sprzedawcy, a w pewnych przypadkach może nawet oznaczać „China Export”, a nie „Certyfikat Europejski”.

Następną kwestią są pasy bezpieczeństwa w foteliku. Powinny one być 5 punktowe co zapewnia dobre trzymanie, nawet w nieprzewidzianych sytuacjach.

Warto zwrócić uwagę na odpowiednio wyprofilowane podnóżki z odpowiednim zabezpieczeniem, aby dziecko nie miało możliwości włożenia nóżki do koła.

Ostatnia kwestia dotycząca budowy fotelika to jego zabudowanie. Generalnie im fotelik jest bardziej zabudowany, tym dziecko podczas ewentualnego upadku jest bezpieczniejsze. Podnosi to jednocześnie wagę produktu i w wielu przypadkach ogranicza pole widzenia dziecka.

Czy fotelik rowerowy jest bezpieczny?

Jeśli dany model spełnia wszystkie powyższe kryteria można go uznać za produkt bezpieczny. Jednak nawet fotelik zbudowany jak czołg nie zapewni bezpiecznej podróży, jeśli rodzic nie będzie korzystał z najlepszego narzędzia jakim jest zdrowy rozsądek.

Czy dziecko w foteliku musi mieć kask?

Bezwzględnie. Nie tylko jest to wymagane prawnie, ale również w znaczący sposób podnosi bezpieczeństwo jazdy.

Który fotelik rowerowy dla dziecka? Wiek i waga

Gdy wybierany jest fotelik na rower, waga dziecka jest najważniejsza. Zdecydowanie łatwiej jest wybrać produkt dla dziecka małego niż dużego. Dlatego też odpowiedź na pytanie „jaki fotelik na rower dla rocznego dziecka”, lub „jaki fotelik na rower dla 2-4 latka” jest bardzo trudna. Generalnie są dwa limity wagowe 15 i 22 kg. Jeśli dziecko przekracza ten limit to nie ma sensu ryzykować i lepiej jest zainwestować w przyczepkę. Niemniej można znaleźć pewne foteliki, które dzięki dodatkowym prętom montowanym do ramy mają limit na poziomie 35 kg.

Jak zamontować fotelik na rower — najczęstsze pytania

Bezpieczeństwo dziecka jest również uzależnione od prawidłowego montażu. Przede wszystkim podczas tego procesu należy postępować zgodnie z instrukcją producenta, krok po kroku. Niektóre modele mają tak nieintuicyjny montaż, że nawet Thomas Edison miałby z nim problem bez instrukcji.

Jak zamontować fotelik na rower na bagażnik?

Jest to chyba najprostszy sposób montażu. Za pomocą odpowiedniego elementu należy po prostu przymocować fotelik do bagażnika. Ważne jest jednak, aby była również możliwość połączenia fotelika z ramą, tak aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo.

Jak zamontować fotelik na rower bez bagażnika?

Tutaj sytuacja jest nieco trudniejsza. Fotelik taki łączy się z ramą roweru najczęściej za pomocą kilku prętów. Jest to bardziej czasochłonny proces niż w przypadku fotelików na bagażnik i bywa, że również mniej stabilny. Czasami pojawia się problem „dobijania” fotelika do tylnego koła na wybojach ze względu na niski montaż.

Czy fotelik rowerowy pasuje do każdego roweru?

Niestety nie. Foteliki montowane z przodu są niezbyt dobre w rowerach sportowych w których sylwetka jest pochylona. Dlatego fotelik na rower górski powinien być montowany z tyłu. Do roweru szosowego lepiej jest nie montować w ogóle fotelika.

Następną kwestią jest to, że fotelik na rower z amortyzatorem z tyłu może „dobijać” do tylnego koła. Jest to niebezpieczne nie tylko dla dziecka, ale również dla rowerzysty i samego roweru. Może bowiem, w najgorszym przypadku, dojść do upadku.

Zdecydowanie najlepszym typem roweru do montażu fotelika jest trekkingowy i miejski. Oba te typy prawie zawsze posiadają bagażnik i sylwetka na nich jest wyprostowana, co pozwala na zamontowanie fotelika z przodu.

Ostatnią kwestią jest waga „zestawu” rowerzysta + dziecko. Niektóre rowery mają ograniczenia co do maksymalnej wagi na nich przewożonej i należy zawsze zwrócić na to uwagę. Parametr ten może rozstrzygnąć kwestię kiedy fotelik na rower, a kiedy przyczepka.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.