Udostępnij
Skomentuj

FG (firm-ground) czy HG (hard-ground)? Które lanki wybrać?

Lanki na rynku występują w kilku odmianach. Które z nich warto wybrać?

Oczywiście wpływ na ostateczny zakup będzie miała specyfikacja nawierzchni, po której się poruszamy. Warto zastanowić się, na jakich typach boisk gramy i na tej podstawie dobierać obuwie. Rzecz jasna każde boisko jest inne, dlatego warto dokładnie przeanalizować oznaczenia lanków, tak aby nie popełnić ewentualnego błędu.

Popularne buty piłkarskie

Obecnie najpopularniejszymi rodzajami tych właśnie butów są modele FG (firm-ground) oraz HG (hard-ground). Oba z nich charakteryzują się wykorzystaniem korków wykonanych z tworzywa sztucznego. Stanowią one integralną część podeszwy, dlatego nie można ich wymieniać jak w przypadku wkrętów. Są to buty lekkie i bardzo wygodne. Przedstawione rodzaje zostały dostosowane do konkretnych typów nawierzchni trawiastych.

Lanki FG i HG – Kiedy używać?

Różnice miedzy nimi nie są może znaczące, jednak warto zwrócić na nie uwagi. Lanki FG przygotowywane są na nawierzchnie trawiaste średnio miękkie, czyli takie, które z jednej strony są niezbyt ubite, a z drugiej nie za grząskie. W takich warunkach lanki spisują się najlepiej, zapewniając przede wszystkim bardzo wysoką stabilność ruchów.

Jeżeli chodzi natomiast o lanki HG, powinny być one wykorzystywane na nawierzchniach trawiastych o mocno bitej strukturze. Buty FG na takich boiskach mogłyby szybko ulec zużyciu, gdyż zamontowane korki wyróżniają się raczej średnią wytrzymałością mechaniczną. Odmiany HG spiszą się znacznie lepiej.

Ze względu na fakt, iż boiska trawiaste zmieniają się w zależności od warunków atmosferycznych, warto w swojej torbie sportowej nosić dwie pary butów – zarówno FG, jak i HG. Dzięki temu będziemy przygotowani na każdą ewentualność.

Lanki - na co zwrócić uwagę?

Warto podkreślić, że producenci przygotowują buty sportowe dla konkretnych użytkowników. W sklepach znaleźć można chociażby odmiany rekreacyjne, na które decydują się przede wszystkim amatorzy, którzy nie grywają często w piłkę nożną.

W przypadku częstszych spotkań bądź treningów, zalecane są tak zwane modele półprofesjonalne, które charakteryzują się solidnym wykonaniem, opartym na materiałach lepszej jakości niż w przypadku butów amatorskich. Zdecydowanie najwyższą jakością będzie oczywiście wyróżniały się lanki profesjonalne, stosowane głównie na meczach.

Oczywiście w każdym przypadku należy zwrócić uwagę na to, z jakich dokładnie materiałów buty zostały wykonane. Obecnie podział obejmuje przede wszystkim produkty ze skóry i tworzyw syntetycznych. Pierwsze z nich prezentują się nad wyraz okazale, jednak wymagają częstszych zabiegów pielęgnacyjnych, tak aby nie doszło do ich zużycia.

Nieco łatwiejsze w utrzymaniu są korki z tworzyw sztucznych, jednak zawsze warto sprawdzić, czy zostały one dodatkowo wzmocnione. Producenci często decydują się na zastosowanie nowoczesnych technologii, które zwiększają parametry obuwia. Ile kosztują obecnie lanki? W zależności od modelu, zapłacimy za nie od 60 do nawet 700 złotych.

Zwrócenie uwagi kwestie związane ze sposobem wykonania butów, a także rodzaju nawierzchni, na które zostały przygotowane, pozwoli nam dobrać lanki, które okażą się nie tylko wygodne w użyciu, ale również odpowiednio wytrzymałe i odporne na szereg czynników zewnętrznych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.