Udostępnij
Skomentuj

Dysk SSD do 500 zł – jak wybrać?

Budżet w wysokości 500 zł zapewnia dostęp do bardzo pojemnych i szybkich dysków SSD. Jak dokonać ich wyboru?

Składając lub zmieniając komputer, większość osób zwraca uwagę przede wszystkim na procesor i kartę graficzną. Czasem zajmuje ich także dobór pamięci RAM oraz odpowiedniej płyty głównej. Dysk twardy w wielu przypadkach jest elementem, na którym się oszczędza. Istotne staje się bowiem przede wszystkim to, aby zapewniał odpowiednią pojemność, o pozostałych parametrach się zapomina.

Polecane dyski SSD do 500 zł

Jest to oczywiście myślenie błędne, ponieważ dysk odpowiada za obsługę systemu operacyjnego i wielu zainstalowanych programów. Chcąc uzyskać najlepsze parametry ich pracy, warto postawić na dysk SSD, który skróci także operacje zapisu i odczytu dużych plików. Tak się składa, że ceny oferowanych na rynku dysków półprzewodnikowych wciąż maleją, toteż kwota 500 złotych zapewnia obecnie dostęp do kilkuset urządzeń, zróżnicowanych pod względem najważniejszych parametrów technicznych.

Jaki dysk SSD do 500 zł?

Mając to wszystko na uwadze, warto dokładnie przyjrzeć się ofercie rynkowej i zdecydować się na dysk, który ma szansę spełnić nasze wymagania i potrzeby. Trzeba podkreślić, że ostateczny wybór zależny jest między innymi od zastosowania dysku. Na nieco inne urządzenie zdecyduje się bowiem gracz niż użytkownik domowy czy też profesjonalista, obsługujący rozbudowane programy graficzne czy też projektowe. Wszystko to sprawia, że niezwykle ważne są wszystkie parametry techniczne, wpływające na pracę dysku.

Dysk SSD do 500 złotych – możliwe parametry techniczne

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dysku SSD do 500 zł?

Jak już zostało wspomniane, wielu użytkowników zwraca uwagę przede wszystkim na pojemność dysku. Trudno się temu dziwić, w końcu wykorzystywany jest on głównie do przechowywania rozmaitych danych, a także instalowania rozbudowanych programów. Szczególnie dużo miejsca zajmują nowe gry, dlatego też gracze nie powinni bagatelizować parametry pojemności.

Tak się składa, że w przedziale cenowym do 500 złotych znajdziemy niezwykle pojemne urządzenia. Dysk SSD 500 GB okaże się dobrym wyborem wówczas, gdy ma on posłużyć przede wszystkim do obsługi systemu operacyjnego i ograniczonej ilości programów. Dysk SSD 1 TB zadowoli natomiast wspomnianych graczy, ale również użytkowników biznesowych i profesjonalnych. Na jeszcze większą pojemność możemy liczyć w przypadku zakupu dysku zewnętrznego (może wynieść nawet 2 TB). Jeśli i ta wartość jest dla Was zbyt mała i celujecie na przykład w dysk SSD 3 TB, musicie przygotować się na konieczność dołożenia kilkuset złotych.

Jak widać, w przedziale cenowym do 500 zł znajdziemy nie tylko dyski montowane w komputerach stacjonarnych, ale również modele zewnętrzne. Posłużą one jako przenośne magazyny danych, które podłączymy do laptopa, tabletu czy też konsoli do gier. Decydując się na taki dysk, warto sprawdzić, jaki standard obsługuje. Najszybsze okażą się modele USB-C, następnie są modele USB 3.1, 3.0 oraz 2.0. Należy przy tym pamiętać, że urządzenie, do którego chcemy podłączyć dysk, musi dysponować kompatybilnym portem USB.

W przypadku dysków wewnętrznych, w większości przypadków znajdziemy dyski SSD 2,5 cala, jednak na rynku oferowane są również urządzenia mSATA i specjalne dyski dostosowane do laptopów od Apple. Znacznie ważniejsze w przypadku tego typu dysków jest jednak obsługiwany przez nie interfejs. Jeszcze niedawno na rynku oferowane były dyski SSD SATA, jednak ten standard jest już przestarzały. Oferuje więc dość ograniczone parametry techniczne (mowa tu zwłaszcza o szybkości działania).

Znacznie lepszym wyborem okażą się dyski SSD PCI-Express. Warto w tym miejscu podkreślić, że im więcej linii PCI-E, tym lepiej. Niektóre urządzenie obsługują także technologię NVMe, która także ma wpływ na komfort działania sprzętu. Decydując się na takie dyski, możemy liczyć na znaczne przyspieszenie działania systemu operacyjnego. Zmiana w porównaniu z modelami HDD widoczna jest zwłaszcza podczas uruchamiania systemu. Odbywa się to bowiem błyskawicznie. Do tego dochodzi także znaczne skrócenie realizacji wielu procesów (np. przenoszenia danych). Mówiąc krótko, przeskok technologiczny jest znaczący.

Potwierdzeniem sprawności działania dysku twardego okażą się również parametry prędkości zapisu i odczytu danych, dlatego na nie również warto zwrócić uwagę. Bardzo pomocne mogą okazać się także opinie i recenzje publikowane przez użytkowników. Wskazują oni na skuteczność działania dysków, a także dzielą się własnymi doświadczeniami i ewentualnymi mankamentami, które zostały przez nich zauważone.

Propozycje dysków SSD do 500 zł

Jak widać, dyski półprzewodnikowe gwarantują sporą zmianę na lepsze, dlatego warto pomyśleć o ich zakupie. Zwłaszcza gdy zależy nam na sprawnym i szybkim działaniu. Tak się składa, że w przedziale cenowym do 500 złotych oferta jest niezwykle bogata, przez co musimy wybrać sprzęt spośród kilkuset propozycji producentów. Żeby nieco ułatwić Wam podjęcie wyboru, postanowiliśmy wskazać na 3 najpopularniejsze dyski SSD znajdujące się w ofercie sklepu.

  • GoodRam CX400 – na początek niezwykle chętnie kupowany dysk SSD SATA III. Jego pojemność wynosi 1 TB, choć sprzedawany jest również w wersjach 128, 256 i 512 GB. Jak na model oparty na tym interfejsie, zapewnia przyzwoite parametry pracy – prędkość zapisu danych w jego przypadku wynosi 490 MB/s, natomiast prędkość odczytu 550 MB/s. Kosztuje 435,80 zł.
  • ADATA XPG SX8200 PRO – produkt kierowany do bardziej wymagających użytkowników, poszukujących przede wszystkim urządzeń o bardzo szybkim działaniu. Dysk obsługuje interfejs PCI-Express x4, a także technologię NVMe. Cena wersji o pojemności 512 GB wynosi od 329 do 349 zł.
  • Samsung SSD T5 – na koniec wysoko oceniany dysk zewnętrzny, obsługujący standardy USB 2.0, 3.0 oraz 3.1. Jego pojemność wynosi 500 GB. Producent zadbał o wykorzystanie wstrząsoodpornej konstrukcji, toteż możemy liczyć na to, że sprawdzi się w różnych warunkach. Trzeba za niego zapłacić 419 złotych.

  

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.