Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Dynamo – jak działa? Które wybrać?

Dynamo to prądnica, zasilająca przednią lub tylną lampę w rowerze. W jaki sposób działa oraz jakie kupić?

Dynamo – jak działa?

Zasada działania dynama jest bardzo prosta i odnosi się do podstawowych praw fizyki. Obracający się element miedziany w reakcji z elektromagnesem zamienia energię kinetyczną w energię elektryczną. Dzieje się tak za przyczyną uzwojenia miedzianego, które obraca się wokół rdzenia. Na tym schemacie pracują wszystkie silniki elektryczne. Wytworzony prąd zasila przednią lub tylną lampę, a im szybciej porusza się rower, tym światło jest mocniejsze. Po zatrzymaniu się roweru, gdy dynamo przestaje się obracać, energia nie jest wytwarzana, a lampy rowerowe gasną. Dynamo do roweru działa, tylko jeśli porusza się koło.

Dynamo zewnętrzne

Pierwszym typem dynama jest dynamo zewnętrzne. Zna je chyba każdy rowerzysta, który choć raz jechał po zmroku. Jest ono niewielkich rozmiarów i mocuje się je na ramie roweru — najczęściej jest to widelec tylny lub przedni. Dużą zaletą tego rozwiązania jest prostota i łatwość użytkowania. Plusem tego rozwiązania jest też niska waga, która nie obciąża roweru. Oprócz korzyści dynamo zewnętrzne ma też minusy. Można do nich zaliczyć małą wydajność pracy oraz brak możliwości montażu na rowerach z amortyzatorami. Gdy opona jest mokra, elementy nie pracują tak przyległe, jak w trakcie dobrej pogody i nie wytwarzają tyle prądu, co powinny. Zima i niskie temperatury nie są również pomocne w tym procesie.

Dynamo wewnętrzne — szprychowe

Bardzo ciekawą alternatywą jest dynamo wewnętrzne. Montuje się ją w piastę kola. Pracuje na takiej samej zasadzie, co model zewnętrzny a główną różnicą jest jego umiejscowienie. Do plusów można zaliczyć dużą skuteczność przy przetwarzaniu energii czy możliwość zastosowania w rowerach z amortyzatorem. Niestety takie rozwiązanie wymaga skomplikowanego montażu, z którym większość rowerzystów sobie nie prowadzi. W serwisie trzeba rozebrać koło i wymienić szprychy na krótsze. Koszt dynama wewnętrznego to ok. 100 zł.

Które dynamo wybrać?

Decydując się na zamontowanie dynama w naszym rowerze, powinniśmy przeanalizować potrzeba i dobrać najbardziej komfortowe rozwiązanie. Tradycyjne dynamo sprawdź się w dobrych warunkach pogodowych. Jeśli nie jeździmy w zimie przy niskich temperaturach czy w deszczu działanie dynama zewnętrznego nie powinno być zakłócone. Dynamo takie jest też dużo prostsze w montażu i jeśli planujemy samodzielnie dokonać instalacji, będzie to duży plus. Niewątpliwą korzyścią jest też cena. Dynamo zewnętrzne to koszt. ok. 20 zł. Jeśli jest to główny powód, warto dołożyć nieco więcej środków i zakupić model lepszej jakości. Będzie to kompromis między jakością a rozsądnym wydatkiem. Modele wewnętrzne mocowane są na piastę kola to bardzo komfortowe rozwiązanie. Sprawdzi się, szczególnie jeśli dużo jeździmy rowerem i robimy to też w trudnych warunkach. Warto je wybrać, jeśli chcemy zainwestować w konstrukcje i kupić dobre jakościowo dynamo. Planując taki wybór, należy z niego zrezygnować, jeśli na rowerze jeździmy bardzo szybko i istnieje ryzyko przepalenia żarówek.

Gdzie kupić dynamo rowerowe?

Jeśli wybierzemy konkretny rodzaj dynama, warto również zastanowić się nad miejsce, w którym go kupimy. Jest to element, który będzie poddawany sporej eksploatacji więc warto, aby był jak najwyższej jakości. Miejscem, którego warto unikać, są supermarkety. Oferują one najczęściej produkty tanie, ale również o niskiej jakości. W takim wypadku może zdarzyć się, że po kilku miesiącach będziemy musieli wymieniać ten element na nowy. Odpowiednim miejscem do zakupów profesjonalne sklepy rowerowe lub sklepy sportowe. Mają one do dyspozycji szeroką gamę towaru, a asortyment jest dobrej jakości, lecz: Jeśli chcemy połączyć niską cenę z dobrym produktem, zdecydowanie najlepszym miejscem do tego będą sklepy internetowe. Mają one największy wybór dynamo, gdyż zajmują się profesjonalnie takimi częściami. Wśród nich możemy znaleźć naprawdę dobre egzemplarze. Bardzo korzystne są też ceny. Duży obrót i zakup dużych partii towaru pozwala sklepom internetowym oferować niską marżę i ceny dla klientów.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.