Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Drabinka do basenu – jak wybrać? Która najlepsza?

Pomagamy w doborze drabinki basenowej. Na co zwrócić uwagę? Które parametry mają największe znaczenie?

Basen ogrodowy zapewnia mnóstwo dobrej zabawy (zarówno dzieciom, jak i dorosłym), a także pozwala na chwilę się zrelaksować po ciężkim dniu w pracy lub przy obowiązkach domowych. Jeśli więc dysponujemy kawałkiem wolnego terenu przed domem, a temperatura na zewnątrz zaczyna rosnąć, zakup basenu okaże się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Zwłaszcza że na rynku dostępnych jest mnóstwo konstrukcji, zróżnicowanych pod względem sposoby wykonania, a także ceny.

Sam basen to nie wszystko. W wielu przypadkach warto zadbać także o różnego rodzaju akcesoria, które okażą się przydatne w ramach codziennego korzystania z basenu. Mowa tutaj między innymi o drabince.

Jaka drabinka do basenu?

Przeważnie jest ona stosowana w przypadku większych konstrukcji stelażowych. Ze względu na sporą pojemność, obudowa takich basenów jest przeważnie dość wysoka, co skutecznie utrudnia wejście i zanurzenie się w wodzie. Rozwiązaniem jest właśnie drabinka basenowa.

Producenci dużych konstrukcji zazwyczaj dołączają ją do zestawu, jednak nie jest to normą. Jeśli więc jej zabraknie, powinniśmy zakupić odpowiedni model na własną rękę. Żeby jednak drabinka okazała się wygodna i przede wszystkim bezpieczna, konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka zasadniczych kwestii.

  • Rodzaj - w większości przypadków do basenów przygotowywane są standardowe drabiny dwustronne, mocowane bezpośrednio na stelażu. Na rynku znaleźć możemy również modele pomostowe oraz schodki, jednak do nich dojdziemy w dalszej części tekstu.
  • Wysokość - kwestia najważniejsza, ponieważ, jak nietrudno się domyślić, nie każda drabinka będzie pasowała do posiadanego przez nas basenu. Należy dokładnie zmierzyć wysokość stelażu i na tej podstawie dobrać odpowiednią wysokość drabiny. Co ważne, niektóre produkty mogą być regulowane, co znacznie ułatwia ich dobór.
  • Materiał - wbrew pozorom, ma on ogromne znaczenie, ponieważ przekłada się na wytrzymałość konstrukcji, a także jej udźwig. Najlepsza okaże się oczywiście drabinka stalowa, odpowiednio zabezpieczona przed korozją. Na rynku znaleźć można również modele aluminiowe, a także z tworzyw sztucznych, które jednak mogą nie wytrzymać ciężaru osoby dorosłej.
  • Zabezpieczenia - mowa tu nie tylko o sposobach wzmocnienia konstrukcji drabiny, ale również o ochronie przed ewentualnymi wypadkami. Dobrze tę funkcję spełniają antypoślizgowe stopnie. Dzięki nim, korzystanie z drabinki będzie bezpieczne także wtedy, gdy stopnie zostaną zamoczone. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy z basenu mają korzystać także dzieci.
  • Montaż - zakupić możemy drabinkę na stałe montowaną do basenu lub wyłącznie nakładaną – można ją potem łatwo usunąć i złożyć.

Basen z drabinką okaże się znacznie bezpieczniejszy, zwłaszcza dla dzieci. Jeśli dokonamy odpowiedniego wyboru, będziemy mogli cieszyć się solidną i bardzo wytrzymałą konstrukcją, która posłuży przez długi czas. Na rynku cenione są między innymi drabinki takich firm jak Intex oraz Bestway.

Polecane drabinki do basenu

Drabinka pomostowa – czy warto?

Poza standardowymi drabinkami dwustronnymi, na rynku znaleźć można również modele pomostowe. Wyróżniają się one tym, że stopnie znajdują się wyłącznie po jednej stronie, a całość jest do basenu mocowana na stałe. Zazwyczaj odbywa się to przy użyciu specjalnych śrub, toteż przed zakupem drabinki należy sprawdzić, czy posiadany przez nas basen pozwoli na jej przymocowanie.

Zaletą tego typu konstrukcji jest przede wszystkim ich trwałość. Zazwyczaj są one przygotowywane ze stali nierdzewnej, co gwarantuje odpowiednią wytrzymałość. Po stronie wad należy zapisać przeważnie większą wagę niż w przypadku modeli dwustronnych, a także trudniejszy montaż. Tego typu drabinki okażą się dobrym wyborem do basenu murowanego.

Schodki do basenu – czy warto?

Kolejna konstrukcja, którą częściej można spotkać w przypadku basenów stałych aniżeli ogrodowych. Wyposażone są w duże, szerokie stopnie, które znacznie ułatwiają wchodzenie do basenu. Co jednak istotne, zazwyczaj są pozbawione poręczy, dlatego nie zaleca się zakup schodków do szczególnie wysokich basenów, zwłaszcza gdy korzystają z nich również dzieci.

Dobór poszczególnych produktów powinien przebiegać na podobnej zasadzie, co w przypadku drabinek dwustronnych. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na wytrzymałość konstrukcji, na wysokość, a także na to, czy schodki zostały obłożone materiałem antypoślizgowym.

Drabinka do basenu - cena

Koszt zakupu omówionego wyżej produktu jest zależny oczywiście do sposobu jego wykonania. Mowa tu zarówno o wykorzystanych materiałach, jak i wysokości czy też wszelkiego rodzaju zabezpieczeniach. Najtańsze drabinki zakupimy obecnie za około 100 złotych. Modele trwalsze i większe kosztować będą od 150 do nawet ponad 500 złotych.

Niezależnie od posiadanego budżetu, zawsze należy dokładnie przeanalizować budowę i parametry drabinki, tak aby zakupić model dobrze dopasowany do naszego basenu, który na dodatek zapewni bezpieczne użytkowanie zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.