Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Basen rozporowy czy stelażowy? Który lepszy? Jaki wybrać?

Latem zainteresowanie basenami ogrodowymi rośnie. Który z nich najbardziej będzie pasował do twoich warunków?

To właśnie wtedy ochłodzenie w postaci wody jest nam najbardziej potrzebne, szczególnie jeśli nie mamy możliwości pojechać nad morze czy jezioro. Z pewnością wiele osób zastanawia się przed zakupem jaki basen wybrać, by służył im przez długie lata i gwarantował zadowolenie.

Wśród różnego rodzaju basenów ogrodowych wymienić można rozporowe i stelażowe. Zarówno jedne, jak i drugie mają swoich zwolenników, a wybór tak naprawdę zależy od tego, czego oczekujemy, ponieważ trudno jest ocenić, który z nich jest lepszy. Jest to kwestia indywidualna, aczkolwiek można wymienić kilka różnić, które ułatwią nam decyzję o zakupie.

Wybór basenu - jakie czynniki są istotne?

Wybierając basen, należy mieć na uwadze parę kwestii, w tym między innymi jego przeznaczenie, tj. kto będzie się w nim kąpał. Jeśli przeznaczony będzie dla dzieci, z powodzeniem możemy wybrać basen dmuchany, jednakże w przypadku osób dorosłych konieczny będzie zakup basen rozporowego lub stelażowego, ponieważ są one bardziej wytrzymałe. Decydując między tymi dwoma rodzajami trzeba przywołać najbardziej istotne różnice między nimi.

Basen rozporowy

Basen rozporowy charakteryzuje się przede wszystkim znacznie łatwiejszym sposobem rozkładania – wystarczy, że zaczniemy nalewać do zbiornika wodę, a ona będzie utrzymywać ścianki basenu w pionowej pozycji, dlatego nie jest konieczne montowanie żadnego stelażu.

Polecane baseny rozporowe

Basen stelażowy

Inaczej jest w przypadku basenu stelażowego, bo tutaj w rozkładanie trzeba włożyć więcej pracy i wysiłku. W pierwszej kolejności łączy się ze sobą elementy stelażu, które utrzymywać będą zbiornik, a dopiero później nalewa się do niego wodę. Jeżeli więc należy nam na czasie to na pewno bardziej do gustu przypadnie nam basen rozporowy. Z drugiej strony jednak to stelażowy jest bardziej stabilny, szczególnie przy silniejszych powiewach wiatru.

Polecane baseny stelażowe

Różnice między tymi dwoma basenami polegają również na nalewaniu wody. W przypadku rozporowego po wypoziomowaniu podłoża, rozłożeniu maty oraz napompowaniu kołnierza można rozpocząć napełnianie dna zbiornika wodą i jeżeli ciecz nie spływa w kierunku jednej ściany to można kontynuować nalewanie. Przy basenie stelażowym niezwykle ważne jest, by najpierw dokładnie sprawdzić wypoziomowanie podłoża, a dopiero po upewnieniu się, że wszystko jest w porządku przystąpić do rozkładania stelaża, by następnie nalać wodę maksymalnie do 90 % wysokości.  

Warto także wspomnieć, iż basen stelażowy cechuje się nieco większą trwałością. W basenie rozporowym zdarza się, iż zniszczeniu ulega kołnierz, na przykład w wyniku przebicia.

Różnice między basenem rozporowym a stelażowym

Co jeszcze odróżnia od siebie basen rozporowy i stelażowy? Między innymi akcesoria. Wejście do basenu rozporowego bez drabinki może okazać się niemożliwe, szczególnie jeśli jest on wysoki, a kołnierz śliski.

Są aspekty, w których oba typy basenu nie różnią się niemalże wcale. Dotyczy to przede wszystkim konieczności podłożenia pod zbiornik maty chroniącej przed zniszczeniem. Ponadto zarówno basen rozporowy, jak i stelażowy wymaga obecności pomp filtrujących wodę oraz stosowania środków utrzymujących czystość wody.

Porównanie basenu rozporowego i stelażowego

Basen rozporowy

  • Krótszy czas rozkładania
  • Łatwy montaż
  • Mniejsza stabilność
  • Stosunkowo delikatny kołnierz

Basen stelażowy

  • Dłuższy czas rozkładania
  • Skomplikowany montaż
  • Stabilny
  • Wytrzymały na zniszczenia

Wybór między dwoma omawianymi basenami zależy więc w głównej mierze od tego, w jaki sposób podchodzimy do danych cech obu zbiorników. Dla osób ceniących sobie wytrzymałość z pewnością lepszy będzie basen stelażowy, natomiast u tych, dla których najistotniejsza jest prostota, sprawdzi się basen rozporowy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.