Udostępnij
Skomentuj

Domowe sposoby na suszenie owoców, warzyw i mięsa

Współczesny konsument przywiązuje ogromną wagę do smaku przyrządzanych potraw. Jak suszyć warzywa i owoce?

Jakie są sposoby konserwacji żywności?

Obecnie znamy wiele sposobów na konserwowanie żywności, które pozwalają zachować smak oraz świeżość ulubionych produktów na dłużej. Najpopularniejsze z nich to:

 • kiszenie;
 • mrożenie;
 • suszenie;
 • wędzenie;
 • wekowanie.

Kiszenie żywności polega na zakonserwowaniu z użyciem procesu fermentacji mlekowej. Dzięki bakteriom mlekowym cukry zawarte w komórkach warzyw rozkładają się na kwas mlekowy, co spowalnia procesy gnicia.

Mrożenie to nic innego, jak zamrażanie produktów spożywczych, w celu zachowania walorów odżywczych i zahamowania namnażaniu się szkodliwych mikroorganizmów. Najczęściej mrozi się w temperaturze do -20°C. Suszenie żywności to przechowywanie jedzenia tak, by zawarta w nim woda uległa odparowaniu, natomiast wędzenie to jedna z najstarszych metod utrwalania smaku i jakości żywności. Polega na konserwowaniu potraw za pomocą dymu.

Ostatnia z wymienionych metod to wekowanie, czyli specyficzny rodzaj pasteryzacji. Polega ona na hermetycznym zamykaniu słojów z żywnością poprzez ich podgrzewanie. Metoda ta jest powszechnie stosowana wobec przetworów wymagających pasteryzacji – kompotów, dżemów itp. Wekować można także zupy oraz jednogarnkowe potrawy mięsne. W przypadku mięs należy dodatkowo zastosować tyndalizację, czyli 2- lub nawet 3-krotną pasteryzację w odstępach jednodniowych.

Dlaczego warto suszyć żywność?

Spośród wymienionych, jedną z najlepszych metod, które pozwalają na zachowanie zarówno walorów smakowych, jak i wartości odżywczych jest suszenie żywności. Dlaczego warto suszyć? Suszenie owoców warzyw, grzybów czy też mięsa pozwala przechowywać długo żywność przy jednoczesnym zachowaniu walorów smakowych. Suszone smakołyki można przechowywać nawet do kilku miesięcy, bez utraty ich aromatu oraz zawartych w składzie witamin i składników odżywczych.

Kolejna zaleta suszenia grzybów, owoców czy warzyw to redukcja wagi oraz objętości produktów spożywczych. Te, poddane obróbce termicznej zajmują o wiele mniej miejsca niż mrożonki czy weki i doskonale sprawdzają się nie tylko w domu, ale i np. podczas podróży. Dlaczego warto suszyć w domu? Samodzielne suszenie warzyw i owoców pozwala na utrwalenie żywności, bez stosowania szkodliwych konserwantów, np. siarczanów.

Polecane suszarki do warzyw i owoców

Na czym polega proces suszenia?

Suszenie żywności to najstarszy sposób na przedłużenie trwałości produktów spożywczych. Na czym polega ten proces? W trakcie suszenia zawartość wody w surowcach spada do kilkunastu, a nawet kilku procent. Dzięki temu zatrzymane zostają procesy enzymatyczne oraz rozwój drobnoustrojów, a produkty spożywcze zyskują długi termin przydatności do spożycia. Zakonserwowane w ten sposób jedzenie przechowasz nawet przez pół roku!

Suszenie można podzielić na naturalne (wykorzystujące ciepło słoneczne i energię wiatru) oraz sztuczne (wykorzystujące specjalnie zaprojektowane w tym celu urządzenia). W ten sposób zakonserwujesz wiele różnych rodzajów pożywienia, w tym:

 • owoce;
 • warzywa;
 • grzyby;
 • chude mięso;
 • ryby;
 • produkty mleczne;
 • produkty ziemniaczane;
 • produkty zbożowe;
 • koncentraty spożywcze.

Bardzo popularnym urządzeniem do suszenia żywności jest obecnie suszarka do ziół.

Suszenie produktów spożywczych zachodzi dwuetapowo – najpierw żywność podgrzewa się w stałych warunkach tak, by odparować z jej powierzchni całą wilgoć. Następnie zachodzi tzw. szybkie suszenie – w wyniku tego procesu dochodzi do odparowania wilgoci z coraz głębszych warstw żywności i w rezultacie – do jego całkowitego zasuszenia.

Do suszenia jedzenia należy stosować odpowiednie opakowania. Dzięki temu uchronisz produkty przed zawilgoceniem i dostępem tlenu. Istotna jest także znajomość temperatury, w której powinien przebiegać ten proces. Najłatwiejszym sposobem na to, by wysuszyć żywność, będzie ułożenie jej na słońcu lub na gazecie na kaloryferze. Szybszą metodą okazuje się jednak suszenie w piekarniku nagrzanym do 50-60° C. Najbardziej skuteczna metoda to wykorzystanie specjalnie dedykowanego sprzętu do konserwacji – suszarki do żywności.

Najlepszym sposobem na zachowanie walorów smakowych i wartości spożywczych żywności jest suszenie w specjalnych energooszczędnych urządzeniach, tzw. suszarkach do żywności. Suszarki do warzyw, owoców, grzybów i innych produktów nie zajmują dużo miejsca, są stosunkowo niedrogie i umożliwiają zredukowanie strat ciepła oraz zaoszczędzenie energii. Jeśli chcemy praktykować domowe suszenie potraw, warto wyposażyć się w takie urządzenie!

Suszenie żywności – czym jest liofilizacja?

Specyficznym rodzajem suszenia produktów spożywczych jest liofilizacja. Proces ten polega na odwadnianiu żywności poprzez sublimację lodu. Dzięki zamrożeniu surowca w temperaturze poniżej -20˚C staje się on sterylny. Następnie przeprowadza się suszenie w wysokiej próżni, co pozwala na całkowite odwodnienie produktu. Suszy się go ze stanu zamrożonego, a następnie przechowuje w hermetycznych opakowaniach, co pozwala zachować cenne walory smakowe oraz właściwości odżywcze.

Wśród nowych metod suszenia jedzenia wyróżnia się także suszenie azeotropowe oraz suszenie w strumieniu gorącego gazu. Pierwsza metoda polega na dodaniu do surowca składnika, który będzie tworzył z wodą mieszaninę azeotropową i następnie suszeniu do całkowitego usunięcia tej substancji. Natomiast druga wykorzystuje gaz o temperaturze 1400˚C i rezonansową komorę spalania. Oczywiście te sposoby konserwowania żywności są stosowane w przemyśle, a nie do użytku domowego.

Jak zachować smak żywności?

Jak suszyć żywność? Aby otrzymać najsmaczniejszy i najbardziej zdrowy susz, warto wybierać bardzo dojrzałe warzywa i owoce. Natomiast jeśli chodzi o mięsa, przed suszeniem należy je zamarynować w przyprawach. Produkty spożywcze powinny być konserwowane w szczelnych, plastikowych lub szklanych pojemnikach. Prawidłowe suszenie żywności spowoduje, że jedzenie będzie lekko elastyczne i pyszne w smaku.

Suszenie owoców

Jak powinno przebiegać suszenie owoców? W tym celu należy dokładnie umyć owoce (jabłka, gruszki, żurawinę, morele, śliwki lub brzoskwinie) i je wydrylować. Następnie trzeba pokroić je w plasterki. Owoce należy układać na kratkach w suszarce do owoców i suszyć początkowo w temperaturze 70˚C, później 40-50˚C i finalnie – w 60˚C. Jeśli suszone owoce się łamią, oznacza to, że były one suszone zbyt długo.

Suszenie warzyw i grzybów

Jak suszyć warzywa? Do tego najlepiej nadają się: marchew, pietruszka, seler oraz por. Warzywa należy dokładnie umyć i pokroić w talarki. Następnie należy je ułożyć w suszarce, pilnując, by temperatura suszenia była dostosowana do rodzaju produktu spożywczego. Suszenie warzyw przebiega w niższej temperaturze niż suszenie owoców. Z reguły nie przekracza ona 50-65˚C. Jeśli chodzi natomiast o suszenie grzybów, ten rodzaj żywności można konserwować w całości, bez krojenia na mniejsze kawałki.

Jaką suszarkę do żywności wybrać?

Suszarka do żywności to urządzenie, które znacznie upraszcza domowe procesy konserwacji potraw i pojedynczych składników. W Morele znajdziesz szeroki wybór suszarek, które pozwolą Ci w łatwy i szybki sposób zabezpieczyć ulubione artykuły spożywcze i korzystać z ich walorów smakowych przez cały rok, nawet w sezonie zimowym. Sprzęty te są bardzo proste w obsłudze. Wystarczy ułożyć ulubione produkty na piętrach suszarki i uruchomić urządzenie, by po kilku godzinach wyjąć gotowy i smaczny susz.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.