Udostępnij
Skomentuj

Do czego służy format NEF? Co to takiego?

Korzystając z wybranych aparatów marki Nikon można zapisywać zdjęcia w formacie NEF. Co to za format?

Aparaty cyfrowe umożliwiają zapisywanie zdjęć w różnorodnych rozdzielczościach i formatach. Jednym z formatów, jakie można wybrać, jest NEF. Co to za format? Do czego służy i czy warto zapisywać zdjęcia w tym formacie?

Co to jest format NEF? Do czego służy?

Zdjęcia cyfrowe bywają często zapisywane jako pliki JPG, ale to nie jest jedyna opcja. Wyższej klasy aparaty cyfrowe, a szczególnie lustrzanki oraz aparaty bezlusterkowe oferują również możliwość zapisu w formacie bezstratnym. Format NEF jest bezstratnym wariantem formatu RAW, tyle że dostępnym jedynie dla aparatów marki Nikon.

NEF – to skrót od Nikon Electronic Format. Jest to rodzaj formatu RAW, który jest dostępny w aparatach marki Nikon. Jest to autorskie rozwiązanie firmy Nikon, które bywa dostępne w wielu aparatach tej firmy – np. w lustrzance Nikon D3500.

Zdjęcia w formacie RAW, a w tym także NEF, są określane jako cyfrowy negatyw. Oznacza to, że nie podlegają kompresji i pozostają otwarte na zaawansowaną modyfikację. Na zdjęciu w tym formacie można edytować niemal dowolne parametry, jak przysłona, balans bieli i wiele innych kwestii, a dopiero później zapisać gotowy plik, wciąż zachowując plik wyjściowy, który można będzie przywrócić do ustawień pierwotnych. Pliki NEF zawierają ponad to cały szereg informacji o zdjęciu – datę wykonania, użyty obiektyw, a także to, jakie konkretnie ustawienia zastosowano. Z tego względu fotografie w tym formacie są cenione przez profesjonalistów i pasjonatów.

Przewaga formatu NEF nad formatem JPG jest więc ogromna – oczywiście pliki JPG także można edytować, ale potrzebny do tego jest program graficzny, a zakres modyfikacji jest nieco ograniczony. W przypadku plików NEF wystarczy skorzystać z oprogramowania Nikon ViewNX, by w bardzo prosty sposób poprawić parametry fotografii. Zdjęcia w formacie NEF/RAW mają jedną zasadniczą wadę – zajmują mnóstwo miejsca. Na szczęście dziś zakup pojemnego dysku HDD lub archiwizacja zdjęć w chmurze nie wiąże się z olbrzymimi kosztami.

Polecane lustrzanki

Jak otworzyć i edytować pliki NEF?

Jeszcze jakiś czas temu do otwierania i edycji plików NEF, a także innych rodzajów plików RAW trzeba było koniecznie dysponować odpowiednim oprogramowaniem. Obecnie otwieranie plików w tych formatach jest możliwe już przy pomocy narzędzi systemowych w Windows 10, ale edycja wymaga już odpowiedniego programu.

Marka Nikon oficjalnie wspiera i rekomenduje własne oprogramowanie Nikon Capture NX2 oraz Capture NX-D. Dostępny jest także prosty program do zgrywania i podstawowej edycji – ViewNX. Programy te można pobrać za darmo ze strony producenta, dzięki czemu użytkownik nie jest zmuszony do ponoszenia dodatkowych kosztów. Oczywiście korzystać można także z oprogramowania innych firm – np. z Adobe Bridge, Adobe Lightroom, Photoshop, Capture One Pro i wielu innych, ale spora część z nich jest odpłatna i dość droga, ale z kolei programy te umożliwiają zdecydowanie bardziej zaawansowaną edycję plików.

W jakich aparatach można korzystać z formatu NEF?

Format NEF to własny, autorski wariant formatu RAW stworzony przez markę Nikon. Z tego faktu wynika prosta zależność – zdjęcia w formacie NEF mogą być zapisywane w aparatach tego producenta, ale oczywiście nie we wszystkich urządzeniach. Jest to format dostępny w wybranych lustrzankach cyfrowych i aparatach bezlusterkowych. W części urządzeń marki Nikon stosowany jest format NRW, który także jest autorskim rozwiązaniem dla plików RAW.

Pierwotnie format NEF był spotykany głównie w lustrzankach cyfrowych, ale obecnie znaleźć go można także w aparatach bezlusterkowych tego producenta. Poniżej kilka przykładowych urządzeń posługujących się tym formatem:

  • Nikon D3500 – popularny model lustrzanki cyfrowej Nikon z matrycą DX typu CMO i rozdzielczością 24,2 mln pikseli. Aparat umożliwi rejestrację filmów w jakości Full HD, a jego ostateczne możliwości będą zależały również od wybranego obiektywu.
  • Nikon Z6 – profesjonalny aparat bezlusterkowy, który także można łączyć z różnorodnymi obiektywami. Wyposażono go w matrycę o pełnej klatce. Umożliwia zapis w formacie NEF. Umożliwia rejestrowanie wideo w jakości 4K, a także jest wyposażony w WiFi.
  • Nikon DF – klasycznie wyglądająca lustrzanka cyfrowa o dość kompaktowych wymiarach. Dysponuje matrycą CMOS o formacie FX i rozdzielczości 16,2 mln pikseli.
  • Nikon Z50 – popularny aparat bezlusterkowy, który umożliwia zapisywanie zdjęć w formacie NEF. Umożliwia on nagrywanie filmów w jakości 4K, jest wyposażony w WiFi oraz Bluetooth.

To tylko kilka spośród wielu aparatów Nikon, które wykorzystują format NEF. Warto zapisywać zdjęcia w bezstratnych formatach (NEF, NWR, RAW lub innym), gdyż umożliwia to ich bardzo szeroką edycję. To szczególnie wskazane w przypadku sesji profesjonalnych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.