Jak podłączyć taśmy LED? Przydatne porady i wskazówki

| 0 Komentarzy
Z tego poradnika dowiesz się, jak podłączyć taśmy LED, a także otrzymasz parę wskazówek dotyczących światła.

Oświetlenie LED staje się niezwykle popularne i jest chętnie wykorzystywane nie tylko do oświetlenia miejsca pracy, na przykład w przydomowym warsztacie, ale również w celach ozdobnych w wielu pomieszczeniach. LED-y do pokoju to dobry wybór, jeśli chcemy nadać klimatu i funkcjonalności w jednym. Popularnością cieszy się także inteligentne pomieszczenie, takie jak LED-y do pokoju z pilotem, dzięki któremu możemy dowolnie sterować oświetleniem – jego natężeniem, kolorystyką czy trybem świecenia. Listwa ledowa do kuchni to równie częsty wybór. Atrakcyjny wygląd, nieskomplikowany montaż i energooszczędność sprawiają, że LED-y zyskują drugie życie. Do wyboru mamy duże żarówki, pojedyncze diody i taśmy LED.

Jak podłączyć taśmę LED?

Taśma LED-owa bardzo często pada wyborem osób zainteresowanych tym typem oświetlenia. Istnieje kilka sposobów na montaż taśm LED. Co więcej, montaż możemy przeprowadzić samodzielnie, jeśli tylko posiadamy podstawowe zdolności manualne i minimalną wiedzę techniczną. Do podstawowego podłączenia oświetlenia LED-owego nie potrzebujemy skomplikowanej instrukcji krok po kroku. Przed zabraniem się za podłączanie taśmy LED, powinniśmy przygotować odpowiednie narzędzia, które są adekwatne do wybranej przez nas metody. Najpopularniejsze rozwiązanie polega na lutowaniu przy pomocy spoiwa lutowniczego. Do montażu taśmy LED możemy użyć także przeznaczonych do tego celu złączek. Gdy planujemy podłączenie taśmy LED o dużej długości, warto znaleźć w internecie schematy, które podpowiedzą, jak powinno to wyglądać. Jeśli chcemy umieścić taśmę LED na suficie, musimy wybrać odpowiednie miejsce. Powinniśmy korzystać z aluminiowych profili, które obniżają temperaturę LED-ów. Przydatna może okazać się wiedza, jak podłączyć taśmę LED do włącznika światła.

Jak podłączyć włącznik światła?

Podłączenie włącznika światła nie powinno być nadzwyczaj skomplikowane. Ponownie przydadzą nam się podstawowe zdolności techniczne, a także wiedza, jak podłączyć włącznik światła. Standardowo, podczas montażu taśmy LED i podłączenia włącznika światła, powinniśmy kierować się głównie informacjami zawartymi w instrukcji od producenta. Ciekawym wyborem może okazać się bezdotykowy włącznik światła, który wymaga od nas jedynie kiwnięcia ręką. Zazwyczaj na włączniku światła znajduje się odpowiednie oznakowanie miejsca, w którym należy przylutować upragnioną taśmę LED oraz przewody. Jeśli poszukujemy dokładniejszych opisów i wizualizacji dotyczących podłączenia włącznika, warto posiłkować się schematem podłączenia włącznika światła.

Co będzie potrzebne do podłączenia taśmy LED?

Zanim wykorzystamy wiedzę z zakresu jak podłączyć LED-y, powinniśmy sprawdzić, czy mamy przy sobie wszystkie potrzebne do jej podłączenia narzędzia. Jest to szczególnie ważne, ponieważ wyposażenie się w odpowiednie narzędzia pozwala na szybki i bezpieczny montaż taśmy LED. Najważniejszymi elementami są taśma LED, aluminiowe profile, lutownica lub kostki elektryczne i zasilacz, który będzie odpowiadał podłączanej taśmie LED. W przypadku, gdy marzy nam się taśma RGB, musimy pamiętać także o sterowniku. Musimy mieć na uwadze, że taśmy LED 12 i 24 V nie są odpowiednie do połączenia z prądem 230 V. Taka kombinacja może grozić spaleniem i uszkodzeniem diod. Jeśli dodatkowo chcemy przyciąć naszą taśmę LED, musimy pamiętać o ostrym narzędziu, z którego pomocą to zrobimy.

Podłączenie taśmy LED do zasilacza

Wiemy już, że zamontowanie taśmy LED wcale nie jest bardzo skomplikowane. Podobnie jest w przypadku, gdy zastanawiamy się, jak podłączyć LED-y do zasilacza. Zanim się za to zabierzemy, należy pamiętać, że odpowiedni zasilacz musi być przeznaczony do oświetlenia LED, być stabilizowany, stałoprądowy i musi mieć moc odpowiadającą naszej taśmie LED. Podczas podłączenia taśm LED powinniśmy pamiętać, że możliwe jest wykonanie tego na dwa sposoby – szeregowo albo równolegle. Ta informacja jest ważna w przypadku podłączenia długich taśm do zasilacza LED. W przypadku podłączenia szeregowo musimy zapewnić zasilanie co 5 metrów. Jeśli podłączamy taśmę równolegle, również możemy zasilać ją co 5 metrów, a także możemy zrobić to na dwóch jej końcach. Zasilacze mają odpowiednio oznaczone wyjścia (np. 12 V, kiedy w grę wchodzi taśma LED) i wejścia (np. 230 V), więc naszym zadaniem jest podłączenie przewodów według takiego oznaczenia.

Schemat podłączenia oświetlenia LED

W przypadku, gdy chcemy zaopatrzyć się w taśmę LED o długości większej niż 5 metrów, musimy podejść do sprawy z głową i cierpliwością. Niskie napięcie zasilające, które wynosi 12 V, sprawia, że wraz ze zwiększaniem się długości taśmy LED zmniejsza się napięcie. Przez to możemy osiągnąć bardzo nieestetyczny i niepraktyczny efekt, w którym część diod świeci bardzo dobrze, a część słabo lub wcale. Aby uniknąć takich sytuacji, poleca się wielopunktowe podłączenie zasilacza LED. Powinniśmy zasilać długie taśmy LED co 5 metrów w przypadku podłączenia szeregowego. Jeśli postawimy na połączenie równoległe, możemy zrobić to na obydwu końcach taśmy lub ponownie co 5 metrów. Im dłuższa taśma, tym więcej zasilaczy LED będziemy potrzebować, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt.

Czy możliwe jest łączenie wielu taśm LED z jednym zasilaczem?

Oświetlenie LED robi naprawdę duże wrażenie i sprawia, że pomieszczenie wygląda klimatycznie i nowocześnie. Z tego powodu, wiele osób nie jest w stanie zadowolić się jedynie małym fragmentem taśmy LED, który zostanie umieszczony jedynie nad blatem czy biurkiem. Kiedy planujemy oświetlić cały sufit, czy nawet pokój, z pewnością zaczniemy zastanawiać się, czy podłączenie wielu taśm LED z użyciem jednego zasilacza jest w ogóle możliwe. Wszystko zależy od sposobu połączenia. Jeśli jest równoległe, jak najbardziej możemy podłączyć większą ilość taśm LED, jednocześnie chroniąc się przed utratą mocy. Nie powinniśmy w tym wypadku stosować połączenia szeregowego. Aby osiągnąć zadowalający i bezpieczny dla żywotności wszystkich diod efekt, musimy zastosować wariant równoległy.

5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.