Dlaczego żarówki LED migają? Jak rozwiązać ten problem?

| 0 Komentarzy
Irytuje Cię migające światło żarówek LED? Po przeczytaniu instrukcji będziesz mógł naprawić je samodzielnie!

Dlaczego żarówki LED migoczą?

Nowoczesne żarówki LED Osram lub żarówki LED GU10 są standardem w większości biur i sklepów. Coraz więcej osób korzysta z tej technologii również we własnym domu. W porównaniu z tradycyjnymi żarówkami diody LED zużywają znacznie mniej energii elektrycznej i działają o wiele dłużej, dzięki czemu są bardzo ekonomiczne. Ze względu na małe koszty eksploatacji inwestycja zwraca się po krótkim czasie, dlatego śmiało można nazwać ją bardzo opłacalną. Niestety diody LED tak jak wszystkie urządzenia podlegają działaniu czasu i nie są odporne na awarie.

Popularne żarówki LED

Twoje żarówki LED migają po włączeniu i nie wiesz, jak rozwiązać ten problem? Bez obaw, naprawa nie jest tak skomplikowana, na jaką wygląda. Nie musisz nawet wzywać specjalistycznej firmy ani dzwonić po fachowca – sam sprostasz temu zadaniu, jeśli rzetelnie zastosujesz się do instrukcji naprawy żarówki LED E14. Zanim przystąpisz do działania, powinieneś poznać powód wystąpienia takiego problemu. Dlaczego żarówka LED miga po zgaszeniu? Istnieje wiele możliwych przyczyn. Najczęstszą jest użycie niewłaściwego transformatora.

Transformator to urządzenie elektrotechniczne, które przekształca prąd płynący z gniazdka w taki sposób, aby mógł zasilać lampy i inne urządzenia w gospodarstwie domowym. Jeśli używasz lamp LED o niskim napięciu, np. 12 W, to musisz być świadomy, że współpracują one z transformatorem, który odpowiednio reguluje zasilanie elektryczne. Większość domów i mieszkań jest wyposażona w urządzenia tego typu, ale niewiele osób wie, że co jakiś czas trzeba robić przegląd techniczny. Powodem migotania światła może być przestarzały sprzęt.

Dodatkowo moc wielu diod LED ma bardzo niską wartość, więc nie osiąga wymaganego minimalnego obciążenia, czyli energii liczonej w watach, którą urządzenie musi pobierać, aby mogło działać prawidłowo. Starsze transformatory były projektowane w taki sposób, żeby pracowały z jak największą wydajnością. Z tego powodu nie mogą współpracować z energooszczędnymi diodami LED, ponieważ w dostawie prądu występują krótkie przerwy. Prowadzą one do migotania światła.

Zastanawiasz się, dlaczego żarówki LED mrugają? Jeśli lampa LED miga regularnie, problemem może być również tani kondensator niskiej jakości. Żarówki produkowane kilkadziesiąt lat temu bardzo wolno reagowały na wahania prądu, dlatego ich działanie nie było zakłócone. Nowoczesne diody LED odbierają sygnały sieci energetycznej dużo szybciej, przez co wszystkie zmiany w przepływie elektryczności stają się widoczne. Równie częsty powód migotania ściemnianej żarówki LED Mr16 lub żarówki LED GU10 to niska moc nowoczesnych źródeł światła.

Warto wiedzieć, że napięcie przemienne 230 V ma częstotliwość 50 Hz. Oznacza to, że 100 razy na sekundę następuje przejście przez punkt zerowy dla każdej pełnej sinusoidy. Podczas tych krótkich chwil lampa musi funkcjonować bez prądu, jeśli żadne źródło światła nie zapewnia równomiernego zasilania elektrycznego. Dlatego migotanie jest bardziej lub mniej silne przy cyklach 100 Hz. Zastanawiasz się, jak rozwiązać ten problem w praktyce? Dowiesz się tego w dalszej części artykułu.

Jak rozwiązać problem migających żarówek LED?

Producenci lamp LED zwracają szczególną uwagę na żywotność diod. W zależności od użytkowania wynosi ona od 15 000 do 50 000 godzin, co z kolei odpowiada przedziałowi od 15 do 45 lat. Przy codziennym użytkowaniu bardzo rzadko trzeba naprawiać lub wymieniać żarówki LED GU10, jednak czasami pojawiają się problemy takie jak miganie lub żarzenie. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku niedrogich diod LED o złej jakości.

Aby rozwiązać problem migania, zastąp stary sprzęt nowoczesnym transformatorem LED. Zainstalowanie nowego modelu będzie najbezpieczniejszą opcją. Do tego celu najlepiej skonsultuj się ze specjalistą, ponieważ wymiana tego urządzenia jest dość trudna. Nie wykonasz jej samodzielnie, jeśli nie masz bardziej zaawansowanej wiedzy dotyczącej przewodów elektrycznych. Dobrym rozwiązaniem będzie kupienie wysokiej jakości źródła światła LED. Zwróć uwagę na symbole testowe, a w razie wątpliwości zapytaj pracownika sklepu elektronicznego.

Powinieneś wybrać urządzenia tak dobrej jakości, jak żarówki LED E14 lub żarówki LED G9. O ich wysokiej klasie świadczą pozytywne wyniki wielu testów technicznych i specjalnych badań. Bardzo często do urządzenia jest potrzebny nowy ściemniacz z obsługą LED. Jeśli ściemniana lampa sterowana diodami LED migocze, to może być spowodowane jej mechanizmem. Diody są bardziej złożone niż zwykłe żarówki, dlatego nie wszystkie można ściemniać. Jeśli do modelu z funkcją ściemniania zostanie użyte nieodpowiednie źródło światła, to zacznie ono migotać.

Jak rozwiązać ten problem? Przede wszystkim upewnij się, że wybrane diody LED można przyciemnić, jeśli chcesz ich użyć w lampie ze ściemniaczem. Zazwyczaj można znaleźć informację o parametrach technicznych na opakowaniu. W razie problemów po prostu zapytaj specjalistę w sklepie elektronicznym. A może Twoja lampa LED migocze bardziej nieregularnie, tzn. tylko czasami i to w różnych odstępach czasu? W takie sytuacji naprawienie jej będzie trudniejsze. Pierwsza możliwa opcja zepsucia sprzętu to uszkodzenie zasilacza.

Jedna z przyczyn migającego oświetlenia to zbyt luźne połączenie przewodów lub ich nieprawidłowa konfiguracja. Sprawdź, czy tak jest, wkładając do lampy inne źródło światła LED takie jak żarówki LED Philips. Jeśli lampka nadal miga, prawdopodobnie zasilacz został wcześniej uszkodzony. W ramach kontroli krzyżowej wkręć żarówkę do innej lampy. Jeśli urządzenie migocze, prawdopodobnie jest to spowodowane jego nieprawidłowym funkcjonowaniem. W pierwszym przypadku wymień lub napraw zasilacz, w drugim wystarczy wymienić źródło światła.

Jak naprawić migoczącą żarówkę LED?

Diody LED często są wyposażone w efekty specjalne i możliwość dostosowywania kolorów – ich inteligentny system jest coraz bardziej udoskonalany, ponieważ producenci prześcigają się w konstruowaniu lepszych modeli. Pomimo wielu zalet tych urządzeń, mogą wystąpić problemy z funkcjonowaniem. Przede wszystkim żarówki LED Kanlux i inne modele mogą świecić się jeszcze przez pewien czas po wyłączeniu. W takiej sytuacji wyjmij lampę z obudowy sufitowej lub odłącz ją od prądu poprzez wyłączenie bezpiecznika.

Jeśli dioda nie zgaśnie, najprawdopodobniej jest to spowodowane energią zgromadzoną w warstwie świetlnej lub prądem szczątkowym w sterowniku LED wewnątrz lampy. W takim wypadku nie ma się czym martwić i możesz śmiało zignorować ten problem. Natomiast jeśli żarówka LED nadal świeci bardzo mocnym światłem, może to być spowodowane wadliwą instalacją elektryczną lub nieodpowiednimi ściemniaczami. W takim przypadku należy zasięgnąć porady specjalisty, aby lampa LED nie zużywała niepotrzebnie energii elektrycznej.

Błędy i migotanie podczas włączania lampy LED to kolejne możliwe utrudnienia. Niektóre urządzenia migoczą tylko po włączeniu, co zwykle jest spowodowane zasilaczem, który musi utrzymywać odpowiednią temperaturę do ciągłej pracy. Dopóki ciepło nie zostanie dostarczone światło może migotać. Natomiast jeśli te zakłócenia pojawiły się w krótkim po czasie po włączeniu, może to być spowodowane niewłaściwie dobranym kondensatorem. W obu przypadkach powinieneś zainwestować w lampę LED o wyższej jakości z dobrym zasilaczem i kondensatorem.

Jeśli powyższe metody naprawy zawiodły, to spróbuj całkowicie wykręcić lampę z oprawki, ale najpierw wyłącz prąd. W przypadku lamp sufitowych lub innych urządzeń zasilanych bezpośrednio z sieci energetycznej należy odłączyć bezpiecznik. Dopiero wtedy można dotknąć sprzętu i zająć się jego wykręcaniem z oprawki sufitowej. Po wyciągnięciu powoli wkręć urządzenie z powrotem. Następnie ponownie włącz zasilanie.

Jeśli ustało migotanie światła, to oznacza, że styki nie były prawidłowo ustawione i ich kontakt był zbyt luźny. Natomiast gdy lampa nadal mruga, ponownie wyłącz zasilanie i spróbuj wyrównać styki w gnieździe. Zrobienie tego ręcznie nie będzie możliwe ze względu na mały rozmiar części, dlatego użyj śrubokrętu lub szczypiec. Mechanizm może być wygięty, przez co wystąpiły zakłócenia w dostawie prądu. Po wyprostowaniu styków wkręć lampę z powrotem do gniazda i ponownie włącz zasilanie. Aby dowiedzieć się, czego usterka dotyczy, musisz włożyć do gniazda inną lampę.

Jeśli nowo wkręcone oświetlenia miga, usterka tkwi w gnieździe i musi zostać naprawiona przez specjalistę. W niektórych przypadkach warto kupić nowy model. Pamiętaj o tym, aby żarówka nie mrugała zbyt długo, ponieważ to może ją niepotrzebnie ją uszkodzić. Gdy tylko pojawi się taki problem, należy działać niezwłocznie i naprawić błąd. Jeśli nie znajdziesz usterki, a liczba migających lamp się zwiększy, skontaktuj się z elektrykiem. Problem może dotyczyć bardziej zaawansowanej instalacji elektrycznej.

Warto wiedzieć, że żarówki LED Philips zwykle nie pękają, ale ich jasność z czasem maleje. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, jedyna możliwość to wymiana starego sprzętu na nowy. Gdy diody nagle zapalają się i wyłączają, dobrym wyborem będzie zainstalowanie kondensatora przeciwzakłóceniowego lub innego urządzenia, które zniweluje takie błędy. Pamiętaj, że lampy LED z wbudowanymi źródłami światła są trudne do naprawy, ponieważ żarówek nie można wymienić. Nie pozostaje Ci nic innego, tylko inwestycja w nowy model.

Jak sam widzisz, jedyna trudność polega na znalezieniu przyczyny migotania urządzenia, abyś wiedział, jak podjąć odpowiednie kroki. Występowanie tego zjawiska może mieć wiele powodów, takich jak nieodpowiednie lampy lub ściemniacze o niewłaściwie dobranych parametrach technicznych. Przestarzałe transformatory działające w gospodarstwie domowym na niskich obrotach są niebezpieczne. Pamiętaj, że jakość źródła światła jest bardzo ważna dla wydajności pracy. Na szczęście większość problemów z oświetleniem można szybko i łatwo rozwiązać, korzystając z powyższych wskazówek.

Jakie są skutki ciągle migoczących żarówek LED?

Migotanie światła ma bardzo szkodliwy wpływ na pracę oczu. Może wywołać tak negatywne skutki, jak oczopląs, a także zawroty głowy przy dłuższym natężeniu. Istnieje możliwość, że niektóre osoby stracą orientację przestrzenną, a w skrajnych przypadkach dostaną gorączki. Aby temu zapobiec, wymień energooszczędne lampy na tradycyjne żarówki LED Kobi. Niespójne zasilanie źródeł światła, które są zasilane bezpośrednio energią elektryczną z gospodarstw domowych, to przyczyna tych objawów i złego samopoczucia.

Powinieneś wiedzieć, że nawet niewidoczne lub słabe migotanie także ma szkodliwy wpływ na pracę organizmu. Takie przypadki nazywa się fluktuacją. Są one powyżej częstotliwości fuzji urządzenia, do której poziomu świadomie odbieramy pulsujące bodźce świetlne w centralnym polu widzenia. Niestety może zostać wykryta w bardziej wrażliwym obwodzie oka. W zależności od amplitudy, kształtu fali, częstotliwości i czasu trwania nawet niedostrzegalnie migające światło obciąża oczy i układ nerwowy, a także prowadzi do złego samopoczucia i stresu.

Kolejne skutki, jakie można odczuć to szybkie zmęczenia i bóle głowy u osób światłoczułych. Dodatkowo mogą wystąpić zakłócenia w przetwarzaniu bodźców czuciowych w mózgu. To szczególnie szkodliwe dla młodszych osób w okresie dojrzewania, ponieważ ich organizmy jeszcze się rozwijają. Ze względu na zwiększone ryzyko wypadków przez efekt stroboskopowy podczas pracy na maszynach z obracającymi się lub innymi szybko poruszającymi się częściami nie należy używać lamp migoczących.

Podsumowując, jeśli Twoje żarówki LED Kobi zaczną migotać, nie bagatelizuj tego problemu, ponieważ może drastycznie odbić się na Twoim zdrowiu. Niezwłocznie spróbuj rozwiązać go samodzielnie, rzetelnie stosując się do wyżej opisanych zasad lub w razie problemów skontaktuj się z fachowcem. W skomplikowanych przypadkach dotyczących wewnętrznych instalacji elektrycznych zdecydowanie powinieneś poprosić o pomoc wyspecjalizowanego elektryka.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.