Udostępnij
Skomentuj

Jaka żarówka LED do pokoju?

Myślisz o nowoczesnym oświetleniu LED w swoim pomieszczeniu? Skorzystaj z poniższych wskazówek.

Technologia LED utworzyła nowe standardy oświetlenia w pomieszczeniach. Lampki LED zastąpiły żarówki żarowe, ponieważ są energooszczędne, bardziej wytrzymałe, charakteryzują się niższą temperaturą pracy oraz krótszym czasem zapłonu. Z racji dużej gamy produktów na rynku, zakup odpowiedniej żarówki może przysporzyć sporo kłopotów. Wobec tego, jaką wybrać lampkę LED do pokoju młodzieżowego, jaką lampkę LED do pokoju dziecka, a jaką do sypialni?

Jaką żarówkę LED wybrać do pokoju?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Decyzja zależy od tego, jakie masz pomieszczenie i czy szukasz oświetleń punktowych, podstawowych, czy też dekoracyjnych. Następna istotna kwestia to barwa światła. Musisz się zastanowić, jaką preferujesz i która najlepiej komponowałaby się z Twoim pokojem – ciepła czy może zimna? Warto również, abyś porównał między sobą energooszczędność żarówek i wybrał tę najbardziej przez Ciebie pożądaną.

Co więcej, powinieneś rozważyć przeznaczenie pokoju. Jeżeli zamierzasz w nim głównie odpoczywać, to wskazane jest, abyś sięgnął po ciepłe barwy. Jeśli zamierzasz się tam uczyć, bądź też czytać, to wtedy należałoby skorzystać z neutralnych źródeł światła. Oprócz tego pozostaje zadecydować o samym oświetleniu – chciałbyś mieć jednakowe oświetlenie we wszystkich pokojach, czy wolisz dopasować parametry żarówki pod określone pomieszczenia? To również jest ważne pytanie.

Polecane żarówki LED

Jaka moc żarówki LED do pokoju?

Zakup żarówki bywa nieprzemyślany. By temu zapobiec, przyjrzyj się mocy żarówek i umiejętnie dopasuj je do swoich czterech kątów. Pamiętaj, aby dobierać moc żarówki, mając na uwadze specyfikę konkretnego pokoju. Jego wysokość, panująca kolorystyka, odcienie podłóg i dywanów, obicia meblowe – wszystko jest ważne! Jedną z najnowszych innowacji pozwalających na zmianę kolorów jest żarówka LED – rgb, o której będzie mowa w późniejszej części artykułu.

Częstym problemem przy zakupie jest to, że w nowym typie lampek najważniejsze są lumeny, a nie wcześniej używane waty. Lumen mówi o ilości światła, jaką jest w stanie wyemitować jego źródło. Używa się tej jednostki w przypadku lamp ledowych. Z kolei wat mówi o zużyciu energii i wartość ta występuję w lampach tradycyjnych. Im większa ilość lumenów, tym więcej emitowanego światła nowoczesnej żarówki. Aby dobrać przybliżoną moc światła w lumenach, wystarczy, że pomnożysz ilość watów przez 10.

Wyróżniamy kilka zakresów żarówek LED:

  • 200 lm (są słabszymi źródłami światła),
  • 200-500 lm (dysponują średnią mocą),
  • powyżej 500 lm (dają bardzo mocne światło, które może wystarczyć do oświetlenia pomieszczenia).

Żarówki mogą różnić się między sobą m.in. jakością wykonania oraz diodami, które to producenci nieustannie udoskonalają. W przeciwieństwie do żarówek żarowych nie nagrzewają się, dzięki czemu są bezpieczne w użytku i śmiało mogą być stosowane np. w lampach drewnianych. Dodatkowo dają niemalże nieograniczone możliwości, gdy chcesz udekorować oświetleniem swój pokój, a odpowiednio dobrana moc ma wpływ na Twoje dobre samopoczucie i obniża koszty rachunków za energię.

Ale w jaki sposób stwierdzić, jaka moc na pewno wystarczy? Nie pozostaje nic innego, jak założyć, że na 1 metr kwadratowy Twojego pokoju odpowiada 5 watów, oczywiście zakładając, że jest to wnętrze o standardowej wysokości – naturalnie w przypadku ciemnego pomieszczenia ta zależność będzie inna i wówczas dobrze, aby moc światła przypadająca na 1 metr kwadratowy była większa. Jeżeli chodzi o pokój utrzymany w jasnych barwach, mniejsza wartość będzie zdecydowanie korzystniejsza.

Na co zwrócić uwagę, wybierając żarówkę LED do pokoju?

Inna moc będzie występować w przypadku lampek LED do pokoju młodzieżowego, a inna w lampie LED do pokoju dziecka. W pierwszym typie pomieszczenia musiałoby zostać ono wydzielone na kilka stref, tworząc miejsce do nauki oraz przestrzeń do rozrywki. W zależności od tego należy dopasować różną moc. Z kolei w przypadku pokoju dziecka powinieneś zwrócić uwagę na to, aby zbyt mocne światło nie drażniło jego delikatnych oczu. Oświetlenie powinno być dostosowane również do wieku Twojej pociechy.

Oświetlenie pokoju dziecięcego to trudne zadanie. Idealnie nadają się do tego lampy kablowe. Obok łóżka, biurka lub przy obu meblach powinna stać lampka. Dobrym rozwiązaniem dla młodzieży oraz dzieci spędzających czas przed komputerem jest nieoślepiające oświetlenie nad biurkiem. Dla najmniejszych dzieci warto zainwestować w tzw. ledowe lampki orientacyjne, które dają delikatne światło, dzięki czemu mogą świecić całą noc, a tym samym pomóc dziecku bojącemu się ciemności.

W kwestii barwy, istotny będzie wynik temperatury barwowej, która jest podawana w Kelwinach (K). Im więcej Kelwinów, tym światło chłodniejsze, natomiast im mniejsza ich liczba tym światło jest cieplejsze. Dla porównania – 1500 K ma płomień świeczki, a światło dzienne wynosi 5500-7000 K. Tę wartość możesz podzielić na trzy zakresy:

  • poniżej 3000 K – barwy ciepłe, dominuje żółć, pomarańcz,
  • między 3500 a 4600 K – barwy neutralne, uniwersalne,
  • powyżej 4600 K – barwy najchłodniejsze.

Niemniej istotną cechą jest podstawowe oznaczenie żarówek tj. rodzaj gwintu. Najbardziej popularne są żarówki LED E27 z tak zwanym dużym gwintem o średnicy 27 mm oraz żarówki LED E14 z małym, 14-milimitrowym gwintem. Z kolei żarówki LED GU10 stanowią dobrą alternatywę dla lamp halogenowych, żarówki LED G9 wykorzystywane są z powodzeniem w oświetleniach dekoracyjnych, a żarówki LED MR16 stosuje się najczęściej do oświetlania schodów, sufitów podwieszanych, gablot sklepowych. Natomiast żarówki LED G4 przystosowano do montażu w oprawach meblowych.

Równie istotne jest skupienie światła. Kąt skupienia to nic innego jak kąt świecenia, czyli obszar oświetlany przez Twoją lampę. To właśnie on, wraz z ilością lumenów, mówi nam o wielkości oświetlanego obszaru. Ten parametr jest szczególnie ważny w przypadku opraw sufitowych. Do nich możesz wybrać dwa typy punktów świetlnych: żarówki bez soczewki lub żarówki z soczewką/światłem punktowym. Wybór zaczyna się już od 16, a kończy na 360 stopniach. Z nim też wiąże się sposób montażu żarówki.

Dodatkowe funkcje żarówek LED do pokoju

Żarówki LED nie muszą mieć ciągle tego samego odcienia! Ich barwa może się zmieniać w zależności od Twoich upodobań lub od tego, czym się aktualnie zajmujesz. Jedno z takich rozwiązań daje Ci żarówka LED RGB, której kolory zmieniają się za pomocą paru kliknięć przy pomocy pilota. W przeciwieństwie do innych, podobnych produktów, jest ona bardzo uniwersalnym rozwiązaniem i może służyć zarówno jako światło główne, jak i dekoracyjne.

Nieco różniącą się od żarówki LED – rgb, innowacyjną możliwość stanowi tzw. żarówka LED smart, której działanie możesz regulować swoim smartfonem. Umożliwia ona sterowanie oświetleniem niezależnie od tego, jak daleko znajdujesz się od źródła światła. Dodatkowo możesz ułożyć harmonogram, kiedy to na daną godzinę, konkretna funkcja ma zostać uruchomiona. Oprócz tego nie musisz jako jedyny zarządzać tą aplikacją – również inne, bliskie Tobie osoby mogą mieć do niej dostęp.

Z żarówką smart również jesteś w stanie zaoszczędzić poprzez ustalenie planu ich działania. Nie ma mowy o sytuacji, że zapomnisz wyłączyć światło, a Twój rachunek za prąd wzrośnie. Ten typ żarówki gromadzi także dane, które możesz sobie potem przeanalizować i zastanowić się, czy aby na pewno do danej czynności musisz mieć włączonych kilka lamp. Taki „monitoring” sprawdzi się najlepiej domu, w którym używasz wielu żarówek, umożliwiając redukcję kosztów poboru energii.

Kolejnym rozwiązaniem, niebędącym co prawda żarówką, ale pokazującym niekonwencjonalne wykorzystanie technologii LED, jest taśma LED. Sprawdzi się przy oświetlaniu gzymsów, dzięki czemu wystąpi światło odbite, co nada pomieszczeniu ciekawy klimat. Może również oświetlać zabudowę karnisza, dając efektowną poświatę, jak i stanowić podświetlenie ściany przy jej górnych krawędziach, czego wynikiem jest rozproszone światło. Takie rozwiązanie z łatwością ożywi i nada charakter Twojemu wnętrzu!

Popularni producenci żarówek LED do pokoju

Na rynku dostępnych jest wiele żarówek znanych producentów. Oto kilka przykładów wartych uwagi:

  • żarówki LED Philips – są zdrowe dla oczu, ponieważ zawierają znak towarowy EyeComfort,
  • żarówki LED Osram – ich wysoko jakościowe produkty charakteryzują się długim okresem gwarancji,
  • żarówki LED Kanlux – dysponują szeroką gamą różnych żarówek ledowych,
  • żarówki LED Kobi – z nimi na pewno uzupełnisz wygląd każdego pomieszczenia efektownym oświetleniem!

W ofercie każdej ze wspomnianych marek z pewnością znajdziesz to, czego potrzebujesz. Żarówki LED zużywają zdecydowanie mniej energii niż jakiekolwiek inne lampki o zbliżonych parametrach. Oświetlenie ledowe to oznaka wysokiej jakości wykonania. Zbudowane jest ze specjalnych diod będących w kloszu ochronnym, dzięki czemu wyróżniają się wyjątkową wytrzymałością. Żarówki LED są odporne na wstrząsy, a używać ich możesz nawet przez kilkanaście lat.

Warto uzupełnić Twój pokój o odpowiednie oświetlenie z użyciem żarówek od właściwych producentów. W przypadku żarówek LED jest to o tyle proste, że masz możliwość wyboru barwy temperaturowej – zyskujesz więc pewność, że światło cechuje się krótkim czasem rozpalenia oraz masz gwarancję ich wytrzymałości. U dystrybutorów znajdziesz wiele modeli różniących się między sobą wielkością i kształtami, dlatego z łatwością dopasujesz je do różnego rodzaju lamp, jak i pokoju.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki ukazały Ci szereg zalet, jakimi dysponują lampy LED, i nie będziesz miał najmniejszego problemu z ich odpowiednim doborem. Jeśli jednak na drodze wyboru pojawi się jakiś problem lub wątpliwość, zawsze możesz tutaj wrócić i odświeżyć pamięć. Żarówki LED to niewielkie akcesorium dające mnóstwo możliwości aranżacyjnych – pod warunkiem, że znamy poszczególne parametry oraz funkcje, i wiemy, jak je w odpowiedni sposób wykorzystać.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.