Udostępnij
Skomentuj

Dlaczego taśma LED nie świeci? Możliwe przyczyny

Jesteś sfrustrowany, ponieważ dopiero co kupiłeś taśmę LED, a urządzenie już nie działa? Możesz je naprawić.

Dlaczego żarówki LED nie działają?

Istnieje wiele przyczyn, dla których taśmy LED RGB mogą działać słabiej lub w ogóle przestać świecić. Wydajność urządzenia zależy od wielu parametrów technicznych, takich jak tworzywo, z którego zostało wykonane oraz jakość złącza. Im dłuższy łańcuch diod LED, tym większy spadek napięcia na jego długości. Kiedy występują zakłócenia w dostawie prądu przez sieć energetyczną, sprzęt zaczyna słabiej świecić. Najlepiej zainwestować w bardziej nowoczesne taśmy LED Philips, które zostały wyposażone w źródła prądu stałego.

Taki produkt znakomicie zrekompensuje problemy w dostawie prądu, dlatego zakup nawet bardzo długiej taśmy LED Philips jest możliwy. Maksymalna długość łańcucha to 5 m, ponieważ obciążenie energetyczne wzrasta wraz z wielkością pola przewodu. Bardzo cienkie ścieżki przewodzące są zaprojektowane w taki sposób, żeby przesyłać tylko określone natężenie prądu. Odpowiednie dopasowanie parametrów technicznych odgrywa w urządzeniach istotną rolę. To szczególnie ważne, jeśli nie chcesz, aby doszło do przeciążenia.

Takie zjawisko prowadzi do bardzo silnego nagrzania się przewodu, co zwykle kończy się uszkodzeniem lamp, a nawet wywołaniem pożaru. Jak sam widzisz, taśmy LED RGB mogą być bardzo niebezpieczne, jeśli zakupisz je od niesprawdzonego producenta lub gdy zostaną wykonane z materiału niskiej jakości. Warto inwestować w modele, które pozytywnie przeszły testy techniczne oraz specjalne badania. Tylko wtedy masz stuprocentową pewność, że urządzenie jest bezpieczne i sprawdzone.

Dodatkowo zaleca się, aby zakupić większą instalację pod napięciem 24 V, a nie tylko 12 V. Drugi wariant zapewnia dwukrotnie większą moc prądu, co skutkuje jeszcze szybszym spadkiem napięcia i pojawieniem się wielu problemów. Im większa powierzchnia do oświetlenia, tym więcej trudności może wystąpić np. pośrednie oświetlenie pomieszczeń. Zastanawiasz się, co zrobić, kiedy taśma LED nie świeci? Cała energia diody została najprawdopodobniej wykorzystana, dlatego należy podjąć odpowiednie kroki.

Polecane taśmy LED

Co zrobić, kiedy taśma LED nie świeci?

Czasami trudno jest sobie poradzić z różnymi problemami, które można napotkać podczas użytkowania z takiego urządzenia jak taśma LED. Nie wszystkie diody świecą albo któraś z nich się nie włączy – co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim skonfiguruj instalację LED w taki sposób, aby w miarę możliwości żadna dioda nie znajdowała się dalej niż 5 m od przylutowanego zasilacza. Taśma LED Kanlux zwykle jest sprzedawana w rolce o takiej długości, natomiast odpowiednie kable są już ze sobą połączone.

Podłączenie diody LED zmieniającej kolor paska świetlnego do zasilacza odbywa się poprzez połączenie biegunów V+ i V- z biegunami takiego sprzętu jak taśma LED Kanlux. Upewnij się, że polaryzacja została wykonana prawidłowo – w przeciwnym razie pasek LED nie zaświeci się. Opcjonalnie pomiędzy transformatorem a taśmą można zamontować ściemniacz z wielokolorowym oświetleniem. W przypadku diod RGB należy wstawić sterownik LED do włączania lub wyłączania, czy też zmiany koloru. Z tego powodu powinieneś zawsze przyklejać taśmę LED do metalu.

W tym celu najlepiej nadaje się anodowane aluminium, ponieważ jest to materiał zapobiegający zwarciom, które mogą powstać w wyniku lutowania styków taśm LED na nieosłoniętym metalu. Na rynku jest dostępnych wiele ofert takich produktów jak taśma LED Osram lub taśma LED Polux. Lepiej zapobiegać, niż naprawiać, dlatego od razu wyposaż się w urządzenie wysokiej jakości, najlepiej takie, wykonane z nowoczesnych materiałów.

Jak naprawić taśmę LED?

Taśma LED Osram lub taśma LED Polux są bardzo delikatne, dlatego należy obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie! Najczęstsze awarie wynikają z niewłaściwego montażu listew. Nigdy nie próbuj zginać tych modeli podczas instalacji, ponieważ to skutkuje dużymi problemami w funkcjonowaniu. Zastanawiasz się, w jaki sposób je naprawić, kiedy przestały świecić? Zacznij od upewnienia się, że polaryzacja jest prawidłowa. Najlepiej zrobić to podczas podłączania sterownika do zasilania – najpierw upewnij się, gdzie dokładnie znajduje się wejście na kable.

O ile taśmy LED dobrze sobie radzą z odwróceniem polaryzacji, o tyle kontrolery ulegają natychmiastowemu zniszczeniu w przypadku zamiany plusa i minusa lub podłączenia kabli zasilających do złego wejścia USB np. zewnętrznego sygnału sterującego. Taka konfiguracja bywa bardzo niebezpieczna dla urządzenia, ponieważ może zniszczyć sterownik. W kolejnym kroku upewnij się, że elementy instalacji stykają się z narożnikiem. Jeśli nie, musisz ręcznie je zaokrąglić. Dzięki temu będą znacznie bardziej naprężone.

Poluzowanie się styków podczas pracy to dość częsty problem z lampami LED. Wiele z nich nie ma żadnego kontaktu z rozpraszaczem ciepła z powodu profilu aluminiowego. To może prowadzić do wielu usterek. Jeśli powyższe rozwiązanie nie pomogło i modelu nie da się naprawić, dobrym wyborem będzie kupno nowego lub wezwanie fachowca. Specjalistyczna firma ma możliwość profesjonalnego wykonywania połączeń narożnych za pomocą krótkich, lutowanych kabli.

Jakie problemy najczęściej pojawiają się z taśmami LED?

Taśma LED Ledvance oraz taśma LED Sonoff nie są odporne na działanie czasu, dlatego trudności z funkcjonowaniem występują stosunkowo często. Jeden z problemów to niedziałające plastikowe klipsy, które mają zbyt małe styki. Większość plastikowych złączy można łatwo przerwać, a docisk ministyków w punktach lutowania paska LED bywa za słaby. Trudności pojawiają się również wtedy, gdy kawałki taśmy LED nie są dokładnie dopasowane do pozostałych elementów.

Głównym problemem plastikowych szybkozłączek jest ich przewodnictwo. Metalowe piny stykające się w większym lub mniejszym stopniu z punktem lutowania na taśmach LED powinny umożliwić przepływ prądu o wartości kilku amperów. Niestety takie rozwiązanie rzadko się sprawdza, ponieważ plastikowe klipsy po jakimś czasie się przegrzewają. Punkt styku może również korodować, co szybko prowadzi do całkowitej awarii połączenia.

Zbyt mocne dociskanie diod podczas wklejania taśm LED to kolejny, dość częsty błąd. Pamiętaj, aby nigdy nie naciskać z dużą siłą bezpośrednio na diody LED lub rezystory, ponieważ małe elementy można łatwo naruszyć i zerwać styki lutowane. Użyj nieco więcej siły w punktach pośrednich pomiędzy małymi elementami. Najlepszą opcją będzie zastosowanie narzędzia o nieco większej powierzchni, np. większej gumki, czy szerszego kawałka drewna.

Pamiętaj, że taśmy LED należy przykleić do metalu, aby straty ciepła mogły zostać pochłonięte przez to tworzywo. Zamontowanie oświetlenia na płytach gipsowo-kartonowych, drewnie, plastiku lub styropianie jest przyczyną wielu problemów, ponieważ taśma LED Sonoff przegrzeje się i straci jasność. Podsumowując, nie musisz wzywać specjalisty, jeśli taśma LED Ledvance przestanie świecić. Wystarczy, że będziesz dokładnie stosował się do kroków opisanych w artykule, a na pewno sam poradzisz sobie z naprawą.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.