Udostępnij
Skomentuj

Dell OptiPlex 3060 – dane techniczne, recenzja, czy warto?

Firma Dell przygotowała serię uniwersalnych komputerów dla firm. Z jakich podzespołów korzystają?

Z założenia, mają to być urządzenie, które zapewnią sprawną realizację wszystkich podstawowych zadań realizowanych na co dzień w małych i średnich firmach, a także obsługę programów graficznych i projektowych. Seria 3060 wyróżnia się także bogatymi zabezpieczeniami oraz narzędziami, które pozwolą zwiększyć komfort pracy.

Polecane komputery

Dell OptiPlex 3060 – dane techniczne

Dell OptiPlex 3060 – dostępne konfiguracje

Wzorem wielu innych serii komputerów firmowych (także z rodziny OptiPlex), Dell przygotował wiele różnych konfiguracji, które są zróżnicowane pod względem montowanych podzespołów, a także zestawów portów i złączy. Użytkownicy mogą dokonać wyboru także obudowy, co potwierdza wspominaną już uniwersalność serii 3060.

Warto przy tym podkreślić, że producent postarał się o utrzymanie cen urządzeń na stosunkowo niskim poziomie, toteż zabrakło w nich podzespołów z absolutnie najwyższej półki. Mowa tu zwłaszcza o kartach graficznych. Do wyboru mamy jednostki zintegrowane oraz 3 modele dedykowane.

Najmocniejszym z nich jest karta AMD Radeon RX 550 z 4 GB pamięci GDDR5. Jest to standardowa jednostka ze średniej półki – poradzi sobie z obsługę standardowych programów graficznych i projektowych, pozwoli również na uruchomienie niektórych gier komputerowych, jednak nie możemy spodziewać się po niej cudów. Podobnie ma się sprawa z dwoma pozostałymi jednostkami, które zaoferują wydajność niższą o kilkadziesiąt procent. Mowa o urządzeniach AMD Radeon R5 430 oraz Nvidia GeForce GT 730 – obie karty dysponują 2 GB pamięci własnej.

Dell OptiPlex 3060 jest sprzedawany w wersjach niezwykle zróżnicowanych pod względem wykorzystywanych procesorów. Do wyboru mamy 8 różnych układów Intela – w przypadku siedmiu z nich dostępne są również ich odpowiedniki z ograniczonym poborem energii (oznaczone literą T).

Zdecydowanie najmocniejszym procesorem jest sześciordzeniowy i sześciowątkowy Intel Core i5-8600, którego częstotliwość taktowania wynosi 3100 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4300 MHz w trybie turbo. Uzupełnieniem specyfikacji technicznej 9 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu i współczynnik TDP na poziomie 65 W. Do czynienia mamy z bardzo solidnym układem, który dobrze sprawdza się zwłaszcza podczas pracy wielowątkowej. Oznacza to, że bez problemu poradzi sobie z obsługą bardziej zawansowanych programów. Potwierdzają to wyniki wielu testów – na platformie Cinebench R15 układ ten uzyskał średnią na poziomie 178 punktów w trybie jednowątkowym i aż 959 punktów w trybie wielowątkowym.

Nieco tylko słabszy jest drugi procesor montowany w komputerach Dell OptiPlex 3060, a mianowicie Intel Core i5-8500, także sześciordzeniowy i sześciowątkowy. Jego taktowanie mieści się w przedziale od 3000 MHz do 4100 MHz. Przekłada się to na kilka procent niższą wydajność – w testach Cinebench R15 jego średnie wyniki wynoszą kolejno 174 i 934 punkty. Co ważne, komputery sprzedawane są również z układem i5-8500T, który wyróżnia się obniżonym poborem energii (współczynnik TDP wynosi zaledwie 35 W). Mniejsze jest również taktowanie (2100-3500 MHz), co przekłada się na nieco gorszy wynik w programie Cinebench R15 – różnice wynoszą kilkanaście-kilkadziesiąt procent (wyniki kolejno 148 i 751 punktów).

Oczywiście komputery z serii Dell OptPlex 3060 występują w wielu innych konfiguracjach. Znajdziemy w nich między innymi procesory Intel Core i3 – mowa o układach i3-8300, i3-8100, ale również modele Intel Pentium G5400 i G5500 oraz Intel Celeron G4900. Ostateczny wybór zależy od zastosowania sprzętu i naszych możliwości finansowych. Warto podkreślić, że w przypadku każdego z tych procesorów dostępny jest również jego odpowiednik o obniżonym poborze energii.

Do karty graficznej i procesora należy dobrać pamięć RAM. Zestawy korzystają z szybkich kości DDR4 o wysokiej częstotliwości taktowania (aż 2666 MHz) – ich pojemność może wynieść aż 32 GB. Dostępne komputery są zróżnicowane także pod względem montowanych dysków twardych – do wyboru mamy różne kombinacje urządzeń talerzowych (HDD) oraz półprzewodnikowych (SSD).

Dell OptiPlex 3060 – wygląd

Komputery z omawianej serii występują na rynku w dwóch różnych obudowach. Mowa tu o kompaktowej konstrukcji Small Form Factor oraz standardowej Tower. Wybór jednej z nich jest zależny od ilości wolnego miejsca, a także ewentualnych planów przyszłej rozbudowy zestawu. Obie obudowy wyróżniają się tym samym designem, opartym na czarnym kolorze i kratce na przednim panelu. Całość prezentuje się bardzo atrakcyjnie, styl dobrze wpasowuje się w specyfikę sprzętu.

Decydując się na zakup konkretnej konfiguracji, warto zwrócić uwagę na zamontowane porty i złącza. Do podstawowego zestawu składającego się między innymi z ośmiu portów USB, dojść mogą również dodatkowe złącza HDMI, DisplayPort lub VGA. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Dell OptiPlex 3060 – cechy

Poza wyborem odpowiednich podzespołów, a także przygotowaniem obudowy, producent skupił się również na implementacji przydatnych narzędzi, które mają zwiększyć bezpieczeństwo przechowywanych danych, a także znacznie usprawnić zarządzanie systemem i dostępnymi zasobami.

Wykorzystano między innymi moduł TPM 2.0 oraz oprogramowanie Dell Data Security. Narzędzie Dell Client Command Suite ma natomiast zapewnić nam przyspieszenie realizacji wielu podstawowych procesów, związanych chociażby z aktualizacjami systemu czy też automatyzacją wielu zadań.

Dell OptiPlex 3060 – wydajność

Chcąc zagwarantować sobie najwyższą wydajność, należy celować w konfiguracje wyposażone w procesor Intel Core i5-8600 oraz kartę graficzną AMD Radeon RX 550. O wynikach uzyskiwanych przed wspomniany układ CPU już wiemy. Jak natomiast sprawdza się jednostka GPU?

Śmiało można stwierdzić, iż jest to przyzwoita karta ze średniej półki, która zapewni realizację podstawowych zadań, jednak bez większych szaleństw. Potwierdzeniem tego są wyniki uzyskiwane w takich programach jak 3DMark Fire Strike Extreme Physics oraz 3DMark Fire Strike Extreme Graphics. Zatrzymały się one kolejno na 14138 i 1795 punktach. Warto podkreślić, że karta pozwoli na obsługę niektórych gier – będą to jednak produkcje wiekowe lub takie, które wyróżniają się stosunkowo niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Dell OptiPlex 3060 – wady i zalety

Największym atutem omówionej wyżej serii jest bez wątpienia to, że użytkownicy mogą dokonać wyboru spomiędzy wielu bardzo zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Komputery korzystają z wielu procesorów i kilku kart graficznych – do tego dochodzi również zróżnicowanie pod względem ilości pamięci RAM, a także rodzaju oraz pojemności dysków twardych.

Na plus należy zaliczyć także to, że producent przygotował również dwie obudowy – jedną kompaktową i drugą o standardowych rozmiarach. Po stronie zalet zapiszemy również szeroki zestaw portów i złączy oraz ogólną jakość wykonania sprzętu. Jeżeli chodzi natomiast o wady, szkoda, że zabrakło miejsca na procesor z serii Intel Core i7 oraz lepszą dedykowaną kartę graficzną. Jak prezentują się ceny zestawów? Najtańsze zakupimy za około 2700 złotych, natomiast ceny najdroższych sięgają 5000 złotych.

ZALETY

  • Wiele konfiguracji do wyboru
  • Możliwość zakupu komputerów z procesorami o ograniczonym poborze energii
  • Dwie obudowy do wyboru
  • Sporo portów i złączy
  • Wysoka jakość wykonania

WADY

  • Brak wersji z procesorem Intel Core i7
  • Dedykowane karty graficzne mogły być wydajniejsze

Dell OptiPlex 3060 – podsumowanie, czy warto?

Przedstawione wyżej zestawy kierowane są przede wszystkim do małych i średnich firm. Warto podkreślić, że okażą się one w zupełności wystarczające do realizacji typowych zadań biurowych i nie tylko. W związku z tym, warto polecić tę serię.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.