Udostępnij
Skomentuj

Dell OptiPlex 3050 – dane techniczne, recenzja, czy warto?

Analizujemy możliwości firmowych zestawów komputerowych OptiPlex 3050. Co potrafią?

Kierowane są one przede wszystkim do małych i średnich firm, które poszukują względnie tanich urządzeń, pozwalających na realizację podstawowych zadań biurowych, a także obsługę niektórych programów graficznych czy też projektowych. Producent przygotował kilka zróżnicowanych konfiguracji, dlatego z doborem odpowiedniego zestawu nie powinno być problemów.

Polecane komputery

Dell OptiPlex 3050 – dane techniczne

Dell OptiPlex 3050  - dostępne konfiguracje

Choć omawiane zestawy komputerowe są już kilkuletnie, nadal zapewniają bardzo przyzwoitą wydajność, która okaże się w sam raz podczas codziennej pracy w małych i średnich przedsiębiorstwach. Gwarantują one nie tylko obsługę podstawowych programów biurowych, ale również wielu platform graficznych i projektowych. Oczywiście wiele zależy do tego, na jaką konfigurację sprzętową się zdecydujemy.

Na rynku znaleźć można kilka modeli, które są zróżnicowane przede wszystkim pod względem wykorzystywanych kart graficznych i procesorów. W pierwszym przypadku możemy liczyć na wybór między trzem dedykowanymi jednostkami GPU.

Są to karty od AMD – najmocniejszą z nich jest Radeon R7 450  z 4 GB pamięci własnej. Nie jest to jednostka z najwyższej półki jakościowej. Zagwarantuje odpowiednią wydajność w standardowych programach graficznych, pozwoli również na uruchomienie niektórych gier komputerowych, choć będą to głównie produkcje wiekowe, a także takie, które wyróżniają się stosunkowo niskimi wymaganiami sprzętowymi.

W przypadku tańszych konfiguracji sprzętowych, znaleźć możemy również jednostki AMD Radeon R5 430 z 2GB pamięci (na rynku można znaleźć konfiguracje wyposażone w dwie karty R5 430) lub z 1 GB pamięci. Jeżeli zależy nam na maksymalnych oszczędnościach, należy celować w komputery korzystające wyłącznie ze zintegrowanej karty graficznej.

Spory wybór panuje również w przypadku procesorów, choć warto skupić się przede wszystkim na dwóch procesorach Intel Core siódmej generacji. Mowa tu o procesorach i5-7500 oraz i3-7100. Pierwszy z nich dysponuje czterema fizycznymi rdzenia i czterema wątkami, a jego częstotliwość taktowania wynosi w trybie bazowym 3400 MHz. Może ona zostać podbita do 3800 MHz w trybie turbo. Uzupełnieniem specyfikacji układu będzie pamięć podręczna trzeciego poziomu o pojemności 6 MB, a także współczynnik TDP wynoszący 65 W.

Jest to bardzo uniwersalny procesor, którego znaleźć można w wielu komputerach domowych i biurowych. Zapewnia przyzwoitą wydajność, która powinna okazać się wystarczająca podczas codziennej pracy. Potwierdzeniem tego są wyniki uzyskiwane w programie Cinebench R15, doskonale sprawdzającym możliwości układów CPU. W trybie jednowątkowym i5-7500 uzyskał średnią na poziomie 159 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wynik zatrzymał się na 585 punktach.

Jeżeli chodzi o drugi procesor, czyli i3-7100, mamy do czynienia z modelem dwurdzeniowym i czterowątkowym. Jego taktowanie wynosi 3900 MHz, a pojemność pamięci podręcznej trzeciego poziomu 3 MB. Jak przekłada się to na wydajność? Jest ona o kilkanaście-kilkadziesiąt procent niższa niż w przypadku modeli i5-7500. W programie Cinebench R15 układ uzyskał kolejno 168 i 425 punktów.

Na rynku znaleźć można również konfiguracje niskobudżetowe, które korzystają z procesorów Intel Pentium oraz Intel Celeron. Wyróżniają niskim poborem energii, jednak pod względem wydajności będą nieco ograniczone. Do wymienionych podzespołów należy dobrać jeszcze pamięć RAM. Producent skorzystał z kości DDR4, których pojemność może wynieść aż 64 GB. Jeżeli chodzi o dyski twarde, możemy wybrać pomiędzy dyskiem HDD a dyskiem SSD.

Dell OptiPlex 3050  - wygląd

Podobnie jak w przypadku wielu innych serii biznesowych, firma Dell przygotowała dwie zupełnie inne obudowy. Komputery OptiPlex 3050 można więc zakupić w konstrukcji Small Form Factor lub znacznie większej Tower. Szersze możliwości rozbudowy zapewnia oczywiście wieża, jednak należy pamiętać, że jej spore gabaryty sprawiają, że na niektórych stanowiskach po prostu się nie zmieści. Jeśli chodzi o jakość wykonania każdej obudowy, nie można się do niczego przyczepić. Producent wykorzystał dobrej jakości materiały, które wyróżniają się dobrą wytrzymałością i odpornością na wszelkie czynniki zewnętrzne.

Bardzo przyzwoicie prezentuje się również zestaw portów i złączy. Znajdziemy w nim wszystko to, co jest potrzebne w pracy, a więc 8 portów USB, a także złącza DisplayPort i HDMI. Pod tym względem komputery powinny spełnić wszystkie potrzeby.

Dell OptiPlex 3050 – cechy

Producent podkreśla, że każdy zestaw komputerowy można łatwo rozbudować. Wolne kieszenie i sloty pozwalają na zamontowanie między innymi nowych dysków czy kości pamięci RAM. Nic nie stoi na przeszkodzie również ku temu, aby zdecydować się na lepszy procesor czy też kartę graficzną. Wymiana poszczególnych podzespołów nie powinna sprawiać wielu problemów.

Do swojej dyspozycji otrzymujemy również przydatne pakiety i narzędzia, które zabezpieczą sprzęt (np. moduł TPM), a także usprawnią zarządzanie dostępnymi zasobami (np. pakiet Dell Command Suite).

Dell OptiPlex 3050 – wydajność

Oferowane komputery nie wykorzystują podzespołów z najwyższej półki jakościowej, jednak to nie oznacza, że nie zapewnią przyzwoitej wydajności. Mowa tu zwłaszcza o konfiguracjach wyposażonych w kartę graficzną AMD Radeon R7 450 z 4 GB pamięci.

Wyniki uzyskiwane w programach diagnostycznych pokazują, że powinna dać sobie radę z obsługą wielu programów profesjonalnych. Na platformie 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średni wynik na poziomie 3476 punktów. Jest to przyzwoity rezultat. Warto podkreślić, że jednostka pozwoli na uruchomienie niektórych gier, jednak trzeba pamiętać, że będą to głównie produkcje wiekowe oraz wyróżniające się niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Dell OptiPlex 3050 – wady i zalety

Poza stosunkowo niską ceną zestawów, sporym ich atutem jest uniwersalność wykorzystania, a także to, że na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych wersji. Korzystają one z różnych procesorów i kart graficznych. Wybrać możemy także ilość pamięci RAM, a także rodzaj oraz pojemność dysków twardych. Wszystko to sprawia, że łatwo można znaleźć sprzęt, który spełni wszystkie najważniejsze kryteria pracy biurowej.

Oczywiście musimy sobie zdawać sprawę z faktu, że żaden oferowany komputer nie należy do najwyższej półki jakościowej. Procesory Intel Core i5 oraz Intel Core i3 siódmej generacji, a także karty graficzne Radeon R7 i R5 okażą się niewystarczające do pracy specjalistycznej. Dlatego też Dell OptiPlex 3050 kierowany jest przede wszystkim do małych i średnich firm, których wymagania nie są specjalnie wygórowane.

Z pewnością na plus należy zaliczyć możliwość dokonania wyboru między dwoma obudowami – Small Form Factor oraz Tower. Do jakości ich wykonania również nie można się przyczepić. Po stronie zalet zapisać możemy też dostępny zestaw portów i złączy.

ZALETY

  • Dostępne konfiguracje są zróżnicowane
  • Zestawy uporają się z podstawową pracą biurową
  • Możliwość wyboru dwóch obudów
  • Przyzwoity zestaw portów i złączy
  • Solidne wykonanie

WADY

  • Wykorzystywane procesory nie należą do najmocniejszych
  • Brak wersji z lepszą kartą graficzną

Dell OptiPlex 3050 – podsumowanie, czy warto?

Omawiane komputery można polecić małych i średnim firmom, a także freelancerom, którzy nie szukają super wydajnych maszyn do obsługi wielu specjalistycznych programów. Dell OptiPlex 3050 zapewni solidne działanie i spore możliwości rozbudowy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.