Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Czy warto kupić suszarkę z pompą ciepła? Suszarki z pompą ciepła czy bez?

Potrzebujesz sprzętu do suszenia z pompą ciepła? Podpowiadamy, jaka suszarka do ubrań jest najlepsza.

Czy warto zdecydować się na kupno suszarki elektrycznej z pompą ciepła, czy jest to zbędny wydatek?

Czy warto kupić suszarkę z pompą ciepła?

Myślisz o zakupie nowego sprzętu, ale nie wiesz, jaka suszarka do ubrań będzie najlepsza? Zakup urządzenia do suszenia odzieży to niemała inwestycja – ceny wahają się zwykle między 2 a 3 tys. złotych. Z tego powodu bardzo istotne jest, aby wybór odpowiedniego modelu poprzedzić solidnym researchem. W podjęciu właściwej decyzji mogą pomóc rankingi sprzedażowe, które znajdziesz na naszej stronie internetowej. Przydatny okaże się również niniejszy artykuł.

Czym jest i jak działa pompa ciepła w suszarce automatycznej?

Asortyment urządzeń do suszenia ubrań do domu lub mieszkania jest bardzo szeroki. Na rynku dostępne są suszarki kondensacyjne, które przekształcają parę wodną do postaci cieczy i gromadzą ją w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku (zbiornik trzeba opróżnić po zakończeniu suszenia). W niektórych nowoczesnych modelach wilgoć w formie wody zostaje przekazana od razu do kanalizacji. Wśród urządzeń kondensujących w szczególności wyróżniają się suszarki z pompą ciepła.

Jak działa suszarka kondensacyjna z pompą ciepła? Urządzenie zostało skonstruowane tak, że posiada ono zamknięty obwód, dzięki czemu ciepło zatrzymuje się w środku. Tym samym do suszenia wykorzystywana jest niższa temperatura, bardziej bezpieczna dla tkanin delikatnych. Dodatkowy atut to mniejsze zużycie prądu. W porównaniu z modelami pozbawionymi pompy sprzęt pobiera ono o połowę mniej energii elektrycznej.

Suszarki bez pompy korzystają ze specjalnych grzałek elektrycznych, które podgrzewają powietrze. Tego typu AGD pozwala pozbyć się wilgoci z ubrań szybko, jednak cechuje je większe zużycie energii elektrycznej. W dodatku nie możesz tu liczyć na suszenie w niższej temperaturze, a wyjęte z suszarki tkaniny są zwykle bardziej pogniecione niż w przypadku, gdyby zostały umieszczone w urządzeniu wyposażonym w pompę ciepła.

Nieco mniej popularny typ suszarek to urządzenia ewakuacyjne (inaczej określa się je jako wywiewowe), w których gorące powietrze zostaje wprowadzone do środka, przenika przez tkaniny i następnie, po wysuszeniu odzieży, wydostaje się na zewnątrz. Z zakupem tego typu sprzętu wiąże się duża oszczędność, jednak są one dość trudne w montażu. Aby suszarka bębnowa wywiewowa mogła spełniać swoją funkcję, konieczny jest osobny otwór wentylacyjny oraz rura o długości wynoszącej do najmniej 150 cm długości.

Jakimi jeszcze cechami powinna się wyróżniać dobra suszarka do ubrań? Warto zwrócić uwagę na:

  • pojemność – im głębszy bęben suszarki, tym więcej odzieży będzie można umieścić w urządzeniu;
  • klasę energetyczną – im jest ona wyższa, tym niższy będzie koszt jednego suszenia, i co za tym idzie – roczne wydatki związane z eksploatacją sprzętu;
  • dodatkowe funkcje – nowoczesne suszarki mogą posiadać różnego rodzaju udogodnienia, takie jak system redukcji zagnieceń, samoczyszczący wymiennik ciepła, ważenie wsadzonych ubrań czy też funkcja opóźnionego startu.

Polecane suszarki z pompą ciepła

Główne zalety suszarek elektrycznych z pompą ciepła

Jak już wspomnieliśmy, obecnie najpopularniejsze są suszarki kondensacyjne z pompą ciepła. Modeli tych nie trzeba podłączać do kanałów wentylacyjnych, są więc one bardzo łatwe w instalacji. Ten sprzęt AGD wyróżnia niższa temperatura suszenia (idealna do tkanin delikatnych) oraz mniejszy roczny koszt eksploatacji. W zależności od preferencji możesz kupić suszarkę wolnostojącą lub do zabudowy. Jeśli zależy Ci na mobilności, sugerujemy wybrać pierwszą opcję.

Najpopularniejsze typy suszarek elektrycznych z pompą ciepła

Podczas zakupu suszarki do ubrań należy wziąć pod uwagę także renomę producenta. Wśród najpopularniejszych marek tego typu urządzeń wymienia się przede wszystkim niemiecką firmę Bosch. Suszarki Bosch możesz spotkać bardzo często w rankingach AGD. Są one cenione za solidność oraz dobry stosunek ceny do jakości wykonania. Ich cechę charakterystyczną stanowi także szeroki wybór udogodnień. Sprzęt może posiadać dodatkowe funkcje, takie jak np. czujnik wilgotności czy różnorodne programy regulowania cyklu suszenia.

Kolejna warta uwagi marka to Beko. Suszarki Beko często goszczą na listach bestsellerów AGD, między innymi dzięki swojej wysokiej funkcjonalności. Wiele z nich posiada specjalny program do suszenia tkanin delikatnych, np. wykonanych z jedwabiu. Niektóre modele zostały również wyposażone w cykl Jeans, który pozwala równomiernie eliminować wilgoć z grubych tkanin, a także w system obracania się w dwóch kierunkach, dzięki czemu minimalizowane są zagniecenia.

Warto wspomnieć także o marce Electrolux, znanej przede wszystkim z produkcji sprzętów kuchennych. Wśród dostępnych na rynku suszarek tej firmy dominują innowacyjne modele z silnikiem inwerterowym. Większość urządzeń dysponuje silnikami szczotkowymi, przez co pracują one głośniej. Tymczasem motor inwerterowy jest cichszy, mniej awaryjny i bardziej energooszczędny. Nic więc dziwnego, że klienci coraz częściej wybierają nowoczesne suszarki suszarki Electrolux.

Godna polecenia jest także firma Samsung, najbardziej znana z produkcji telefonów, komputerów oraz małego AGD. Suszarki Samsung wyróżnia duża pojemność, a także szereg dodatkowych funkcji. Urządzenia korzystają z systemu redukcji zagnieceń, dzięki czemu po wyjęciu z nich ubrań nie jest konieczne prasowanie. Potrafią również monitorować poziom wody i samodzielnie przeprowadzać diagnostykę awarii wewnętrznych.

Inne ciekawe marki to m.in. Indesit. Urządzenia tej firmy są dostępne w przystępnych cenach, oferują także dość wysoką funkcjonalność (standardem jest np. program do suszenia tkanin delikatnych). Użytkownicy polecają także produkty AEG (Allgemeine Elektricitäts-Gesellschaft), czyli marki znanej z produkcji samochodów i silników, która zadebiutowała na rynku ekologicznymi suszarkami Lavatherm, ProSense i AbsoluteCare. Ostatni z wymienionych modeli jest przeznaczony do tkanin delikatnych.

Warto wspomnieć również o Whirlpool, firmie znanej przede wszystkim z produkcji pralek. Whirlpool ma w swojej ofercie także suszarki kondensacyjne z pompą ciepła. Sprzęt korzysta z technologii InfiniteCare, dostosowując cykl suszenia do ilości prania. Dzięki temu wyciągnięte z suszarki ubrania są idealnie suche, minimalizowany jest też pobór energii elektrycznej (nawet do 50%). Dodatkowy plus to atrakcyjna cena – urządzenie możesz kupić za nie więcej niż 2 tys. złotych.

Ostatnia firma, którą warto poznać to Gorenje. Słoweńska marka jest rozpoznawalna na rynku dużego sprzętu AGD. Urządzenia Gorenje są cenione przez klientów m.in. za bardzo dobry stosunek ceny do jakości wykonania. Dostępne w sprzedaży modele to przede wszystkim suszarki z silnikiem inwerterowym, wyposażone we wbudowany jonizator powietrza, który usuwa z odzieży nieprzyjemne zapachy. Ich dużym atutem jest cicha praca, energooszczędność oraz niebanalny design.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.