Udostępnij
Skomentuj

Czy perfumy są szkodliwe dla zdrowia? Które są dla nas bezpieczne?

W internecie można natrafić na opinie, że perfumy zawierają wiele składników niebezpiecznych dla zdrowia.

Oprócz alkoholu, olejków i wyciągów z owoców i roślin, w perfumach znajduje się także wiele substancji i związków chemicznych, które mogą uczulać. Nie jest to jednak regułą, a ewentualnemu uczuleniu można zapobiec. W niektórych perfumach zawarte są jednak składniki, które mogą być niebezpieczne dla niektórych osób. Do takich można zaliczyć przede wszystkim kobiety w ciąży lub osoby z atopowym zapaleniem skóry czy ogólnie osoby nadwrażliwe i skłonne do podrażnień i alergii. Poniżej omówione zostaną niebezpieczne składniki, które mogą znajdować się w niektórych perfumach.

Niebezpieczne składnik, które mogą znajdować się w perfumach

 • Formadehyd. Związek chemiczny używany jako konserwant, stosowany przy produkcji barwników. Używany w perfumach. Jeśli jego stężenie w perfumach przekroczy określoną normę, to informacja o tym fakcie musi być zawarta na opakowaniu wraz z adnotacją, że formadehyd może silnie uczulać.
 • Związek chemiczny używany jako rozpuszczalnik. Łatwopalny i uznany za toksyczny. Ma szkodliwy wpływ na układ oddechowy, krwionośny i rozrodczy. Może uczulać i podrażniać skórę.
 • Chlorek Metylenu. Niepalna substancja chemiczna, używana jako rozpuszczalnik, także przy ekstrakcji. Może podrażniać skórę i oczy.
 • Benzaldehyd. Używany do produkcji perfum, ze względu na swój migdałowy zapach. Nie jest bardzo toksyczny. Może powodować zatrucie po połknięciu w czystej postaci.
 • Ropa. W perfumach wykorzystuje się substancje syntetyczne powstałe z ropy naftowej. Są to substancje niebezpieczne ze względu na fakt, że organizm ludzki nie jest w stanie ich wydalić, przez co osadzają się one na narządach wewnętrznych.
 • Flatany. Substancje, które prawdopodobnie mają wpływ na rozwój astmy u dzieci, uszkodzenie układu nerwowego i jakość nasienia u mężczyzn.
 • Alkohole. Olejki zapachowe rozpuszczane są w alkoholu, który może mieć działanie alergiczne.

Toksyczne Piżmo

Piżmo to substancja naturalna - ma charakterystyczny zapach i jest używana w perfumach jako utrwalacz. Ze względu na to, że jej pozyskanie jest dość drogie, zaczęto używać piżma sztucznego. Piżmo sztuczne lub inaczej syntetyczne - to piżmo toksyczne. Naturalne piżmo nie jest szkodliwe (ewentualnie może uczulać alergików). Natomiast piżmo toksyczne uznane jest za substancję szkodliwą dla człowieka, mogącą mieć negatywny wpływ na pracę hormonów. 

Podróbki perfum, a zagrożenie dla zdrowia

Rynem perfumeryjny zmaga się z plagą podróbek. Podrobione perfumy sprzedawane są na targach, przez internet przez nieuczciwych sprzedawców, czasem nawet w sklepach internetowych. Podróbki perfum często są bardzo zbliżone zapachem do oryginału. Jednak w składzie podrobionych perfum mogą znajdować się niebezpieczne substancje, które mogą poważnie zagrażać zdrowiu osób, które takich perfum używają. Do takich substancji można zaliczyć wymienione wyżej związki chemiczne. W podróbkach ilość niebezpiecznych substancji może znacznie przekraczać normy gwarantujące bezpieczeństwo. Aby uniknąć narażenia siebie na działanie szkodliwych substancji należy unikać kupna perfum ze sklepów mających złą opinię, z targów czy przez internet od niesprawdzonych prywatnych osób. Kupując perfumy w renomowanych sklepach można mieć pewność, że kupi się produkt oryginalny.

Czy kobieta w ciąży może używać perfum?

Przyjmuje się, że kobiety w ciąży nie powinny używać syntetycznych perfum, ponieważ niektóre syntetyczne związki mogą mieć szkodliwy wpływ na rozwój płodu. Nie jest jednak powiedziane, że kobietom w ciąży nie wolno w ogóle używać perfum. W razie wątpliwości co do składu perfum zawsze można skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę i uzgodnić, czy dany kosmetyk może mieć zły wpływ na płód, czy jednak można z niego bezpiecznie korzystać.

Kobiety w ciąży często mają wyczulony zmysł węchu, dlatego niektóre zapachy mogą być po prostu za mocne lub zbyt wyraziste. Wtedy można zmienić zapach na lżejszy i bardziej delikatny.

Alergie na składniki perfum

Niektóre składniki perfum mogą uczulać, zarówno alergików, jak i osoby, które do tej pory nie miały problemów z alergiami. Tak naprawdę każdy składnik perfum może uczulić osobę, która akurat go nie toleruje. Istnieje jednak pewna grupa składników, które uczulają częściej niż inne. Najczęstsze uczulacze w perfumach:

 • Mech dębowy – uczula najbardziej i najczęściej ze wszystkich składników perfum.
 • Aldehyd cynamonowy - cynamon jest silnym alergenem. Aldehyd cynamonowy to zapachowy związek chemiczny, który występuje w olejku cynamonowym. Jeśli ktoś ma uczulenie na cynamon, to aldehyd cynamonowy również go uczuli.
 • Alkohol cynamonowy - podczas jego utleniania można otrzymać aldehyd cynamonowy. Także uczula.
 • Izoeugenol - składnik olejków kwiatowych.
 • Eugenol - występuje w cynamonie i olejku goździkowym. Ma ostry zapach. Może wywoływać silne uczulenie.
 • Hydroksycytronellal - pachnie jak konwalia.
 • Geraniol - składnik olejków eterycznych (np. różanego lub cytrynowego).
 • Aldehyd Amylocynamonowy - ma zastępować zapach jaśminu, zaliczany jest do grupy alergenów.

Najczęstsze objawy alergii spowodowanej składnikami perfum to swędzenie, pieczenie, świąd, wysypka, zaczerwienienie, przesuszona skóra, rumień i pęcherzyki na skórze. Oprócz tych objawów mogą pojawić się jeszcze ból głowy, trudności z oddychaniem, kichanie.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu i używania perfum?

 • Perfumy należy kupować w sprawdzonych sklepach.
 • Jeśli perfumy mają inne opakowanie, inny kształt butelki, kolor, gęstość itd. to może to być znak, że nie są oryginalne.
 • Aby uniknąć uczulenia można zrobić sobie testy alergiczne i wykluczyć uczulenie na dane składniki perfum.
 • Alergicy powinni wybierać zapachy lżejsze, bez składników uczulających (cynamon, piżmo czy mech dębowy).
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.