Udostępnij
Skomentuj

Czy oczyszczacz powietrza chłodzi? Co wybrać?

Dobrze mieć jakikolwiek oczyszczacz powietrza. Ale czy dodatkowe funkcje w nim są niezbędne? Czy warto wybrać model z chłodzeniem?

Oczyszczacz powietrza – po co? Jaki wybrać?

Podstawową funkcją oczyszczaczy powietrza jest usuwanie wszelkich zanieczyszczeń, począwszy od pyłów, przez alergeny i bakterie, aż do przykrych zapachów. Wiele modeli oczyszczaczy spełnia swoje zadanie niemal ze 100% efektywnością. Żeby jednak mogły to robić, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które pozwolą dobrać odpowiedni oczyszczacz powietrza:

 • Obszar działania – czyli obszar, na jakim urządzenie może oczyścić powietrze, wskazany przez każdego producenta, na każdym modelu urządzenia. Musi być taki sam lub większy niż powierzchnia pokoju.
 • Moc – nie ma tu co oszczędzać, bowiem oczyszczacze są energooszczędne, a im większa moc, tym większa wydajność.
 • Głośność – urządzenie nie powinno przeszkadzać swoją pracą podczas snu czy pracy.
 • Ilość i jakość filtrów – odpowiadają za to, jakie zanieczyszczenia i jak dokładnie są usuwane. Ponadto należy się zapoznać z kosztami i częstotliwością wymiany filtrów.

Polecane oczyszczacze powietrza

Uwaga!

Najważniejsze jest dobranie oczyszczacze do powierzchni pokoju. Nie może być większa niż możliwości urządzenia, bo oczyszczanie nie będzie efektywne. Ponadto należy pamiętać, by oczyszczacz stał na otwartej przestrzeni, bez przeszkód architektonicznych, jak ściany i kąty – dojście powietrza nie powinno być blokowane.

Dodatkowe funkcje oczyszczaczy powietrza

Warto wspomnieć, że wiele oczyszczaczy posiada – poza swoją podstawową funkcją – także dodatkowe, które wzmacniają efekt oczyszczania powietrza.

Oczyszczacz powietrza z funkcją chłodzenia

Można powiedzieć, że jest to najmniej oczywista funkcja. Jonizacja i nawilżenie nie są niczym zaskakującym, jednak chłodzenie nie należy do standardów. Czy jest w ogóle możliwe, by znaleźć oczyszczacz powietrza z chłodzeniem? Tak, i nawet nie jest to większym problemem.

Przykładem oczyszczaczy powietrza z funkcją chłodzenia są np. oczyszczacze powietrza Sharp, posiadające funkcję nawilżania. Energia termiczna powietrza, wykorzystywana do odparowywania wody, wydmuchuje parę wodną, która nawilża pomieszczenie oraz nieco je schładza. Daje się odczuć obniżenie temperatury powietrza nawet do 4 stopnic Celsjusza! Można powiedzieć, że wszystkie urządzenia z funkcją nawilżacza ewaporacyjnego, będą schładzały powietrze.

Chłodzenie oczyszczaczem powietrza – wady i zalety dodatkowych funkcji

Oczywiście, każde, a szczególnie wielofunkcyjne urządzenia, mają swoje wady i zalety. Nie inaczej jest w przypadku oczyszczaczy, choć mogłoby się wydawać, że ich działanie jest nie do przecenienia. I będzie w tym sporo prawdy, szczególnie jeśli chodzi o podstawową funkcję. A jak jest z pozostałymi?

Zalety wielofunkcyjnego oczyszczacza:

 • W jednym urządzeniu zawiera się kilka innych
 • Oszczędność – choć nie zawsze – przy zakupie jednego sprzętu
 • Lekkość, łatwość obsługi, kompaktowa konstrukcja
 • Możliwość wykorzystania pojedynczo każdej z funkcji
 • Energooszczędność
 • Cicha praca

Zalety wydają naprawdę sensowne. Ale czy wady ich nie przekreślą?

 • Działanie poszczególnych dodatkowych funkcji nigdy nie będą tak wydajne, jak w przypadku konwencjonalnych urządzeń
 • Ograniczona przestrzeń działania – nie można jednocześnie oczyszczać jednego pomieszczenia i nawilżać innego

Jak widać – zarzuty są dość poważne, ale nie na tyle, by zrezygnować z zakupu oczyszczacza z wieloma funkcjami.

Warto wiedzieć!

Zanim zakupi się urządzenie wielofunkcyjne, warto porównać ceny i modele osobnych sprzętów. Być może różnice będą niewielkie, ale funkcjonalność wyda się bardziej zadowalająca, a przede wszystkim wygodna. Nie ma też sensu dopłacać za funkcje, których z pewnością nie będzie się używało i nie ma się pewności, czy są potrzebne.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza z chłodzeniem, nawilżaniem, jonizacją?

Oczyszczacz powietrza, chłodzenie, jonizacja… czy to wszystko jest potrzebne? Z pewnością bardzo przydatne, jeśli poza zanieczyszczeniem, zauważa się także inne problemy z powietrzem. Najbardziej niezbędną funkcją wydaje się być oczyszczacz powietrza z jonizacją, z kolei jeśli chodzi o chłodzenie – warto się zastanowić, czy wydajność oczyszczacza z chłodzeniem będzie wystarczająca, czy lepiej jednak kupić osobne urządzenie, które także może posiadać dodatkowe funkcje, np. i chłodzenia, i lekkiego ogrzewania.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.