Udostępnij
Skomentuj

Czy filtry do wody są szkodliwe?

Stosowanie w gospodarstwie domowym filtrów do wody to tani sposób, by zadbać o środowisko. Czy to bezpieczne?

Czystość wody jest w Polsce regularnie kontrolowana przez regionalne stacje sanitarno-epidemiologiczne. Kranówka nie może zawierać żadnych szkodliwych dla zdrowia i życia substancji. Aby dodatkowo poprawić jej jakość, wiele osób decyduje się na stosowanie różnego rodzaju filtrów do wody. Czy należy je jednak uznać za bezpieczne? Jeśli zostały prawidłowo zamontowane i są właściwie użytkowane, urządzenia filtrujące są nie tylko niegroźne, ale również znacząco poprawiają jakość wody w Twoim domu.

Czy filtr do wody jest bezpieczny?

Filtry do wody oczyszczają ją ze szkodliwych substancji i sprawiają, że staje się ona bezpieczna do picia, gotowania i mycia włosów czy do pielęgnacji delikatnej cery. Wiele problemów skórnych może mieć związek ze złym stanem kranówki w Twoim domu. Trądzik, liszaje oraz przesuszona fryzura nierzadko są skutkami używania zbyt twardej wody. Wszystkie te problemy mogą zniknąć po zamontowaniu urządzenia do oczyszczania jej.

Jeśli chcesz używać oczyszczonej wody do wszystkich czynności w swoim gospodarstwie domowym, potrzebujesz systemu filtrującego o dużej przepustowości. Możesz kupić na przykład dzbanek filtrujący 4l albo zamontować filtr na głównym ujęciu wody w budynku. Obie te możliwości są w pełni bezpieczne, o ile korzystasz z urządzeń sprzedawanych przez sprawdzone, certyfikowane firmy. Większość producentów zapewnia swoim klientom gwarancję zarówno długowieczności sprzętu, jak i jakości uzyskiwanej z jego wykorzystaniem czystej wody.

Polecane dzbanki filtrujące

Czy przefiltrowana woda nadaje się do picia?

Polska kranówka jest uzdatniana już w zakładach wodociągowych, dzięki czemu doskonale nadaje się do picia. Podczas pokonywania drogi do Twojego mieszkania przepływa ona jednak przez system rur i instalacji, które nie zawsze są w wystarczająco dobrym stanie. Mogą one być stare i nieco zaniedbane. Często są w nich obecne różne zanieczyszczenia. W związku z tym woda z kranu zawiera takie substancje jak piasek czy kawałki rdzy. Sprawia to, że nie jest ona w pełni klarowna, ma nieprzyjemny zapach lub smak albo przyczynia się do niszczenia domowych sprzętów.

Wszystkie te niechciane składniki można łatwo usunąć stosując filtry do dzbanków i butelek. Powoduje on, że kranówka jest całkowicie przezroczysta, pozbawiona smaku i znacznie smaczniejsza. Picie przefiltrowanej wody może być w pełni bezpieczne, o ile tylko oczyszczający ją sprzęt został prawidłowo zamontowany i odznacza się wysoką jakością. Aby mieć pewność, że kupujesz urządzenie, które zapewni Ci i Twojej rodzinie dostęp do zdrowej i taniej wody pitnej na długo, koniecznie sprawdź, czy jego producent posiada niezbędne certyfikaty jakości.

Czy dzbanek filtrujący usuwa kamień?

Większość dzbanków filtrujących oczyszcza wodę z kamienia, zależy to jednak od typu wkładu zamontowanego w danym urządzeniu. Najpopularniejsze ich warianty to:

  • wkład standardowy zawierający mieszankę składającą się z cząstek węgla aktywnego oraz żywicy jonowymiennej w postaci białych kulek,
  • wkład o zwiększonym usuwaniu twardości zawierający więcej żywicy jonowymiennej, zalecany do stosowania przy wodzie twardej i bardzo twardej (twardość powyżej 250 mg/l),
  • wkład alkalizujący wodę, który podnosi jej odczyn pH, tworząc tak zwaną „wodę alkaliczną”,
  • wkład wzbogacający wodę w magnez.

Zarówno wkład standardowy do dzbanków filtrujących, jak i alkalizujący, oraz taki o zwiększonym usuwaniu twardości wody, zmniejszają powstawanie kamienia. Zawdzięczają to zawartości w nich żywicy jonowymiennej. Miękka woda jest bardziej delikatna dla ciała i włosów. Robienie w niej prania wymaga zużywania mniejszych ilości detergentów. Wykorzystywanie jej do parzenia kawy czy herbaty sprawia także, że rzadziej zachodzi potrzeba odkamieniania czajnika i ekspresu. Warto pamiętać, że wkład wzbogacający wodę w magnez wyjątkowo nie ma funkcji zmiękczania jej.

Z jakich substancji filtry oczyszczają wodę?

Wkład standardowy do dzbanka filtrującego przeznaczony jest do usuwania z wody wodociągowej zanieczyszczeń mechanicznych takich jak rdza, żwir czy piasek. Zatrzymuje on też chlor, metale ciężkie takie jak ołów i, w niewielkim stopniu, niektóre związki organiczne. W sklepie internetowym Morele są dostępne też inne wkłady do dzbanków filtrujących z dodatkowymi funkcjami, na przykład podnoszące odczyn pH wody wkłady alkalizujące. Według zwolenników alternatywnej medycyny oczyszczony w nich płyn stanowi uniwersalne lekarstwo na nadmierne zakwaszenie organizmu.

Warto mieć świadomość, że nie ma sensu robić z wody alkalicznej kawy czy herbaty ani dodawać do niej na przykład cytryny, gdyż straci ona wtedy swoją wysoką zasadowość. Pamiętaj jednak, że oprócz podnoszenia pH wody wkład alkalizujący do dzbanków filtrujących usuwa również te same rodzaje zanieczyszczeń, co standardowy filtr. Oznacza to, że wspomniana herbata, pomimo braku odczynu zasadowego, nadal jest czystsza i zdrowsza niż taka przygotowana ze zwykłej kranówki.

Jeżeli nie używasz wody z miejskich wodociągów, a zamiast tego posiadasz własne ujęcie głębinowe, potrzebujesz filtra, który zabezpieczy Cię przez zanieczyszczeniami związkami organicznymi Twojej wody pitnej, takimi jak mikroorganizmy. Nie wystarczy do tego dzbanek filtrujący. W takiej sytuacji sprawdzi się na przykład system z odwróconą osmozą. Oczyszcza on płyny niezwykle dokładnie. Pamiętaj jednak, że otrzymana woda koniecznie musi zostać ponownie zmineralizowana. Dopiero wtedy będzie się nadawała do picia.

Kiedy filtry do wody mogą być szkodliwe?

Niektórzy obawiają się, że dzbanki filtrujące mogą wyciągać z wody cenne dla zdrowia minerały, takie jak wapń czy magnez. To rzeczywiście byłoby bardzo niekorzystne, gdyż picie tego typu płynów mogłoby nie tylko doprowadzić do braków tych niezbędnych substancji w Twoim ciele, ale również powodować dalsze ich wypłukiwanie ze względu na zjawisko osmozy komórkowej. Na szczęście ta informacja jest mitem, gdyż dzbanki filtrujące Brita lub dzbanki filtrujące Dafi nie pozbawiają wody zawartych w niej składników mineralnych, a niektóre nawet wzbogacają ją o dodatkową ich porcję.

Stwierdzenie, że filtry wypłukują z wody minerały, może mieć swoje źródło w tym, że na rynku dostępne są urządzenia wykorzystujące proces odwróconej osmozy. Ten rodzaj sprzętu rzeczywiście produkuje wodę destylowaną, gdyż przepuszcza jedynie cząsteczki H2O. Takie systemy często są montowane na przykład w akwariach dla rybek. W przypadku używania odwróconej osmozy do oczyszczania wody pitnej otrzymany płyn zawsze zostaje na koniec sztucznie zmineralizowany, dzięki czemu staje się bezpieczny dla zdrowia.

Aby Twój dzbanek filtrujący na pewno nie był szkodliwy, musisz odpowiednio o niego dbać. Przede wszystkim należy regularnie wymieniać jego wkład. W innym wypadku może się on okazać całkowicie nieskuteczny. Na opakowaniu każdego filtra powinna być zawarta informacja, jak długo można go stosować albo ile litrów wody jest on w stanie oczyścić. Zazwyczaj przez pierwsze cztery tygodnie nowy wkład działa w pełni sprawnie. Wiele modeli dzbanów posiada sygnalizatory, na przykład diody czy ekrany, które wskazują, kiedy należy wymienić wypełnienie.

Przed pierwszym użyciem dzbanka, a także po każdym wymienieniu jego wkładu, koniecznie przepłucz go co najmniej dwukrotnie, aby wymyć najdrobniejsze cząsteczki wypełnienia. Nie zrobienie tego stwarza zagrożenie, że wpadną one do wody pitnej. Pamiętaj też, aby zawsze stawiać swój dzbanek filtrujący w zacienionym miejscu i nalewać do niego tylko zimnej wody, szczególnie jeśli jest on zrobiony z plastiku. Wysoka temperatura może spowodować, że szkodliwe substancje z wkładu i ścianek pojemnika przedostaną się do Twojego napoju.

Szkodliwość filtrów do wody to często powtarzany mit, który nie ma jednak potwierdzenia w rzeczywistości. Jeśli używasz dobrych jakościowo urządzeń od sprawdzonych producentów i właściwie je eksploatujesz, możesz być spokojny – Twój filtr do wody jest bezpieczny. Co więcej, jeśli woda w jakiś sposób jest zanieszczyszczona, to filtr uchroni cię przed nieprzyjemnościami związanymi z bólem brzucha.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:05
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.