Udostępnij
Skomentuj

Czego się spodziewać po IEM Katowice 2020?

Coraz mniej dzieli nas od imprezy Intel Extreme Masters 2020, która odbędzie się w Katowicach. Co nas czeka?

Czym jest IEM 2020? Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń e-sportowych w światowym kalendarzu gamingowym. Odbywać się będzie od 28 lutego do 1 marca, a w jego trakcie rozegrane zostaną turnieje CS:GO oraz StarCraft II. Gracze będą mogli wziąć udział również w targach IEM Expo – przedstawione zostaną najnowsze gry i wiele innych atrakcji.

IEM Katowice 2020 – gdzie odbędzie się impreza?

Intel Extreme Masters 2020 to zwieńczenie turniejów rangi mistrzowskiej, organizowanych na całym świecie. Główna rywalizacja odbędzie się w katowickim Spodku, który zostanie podzielony na strefę biletowaną i płatną. Choć impreza trwa od 28 lutego do 1 marca, kilka dni wcześniej rozpoczną się zawody eliminacyjne i grupowe.

Równolegle, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym usytuowanym niedaleko, odbywać się będą targi IEM Expo, na które zaproszonych zostało wielu partnerów z branży. Będzie to także doskonała okazja do tego, aby fani mogli porozmawiać z zawodnikami przygotowującymi się do turnieju głównego. Oba wydarzenia sprawiają, że Katowice na kilka dni staną się światowym centrum gamingu, przyciągającym mnóstwo fanów gier. Podczas IEM 2019, katowicki Spodek odwiedziło 174 tysięcy osób. Transmisje telewizyjne prowadzone były w 21 językach, a obejrzało je 230 milionów fanów.

Turniej Counter-Strike: Global Offensive

Na IEM 2020 po raz pierwszy rozegrane zostanie turniej Master Championship CS: GO w ramach ESL Pro Tour – otwartego ekosystemu, w którym znajdują się turnieje rangi ESL oraz DreamHack. Cykl ten łączy rozgrywki ligowe i turniejowe, będące areną rywalizacji między zawodnikami profesjonalistami, ale także amatorami.

W turnieju CS: GO udział weźmie 16 najlepszych drużyn – 10 z nich zostało zaproszonych przez organizatorów, natomiast 6 na IEM Katowice 2020 dostało się poprzez kwalifikacje (3 drużyny z kwalifikacji europejski i po jednej ze strefy północnoamerykańskiej, azjatyckiej oraz z Oceanii). Obecnie stawka zespołów na IEM 2020 prezentuje się następująco:

 • Fnatic – zwycięzcy DramHack Malmo 2019
 • Astralis – zwycięzcy IEM Beijing-Haidan 2019
 • Mousesport – zwycięzcy ESL Pro League Odense 2019
 • 100 Thieves
 • Evil Geniuses
 • Ninjas In Pyjamas
 • Natus Vincere
 • Virtus.pro
 • Vitality
 • Team Liquid
 • Vici Gaming
 • Cloud 9
 • Faze Clan
 • G2 Esports
 • Mad Lions
 • Zespół z kwalifikacji z Australii i Nowej Zelandii

16 drużyn zostanie podzielonych na dwie grupy po 8 drużyn – rywalizacja grupowa odbędzie się w dniach 24-27 lutego. Zwycięzcy grup mogą liczyć na rozstawienie w półfinałach, natomiast drużyny z miejsc drugich i trzecich rozegrają między sobą pierwszą rundę play-offów. Półfinały i finał odbędą się w trakcie głównej imprezy IEM Katowice 2020.

Pula nagród wynosi 500 tysięcy dolarów – zwycięzcy zainkasują połowę tej kwoty, otrzymają również tytuł wielkiego mistrzów. Ekipa, która zajmie drugie miejsce w turnieju, może liczyć na 100 tysięcy dolarów. Reszta zostanie podzielona między pozostałe drużyny – za uzyskanie miejsc 3-4 przewidziano 40 tysięcy, za 5-6 15 tysięcy, 7-8 7 tysięcy, 9-12 4 tysiące, a za miejsce 13-16 2,5 tysiąca dolarów.

Polecane komputery

Turniej StarCraft II

Intel Extreme Masters 2020 to także arena rywalizacji najlepszych graczy StarCraft II. Udział w zawodach weźmie aż 76 zawodników, z czego 11 z nich na turniej dostało się przez kwalifikacje. Będzie to już 10. turniej mistrzowski rozgrywany w ramach IEM.

Rywalizacja rozpocznie się już 24 lutego i potrwa do wielkiego finału, który zostanie rozegrany 1 marca. Format turnieju prezentuje się następująco:

 • 24-25 lutego – 12 graczy ma już zagwarantowane miejsce w drugiej fazie. O kolejne 12 miejsc zawalczy 64 graczy, którzy zostaną podzieleni na 4 drabinki eliminacyjne po 16 zawodników.
 • 27-29 lutego – stworzone zostaną 4 grupy po 6 graczy każda. Najlepsza trójka z każdej grupy awansuje do kolejnego etapu, w ramach którego utworzona zostanie drabinka single elimination.
 • 1 marca – półfinały i wielki finał.

Na zwycięzcę turnieju IEM 2020 czeka 150 tysięcy dolarów i tytuł mistrzowski. Co ciekawe, na nagrody pieniężne może liczyć w sumie 60 najlepszych zawodników. Pula nagród wynosi 250 tysięcy dolarów.

Targi IEM Expo 2020

Intel Extreme Masters 2020 to nie tylko okazja do śledzenia pasjonującej rywalizacji e-sportowej, ale również możliwość wzięcia udziału w targach gamingowych, które odbędą się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Co czeka zwiedzających? Między innymi spotkania z najlepszymi graczami przygotowującymi się do turnieju finałowego IEM 2020. Dzięki współpracy z partnerami IEM, uczestnicy będą mogli również wypróbować najnowsze gry, korzystając z najlepszego sprzętu. To jednak nie wszystko! Podczas IEM Expo 2020 rozegrany zostanie finał drugiego etapu Quake Pro League (udział weźmie w nim 24 najlepszych graczy), a także wiele innych turniejów towarzyszących.

Warto wiedzieć!

Na wydarzenie wejść mogą osoby w wieku 16 lat. Osoby pomiędzy 13. a 16. rokiem życia muszą posiadać pisemną zgodę od rodzica lub opiekuna prawnego. Osoby młodsze mogą wejść na IEM 2020 wyłącznie z rodzicem lub opiekunem prawnym.

IEM Katowice 2020 – bilety

Organizatorzy postanowili nieco zmienić sposób biletowania w celu zmniejszenia kolejek. W tym roku osoby, które wykupiły bilety, mają zagwarantowane miejsca siedzące. Nie muszą więc przychodzić pod Spodek wiele godzin przed najważniejszymi meczami. Niezależnie, kiedy się zjawią, zawsze będą mieć zapewnione miejsce na widowni.

Warto w tym miejscu podkreślić, że Spodek zostanie podzielony na dwie strefy – biletowaną oraz darmową. Oznacza to, że na arenę dostaniemy się także bez biletu. Oczywiście tylko wówczas, gdy miejsca darmowe będą jeszcze dostępne. Płacić nie musimy także za wstęp na targi IEM Expo – strefa wystawiennicza obejmuje 8000 metrów kwadratowych, a w Centrum Kongresowym może pomieścić 6000 osób. Co istotne, posiadacze biletów mogą liczyć na gwarantowany dostęp na targi.

Organizatorzy przewidzieli również sesje autografów, które będą dostępne dla wszystkich. Mają trwać przez 45 minut, a udział w nich będzie mogło wziąć maksymalnie 200 osób (kto pierwszy, ten lepszy). Do tego dochodzą sesje premium dla posiadaczy pakietów Premium i God Mode.

Bilety na IEM Katowice 2020 sprzedawane są w kilku pakietach. Co ważne, rozpoczęcie trzeciej, ostatniej faza sprzedaży rozpocznie się 16 stycznie o godzinie 14:00. Wykupić możemy następujące pakiety.

Czy warto udać się na IEM 2020? Dla fanów gier będzie to doskonała okazja do tego, aby przyglądać się rywalizacji między najlepszymi graczami i zespołami na świecie, a także wypróbować swoich sił w najnowszych produkcjach. Organizatorzy przygotowali masę atrakcji, dlatego warto w tym czasie być w Katowicach.

 

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.