Udostępnij
Skomentuj

Czajnik elektryczny z regulacją temperatury – jaki wybrać? Który najlepszy?

Czajniki elektryczne wyposażone są w szereg udogodnień zwiększających ich możliwości. Jednym z bardziej funkcjonalnych urządzeń jest czajnik elektryczny z regulacją temperatury.

Niektóre gatunki herbat jak np. herbata zielona czy biała powinny być zaparzane w wodzie o temperaturze nie wyższej niż 85 stopni Celsjusza. Użycie cieplejszej wody nie tylko zepsuje smak herbaty, ale również pozbawi ją właściwości zdrowotnych. Rozwiązaniem problemu ze zbyt wysoką temperaturą są czajniki elektryczne z regulacją temperatury. Dzięki nim można zagotować lub tylko podgrzać wodę do określonego przez użytkownika poziomu. Dobry czajnik elektryczny z regulacją temperatury pozwala na jej ustawianie w zakresie 40-100 stopni Celsjusza.

Polecane czajniki elektryczne

Czajnik elektryczny – regulacja temperatury. Czy warto?

Oferowane przez producentów czajniki elektryczne zachwycają funkcjonalnością. Te z pozoru proste urządzenia, które jeszcze do niedawna służyły jedynie do gotowania wody, dziś wyposażone są w dodatkowe udogodnienia mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa i wygody użytkowania. Czajniki elektryczne z możliwością podtrzymania temperatury wody, zaprogramowania gotowania na konkretną godzinę, a także regulacji temperatury to dzisiaj powszechnie dostępne urządzenia. Ich ceny są wyższe niż tradycyjnych czajników elektrycznych, jednak za względu na zaawansowane możliwości stanowią one nierzadko rozwiązania ekonomiczniejsze i wydajniejsze.

Czy warto zainwestować w czajnik z regulacją temperatury? Aby ułatwić podjęcie decyzji o zakupie, poniżej prezentujemy zestawienie jego najważniejszych cech.

Zalety i wady czajników z regulacją temperatury

Zalety

 • dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych i stylistycznych,
 • często wyposażone również w funkcje podtrzymywania ciepła zagotowanej wody, a także zaprogramowania uruchomienia czajnika na określoną godzinę,
 • większość dostępnych na rynku modeli umożliwia regulację temperatury w zakresie 40-100 stopni Celsjusza,
 • można w nim podgrzać do określonej temperatury wodę potrzebną do zaparzenia herbaty zielonej czy białej,
 • doskonale sprawdzają się również w przypadku małych dzieci, które nie powinny pić napojów ani zbyt zimnych, ani zbyt ciepłych,
 • wyposażone w sygnał dźwiękowy informują o osiągnięciu zaprogramowanej temperatury wody,
 • w niektórych modelach podczas podgrzewania można podnieść ustaloną wcześniej temperaturę,
 • wyposażone są w proste w obsłudze panele do regulacji temperatury oraz programowania pozostałych funkcji gotowania.

Wady

 • Są droższe niż tradycyjne czajniki elektryczne.

Jaki czajnik elektryczny z regulacją temperatury?

Czajniki z funkcją regulacji temperatury wody nie należą do urządzeń tanich, dlatego ich zakup powinien być dobrze przemyślany i poparty analizą oferowanych przez producentów rozwiązań. Różnice w poszczególnych modelach występują już na poziomie wyboru pożądanej temperatury. Jej regulacja może odbywać się za pomocą przycisków – zmniejszających lub zwiększających wartość, przycisków zaprogramowanych na konkretny napój np. zieloną herbatę, a także poprzez dotykowe panele. Jedną z nowszych i ciekawszych funkcji jest tzw. pierścień świetlny, w który wyposażona jest podstawa czajnika. Zmienia on kolor w zależności od ciepłoty wody. Gdy czajnik podgrzeje płyn do wybranej temperatury, urządzenie świeci światłem ciągłym w określonym kolorze.

Wybierając czajnik z termometrem, warto wziąć pod uwagę nie tylko sposób regulowania temperatury, ale także inne istotne parametry. Na co zwrócić szczególną uwagę?

 • Materiał, z jakiego urządzenie jest wykonane – może być to tworzywo sztuczne, ceramika, szkło lub stal szlachetna. Najtańsze i najlżejsze są czajniki plastikowe, jednak gotowana w nich woda często ma chemiczny posmak i niezbyt przyjemny zapach, a same urządzenia nie zachwycają wyglądem. Tworzywo sztuczne ma tę zaletę, iż nie nagrzewa się tam mocno jak choćby szkło lub metal. Niezwykle efektownie prezentują się czajniki elektryczne szklane, jednak nie są to rozwiązanie trwałe – łatwo je uszkodzić. Najbardziej polecanymi czajnikami z regulacją temperatury są czajniki elektryczne ceramiczne, które nie tylko elegancko wyglądają, są łatwe do utrzymania w czystości, ale także nie zmieniają smaku wody.
 • Pojemność czajnika – warto dostosować ją do liczby domowników oraz częstotliwości przygotowywania przez nich ciepłych napojów. W ofertach producentów znaleźć można zarówno niewielkie czajniki elektryczne o pojemności 1 litra, jak i duże urządzenia mieszczące nawet 4 litry wody.
 • Rodzaj grzałki i moc – czajniki z regulacją temperatury wyposażone są w większości w grzałki płytowe. Aby zmniejszyć hałas generowany przez urządzenie w czasie gotowania, stosuje się tutaj specjalne powłoki na podstawie czajnika, które współpracują z pierścieniem rozpraszającym. Poszukując cichego czajnika z regulacją temperatury, warto zwrócić uwagę, czy dany model posiada tego typu funkcje. Zastosowanie powłoki pozwala ograniczyć hałas do 75%. Za szybkość gotowania wody w czajnikach elektrycznych odpowiada moc urządzenia – im jest większa, tym szybciej czajnik podgrzeje płyn do określonej temperatury. Czajniki z grzałkami płytowymi mają moc w przedziale 600-3100 W.

Czajnik elektryczny z regulacją temperatury – dodatkowe funkcjonalności

Za wygodę użytkowania oraz bezpieczeństwo pracy czajników z regulacją temperatury odpowiadają również dodatkowe możliwości w postaci wspomnianych wcześniej: funkcji programowania startu na określoną godzinę, możliwość podtrzymania ciepła podgrzanej wody, a także funkcje chroniące przed przegrzaniem, gotowaniem z otwartą pokrywką itp.

Pierwsze z wymienionych udogodnień pozwala ustawić godzinę, w której czajnik ma się włączyć i zacząć podgrzewać wodę. To świetna funkcja, która przydatna okazuje się przede wszystkim rano. Wystarczy zaprogramować czajnik w taki sposób, aby włączył się równo z budzikiem i zaraz po przebudzeniu można zaparzyć aromatyczną kawę lub gorącą, pyszną herbatę.

Funkcję podtrzymania ciepła podgrzanej wody można wykorzystać w czasie przyjęć lub spotkań ze znajomymi albo jeśli zdarzy się nam zagotować nieco więcej płynu. Aby nie marnować wody, wystarczy włączyć funkcję zapobiegającą jej wystudzeniu. Warto jednak pamiętać, iż tego typu udogodnienia mają pewne ograniczenia, przeważnie czasowe. Tryb utrzymywania ciepła zazwyczaj nie działa dłużej niż 30-45 minut.

Jednymi z czynników odpowiadających za jakość czajników z regulacją temperatury są zastosowane w nich zabezpieczenia. Te realizowane są najczęściej w postaci blokady przed włączeniem gotowania bez wody, przed przypadkowym otwarciem pokrywki, przed przegrzaniem oraz przed włączeniem gotowania z otwartą pokrywką.

Czajnik elektryczny z regulacją temperatury – cena

Jakie urządzenie sprawdzi się lepiej – czajnik elektryczny z regulacją temperatury Zelmer czy czajnik elektryczny z regulacją temperatury Amica? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, gdyż obie z wymienionych firm cieszą się uznaniem wielu zadowolonych użytkowników. To właśnie jakość oferowanych urządzeń powinna być jednym z elementów decydujących o zakupie. Czajnik elektryczny z regulacją temperatury od 40 stopni do nawet 100 stopni nie należy do sprzętów tanich, ale jego zakup warto traktować jako inwestycję, która dzięki zaawansowanym funkcjom urządzenia zwiększy komfort i bezpieczeństwo użytkowania, a także pozwoli zaoszczędzić na energii elektrycznej. Najprostsze i najtańsze czajniki elektryczne z regulacją temperatury można kupić w naszym sklepie już za niecałe 90 zł. Najdroższe i zarazem najbardziej funkcjonalne modele dostępne są w cenie około 800 zł.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.