Udostępnij
Skomentuj

Co zabrać na wyjazd do Turcji?

Udane wczasy w słonecznej Turcji mogą zależeć po części od odpowiedniego spakowania bagażu. Co zabrać ze sobą?

Pakowanie walizek na wczasy nie zawsze wygląda tak samo, a ich zawartość powinna być uzależniona właśnie od kierunku podróży. Turcja cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z Polski. Co zabrać na wyjazd do Turcji? Co warto wiedzieć?

Polecane walizki podróżne

Turcja – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Wczasy w słonecznej i ciepłej Turcji są jednym z faworytów wśród miłośników plażowania, swobodnego wypoczynku, ale też zwiedzania i poznawania zupełnie innej kultury. By nie dać się zaskoczyć, warto poznać garść kluczowych porad jeszcze przed wyjazdem:

 • W Turcji obowiązują wizy turystyczne, ale z ich zdobyciem nie ma najmniejszego problemu. Wizę turystyczną, która będzie ważna nawet przez 90 dni, można kupić na lotnisku w Turcji lub w formie elektronicznej przed wyjazdem (zakup wizy online pozwala nieco zaoszczędzić).
 • Na wczasy w Turcji należy zabrać paszport – jest on dokumentem wymaganym, by wjechać na teren tego kraju.
 • Szczepienia - choć żadne konkretne szczepienia nie są wymagane prawnie, by udać się na wczasy do Turcji, to warto rozważyć szczepienie przeciwko żółtaczce typu A i B oraz sprawdzić, czy posiada się aktualne szczepienie na błonicę i tężec.

Jeśli więc planujemy wyjazd do Turcji, a do tej pory spędzaliśmy urlopy głównie w krajach Unii Europejskiej, posługując się jedynie dowodem osobistym, czas odnaleźć lub wyrobić paszport oraz zadbać o zakup wizy. Jeśli wyjeżdżamy na wczasy z biurem podróży, kwestia wiz może być wliczona w cenę wyjazdu, ale warto się jeszcze, co do tego upewnić.

Co spakować na wczasy w Turcji?

Pakowanie walizek na wyjazd do Turcji wymaga przemyślenia listy rzeczy do zabrania. Zdecydowanie warto ją sporządzić, by niczego nie zapomnieć. Co wziąć ze sobą? Oto lista przedmiotów, które warto spakować:

 • Okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy oraz kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym – czyli wszystko to, co zabezpieczy przed mocnym słońcem i promieniowaniem UV. Warto wziąć także specyfik łagodzący po opalaniu.
 • Środki odstraszające owady, żel łagodzący ukąszenia – komary, meszki i inne owady mogą okazać się dokuczliwe, a szczególnie nad wodą, dlatego warto zabrać ze sobą te specyfiki.
 • Podręczną apteczkę, a w niej plastry na otarcia, woda utleniona oraz węgiel aktywny, który może przydać się przy rozstroju żołądka, co często zdarza się turystom w Turcji.
 • Strój kąpielowy, buty do wody, torba plażowa – czyli wszelkie akcesoria potrzebne na plaży lub nad basenem. W kurortach można liczyć na ręczniki plażowe, leżaki i parasole na miejscu, ale wyjazd do mniejszego obiektu oznacza, że części z tych udogodnień może nie być.
 • Przewiewna i raczej lekka odzież – warto postawić na naturalne tkaniny i przewiewne kroje. Przydadzą się także choć jedne dłuższe spodnie i kurtka, sweter lub bluza na wypadek deszczu lub nocnego ochłodzenia.
 • Komfortowe obuwie – szczególnie polecane są buty turystyczne typu sportowe sandały, obuwie miejskie, ale też klapki do chodzenia po kurorcie.
 • Plecak lub torba, saszetka typu nerka – to ekwipunek przydatny na wycieczkach po Turcji.
 • Rozmówki, mapy, przewodniki – ułatwią komunikację, ale też podróżowanie po okolicy.

To wstępna lista rzeczy do zabrania, którą należy uzupełnić według własnego uznania o dodatkowe elementy. Przydatne podczas wyjazdu będą także wszelkie akcesoria rekreacyjne i rozrywkowe, jak książka do czytania, gry planszowe, aparat fotograficzny, smartfon, tablet czy odtwarzacz MP4.

Wakacje w Turcji – porady dotyczące bezpieczeństwa

Przed wyjazdem do Turcji, warto jeszcze przejrzeć garść przydatnych informacji związanych z bezpieczeństwem podczas wyjazdu:

 • Lepiej unikać plażowania w samo południe – słońce jest wówczas szczególnie mocne i uciążliwe, co może przyczynić się do udaru lub poparzeń.
 • Pamiętajmy o ponownej aplikacji kosmetyków ochronnych podczas opalania się – kosmetyki te są skuteczne wyłącznie przez określony czas, po którym powinniśmy ponowić aplikację, a szczególnie, gdy mamy bardzo jasną skórę.
 • Dla własnego bezpieczeństwa, należy stosować się do wszelkich zaleceń lokalnych, a szczególnie w sytuacji wystąpienia zagrożeń pogodowych lub terrorystycznych.
 • W Turcji nie powinno się fotografować gmachów państwowych, posterunków i obiektów wojskowych.
 • Warto korzystać z bezpiecznych torebek i plecaków, które trudno otworzyć lub wyrwać, a szczególnie w miejscach zatłoczonych i w komunikacji publicznej.

Wczasy w Turcji mogą budzić obawy ze względu na sąsiedztwo Syrii oraz Iraku oraz istniejące ryzyko zamachów terrorystycznych. Odradzane są wczasy w rejonie południowo-wschodnim. Na pozostałych obszarach należy zachować wysoką ostrożność.

Turcja – informacje praktyczne, które przydadzą się na wczasach

To, o czym warto pamiętać przed wyjazdem do Turcji, to zgłębienie kilku informacji o kulturze i specyfice tego kraju, by lepiej spędzić czas, uniknąć nieporozumień i dobrze odnaleźć się na miejscu. Turcja – informacje dla turystów:

 • Obowiązującą walutą w Turcji są liry tureckie. Warto mieć przy sobie zarówno gotówkę, jak i kartę kredytową (nie wszędzie zapłacimy kartą).
 • Choć walutą oficjalną są liry tureckie, to w miejscowościach turystycznych może być honorowana także waluta europejska – euro.
 • Litr paliwa to koszt około 7 zł – podróże samochodowe po Turcji są więc bardziej kosztowne niż po Polsce.
 • Ambasada RP w Turcji znajduje się w Ankarze.
 • Wyżywienie na własną rękę nie jest drogie, a szczególnie w przypadku stołowania się w mniejszych barach lokalnych.
 • W Turcji nie jest honorowana karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), dlatego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne.
 • W meczetach oraz w pobliżu miejsc kultu religijnego należy zakrywać ramiona oraz kolana, a kobiety powinny zakryć także włosy. W pozostałych miejscach nie jest to konieczne. Turczynki także nie są do tego zobligowane, ale wiele z nich praktykuje dobrowolne zakrywanie włosów ze względów kulturowych i religijnych. Turcja jest jednak bez porównania mniej konserwatywna od wielu innych krajów arabskich.
 • Nie zaleca się picia wody z kranu w Turcji, gdyż mieszkańcy także nie korzystają z niej w ten sposób, a poza tym zawiera ona inną mikroflorę bakteryjną i mogłaby zaszkodzić turystom.
 • Spożywanie alkoholu w Turcji nie jest zakazane, ale nie jest on sprzedawany w pobliżu meczetów i w godzinach od 22 do 6 rano.
 • Szczególnie lubianymi zwierzętami w Turcji są koty, których widok na ulicach jest bardzo powszechny. Najczęściej nie są to jednak zwierzęta bezdomne i głodne, ale doskonale dokarmiane i zadbane przez mieszkańców.

Jednym z popularniejszych kierunków na wypoczynek z niemal gwarantowaną pogodą jest Turcja. Wczasy w Turcji można zaplanować z biurem podróży lub na własną rękę, ale przy wyjeździe z własną organizacją trzeba będzie zadbać o wszystko we własnym zakresie.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.