Co zabrać na trening MMA, kickboxingu lub boksu?

| 0 Komentarzy
Jak przygotować się na trening sztuk walki, by skoncentrować się w pełni na zajęciach a nie brakach w torbie?

Sztuki walki cieszą się coraz większą popularnością nie tylko wśród osób, które chcą się tym zająć zawodowo, ale również wśród amatorów sportu, którzy w aktywnościach takich jak MMA, kickboxing czy też boks upatrują szansy na utratę wagi, uzyskanie lepszej koordynacji ruchowej, poprawę kondycji czy też zwiększenie możliwości samoobrony. Aby jednak w pełni skorzystać z zalet takiego treningu, musimy się do niego odpowiednio przygotować. Jakich akcesoriów potrzebujemy?

Pierwsze treningi – niezbędne minimum

Zapisując się na pierwszy trening do szkoły walki, zwykle otrzymujemy informację, o tym, jakie akcesoria będą nam potrzebne w kilku pierwszych treningach, co pozwala na łatwe skompletowanie sportowej wyprawki. Zwykle nie jest to ekwipunek rozbudowany, gdyż na początek uczymy się podstawowych ruchów i przystosowujemy organizm do zwiększonego wysiłku fizycznego, a do tego nie będą nam potrzebne wyspecjalizowane akcesoria. Niemniej istnieje grupa przyborów, które warto ze sobą zabrać:

  • strój sportowy – na początek nie musi być to profesjonalny strój bokserki stworzony z myślą o zawodnikach MMA, kickboxingu czy też boksu. Ważne jest przede wszystkim to, aby nie krępował ruchów i był wykonany z „oddychającego” materiału, który odprowadzi pot i wilgoć ze skóry. O ile w przypadku koszulki zwykle mamy pewną dowolność, to spodenki muszą mieć określoną długość. Powinny one sięgać powyżej kolan, dzięki czemu przeciwnik nie będzie nas po nich kopał.

Jeżeli nasze treningi są bardziej zaawansowane, możemy zdecydować się na spodenki zaprojektowane specjalnie dla danej sztuki walki. Zwykle wyposażone są one w szeroką gumkę, która nie tylko podtrzymuje odzież, ale również wskazuje przeciwnikowi miejsce, poniżej którego nie wolno uderzać.

  • obuwie – treningi zwykle odbywają się boso na matach, niemniej warto zabrać ze sobą buty na zmianę. Najlepiej sprawdzą się trampki z cienką podeszwą. Są bowiem lekkie i nie zabierają zbyt dużo miejsca w plecaku, więc nawet jeśli okażą się nieprzydatne, nie będą dla nas nadmiernym obciążeniem.
  • ręcznik – będzie niezwykle przydatny do ocierania potu z czoła i innych części ciała. Chociaż wydawać by się mogło, że pierwsze treningi nie są aż tak wymagające, ręcznik zazwyczaj okazuje się niezbędny już od pierwszych chwil na macie.

Wybierając ręcznik, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany. Najlepiej jeśli jest wykonany w 100% z bawełny klasycznej. Odznacza się bowiem bardzo dobrą chłonnością, a także szybko schnie. Należy również zadbać o odpowiednią gramaturę ręcznika – 400 gramów w zupełności powinno wystarczyć.

  • jedzenie i picie – w trakcie treningu warto się wspomagać napojem izotonicznym z węglowodanami w składzie. Na początek sprawdzi się również zwykła woda, która ugasi pragnienie. Po skończonym treningu zaś warto coś przegryźć – banan lub gorzka czekolada będą strzałem w dziesiątkę.

Bardziej zaawansowani trenujący mogą zabrać ze sobą posiłek przygotowany w domu. Zwykle zawiera on solidną porcję ryżu lub makaronu. Porę przyjmowania jedzenia warto jednak skonsultować z trenerem.

  • kosmetyczka ze środkami pielęgnacyjnymi, maściami na obrzęki, tabletkami przeciwbólowymi – tak wyposażona kosmetyczka zwykle nie ma zastosowania podczas treningu, jednak po jego zakończeniu może okazać się niezbędna. Nie może w niej zabraknąć żelu pod prysznic, który nie tylko usunie zabrudzenia, ale również odświeży naszą skórę po wysiłku fizycznym.

Specyfika sportów walki sprawia, że podczas treningów możemy się nabawić bolesnych obrzęków czy też zadrapań. Aby wracając do domu, odczuwać mniejszy dyskomfort, warto zabrać na trening maść zmniejszającą obrzęk oraz tabletki przeciwbólowe. W ten sposób ograniczymy nieprzyjemne konsekwencje treningu.

  • torba sportowa lub plecak – sprawi, że wszelkie niezbędne akcesoria będziemy mieć pod ręką. Wybierając plecak lub torbę sportową, warto mieć na uwadze to, że ekwipunek będzie się rozrastał. Lepiej zatem zdecydować się na produkt mający większą pojemność.

Bardziej zaawansowane akcesoria

W początkowym okresie aktywności nie potrzebujemy zaawansowanego sprzętu, jednak wraz z rozwojem umiejętności oraz intensyfikacją treningów przydatne będą także inne akcesoria. Chodzi tu przede wszystkim o:

  • rękawicach do treningu z partnerem,
  • rękawicach do treningu na przyrządach,
  • ochraniaczach krocza,
  • ochraniaczach zębów,
  • ochraniaczach typu stopa-piszczel,
  • kasku,
  • buty – konieczne w treningach bokserskich. Powinny mieć płaską podeszwę oraz optymalną wysokość sięgającą powyżej kostki.

Zanim jednak zdecydujemy się na zakup tych akcesoriów, ich wybór warto skonsultować z kadrą trenerską. Istnieje bowiem ryzyko, iż zdecydujemy się na sprzęt, który nie sprosta wymogom bezpiecznego treningu. Na rynku nie brakuje bowiem akcesoriów, które profesjonalne są tylko z nazwy. Dotyczy to zwłaszcza rękawic, które nie tylko służą do zadawania ciosów, ale również obrony przed nimi. Muszą zatem charakteryzować się płaskim i twardym wypełnieniem.

Nie możemy również zapomnieć o odpowiednim dopasowaniu tych elementów do naszego ciała. Zbyt duże lub zbyt ciasne rękawice kompletnie się nie sprawdzą. Podobnie sprawa się ma z ochraniaczami, a przecież zależy na nam nie tylko na tym, aby trening był efektywny, ale również bezpieczny.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.