Udostępnij
Skomentuj

Co zabrać na basen?

Wybierając się na basen, warto zadbać o spakowanie wszystkich niezbędnych rzeczy. Co zabrać ze sobą?

Wyjście na basen to popularny sposób spędzania czasu. Niektórzy wybierają pływanie na krytych basenach, inni preferują aktywność w parku wodnym lub na odkrytym basenie, gdy jest ciepło. O komforcie i dobrej zabawie na basenie decyduje jednak nie tylko towarzystwo i dobry humor, ale też to, czy spakowaliśmy wszystkie niezbędne przedmioty. Co warto spakować na basen? O czym pamiętać?

Co zabrać na basen kryty?

Przedmioty, które możemy albo powinniśmy zabierać na kryte kąpielisko są uzależnione od regulaminu konkretnej placówki. W wielu miejscach wymagane jest pływanie w czepku oraz w przylegającym kostiumie lub kąpielówkach. To, o czym powinniśmy pamiętać, gdy wybieramy się na kryty basen, by popływać, to:

 • Klapki – niezbędne, by wygodnie i bezpiecznie przemieścić się od szatni do basenu i z powrotem. Koniecznie wybierzmy te dedykowane na basen, które będą miały antypoślizgową podeszwę.
 • Czepek – w wielu miejscach jest po prostu wymaganym elementem stroju pływackiego, a nawet jeśli nie, to i tak warto z niego korzystać. Czepek na basen nieprzemakalny uchroni włosy przed zamoczeniem i uchroni je przed wodą basenową, która może być chlorowana lub oczyszczana ozonem.
 • Strój kąpielowy – niby jest to oczywisty niezbędnik, a niektórym zdarza się o nim zapomnieć. Jeśli dopiero kupujemy strój na basen, to warto wybrać model o przylegającym i dość sportowym kroju, gdyż będzie najwygodniejszy podczas użytkowania. To samo tyczy się męskich kąpielówek – najlepsze są fasony przylegające, a nie luźniejsze szorty.
 • Ręcznik – najlepiej cienki, chłonny i szybko wysychający. Warto nawet wziąć ze sobą dwa ręczniki – jeden do ciała, a drugi do włosów i twarzy.

Oczywiście na basen kryty można zabrać także innego typu przedmioty i akcesoria, jak choćby gadżety do nauki pływania, jeśli wybieramy się z dzieckiem. Powyższa lista rzeczy na basen to minimum przedmiotów, które warto zabrać ze sobą.

Co wziąć na basen odkryty, do term lub otwartego parku wodnego?

Pływalnie i kąpieliska na świeżym powietrzu zdecydowanie różnią się od krytych basenów. Regulamin pozwala, na ogół, na wnoszenie o wiele większej ilości rzeczy na teren obiektu, a poza basenami działać tam mogą również punkty gastronomiczne i handlowe.

 • Duży ręcznik lub coś, co można na siebie narzucić – jeśli wybieramy się do odkrytego kompleksu wodnego (z licznymi basenami, restauracjami, sauną i przestrzenią rekreacyjną), zabierzmy nie tylko kostium kąpielowy lub kąpielówki, ale też elementy odzieżowe, które można na siebie narzucić, gdy zechcemy pójść coś zjeść lub pospacerować. Doskonale w tej roli sprawdzają się chusty typu pareo, tuniki i sukienki plażowe i duże ręczniki. Mężczyźni mogą sięgnąć po luźne szorty i rozpinaną koszulkę. Przydadzą się również klapki lub sandały.
 • Gumka do włosów – w odkrytych basenach i kąpieliskach raczej nie pływa się w czepku, ale włosy można upiąć wysoko, by ich zanadto nie zmoczyć oraz po to, by nie przeszkadzały podczas pływania.
 • Krem z filtrem – najlepiej wodoodporny.
 • Nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne – jeśli można je ze sobą zabrać, to warto mieć je pod ręką, gdyż mocne słońce może okazać się uciążliwe nawet podczas lub po kąpieli.

Co spakować, gdy idziemy na basen z dzieckiem?

Wyjście na basen z dziećmi, a szczególnie najmłodszymi, wymaga jeszcze większej uwagi i zabrania specyficznych akcesoriów.

 • Akcesoria do nauki pływania i zabawy w wodzie – w niektórych miejscach są dostępne dla wszystkich, ale w wielu przypadkach lepiej dysponować własnymi akcesoriami. Mogą to być rękawki do nauki pływania, dmuchane kółka, piłki do wody, makarony i pontony.
 • Okulary do pływania – warto zabezpieczyć dziecięce oczy przed wodą i zapewnić im dobrze dopasowane okularki pływackie.
 • Maska do pływania z rurką – alternatywą dla okularów na basen jest maska pływacka z rurką, która jest także świetnym przedmiotem do zabawy.
 • Klapki lub buty do wody – koniecznie z antypoślizgową podeszwą.

Niemowlę na basenie – co zabrać?

Wyjścia na basen z niemowlętami cieszą się bardzo dużą popularnością. Niektóre kąpieliska posiadają dedykowaną przestrzeń dla rodziców z niemowlętami. To, co na pewno przyda się podczas wizyty na basenie z niemowlakiem, to:

 • Pieluchy do pływania – są niezbędne i najczęściej wymagane regulaminem. Izolują w obie strony. Są to pieluszki dedykowane na basen i można znaleźć je w asortymencie wielu marek.
 • Ręcznik z kapturkiem – przyda się, by otulić dziecko i osłonić główkę przed przeciągiem.
 • Pieluszki jednorazowe – po kąpieli trzeba będzie zmienić pieluszkę basenową na świeżą. Warto mieć ich kilka w zapasie.
 • Ubranko na zmianę – najlepiej miękkie i ciepłe. Szczególnie istotna jest ochrona główki i uszu dziecka po wyjściu z pływalni.
 • Nawilżane chusteczki – przydadzą się przy zmianie pieluszki, ale też po to, by usunąć inne ewentualne zabrudzenia.

Wyjście na basen wymaga przemyślanego skompletowania ekwipunku, a szczególnie w sytuacji, gdy wybieramy się wspólnie z dziećmi. Warto sprawdzać regulaminy konkretnych kąpielisk, gdyż może okazać się, że wybrany element nie będzie tam potrzebny lub wejście z nim będzie niemożliwe.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)